PDA

Zobacz pełną wersję : 4 ominki wentylacyjne czy pustak wentyl, czterokonałowy



Etandard
03-12-2006, 12:46
Witam,

Szukalem odpowiedzi na forum, ale nie moglem znalezc.

W projekcie domku oprócz dwóch kominów mam dwa piony wentylacyjne: 4 i 3 kanałowy. Każdy kanał zakończony jest kominkiem wentylacyjnym ("wywietrzakiem"). Jeden facet hurtownii polecił mi zastosować zamiast tych czterech kominków jeden komin z pustaków wentylacyjnych. Uzasadniał to ceną (800 zł) przeciw 1800 za 4 kominki ceramiczny (firmy Nelskamp, dachowka tez taka). Szczerze mówiąc nie wiem co lepsze: te cztery kominki obok siebie (to chyba malo estetycznie bedzie wygladac) czy budowac komin (nie chcialbym budowac jeszcze jednego kominu). Chcialbym wybrać te rozwiązanie, ktore jest skuteczniejsze i bardziej szczelne, nie konieczne musi byc tansze. Co radzicie wybrać? Macie u siebie takie 4 kominki postawione jeden obok drugiego?

pozdrawiam,
Grzesiek

siwy z gosławic
03-12-2006, 20:56
Strasznie drogie te kominki.
Źle nie wyglądają a nawet ładnie ale komin murowany będzie bardziej skuteczny. Przez te kominki może wwiewać.

Etandard
05-12-2006, 21:55
Strasznie drogie te kominki.
Źle nie wyglądają a nawet ładnie ale komin murowany będzie bardziej skuteczny. Przez te kominki może wwiewać.

Witam,

Idę jutro do trzech kolejnych hurtownii zebrać dane czy można taniej :) Ale budowa komina z klinkieru chyba nie będzie nigdy tańsza od budowy takich kominkow?

Możesz wyjaśnić dlaczego komin będzie bardziej skuteczny i przybliżyć ten proces wywiewania z kominkow o ktorym piszesz?

pozdrawiam,
Grzesiek

siwy z gosławic
06-12-2006, 19:33
O kominy to pytaj Janusza.
Ja wiem z doświadczenia że takimi kominkami lubi wiąć zamiast ciągnąć a dlatego że są one połączone rurami z pomieszczeniami wentylowanymi i to lubi się wychładzać na strychu. Komin jest to jednak duża masa i tak szybko się nie wychłodzi a wiadomo że ciepło idzie do góry.
To tyle tak w skrócie.

jabko
06-12-2006, 19:39
Nie musi fatygować mistrza Janussza bo nie chodzi o komin dymowy.

Ja mam 4 ceramiczne kształtki stawiane obok siebie w kwadrat.
Całość na dwa kominy (czyli 2 kominy po 4 kanału każdy) kosztowała chyba 600zł.
Dokładne koszty i fotka są u mnie w dzienniku bo pamięć mam dobrą ale krótką.
Kształtki Wienenberga

Maggie
06-12-2006, 20:16
No dobra, a czy do takiego komina nie powinno być dojścia po dachu? A każdy stopień kominiarski + dachówka systemowa to koszt ~100 zł

jabko
06-12-2006, 20:23
Sorry ale jakie to ma znaczenie przy pytaniu czy stosować s osobne pustaki wentylacyjne obok siebie czy jeden trzykanałowy ??

Maggie
06-12-2006, 21:15
bo liczysz wydatki, więc doliczam koszt stopni

darekola
07-12-2006, 07:40
Jeśli chodzi o kominki wentylacyjne - to gdzieś ktoś się wypowiadał na forum, że ich średnica jest za mała, aby wentylacja poprawnie działała.
Trzeba je wspomóc wentylatorem /kanałowym/.

P.S. Co do wyziębienia - można je owinąć, ocieplić watą przy przejściu przez strych.

D.

jabko
07-12-2006, 08:50
bo liczysz wydatki, więc doliczam koszt stopni

Ale ktos pyta czy lepiej dać cztery pojedyńcze pustaki obok siebie czy zastosować jeden poczwórny.

Tak czy siak komin jest tylko inaczej budowany.
Stopnie czy ława musi byc zawsze wiec nie wiem o czym mówisz.