PDA

Zobacz pełną wersję : porotherm



pyrka
05-05-2003, 19:57
Przeczytałam w ostatnim numerze Muratora wyliczenia przedstawiciela Wienerbergera, że zmniejszenie współczynnika U o 0,01 W/mkwxK daje roczne oszczędności na ogrzewaniu domu o pow. 150mkw w wysokości 16zł. To oznaczałoby, że przy założeniu układu idealnie izolowanego ( dla U=0 ), obnizenie wartości U o 0,31 da oszczędności roczne 31x16zł=496zł. Czy zdaniem autora tego artykułu na ogrzewanie domu o współczynniku U=0,31 wystarczy 496zł na cały rok?

Sergey
08-05-2003, 10:47
Zapominasz o dachu, oknach, wentylacji.

Oszusci z Wienerbergera zapominają, że 16 zł to gaz ziemny, który ciężko znalezć, że gaz będzie droższy już zakilka lat, że koszt ich ściany jest koszmarny.

No, i są pewne wątpliwości co do parametrów porothermu. Może i nieuzasadnione, jednak są.

pyrka
13-05-2003, 18:29
Ale okna, dach i wentylacja w każdym domu są inne i o różnych powierzchniach a do tego jak wspomniałeś ceny nośników energii też znacznie się różnią. A wogóle ,gdyby to ,co napisał ten człowiek do końca było prawdą , to nie warto byłoby sobie zawracać głowy współczynnikiem izolacyjności ścian. Przy oszczędnościach wyliczonych (tendencyjnie) przez autora artykułu wystarczy wybudować cienki mur ze zwykłej cegły i już.

pyrka
13-05-2003, 18:37
Jeszcze jedno. "Oszuści z Wienerbergera" zapomnieli też o tym, że koszt zastosowania ciepłej fugi i takiegoż tynku jest mniej więcej( zależnie od zastosowanego materiału i wynegocjowanych cen) równy kosztowi materiałów użytych do ocieplenia ścian. Pozostaje tylko koszt robocizny, który zwraca się po około 2 latach. A jak ktoś zrobi sam, to zyski ma zaraz.

paj^
20-05-2003, 17:43
mam wszystkie muratory, ale jakos ten artykul przeoczylem ...
moi znajomi mieszkaja 3 sezon w domu z porothermu 44 P+W, na cieplej zaprawie i z tradycyjnym tynkiem, kominka uzywaja sporadycznie, raz w tygodniu, maja ogrzewaja gazem ziemnym
i wydawali na nie 350 PLN miesiecznie, temperatura w domu 18 stopni w nocy i 20 w ciagu dnia
powierzchnia domu 320m2, 100 m2 ma wysokosc 3 metrow, reszta tradycyjnie 2,60 cm, domek jest z duza iloscia okien i "ogrodem zimowym", wg mnie to dobry cieply dom
jak Bozia da, to tez bede mieszkac w domku z tego materialu juz w tym roku :smile: i jakos jestem spokojny o wydatki na ogrzewanie, aha mieszkamy na Podhalu ....
wg mnie nie wazny jest material, z ktorego zbudujesz dom a jakosc wykonania, takie szczegoly jak mostki termiczne itp ....


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: paj^ dnia 2003-05-21 08:13 ]</font>

filipek
21-05-2003, 10:44
On 2003-05-05 20:57, pyrka wrote:
Przeczytałam w ostatnim numerze Muratora wyliczenia przedstawiciela Wienerbergera, że zmniejszenie współczynnika U o 0,01 W/mkwxK daje roczne oszczędności na ogrzewaniu domu o pow. 150mkw w wysokości 16zł. To oznaczałoby, że przy założeniu układu idealnie izolowanego ( dla U=0 ), obnizenie wartości U o 0,31 da oszczędności roczne 31x16zł=496zł. Czy zdaniem autora tego artykułu na ogrzewanie domu o współczynniku U=0,31 wystarczy 496zł na cały rok?

496zł to obniżenie kosztów dla U=0 (jeśli zaloży sie, że można tak liniowo policzyć) ale to nie znaczy, że koszt ogrzewania
domu ze ścianami U=0 wynosi 0 zł (wentylacja, itp.).
filipek

pyrka
23-05-2003, 16:44
Artykuł był w Muratorze nr 5/03. Autor nie wysilał się na szczegółowe wyliczenia .

ketiso
17-06-2003, 21:55
Pyrka.
Czy myślisz ,że jest sens publikowania takich wyliczeń,które jak mi się wydaje nie są takie proste do zrozumienia i jak przypuszczam jest samych tych wyliczeń około jednej strony.
HEJ!

ketiso
17-06-2003, 22:04
Ale okna, dach i wentylacja w każdym domu są inne i o różnych powierzchniach a do tego jak wspomniałeś ceny nośników energii też znacznie się różnią. A wogóle ,gdyby to ,co napisał ten człowiek do końca było prawdą , to nie warto byłoby sobie zawracać głowy współczynnikiem izolacyjności ścian. Przy oszczędnościach wyliczonych (tendencyjnie) przez autora artykułu wystarczy wybudować cienki mur ze zwykłej cegły i już.
Myślę ,że gdybyś np spojrzała na sprawę bez emocji byłoby lepiej.
Jakiś cienki mur ze zwykłej cegły U =np 1,0.
standartowy mur to np U=0,3.
Zgodnie z przywoływanym artykułem to około 7 zł/m2 w skali roku.
przy średniej ilości ścian zewnętrznych około 160m2 daje to 1120 zł w skali roku. Myślę ,że to jest dużo. Zaś np 16 zł wydaje się ,że to mało.
HEJ!