PDA

Zobacz pełną wersję : tynki wewnetrzne 3 kategorii - ktos slyszal o klasyfikacji?



gosia100
03-12-2006, 19:57
Witam

Mam problem, bo wykonawca twierdzi, ze tynki wewnetrzne zawsze sa nierowne bez dodatkowych zabiegow.
Zeby bylo rowno to :
Tynki tradycyjne wymagaja gladzi - podobno bardzo drogo to wychodzi.
Tynki gipsowe jakichs zabiegow przed malowaniem i tez to przedraza.

Czy to prawda czy sciema, bo nie umie dobrze zrobic?
W umowie chce zastrzec 3 kategorie tynkow - mam sie z gory przygotowac ze bedzie nierowno. Dodam, ze cene chce taka jak inny u ktorego widzialam idealnie rowne(nie wiem czy z dodatkowymi zabiegami). Niestety z niego nie moge skorzystac.
Co o tym sadzicie? Poradzcie cos bo nie wiem czy sie godzic na cos takiego.

pozdrawiam

beton44
03-12-2006, 20:10
to tynk trójwarstwowy czyli z gładzią wapienną na końcu zatarty packą /kiedyś drewnianą obecnie styropianową/...


można jak najbardziej go malować, aczkolwiek nie jest to "lustro" z założenia...



http://www.kalejbud.pl/polecamy%20str/p_tynki2.html



no i nie wiadomo jaka jest interpretacja wykonawcy co do tej 3 kategorii....

pismag
03-12-2006, 20:56
Ja mam zrobione tynki tradycyjne cementowo-wapienne, bardzo równe, które nie wymagają juz żadnych zabiegow (tylko gruntowanie) przed malowaniem. Zostały wykonane z bardzo drobnego piasku płukanego, w trzech etapach; narzutka cementowa, tynk c-w, gładź wapienna. W pomieszczeniach gdzie będą płytki na ścianach, czyli łazienkach i wc tynki zostały wykonane na ,,ostro", bez gładzi.

gosia100
03-12-2006, 21:52
Dzieki za odp.
Wykonawca interpretuje ta 3 kategorie w ten sposob, ze moga byc nierownosci(wypuklosci) do 4 mm. Dodam ze ta kategoria odnosila sie do tynkow gipsowych.
Nie wiedzilam, ze jest cos takiego jak gladz wapienna. Czy jest tak rowna jak gladz gipsowa a tansza?

Mularz
03-12-2006, 23:17
Tynk cem-wap III kat to jedna warstwa obrzutki cementowej tzw. szpryc (cement + otry piasek 1:1) + dwie warstwy tynku cem-wap ( pierwsza wyrównana z grusza pacą druga zatarta packą na gładko) . Gładź wapienna wykonywana jest dodatkowo ( drobny piasek 0,5mm + wapno, konzystencja gestej śmietany) przy pomocy packi poktytej filcem. Stąd często używana nazwa tej operacji -filcowanie tynków. Robiło to się w zasadzie wtedy kiedy nie było na rynku gladzi gipsowych

beton44
04-12-2006, 03:59
filc to już kategoria IV :wink:

Mularz
04-12-2006, 07:37
Dlatego też napisałem , że filcowanie wykonuje się dodatkowo

gosia100
04-12-2006, 20:23
Dzieki za wyjasnienia. Doczytalam tez to co juz na ten temat bylo wczesniej na forum i juz sobie jakos to w glowie ulozylam.
Moze jeszcze tylko mi napiszecie czy nakladanie maszynowe tynkow zarowno tradycyjnych jak i gipsowych gwarantuje, ze sa rowniejsze niz robione recznie?

pozdrawiam

Mularz
05-12-2006, 07:21
Nie. to czy tynk jest równy czy krzywy zależy tylko od fachowości i staranności tynkarzy

05-12-2006, 08:41
... czy nakladanie maszynowe tynkow zarowno tradycyjnych jak i gipsowych gwarantuje, ze sa rowniejsze niz robione recznie?
...
ściaganie i zacieranie w obu przypadkach jest ręczne ....samo nakładanie nie gwarantuje niczego

gosia100
05-12-2006, 19:15
Dzieki za wyjasnienia. Skoro juz tak cierpliwie mi odpowiadacie to jeszcze spytam
o jedna watpliwosc. Dom zaczne budowac dopiero w lipcu. W zwiazku z tym tynki moga byc robione pozna jesienia lub zima.
No i z tego co wyczytalam na forum to jest problem w zwiazku z temperatura i schnieciem.
Juz wiem, ze beda tynki tradycyjne. Wykonawca twierdzi ze zima juz robil i bylo super bo ma swoje sposoby np. grzeje koza. Czy faktycznie to ma szanse wyjsc ok czy sciemnia? Dodam, ze beda wstawione okna plastikowe.

jabko
05-12-2006, 19:42
W upały źle
W mrozy tragicznie.
Najlepiej jak zdążysz na jesień, nawet późną.
Byleby tylko temperatura nie spadała ponizej 3-4st i będzie super.
Tradycyjny schnie około 2 tygodnie (1mm/dzień).

05-12-2006, 20:18
W upały źle
W mrozy tragicznie.
...
j.w.
pora roku nie ma znaczenia lecz temperatura w pomieszczeniu (dodatnia i nie za wysoka) oraz utrzymanie w okresie dojrzewania tynkow sporej wilgotności

gosia100
05-12-2006, 22:34
No to kurcze niefajnie. A tynkowac mozna od razu po postawieniu surowego zamknietego czy trzeba odczekac z jakiegos powodu?

05-12-2006, 22:41
wczesniej od tynków robi sie instalacje elektryczna i to jest jedyny powód dla którego trzeba zaczekać

gosia100
05-12-2006, 22:54
dzieki i pozdro :)

hryniewicki
25-03-2015, 17:37
Co wy niektórzy za głupoty piszecie jakie dojrzewanie (co to ser) i równość a gładkość to dwie różne sprawy.
tynk ma tendencję do usychania i dlatego są te normy czyli 3mm na łacie 2m.

jacek.zoo
25-03-2015, 20:03
Co wy niektórzy za głupoty piszecie jakie dojrzewanie (co to ser) i równość a gładkość to dwie różne sprawy.
tynk ma tendencję do usychania i dlatego są te normy czyli 3mm na łacie 2m.

a ty skad sie urwales?

Balto
25-03-2015, 20:39
jacek: on? z agregatu.... alby prędzej z dyszy,.... a że pisze bzdury to osobna sprawa...