PDA

Zobacz pełną wersję : STRASZNY PROBLEM Z PIECEM KTORY ZADYMIA CALE MIESZKANIE



Dariuszfr
01-12-2006, 19:00
Szanowni forumowicze,

Kupilem dom na wsi. Piec centralnego ogrzewania mam pod schodami na strych. jest to nowy piec weglowy z Kotlostalu UKS bez wetylatora. Mam problem bo strasznie mi sie kopci z pieca.

Komin ma za maly przekroj do tego pieca. komin jest 4 kanalowy (kanaly ustawione w rzedzie) kazdy o wymiarach 13.5x13.5 cm.

Minimalny przekroj dla tego pieca to 24x24 cm.

Co mam zrobic???

Czy moge wpuscic piec w 2 kanaly jednoczesnie? jesli tak to czy najlepiej zastosowac podwojny czopuch czy odpowiednio roskuc komin w srodku?

Czy sa jakies inne rozwiazania mojego problemu np jakis wetylator wyciagowy na kominie?

Obecnie nie moge stosowac tego CO bo w domu sa kleby dymu.

Kominarz czyscil komin 3 dni temu. Powiedzial tak :

"ho, ho my ten komin znamy zarobilismy fortune na poprzedniej wlascicelce - nic sie nie da zrobic albo zburzyc komin albo czyscic co tydzien.

Komin wyglada solidnie, jest wysoki. dom ma 30 lat.

Pomocy!

pozdrawiam i z gory dziekuje za rady

lukol-bis
01-12-2006, 19:52
Na początku sprawdziłbym, czy jest prawidłowy dopływ powietrza potrzebnego do spalania. Może to być bardzo prozaiczna, ale podstawowa przyczyna problemu. Jeżeli przy otwartych drzwiach (umożliwiających dopływ powietrza do kotła) spalanie będzie "bezdymne", to już masz rozwiązanie. Pozostanie tylko technika doprowadzenia tego powietrza.
Zdecydawanie sprawdź właśnie to.
Pozdrawiam

Dariuszfr
01-12-2006, 20:27
To tez sprawdzalem i nic. Dymi sie przy otwartych drzwiach i tez przy otwartym oknie.

Moja sasadka ma podobny piec i nawet nie czuc ze piec jest w domu.

Dreczy mnie pytanie czy mozna wpuscic czopuch w 2 kanaly w komine czy tez nie.

Czy ktos zna takie rozwiazanie i czy sie sprawdzilo?

Czy wtedy robi sie podwjny czopuch czy tez rozkuwa odpowiednio scianke miedzy kanalami.

mozna tez zastosowac wyciag taki jak na stronie http://www.bbtronik.com.pl/strona2a.html

niestety jest to rozwiazanie dosc kosztowne bo wentylator z programatorem kosztuje 1000 zl. Wydaje mi sie to dosc dobrym rozwiazaniem bo dodatkowo mozna piecem sterowac ale ta cena...

Dariuszfr
01-12-2006, 20:27
To tez sprawdzalem i nic. Dymi sie przy otwartych drzwiach i tez przy otwartym oknie.

Moja sasadka ma podobny piec i nawet nie czuc ze piec jest w domu.

Dreczy mnie pytanie czy mozna wpuscic czopuch w 2 kanaly w komine czy tez nie.

Czy ktos zna takie rozwiazanie i czy sie sprawdzilo?

Czy wtedy robi sie podwjny czopuch czy tez rozkuwa odpowiednio scianke miedzy kanalami.

mozna tez zastosowac wyciag taki jak na stronie http://www.bbtronik.com.pl/strona2a.html

niestety jest to rozwiazanie dosc kosztowne bo wentylator z programatorem kosztuje 1000 zl. Wydaje mi sie to dosc dobrym rozwiazaniem bo dodatkowo mozna piecem sterowac ale ta cena...

a_kacper
01-12-2006, 20:37
Wydaje mi się że masz tylko jedno wyjście.
Koniecznie doprowadzić dopływ świeżego powietrza do spalania ponieważ Twoja kotłownia jest malutka (z tego co piszesz tak wnioskuje) i szybko piec wypala tlen robiąc podciśnienie. Do tego niestety musisz założyć ten wentylator kominowy. Jest już kilka modeli takich wętylatorów więc warto się porozglądać. Jeżeli będzie jeszcze za drogo to próbuj w dziale "zrób to sam"
A co do rozwiązania z podłączeniem do dwóch przewdodów kominowych to u mnie nie zdało to egzaminu.... Był nierówny ciąg między jednym a drugim kanałem kominowym i jakoś to przeszkadzało sobie nawzajem. Nie wiem dlaczego dymiło się dalej.
Pozdrawiam

adam_mk
01-12-2006, 20:59
Witaj
Żaden ze mnie specjalista od kominów, ale....
Piszesz, że istnieje możliwość podwojenia przekroju kanału dymowego poprzez połączenie dwuch kanałów sąsiednich.
Pomysł wydaje mi się dobry.
Komin to bardzo specyficzna konstrukcja (jak już z pewnością zauważyłeś! :lol: ).
Poprawnie zbudowany nie powinien być niższy od kalenicy, o mniejszej niż potrzebna średnicy kanałów itd itp.

Olej to, próbując rozwiązać problem.
Sytuacja wygląda tak:
W jednostce czasu dostarczasz do załadowanego i podpalonego wsadu (paliwa) odpowiednią ilość powietrza (te otwarte okna i drzwi) i otrzymujesz znacznie większą niż oczekiwana chmurę dymu. Podejrzewam, że opory grawitacyjnego przepływu spalin "na starcie", gdy cały kanał dymowy jest jeszcze nie ogrzany, są zbyt duże. To prowadzi do niemożliwości ogrzania tego kanału i niemożliwości uruchomienia odpowiedniego "ciągu". Podwojenie powierzchni kanału powinno znacznie zmniejszyć te opory i pozwolić na uruchomienie takiego komina.
Warunek jednak jest taki, że te kanały powinny być kanałami sąsiadującymi ze sobą i powinny posiadać podobną geometrię. Połączyć je można w ściane za piecem poprzez rozkucie i połączenie wlotów.
To eksperyment, ale ma prawo się udać. Na starcie postarałbym się o uruchomienie tego zmodyfikowanego komina przez stopniowe , powolne rozpalanie paleniska. Niezbyt dużo paliwa, mały ogień. Mało spalin, ale o normalnej "dymowej" temperaturze.
Czy zadziała, to możesz sprawdzić zapalając gazetę i przystawiając ją do tak zmodyfikowanego wlotu.
W pełni poprawne technicznie to nie jest, ale powinno zadziałać. Poza tym jest najtańszym zabiegiem.
Pozdrawiam Adam M.

Ważne! Trzy razy sprawdź, czy ten drugi kanał do czegoś nie jest wpięty!
Oba mają zaczynać się przy piecu i kończyć na dachu. Żadnych dodatkowych wpięć po drodze, bo nie zadziała.

Majka
01-12-2006, 21:03
takie połączenie odbywa się za pomocą portek kominowych.
Wpisz w wyszukiwarkę "portki kominowe" a dostaniesz całą masę informacji. Wtedy nie musisz rozkuwać kanałów spalinowych w kominie

Majka
01-12-2006, 21:05
masz linka
http://www.mkzary.pl/index2.php?q=./data/2/mks/portki.php&&lang=pl

ZakWr
01-12-2006, 22:56
A mi się wydaje że kolega wpuszcza splainy w przewody wentylacyjne a nie dymowe bo dziwny jest ten komin jest. Jeżeli kominiarz go czyści co chwilę to pewnie w środku przewody nie są gładkie do tego brak ocieplenia i ciągu nie ma. Portki niewiele pomogą i tak kominiarz bedzie częstym gościem. Ja bym się zastanowił czy nie ma gdzieś dojścia po elewacji, kupic stalowy komin z ociepleniem, słusznej średnicy np z tarnawy doastawić na elewacji i przełożyć czopuch. Wydatek spory 2 tyś na pewno pójdą ale kominiarz będzie przychodził 2-3 razy w roku no i dymu nei bedzie. A czyste powietrze do paleniska swoją drogą nie zaszkodzi

adam_mk
01-12-2006, 23:38
Pewnie ten komin jest umiejscowiony centralnie w chałupie. 30 lat temu schodów na górę po elewacji nie stawiano. Przylepienie innego komina do chałupy pewnie mało możliwe. Pozostaje coś wykombinować lub rozpieprzyć całość i jeszcze raz postawić dobrze.
Adam M.

beton44
02-12-2006, 10:39
Mam problem bo strasznie mi sie kopci z pieca.

Komin ma za maly przekroj do tego pieca. komin jest 4 kanalowy (kanaly ustawione w rzedzie) kazdy o wymiarach 13.5x13.5 cm.

Minimalny przekroj dla tego pieca to 24x24 cm.

Co mam zrobic???


nie wiem dlaczego wydaje mi się że w pytaniu jest zawarta odpowiedź :wink:

msobanie
02-12-2006, 10:57
Witam,
A moze cos z tym piecem nie tak?
Np zatkany czopuch, przymkniety szyber?
Ja mam komin do kominka o wymiarze cegly i ponizej kalenicy.
Ciagnie bez problemu.
Sprawdz moze sam komin, tzn. bez podlaczonego pieca (ta gazeta).
Mirek

msobanie
02-12-2006, 11:01
Witam,
Jeszcze jedna mozliwosc: lewe powietrze (np. z tego drugiego kanalu).
Wtedy nie ma szans dzialac dobrze.
Pozdrawiam
Mirek

sinumi
02-12-2006, 17:40
:D witam
posiadam taki sam komin , oraz piec 25 kw Atmos na wegiel brunatny
Ale u mnie nie dymi , choć spalam wegiel brunatny , który jak wiemy jest strasznie dymiący . Powodem takiego stanu rzeczy jest to zr atmosy posiadaja wentylator wyciagowy , oraz że pracuja na wysokiej temperaturze 80/90st { warunek mieszacz 4 drozny }.
ty takiego nie masz , ale poszukaj na forum CZOPUCHA HYBRYDOWEGO - jest to termostatyczny wentylator wyciagowy, który montujesz na wylocie kotła miedzy czopuhem a wlotem do komina,
gdybys jeszcze podbił temperature kotła do 80/90 stopni , nastapiło by dopalenie sadz zabrudzajacych ci komin ,- sposób - mieszacz 4 drogowy
Polecam posty GURU kotlarstwa Janussz ,, vel'' bio - on jest producentem tego czopucha i posiada ogromna wiedze na temat C.O
Ja zakupiłem szcoteczke kominiarska za 18 zł , przyspawałem do niej stary 5 Kg odwaznik i profilaktycznie co 2 mc czysze komin { jednak jesli nie czujesz sie na siłłach skakac po dachu nie polecam }
ps .
nie polecam rury z kwasiaka , niska temperatura spalin zaczopuje komin po kilku dniach

Krzysztof U.
13-02-2017, 23:01
Witam. Mam bardzo poważny problem z dymiącym się piecem. Mam to: http://www.gamix.com.pl/pl,piec-kucheny-salgo-6-kw,produkt_31.html . Jestem najemcą mieszkania z 2014r. Czyli dość nowe. Piec muszę codziennie czyścić ponieważ osadza się w środku mnóstwo sadzy. (palę tylko węglem i drewnem, żadnych śmieci) Dymi się z ze wszystkich możliwych szczelin w tym piecu. (mieszkanie 25m2) Szczególnie jest to uciążliwe po mojej nieobecności w domu gdy muszę rozpalić po 48 godz. Komin jest drożny, wyczystki sprawdzone. Czy to wina pieca, czy może zimnego komina?

Redakcja
14-02-2017, 06:15
W tym filmie murator.tv może znajdziecie rozwiązanie Waszych problemów z dymiącym kotłem i piecem:

0_lgicexpm

Zobacz inne filmy murator.tv (http://muratordom.pl/filmy/)