PDA

Zobacz pełną wersję : Zabudowa poddasza w płytach GK - proszę o radę.



MaroW
29-11-2006, 19:09
Witam,

zaczynam wykańczać poddasze i przyszedł czas na sufity w GK. Mam patrząc na dach od aewnątrz: blacha, papa, deski, szczelina... i co dalej?
Wykonawca zabudowy twierdzi, że należy dać na deski folię, potem watę, znowu folię i płyty. Czy tak powinno być? Do tej pory myślałem, że folia idzie na stelaż i wtedy płyta.
Jak powinno być?

Pozdrawiam
M

Pawel78
29-11-2006, 19:13
no i masz rację. Patrząc od wewnątrz masz:
Płyta gk , folia paroizolacyjna przyklejona do stelarza , stelarze, wełna mineralna, pustka powietrzna ok 4-6cm deskowanie, papa, blacha.

bladyy78
30-11-2006, 08:33
no i masz rację. Patrząc od wewnątrz masz:
Płyta gk , folia paroizolacyjna przyklejona do stelarza , stelarze, wełna mineralna, pustka powietrzna ok 4-6cm deskowanie, papa, blacha.
Paweł nie przesadzaj z ta pustka powietrzna bo ona powinna wynosic 2 cm przy dachach małych do 4 przy dużych.
MaroW folie daj na stelaż a nie pod welne. Twój wykonawca to jakis magik i lepiej na niego uwazaj moze Ci wymyslic jeszcze jakies inne Ciekawe technologie.

ppp.j
30-11-2006, 10:00
Folia nad wełną a pod deskowaniem jest całkowicie niepotrzebna. Wystarczy jak dasz folię paroizolacyjną pomiędzy stelażem i GK i to też nie jest konieczne wszędzie. Można się ograniczyć tylko do pomieszczeń mokrych typu łazienka.

MaroW
30-11-2006, 12:10
Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi.
Coś mi nie pasowało, a ten mój fachowiec mocno się mądrzy i nie przyjmuje do wiadomości żadnych uwag.

Pozdrawiam!

Pawel78
30-11-2006, 17:00
Pustaka powietrzna do 6cm zalecana jest przez rockwool. Po wybudowaniu kilku budynków sprawdza się.

Andrzej Wilhelmi
30-11-2006, 17:43
Folię paroizolacyjną daj zdecydowanie na całej powierzchni!!! Nad wełną żadnej folii nie dawaj. Przed ociepleniem usuń oflisy i zaimpregnuj deski, otwórz kalenicę i sprawdź czy drożny jest wlot powietrza pomiędzy ścianą zewnętrzną a deskami to bardzo ważne! Wlot i wylot powietrza należy osłonić siatką na owady. Przerwa wentylacyjna pomiędzy wełną a deskami minimum 2 cm. Pozdrawiam.

08-12-2006, 15:52
Folię paroizolacyjną daj zdecydowanie na całej powierzchni!!! Nad wełną żadnej folii nie dawaj. Przed ociepleniem usuń oflisy i zaimpregnuj deski, otwórz kalenicę i sprawdź czy drożny jest wlot powietrza pomiędzy ścianą zewnętrzną a deskami to bardzo ważne! Wlot i wylot powietrza należy osłonić siatką na owady. Przerwa wentylacyjna pomiędzy wełną a deskami minimum 2 cm. Pozdrawiam.

Andrzej, co rozumiesz przez "otwórz kalenicę i sprawdź czy drożny jest wlot powietrza pomiędzy ścianą zewnętrzną a deskami".
Jak można otworzyć kalenicę - przecież to kawał kantówki od jednej ściany szczytowej do drugiej.
?

pawelurb
08-12-2006, 15:58
chodzi chyba o przecięcie folii w kalenicy

ppp.j
08-12-2006, 18:05
Andrzej, co rozumiesz przez "otwórz kalenicę i sprawdź czy drożny jest wlot powietrza pomiędzy ścianą zewnętrzną a deskami".
Jak można otworzyć kalenicę - przecież to kawał kantówki od jednej ściany szczytowej do drugiej.
?

Największym wrogiem drewna, czyli więźby jest wilgoć. Teoretycznej absolutnej szczelności pokrycia praktycznie trudno jest uzyskać. Dlatego zakłada się, że jakaś choćby minimalna ilość wilgoci dostanie się pod pokrycie dachu. By tę wilgoć usunąć stosuje się szczelinę nad murłatą, przerwę nad ociepleniem i rozszczelnienie w kalenicy lub otwory wentylacyjne w szczytach. Świeże powietrze wpada otworem nad murłatą ogrzewa się od ciepła wewnętrznego zimą lub od słońca przez pokrycie latem i jako lżejsze wędruje do góry porywając ze sobą ewentualne cząsteczki wilgoci osuszając więźbę. Powietrze to wypływa na zewnątrz przez rozszczelnienie w kalenicy lub otworami wentylacyjnymi w szczytach. Tyle w skrócie na temat samoosuszania się więźby.

vanderbobo
10-12-2006, 12:21
no tak ale czy jak mam dech deskowany i papowany to mam w kalenicy wycinać jakiś otwory? papę w kalenicy mam przeciętą. Właśnie ocieplam poddasze 15cm+5cm i jeszcze mam dostęp do kalenicy. oczywiście mam przerwę wentylacyjną 3cm.

ppp.j
10-12-2006, 14:11
Musi być tylko swobodny przepływ. Nad ociepleniem nie wieją huragany tylko powietrze powoli przemieszcza się. Mam nadzieję że deski w kalenicy nie są dokładnie spasowane. Jak papa jest przecięta to wystarczy.

Tedii
10-12-2006, 22:05
Chyba fachowiec dobrze radzi.Pewnie miał na myśli folię PAROPRZEPUSZCZALNĄ.
blacha
papa
deski
szczelina
folia PAROPRZEPUSZCZALNA
wełna
folia paroizolacyjna
płyty GK
Ta folia zabezpiecza wełnę przed zaciąganiem wilgoci.Działa w jednym kierunku.
Ale uwaga: tą folię rozwija się z beli domyślnie napisami do góry,a więc jeśli ona idzie POD deski też musi być napisami do góry.Fachowcy często kładą ją odwrotnie bo tak się łatwiej i szybciej odwija z beli.
Wełna pyli się więc ta folia też jakoś ją zabezpiecza.
Przy ocieplaniu bezwzględnie praca w maskach.Jak będą robić fachowcy to lepiej nie wchodź do domu.

ppp.j
11-12-2006, 09:38
Chyba fachowiec dobrze radzi.Pewnie miał na myśli folię PAROPRZEPUSZCZALNĄ.
blacha
papa
deski
szczelina
folia PAROPRZEPUSZCZALNA
wełna
folia paroizolacyjna
płyty GK
Ta folia zabezpiecza wełnę przed zaciąganiem wilgoci.Działa w jednym kierunku.
Ale uwaga: tą folię rozwija się z beli domyślnie napisami do góry,a więc jeśli ona idzie POD deski też musi być napisami do góry.Fachowcy często kładą ją odwrotnie bo tak się łatwiej i szybciej odwija z beli.
Wełna pyli się więc ta folia też jakoś ją zabezpiecza.
Przy ocieplaniu bezwzględnie praca w maskach.Jak będą robić fachowcy to lepiej nie wchodź do domu.

Ułożenie folii paroprzeuszczalnej od dołu w sposób szczelny jest bardzo trudne a wręcz niemożliwy. Tak, więc wnikanie wilgoci od góry do wełny jest nieuniknione. Z drugiej strony nawet prawidłowo ułożona folia jest jakąś przegrodą i utrudnia wydostawanie się wilgoci z wełny.
Reasumując zastosowanie folii paroprzepuszczalnej nad wełną spowoduje:
• Niepotrzebny wzrost kosztów
• Nie zabezpieczy przed zawilgoceniem wełny
• Utrudni osuszanie już zawilgoconej wełny
Moim zdaniem albo sama folia bez deskowania, albo deskowanie bez folii. Stosowanie folii paroprzepuszczalnej nad wełną przy deskowaniu zwiększy koszty nie poprawiając sytuacji.
Inna sprawa jest trwałość tej folii. Poszukaj na forum. Było kilka wypowiedzi twierdzących że po kilku latach z folii pozostały strzępy. A papa to papa niezmienna od lat.

Pawel78
11-12-2006, 16:00
Jeśli chodzi o dach to albo papa i deski(lepsza opcja) albo folia. Natomiast folia przy długim leżakowaniu na slońcu "znika" czas eksploatacji to ok 5-10lat z papą jest różnie widziałem że papy po 10 latach nie ma.Zostaje tylko jej zbrojenie. Więc z materiałami jest różnie.

Andrzej Wilhelmi
11-12-2006, 19:17
Wigoć do wełny w 99% dostaje się od strony pomieszczeń pomimo folii paraizolacyjnej. Przy pełnym deskowaniu w kalenicy deski powinny być wycięte po 4~5 cm na stronę. Pozdrawiam.