PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wysoką ściankę kolankową macie w swoich domkach?



kasinka83
03-12-2006, 10:00
Napiszcie proszę drodzy forumowicze ile wynosi u was ścianka kolankowa na poddaszu. Czy 75cm to dobra wysokość? :wink:

beton44
03-12-2006, 10:15
ja mam 2,70 metra...

po prostu piętro jeszcze jedno :wink:

polecam...

Maggie
03-12-2006, 10:36
1,00 i 1,40m. Myślę, że 75cm to trochę mało, chyba że przestrzeń pod skosami przeznaczy się na schowki, ale np. aranżacja łazienki jest już utrudniona.

Rezi
03-12-2006, 11:05
1,20

yama
03-12-2006, 11:20
Napiszcie proszę drodzy forumowicze ile wynosi u was ścianka kolankowa na poddaszu. Czy 75cm to dobra wysokość? :wink:
na szafki napewno ale żeby postawić np kanape czy fotel to 95 min
( sprawdzone u sąsiada ) więc taką ścianke ja mam
duże znaczenie ma kąt nachylenia dachu , oczywiscie czym wiąkszy tym lepiej

Pietrov
03-12-2006, 11:22
ja mam 2,70 metra...
po prostu piętro jeszcze jedno :wink:
polecam...

O, i to jest dobre rozwiązanie. Dołożyć te kilka warstw bloczków, pustaków czy czego tam i normalna, w pełni użytkowa kondgnacja, bez wszystkich wad jakie mają poddasza ze ścianką kolankową.

kasinka83
03-12-2006, 11:47
kąt nachylenia dachu to 45 stopni. Podobno w projekcie jest jeszcze mniej niż 75cm ścianki, ale murarz zaproponował zrobić większą. Dach oczywista dwuspadowy...

el-ka
03-12-2006, 11:53
Wysokość ścianki powinna być też związana z ogolną bryłą domu. W wielu dmokach, które były przewidzaine na niską ścianke lub jej brak - podniesienie nawet o 60 cm powoduje zakłócenie proporcji i domek robi się brzydki. Najlepiej wybrać projekt z określoną, przewidzianą przez architekta wysokością ścianki, a nie zmieniać za poradą murarza.

jeżyk
03-12-2006, 12:17
1,4 m po wylece i podlodze wyjdzie ok. 1,3m,

bladyy78
03-12-2006, 18:23
Ja mam scianke + murłata na wysokosci 120cm po wylewkach bedzie miala 110cm i nizszej sobie nie wyobrazam.

marcin-jogo
03-12-2006, 18:32
110 cm ale pkoje mam w lukarnach, tam gdzie nisko tylko garderoby i łazienka

vanderbobo
03-12-2006, 18:58
ja mam 50cm

partner
03-12-2006, 19:11
1,40 cm czy podniesienie ścianki nie wymaga zmian w pozwoleniu na budowę?

chopinetka
03-12-2006, 19:14
witam

Ja mam 1,12 i myślę, że mogło być wyżej.

pozdrawiam

Damro
03-12-2006, 21:54
Wysokość ścianki powinna być też związana z ogolną bryłą domu. W wielu dmokach, które były przewidzaine na niską ścianke lub jej brak - podniesienie nawet o 60 cm powoduje zakłócenie proporcji i domek robi się brzydki. Najlepiej wybrać projekt z określoną, przewidzianą przez architekta wysokością ścianki, a nie zmieniać za poradą murarza.

Jak wydłużysz dach to już nie będzie śmiesznie wyglądać :lol:

Andrzej Wilhelmi
03-12-2006, 22:06
Radziłbym trzymać się projektu bo może się to skończyć totalnym knotem elewacyjnym. A kto powiedział, że meble muszą stać przy ścianie kolankowej? Świetnie się prezentuje poddasze gdy sufit dochodzi praktycznie do podłogi. Ze względów technicznych można tam pozostawić 10~20 cm pionowej ściany. Pozdrawiam.

ZakWr
04-12-2006, 07:48
A kto powiedział, że meble muszą stać przy ścianie kolankowej? Świetnie się prezentuje poddasze gdy sufit dochodzi praktycznie do podłogi. Ze względów technicznych można tam pozostawić 10~20 cm pionowej ściany. Pozdrawiam.

to wygląda dobrze gdy jest to dach dwuspadowy i pokoje są od jednej zewnetrznej ściany do drugiej czyli maja dwa skosy.

niskie cianki kolankowe to koszmar przy dachu czterospadowym, także nie najlepszy pomysł przy kopertowym, ale przy dwuspadowym i małym domu to
sie ścianki poniżej 1 m broną

KiZ
04-12-2006, 08:12
Ja mam 30-220 cm.

bladyy78
04-12-2006, 08:28
Każdy chwali taka ściankę jaka ma, albo jaką będzie miał do przeciwników wysokiej ścianki kolankowej powiem tak ze pięknie to nie zawsze znaczy funkcjonalnie, w małych domach ja mam taki szerokość 8.2m i długość 8.6m przy dwuspadowym dachu o kącie 45 stopni ścianka o wysokości 60 cm bo taka miałem mieć to porażka, no chyba ze na poddaszu będą tylko mieszkać małe dzieci. Pokoje w takich domkach są malutkie i skos jest praktycznie na cały pokój. Niskie ścianki można stosować w dużych domach, gdzie skos nie ma wielkiego znaczenia bo przestrzeń w pokojach jest i tak wystarczająca do normalnej egzystencji. do tego czy dom straci swój urok to nie zależy od wysokości ścianki tylko od projektanta. Ja swój projekt domu kupowałem 3 lata temu i firma projektowa po 2 latach zaprojektowała ten sam dom z wyższa ścianka kolankowa który wygląda równie ładnie. A co do tego czy dom straci swój urok to nie zależy od wysokości ścianki tylko od projektanta. W praktycznie każdym domu można podnieść ściankę jednocześnie zachowując ładna bryłę budynku tylko trzeba zrobić to z głową.

Gamiga
04-12-2006, 08:34
Wygodna wysokość ścianki kolankowej zdecydowanie zależy od kąta nachylenia dachu, wielkości pomieszczenia (poza skosami) i ilości skosów (bo przy 2 spadowym dachu to tylko jedna ściana) Jeśli skosów nie zamierza się wykorzystywać na jakieś schowki to wg mnie minimalna wysokość. Przy nachyleniu 45' to by wygodnie siadać np na fotelu trzeba go trochę odsunąć od ściany (ok30cm) bo wstając nawet jako niska osoba czasem stukałam głową. Po przetestowaniu takich ścianek mam wrażenie że komfortowo byłoby 10/20cm więcej, tylko że taka zmiana na etapie realizacji nawet zakładając wydłużanie dachu zaburza proporcje... Nagle dom wydaje się jakiś dziwny, czasem przerośnięty, nieproporcjonalny... W okolicy jest kilka takich domów, a tak pięknie wyglądały w katalogu...

lackyluk
04-12-2006, 08:59
Fajnie że wszyscy wiedzą czy czasem to nie jest domek parterowy z poddaszem gospodarczym?

daggulka
04-12-2006, 09:20
Ja będę miała ściankę na wysokości 125cm, dach prosty dwuspadowy o kącie nachylenia 45st. Podwyższaliśmy ściankę w projekcie -wstępnie była na wysokości 80cm....zecydowanie za nisko....czołgać się w swoim domu nie zamierzam, chyba że z innego powodu niż niska ścianka kolankowa :wink: .

Cypek
04-12-2006, 12:30
125 a projektowo 75.
Dach wyciągnięty i bryła pozostała ok.

Andrzej Wilhelmi
04-12-2006, 12:39
A róbta se co chceta! :lol: . Pozdrawiam.

arecki1338
04-12-2006, 14:23
ja mam miec co prawda poddasze nieuzytkowe, ale chodzi mi po glowie zaadaptowanie gory. Dach kopertowy o kacie 33st i scianki sa na 59cmplus wieniec 25 cm. co o tym sadzicie, warto sobie glowe zawracac jakas adaptacja poddasza? dom szeroki na 13,3 i dlugi na 9,5m. link do projektu:http://www.mtmstyl.com.pl/projekty/jednorodzinne_parterowe/grot/default.asp?id=62&ver=CE

daggulka
04-12-2006, 14:30
Arecki....jak dzieciaki urosną (nie wiem czy masz....ale jesli nie to pewnie będziesz miał :wink: ) to miałbyś jak znalazł .

arecki1338
04-12-2006, 14:47
:D dziecko w drodze, tylko zastanawiam sie ile tam u gory moze byc miejsca, o scianka kolankowa ma tylko 59cm + wysokosc wienca 25 cm, no i skosy ze wszystkich czterech stron. A Moze podpowiecie w jaki spoob mozna by to chociaz z grubsza policzyc.

daggulka
04-12-2006, 15:43
Niestety nie wiem jak to policzyć-może ktoś inny wie :roll: . Jeszcze jedno mi przyszło do głowy patrzac na twój projekt.....a co z oknami na poddaszu - bo nie ma przwidzianych.

arecki1338
04-12-2006, 15:51
w projekcie dolozylem schody na poddasze i 4 okna dachowe. wiecej w dzienniku: http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=65991

daggulka
04-12-2006, 17:22
To w porządku, nie doczytałam :wink: .
Pozdrawiam.

zender
04-12-2006, 17:59
Napiszcie proszę drodzy forumowicze ile wynosi u was ścianka kolankowa na poddaszu. Czy 75cm to dobra wysokość? :wink:

Ja mam wg. projektu 182 :D

scur
05-12-2006, 17:00
ja mam po podniesieniu na gotowo ok 90 cm. W projekcie miałem 50cm.
Ale przemyśl to żeby nie wyszło że patrząc z zew. masz dom z zakrótkim dachem

pjj
06-12-2006, 09:22
ja mam 95 cm na gotowo.
dzis juz wiem, ze podnioslbym o jeden rzad pustakow.

katerhasser
06-12-2006, 09:31
mam 90 cm. na gotowo, nacylenie dachu 35 st.
bryła z zewnątrz cyli proporcje OK, ale wewnątrz to nie jest optymalne rozwiązanie. Zbyt duże skosy i za niska ścianka. Szczególnie to upierdliwe w łazience, gdzie nie mogłem się zmieścić z prysznicem. Musiałem przesuwać wannę, sedes wylądował na ściance kolankowej i musiałem nad nim wyrąbać dodatkowe okno połaciowe, żeby można było z sedesu korzystać (stać przed nim).
Teraz uważam, że min. 120 cm wys. ścianki i bardziej stromy dach - ok. 40 st. to takie w miarę wygodne warunki.

adrian
06-12-2006, 13:22
Ja od podłogi do początku skosu z GK mam około 140cm - mierzone po ściance.
Sprawdzałem już, że mogę podejść do ścianki na tyle blisko, żeby dotknąć jej ręką nie dotykając przy tym głową do skosu - a wzrostu mam 1.9m.
To plus.
Minusem za to jest to, że okna połaciowe, które mam na szczęście tylko w łazienkach, zaczynają się za wysoko, żeby można było przez nie komfortowo wyjrzeć na dwór. Trudno też jest sięgnąć do klamek - mam Veluxy z klamką u góry.

sezam
06-12-2006, 20:18
1,4m i jest ok wszystko sie mieści 75 to mało

Duży Boban
07-12-2006, 08:31
Ja mam 92 cm. Sądząc po innych postach niby mało ale pokoje na poddaszu są wystarczająco duże (najmniejszy ponad 15 mkw pu) i nie widziałem potrzeby ich zwiększania. Poza tym podwyższenie ścianki działowej podwyższyłoby mi wysokość parapetu okien w lukarnach bo mam podcienie.

Marzin
07-12-2006, 08:46
76 cm

Senser
07-12-2006, 09:48
ok 115 cm. Sądze, że jest to minimalna optymalna wysokość dla w pełni użytkowej płasczyzny podłogi...

bullish
07-12-2006, 14:26
Widzę, że masowo wszyscy podwyższają (chyba już z samego założenia :-), a czy ktoś rozmyślnie zostawił to co miał wprojekcie np. niską lub brak ścianki.

Ja mam w projekcie tylko 35cm i szcerze mówić waham się, czy wogóle to zmieniać, a jeżeli już to o 20 cm.

Czy podwyższenie ścianki z 35 do 50 cm bedzie wogóle odczuwalne?

el-ka
07-12-2006, 20:39
Ja jednak rozmyślnie zostawiam bez ścianki - taki mały domek Sosenka z dwuspadowym dachem. Też zaliczyłam tę pokusę! :wink: Wszyscy podwyższają kierując się radami "fachowców" - i powstają "koszmarki" - małe i iwysokie. Takie przykłady znajdziesz na każdym osiedlu - to domy nieproporcjonalne z dachem "odlatujacym" i zbyt dużą odległością pomiędzy krawędzią dachu i okien na parterze. Wydłużenie krokwi nie ratuje sytaucji w pełni - powstaje zbyt duży okap. W ostatnich numerach Zbuduj Dom - pismo polecane przez Muratora są dwie takie realizacje - według mnie zepsute projeky przez podniesienie ścianki kolankowej. Ja uważam, że jeśli chcesz mieć większy dom nie psuj projektu, tylko poszukalj takiego z większym poddaszem lub nawet piętrowego, ale od razu tak przewidzianego przez architekta. W końcu architekt projektując dom z określoną wysokością ścianki lub bez niej czymś się jednak kierował, a nie inwestorowi na złość. Można zrobić sobie symulację na prostym programie, nawet edytując zwykłe zdjęcie - ja w ten sposób wyleczyłam się z takich pomysłów.

ave!
07-12-2006, 21:02
[
quote="el-ka"]Ja jednak rozmyślnie zostawiam bez ścianki - taki mały domek Sosenka z dwuspadowym dachem. Też zaliczyłam tę pokusę! :wink: Wszyscy podwyższają kierując się radami "fachowców" - i powstają "koszmarki" - małe i iwysokie. Takie przykłady znajdziesz na każdym osiedlu - to domy nieproporcjonalne z dachem "odlatujacym" i zbyt dużą odległością pomiędzy krawędzią dachu i okien na parterze. Wydłużenie krokwi nie ratuje sytaucji w pełni - powstaje zbyt duży okap.

podobnie!
nie podniosłam! ścianka 68 cm i tyle starczy (Marysia z horyzontu w dziale "projekty....) 8)

el-ka
07-12-2006, 22:02
O lie wzrośnie powierzchnia użytkowa poddasza łatwo policzyć stosując geometrię na poziomie podstawowym. U mnie był banał - bo dach 45 st. - to tangens1, czyli 1m po podlodze daje 1m wysokości. Jednak nie sama użytkowość decyduje. A wybór oryginalnych projektów jest duży z zachowaniem proporcji domu - bez zmian amatorskich.
"NIE UCZMY SIĘ NA BŁĘDACH - UCZMY SIĘ NA UNIWERSYTETACH!"

A Marysia to fajny domek - po podniesieniu dużo traci - są takie przykłady na forum.

katerhasser
11-12-2006, 09:51
podobnie!
nie podniosłam! ścianka 68 cm i tyle starczy (Marysia z horyzontu w dziale "projekty....) 8)

raczej będzie musiało starczyć. na razie jeszcze budujesz i nie przetestowałaś.
Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że ścianka kolankowa budowana na 68 cm skurczy się drastycznie na docelowo po wylewkach i położeniu podłogi oraz po ociepleniu skosów.

Jeśli poddasze ma być w pełni użytkowe i wygodne, to tak jak pisałem wyżej.

Tomek_R
11-12-2006, 09:56
85 cm (3 x pustak + 10 cm wieniec), a na to murłata 16 cm

Pozdrawiam

dode
11-12-2006, 11:59
na gotowo 88cm. Dla mnie ok. funkcjonalnie i wygodnie.
Przestrzeń "za" zagospodarowana na pólki, schowki itd.

tabaluga1
11-12-2006, 13:19
Ja w projekcie miałam 105 cm.
Oboje z mężem jesteśmy wysocy i zanosi się na to, że dzieci pójdą w nasze ślady. Biorąc to pod uwagę, podnieśliśmy ściankę kolankową do ok. 140cm. I była to chyba jedna z korzystniejszych zmian, jakie wprowadziliśmy w stosunku do oryginalnego projektu. Wcale nie wydaje nam się, żeby dom stracił od zewnątrz. Wygląda ładnie i proporcjonalnie. A wewnątrz możemy spokojnie wstawiac nawet łóżka, czy wannę przy samej ściance kolankowej. Pokoje są baaardzo ustawne. Jedynym malutkim mankamentem jest okno dachowe. Klamka jest od dołu, ale trudno przez nie wyglądac. Pocieszeniem jest jednak to, że ma ono służyc jedynie doświetleniu pokoju, bo widok z niego mam na podwórko (nieciekawe zresztą póki co) sąsiada.
Osobiścier uważam, że dołożenie przynajmniej jednego pustaka nie zmieni zasadniczo elewacji, a wewnątrz poprawi się komfort.

SławekD
11-12-2006, 13:28
U nas 130 cm i uważam że jest w sam raz.
Względem projektu podniesione o jeden pustak :wink:

prystelka
06-04-2007, 19:49
Tabaluga 1 napisał:
Wcale nie wydaje nam się, żeby dom stracił od zewnątrz. Wygląda ładnie i proporcjonalnie.
Muszę cię zmartwić - stracił. Niestety nie wygląda proporcjonalnie - po prostu widać że ścianka jest podwyższana. :-? :(

aleksandra1
06-04-2007, 19:53
Będę miała 160 cm.

sylvo
06-04-2007, 20:54
U nas 140 i 150, też podnosiliśmy

szybkaosa
06-04-2007, 20:54
Tabaluga 1 napisał:
Wcale nie wydaje nam się, żeby dom stracił od zewnątrz. Wygląda ładnie i proporcjonalnie.
Muszę cię zmartwić - stracił. Niestety nie wygląda proporcjonalnie - po prostu widać że ścianka jest podwyższana. :-? :(

Gdybyś nie wiedziała, to byś nie zauważyła. Proporcje są w miarę ok, ale za to ile przestrzeni na poddaszu . :roll:

Ja będę miał 140 i inaczej sobie nie wyobrażam, bo pokoje na górze nie za duże. Wesołych Świąt . :lol:

SONYA
06-04-2007, 20:59
u mnie będzie 90 - 95 cm i wydaje mi się że to wystarczy (tym bardziej, że dochodza lukarna). Na pewno nie będe podwyższać bo bardzo mi się nie podobają proporcje domów podwyższonych (a każdym razie nie spotkałam takiego który po podniesieninu wyglądał by ładnie a przede wszystkim proporcjonalnie).

sylvo
06-04-2007, 21:03
U nas 140 i 150, podnosiliśy bo było za nisko. Przy podnoszeniu ścianek kolankowych robi się również wyżej na strychu.
Brat podniósł ściankę i się cieszy, sąsiad zostawił niską i płacze - obaj mają taki sam projekt.

romwis
06-04-2007, 21:19
U mnie około 70 cm i...przesadziłem, teraz to widzę.
Zresztą zobaczcie sami:
http://foto.onet.pl/d9sq2,wqcwrkgpa3ow
pzdr.
-romwis

Damro
06-04-2007, 22:02
U mnie około 70 cm i...przesadziłem, teraz to widzę.
Zresztą zobaczcie sami:
http://foto.onet.pl/d9sq2,wqcwrkgpa3ow
pzdr.
-romwis
A czemu nie pociągnąłeś dachu?

M@riusz_Radom
07-04-2007, 06:00
Wystarczyło przedłużyć krokwie i byłoby po sprawie. Większa połać dachu idealnie by zamaskowała podniesioną ściankę kolankową. Szkoda.

prystelka
07-04-2007, 19:30
Szybkaosa napisał:

Gdybyś nie wiedziała, to byś nie zauważyła. Proporcje są w miarę ok, ale za to ile przestrzeni na poddaszu .
Zauważyłam już wcześniej, kiedy pierwszy raz oglądałam ten dom :wink:
Po prostu dla mnie bardzo ważna jest symetria i proporcjonalność - i zwracam na to uwagę oglądając domy innych.

mayland
07-04-2007, 19:58
Ja mam 109cm. Pokoje po ok 16m2, 23m2 przy wysokości 1,9m. Chyba nie będę podnosić bo w rzeczywistości bedą i tak większe pomieszczenia. Choć przyznam się, że korci mnie bardzo ten jeden pustak więcej :wink: :lol:

el-ka
08-04-2007, 15:01
Niestety według mnie zawsze widać zaburzenie proporcji takich przerabianych domów i nie jest to fajne. Samo przedłużenie krokwi nie załatwia sprawy, dach wtedy dziwnie wygląda, a proporcje i tak się nie poprawiają Ja zastanawiam się dlaczego osoby, które potrzebują większej przestrzeni na poddaszu po prostu nie wybiorą lub nie zaprojektują odpowiedniego w proporcjach domu, tylko z uporem przerabiają "domowym" sposobem domy mniejsze na duże. Architekt przecież projektując określony dom nie robi inwestorowi na złość, aby on sam musiał poprawiać, tylko kieruje się sprawdonymi zasadami projektowania. Nie ma już 'normatyw' ograniczających powierzchnię z czasów gomułkowskich. Często budujący ulegają złudnej pokusie "wykorzystania powierzchni" i poradom domorosłych majstrów i efekt jest jaki widać.

magangs
09-04-2007, 05:44
na jedna cegle :-)

zachariasz
21-04-2010, 20:05
ja mam 80- w projekcie było 45 ale jam zobaczyłem jak to wygląda u sąsiada to wymusiłem podniesienie ile się da- i to był podobno max by nie zniszczyc wizualnie domu - dla mnie i tak to jeszcze mało

kurt76
21-04-2010, 21:21
scianka 40 cm + murlata.

Monika.Sz-a
21-04-2010, 21:43
125cm- w tym zawiera się ściana jak i murłata. Aby zniwelowac podniesienie ściany kolankowej- wydłużone zostały okapy dachu.
wg projektu 75cm.
po wydłużeniu polaci dachu nie widze zaburzenia proporcji- przynajmniej w moiej opinii :)
a pokoje znacznei zyskały na funkcjonalności.

jarett
21-04-2010, 22:27
Zastanawiające, że CI którzy podnieśli ściankę, zawsze robią dopisek, że nie widzą żeby bryła się mieniła...
Bez urazy ale to widać kochani, niestety. Szczególnie jak się podnosi o 2-3 pustaki to aż wali po oczach. Ale każdy robi jak lubi...
Ja będę miał 105 cm na gotowo i chociaż uważam, że to jest ledwie wygodne minimum to za chiny nie zgodzę się na podnoszenie ścianki.
Architekt wiedział co robi. Nie po to studiował 6 lat i składał swój podpis pod projektem, żeby potem majster na budowie decydował w ciągu 15 min o urodzie domu.
Fakt jest taki, że mało kto zwraca uwagę na wysokość ścianki na etapie wyboru projektu a potem jak przychodzi do murowania to nagle zdaje sobie sprawę, że ma za niską i kaszani sobie dom żeby zyskać kilka metrów powierzchni użytkowej.

Spirea
21-04-2010, 22:57
witam,
my mamy 1,45m i 38 stopni kąt nachylenia. Dzięki temu ok.0,5 m od ściany mamy już wysokość 1,9m. Zależało nam na jak największym wykorzystaniu powierzchni poddasza, więc architektka miała zrobić ją możliwie wysoką. Na razie wymiar tylko na papierze, bo budowa w toku. Wykonawcy powiedzieli, że taka wysoka ścianka będzie jednak skutkować wysoko ulokowanymi oknami. I rzeczywiście w projekcie okna dachowe zaczynają się wysokości ok.1,6m

bladyy78
21-04-2010, 23:21
Widziałem wiele domów w których ewidentnie widać że ścianka została podniesiona, ale że budynek wygląda nieestetycznie nie jest wina ścianki kolankowej, tylko tym że inwestor albo ten kto adoptował projekt nie pomyślał że jak podnosi ściankę to należałoby przedłużyć krokwie. Architekci architektami, powinni oni wiedzieć że jak ścianka kolankowa szczególnie w małych domkach ma np 60 cm lub mniej spowoduje że takie poddasze staje się bardziej strychem niż poddaszem. Teraz nie chce mi się szukać, ale wyczytałem gdzieś jakie wysokości powinno mieć poddasze żeby było użytkowe i niektóre budynki po prostu bez podniesienia tej ścianki by nie nadawały się do zamieszkania. Ja również podniosłem ściankę kolankową do wysokości 105cm z murłatą ma w sumie 120cm, przedłużyłem jednoczenie krokwie i poddasze stało się przestronne. Jak bym je zostawił takim jakim było w projekcie to pokoje byłby o połowę mniejsze. O dziwo po kilku latach i projektanci chyba zauważyli swój błąd że w projekcie była za niska ścianka bo w nowszej wersji projektu mojego budynku ścianka już została podniesiona. Niektórzy krytykują tych co podnieśli ścianki pisząc że mogli kupić projekt w którym ścianka była by wyższa, niestety takich projektów nie ma lub jest ich niewiele, a inwestor który buduje dom po raz pierwszy dopiero po wymurowaniu poddasza zdaje sobie sprawę z tego że jak nie podniesie ścianki kolankowej to pokoje będą malutkie i nieustawne. Architekci z tego co widzę to projektują tak żeby tylko dom wyglądał, a nie myślą o jego funkcjonalności.

panfotograf
22-04-2010, 06:37
"kąt nachylenia dachu to 45 stopni. Podobno w projekcie jest jeszcze mniej niż 75cm ścianki, ale murarz zaproponował zrobić większą. Dach oczywista dwuspadowy..."

Nie pytaj murarza tylko zapytaj kierownika budowy, a najlepiej projektanta.
U mnie też kąt nachylenia dachu to 45 stopni, ścianka kolankowa 1.50m , ale mam w ściankach kolankowych specjalne słupy wzmacniające (łączące strop z wieńcem pod murłatą)
Decyzja o wysokości ścianki kolankowej zapadła podczas projektowania a nie murowania!

kamionkal
22-04-2010, 08:38
Zastanawiające, że CI którzy podnieśli ściankę, zawsze robią dopisek, że nie widzą żeby bryła się mieniła...
Bez urazy ale to widać kochani, niestety. Szczególnie jak się podnosi o 2-3 pustaki to aż wali po oczach. Ale każdy robi jak lubi...
Ja będę miał 105 cm na gotowo i chociaż uważam, że to jest ledwie wygodne minimum to za chiny nie zgodzę się na podnoszenie ścianki.
Architekt wiedział co robi. Nie po to studiował 6 lat i składał swój podpis pod projektem, żeby potem majster na budowie decydował w ciągu 15 min o urodzie domu.
Fakt jest taki, że mało kto zwraca uwagę na wysokość ścianki na etapie wyboru projektu a potem jak przychodzi do murowania to nagle zdaje sobie sprawę, że ma za niską i kaszani sobie dom żeby zyskać kilka metrów powierzchni użytkowej.

u mnie wysokość ścianki przy dachu dwuspadowym plus lukarny podobnie ok. 105cm (na gotowo) - i jest zdecydowanie OK, wystarczy.

Natomiast nie całkiem zgadzam się z resztą wypowiedzi. jeśli mam wybór - zadowolić wizję architekta i męczyć się ze ścianką 50cm, albo mieć mniej efektowną bryłę albo życ wygodniej to wybieram bramkę nr 2 :) dom buduje się dla siebie a nie dla przechodniów. po paru miesiącach mieszkania na zewnętrzną stronę domu już się praktycznie nie zwraca uwagi, a wszelkie uchybienia, niedogodności i niedoróbki wewnątrz bolą i uwierają.

mynia_pynia
22-04-2010, 09:50
Mam 93cm na gotowo, pochylenie dachu 39 st., grubość całego ocieplenia + płyty to ponad 30 cm.
Sąsiad ma ścianę na 70-75 cm, kąt dachu 45, grubość około 25 cm i u niego jest dużo więcej miejsca ?!?

yaro672
22-04-2010, 12:18
A ja mam 1,55 m i pokoje są super. Muszę tylko pokombinowac troche z elewacja i bedzie ok! Może ma ktos pomysły na optyczne obnizenie bryły budynku? Myśle o boniach albo o dwukolorowej elewacji.

mwojkam
22-04-2010, 13:13
Na gotowo po wylewkach będę miał ok 1m. W stosunku do projektu podniosłem 20 cm - więcej się bałem aby nie zakłócić bryły budynku.

Monika.Sz-a
22-04-2010, 17:35
trudno nazwać "kaszanieniem" sobie domu.. jesli na etapie zamawiania projektu biuro projektowe wyraziło zgode na podniesienie, architekt zrobiła zmiany, kierownik pilnował ciesli- żeby wydłuzyli okapy- połacie dachu- żeby nie wyszłą zbyt krótka czapeczka.. dom co prawda nie otynkowany, ale efekt mozna zobaczyc w dzienniku- może to kwestia opatrzenia, ale mnie to jakos nie razi..

zreszta- nawet jesli w czyjejs opinii wygląda to źle- to wole krytykantów mijających dom na ulicy, niz moje rozbite czoło o sufit w domu z "bryłą zgodna z projektem".. ;)
jak to się mowi .."de gustibus non est disputandum".

a projektanci podpisujący sie pod projektem potrafia takie błędy sadzic.. że później kierownik ma robote na budowie wyciągając niedoróbki projektowe np
-nadproże w garażu wysokości 3cm (!!)-wgdzie w projekcie proponuje się bramę z automatem i wszyscy budujący obniżają poźniej- albo tj ja- wiedziałam o tym wczesniej, to zmiana dokonana na etapie lania stropu.
-inny kwiatek z naszego proejktu- okno w salonie -wg projektu miejsce na kanape- okno tak nisko od podłogi, że parapet wypada w połowie pleców kanapy,
-pom gospodarcze- połączenie domu z garażem- schody wlepione w środke pomieszczenia.. więc praktycnzie 4mkw stracone.. bo shcody na środku i nawet szafa nie wejdzie- trzeba było troszke pozmieniac poziom domu w stosunku do garażu i przesunąc schody- i zrobiło sie dzieki temu pomieszczene na garderobe- ubrania zimowe, schowki itp..

ja rozumiem że projekt jest od tego żeby zgodnie z nim budowac- ale nie ma ludzi nieomylnych.. a niedociągnięcia można poprawiac- a tym bardziej chyba różnice w gustach.

ja wybierając projekt szukałąm najbliższego moim marzeniom- żeby było jak najmniej zmian. nie stac mnie było na p. indywidualny.

panfotograf
23-04-2010, 06:59
"Może ma ktos pomysły na optyczne obnizenie bryły budynku?"
JA MAM!
Jeżeli chcemy coś optycznie obniżyć (rozciągnąć) należy dać poziome pasy (podziały itp.)
Ja będę miał 4 pasy (po 11cm) w kolorze dachówki (ciemna czerwień) na kremowej elewacji. Pasy będą na tych wewnętrznych ścianach

(też mam ściankę kolankową na 1,55)

http://www.panfotograf.net/dom/zew/zew_10.jpg

jarekpierwszy
23-04-2010, 09:58
A ja mam domek piętrowy bez skosów. Na obu kondygnacjach 2,6 m. A na górze poddasze nieużytkowe.
Wszystko ustawne, przestronne, żadnych płyt g-k.

qqlio
24-04-2010, 14:15
U mnie ok. 130 cm - bardzo praktyczne. Pojawia sie problem z wysokoscia montazu okien polaciowych - osoby nizsze duzo sie widokow nie naogladaja :-) Ale cos za cos. Zawsze mozna pomyslec o oknie kolankowym albo zrobic w czesci pomieszczenia podest itp.
Ale szczerze powiem, ze teraz bym juz myslal o pelnej wysokosci kondygnacji...

p1oterek
27-04-2010, 17:19
Ja nie mam ścianki kolankowej tylko przed-ściankę o wysokości 1m i bardzo się cieszę, że nic nie kombinowałem z podwyższaniem poddasza bo i tak miejsca na poddaszu mam pod dostatkiem a przestrzeń między murłatą a przed-ścianką wykorzystam na schowek. ( projekt domu - Lapis 2 )

Ewus
27-04-2010, 18:21
Mamy 130 cm , z projektem nic nie zmienialiśmy, ale żałuję, że nie podniosłam fundamentów wyżej, bo projektant jak i Kierbud bali się , że będzie wysoko.
Podskórnie czułam, że podniesienie w jakimkolwiek momencie wysmukliłoby domek, bo w zasadzie jest na pochyłej działce, na samym dole.

No i krokwie wystają na 100 cm - też były obawy , że wyjdzie wieżowiec.

A wyszła taka przycupnięta kaczuszka , nie jest źle ale podwyższenie nic by nie zaburzyło.

Tak więc myślę, że usytuowanie też ma znaczenie.