PDA

Zobacz pełną wersję : Jak się podłacza wąż świetlny?



kiwal
03-12-2006, 14:33
Kupiłem wąż świetlny. Jest on 3 zyłowy. Ma jakiś programator, w którym zmienia sie mrugania itp.
Ponieważ chce go założyć pod sufitem to chce go podłączyć bezpośrednio pod kabel zasilający.
Tylko jak?
I czy do węży świetlnych potzrebne są jakies transformatory itp?

partner
03-12-2006, 15:33
podłączasz go normalnie
-czarny - faza
-niebieski - zero
-żółtozielony - uziemienie

chyba ze ma inaczej oznaczone przewody - zamiast czarnego może być brązowy

partner
03-12-2006, 15:37
podłączasz go normalnie
-czarny - faza
-niebieski - zero
-żółtozielony - uziemienie

chyba ze ma inaczej oznaczone przewody - zamiast czarnego może być brązowy

kiwal
03-12-2006, 16:47
podłączasz go normalnie
-czarny - faza
-niebieski - zero
-żółtozielony - uziemienie

chyba ze ma inaczej oznaczone przewody - zamiast czarnego może być brązowy

Czyli powinnos ie go podłączyć standardowo.
Troche zbaraniałem gdy zobaczylem że od wtyczki do "sterownika" idą dwie żyły, a od sterownika do węża 3. I nie wiedzialem czy stam jest kilka obwodów czy jeden itp

krzysztofh
03-12-2006, 17:13
A nie ma jakiejś instrukcji?
Z Twojego opisu wynika, że wąż zasila się z sieci przez wtyczkę, od której dwa przewody należy podłączyć do sterownika, a od sterownika trzy do węża. Bezpośrenio nie podłączaj węża do sieci!
Przy tak małej ilości informacji trudno powiedzieć jak te trzy kable wpiąć.

kiwal
03-12-2006, 17:28
A nie ma jakiejś instrukcji?
Z Twojego opisu wynika, że wąż zasila się z sieci przez wtyczkę, od której dwa przewody należy podłączyć do sterownika, a od sterownika trzy do węża. Bezpośrenio nie podłączaj węża do sieci!
Przy tak małej ilości informacji trudno powiedzieć jak te trzy kable wpiąć.

A no właśnie. Kupiłem coś co ma sterownik. Do sterownika idą 2 kable z gniazdka. Od sterownika 3 kable do węza. Sterownik ma jeden przycisk którym zmienia sie sposob świecenia węża (mrugajace, zapalajace, przygasające itd). Ja chce żeby wąż miał dwa tryby: właczony- wyłaczony. Zadnych mrugań, ściemnień itp.
Biorąc powyższe - jak go podłaczyć?

A kupiłem coś takiego:
http://www.allegro.pl/item142395751_waz_swietlny_dlugosc_10m_faktura_gwa rancja.html

krzysztofh
03-12-2006, 17:34
A jakie są kolory kabli (tych trzech) i jak są opisane zaciski na sterowniku?

kiwal
03-12-2006, 17:37
A jakie są kolory kabli (tych trzech) i jak są opisane zaciski na sterowniku?
czarny, czarny, niebieski.
Zaciski na sterowniku - hmmm a dokładnie o co chodzi?

krzysztofh
03-12-2006, 17:42
No przecież do czegoś musisz podłączyć te trzy kabelki. Sterownik to pudełko, które wg Twojego opisu powinno mieć z jednej strony dwa zaciski (podobne do kostki przy żyrandolu), a z drugiej trzy. Może mają jakieś kolory lub literki?

kiwal
03-12-2006, 18:02
No przecież do czegoś musisz podłączyć te trzy kabelki. Sterownik to pudełko, które wg Twojego opisu powinno mieć z jednej strony dwa zaciski (podobne do kostki przy żyrandolu), a z drugiej trzy. Może mają jakieś kolory lub literki?
To "pudełeczko" to zalany plastik. Nie da sie tego rozkręcić, otworzyć itp bez zniszczenia.

krzysztofh
03-12-2006, 18:05
To napisz jakie kable wychodzą z tego zalanego plastiku.
Rany na prawdę nie masz żadnej instrukcji co i jak. Gdzie to kupiłeś?

krzysztofh
03-12-2006, 18:18
Chyba zaczynam kumać. Ten sterownik jest zalany razem z kablami tymi do wtyczki i z tymi do węża.
Aby zmienić funkcjonalność układu tak jak piszesz trzeba niestety wyciąć ten sterownik i podłączyć bezpośrednio układ do sieci.
Początkowo myślałem o inny sterowniku.
Najprawdopodobniej wąż ma dwie sekcie 1czarny-niebieski, 2czarny-niebieski.
Jezeli decydujesz się wyciąć sterownik to podłącz do sieci najpierw jedną sekcjię a potem drugą i zobacz reakcję.
Aby świeciły wszystkie żarówki trzeba połączyć oba czarne razem.

partner
03-12-2006, 19:01
A no właśnie. Kupiłem coś co ma sterownik. Do sterownika idą 2 kable z gniazdka. Od sterownika 3 kable do węza. Sterownik ma jeden przycisk którym zmienia sie sposob świecenia węża (mrugajace, zapalajace, przygasające itd). Ja chce żeby wąż miał dwa tryby: właczony- wyłaczony. Zadnych mrugań, ściemnień itp.
Biorąc powyższe - jak go podłaczyć?

A kupiłem coś takiego:
http://www.allegro.pl/item142395751_waz_swietlny_dlugosc_10m_faktura_gwa rancja.html

no to zmienia postać rzeczy. myślałem że jest to wąż podłączany bezpośrednio do prądu bez sterownika tak więc nie podłączaj tak jak napisałem

kiwal
03-12-2006, 21:09
Chyba zaczynam kumać. Ten sterownik jest zalany razem z kablami tymi do wtyczki i z tymi do węża.
Aby zmienić funkcjonalność układu tak jak piszesz trzeba niestety wyciąć ten sterownik i podłączyć bezpośrednio układ do sieci.
Początkowo myślałem o inny sterowniku.
Najprawdopodobniej wąż ma dwie sekcie 1czarny-niebieski, 2czarny-niebieski.
Jezeli decydujesz się wyciąć sterownik to podłącz do sieci najpierw jedną sekcjię a potem drugą i zobacz reakcję.
Aby świeciły wszystkie żarówki trzeba połączyć oba czarne razem.

Dokładnie -mysle ze jest to jakieś Chinskie @#$%^.
Ok, sprobuje wyciąć ten a'la sterownik i połaczyć tak jak napisales.

pozdrawiam

krzysztofh
04-12-2006, 06:10
Jeżeli jeszcze nie podłączyłeś to spróbuj dla bezpieczeństwa podłączyć jakąś żarówkę na 220V 40-60W w szereg tzn. :
od kabla (wtyczka) do żarówki
od żarówki do czarnego 1 węża
Od niebieskiego od węża do drugiego kabla od wtyczki.
Żarówka i wąż powinny świecić słabiej ale jeżeli układ jest prawidłowy to powiny świecić.
Tak sprawdź drugi obwód, a potem możesz podłączać bezpośrdnio.

Takie połączenie uchroni Cię od przypadkowego zwarcia gdyby coś poszło nie tak. Normalnie układ można by sprawdzić miernikiem ale skoro pytasz na Forum to takie rzeczy to raczej elektrykiem nie jesteś i niby skąd u Ciebie miał by się znaleźć miernik.

kiwal
04-12-2006, 11:13
Dokładnie - elektrykiem nie jestem