PDA

Zobacz pełną wersję : Cesja - jak to zrobić?



Agula_206
02-12-2006, 18:56
witam
jak powinna przebiegać prawidłowo procedura kupna mieszkania, gdy przeprowadzana jest cesja?
Przykład: osoba A ma podpisana umowę z deweloperem, mieszkanie jest juz wybudowane i wykończone, osoba A nie jest jeszcze wlasciciem ale juz chce "sprzedać" mieszkanie i tu pojawia sie cesja...
Jak bezpiecznie przeprowadzić tego typu transakcję?

ms.
03-12-2006, 16:29
Ciekawe, czy osoba, która chce zrobić cesję wie, że będzie musiała zapłacić podatek od dochodu według progresywnej skali podatekowej (czyli 19, 30 lub 40%).

Agula_206
04-12-2006, 09:40
??? myślę że ta osoba o tym nie wie
ms. gdzie znajdę coś więcej na ten temat? W ordynacji podatkowej?

ms.
04-12-2006, 10:02
nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Na słowo "cesja" dostaję gęsiej skórki, bo niedawno pani urzędniczka z gminy chciała wymusić na nas notarialnie poświadczoną cesję w sprawie, która wymagała jedynie oświadczenia woli.

Cesja wierzytelności podpada pod art. 509-517 kodeksu cywilnego. Sprzedający ma umowę z deweloperem i teraz chciałabyś wejść na jego miejsce z zachowaniem wszelkich praw. Dowiedz się co będzie honorował deweloper, żeby się potem nie plątać między deweloperem a cedentem. Możesz też kontrolnie sprawdzić (dzwoniąc jako zatroskana przyszła klientka) jak to wygląda u innych deweloperów.

Więcej nie mogę podpowiedziec, bo nie jestem z branży i nie chcę wyprowadzić Cię gdzieś w pole.

Priscilla
15-12-2006, 12:54
Osoba chcaca odsprzedac swoje udzialy idzie do developera po zgode na cesje. Jak ja dostanie spisuje w swoim zakresie (lub notarialnie) umowe przedwstepna, a nastepnie umawia sie na przepisane udzialow u developera. Developer ma standardowy wzor takiej umowy.
Podatek od cesji odprowadza sie w praktyce bardzo rzadko ze wzgledu na fakt, ze nigdzie poza zapisem u develoepra nie widnieje zapis, ze bylas "wlascicielem" udzialow. Developer przeciez nie wysyla tych danych do skarbowki, wiec jest to obecnie taki troche "czarny rynek" ;)

Agula_206
21-12-2006, 10:57
Jestem już po. Wszystko okazało sie prostsze niż myslałam. Najpierw podpisałam ze sprzedającym umowę przedwstępną. Sprzedający miał już zgodę dewelopera na cesję. Podpisaliśmy cesję - cedent, cesjonariusz i deweloper. Podpisałam akt notarialny sprzedaży z deweloperem i to wszystko :)