PDA

Zobacz pełną wersję : Nowoczesna instalacja C.O. a kocioł węglowy ?



06-05-2003, 06:54
Zamierzam wykonać instalacje grzejnikową z rur Pex-AL-PEX. Grzejniki dolnozasilane 10szt-parter i dodatkowo ok 10m/2 podłogówki (11kW) i w przyszłości poddasze użytkowe. Instalacja będzie prowadzona w posadzce w systemie rozdzielaczowym. Na okres ok 3-4 lat będzie kocioł węglowy zwykły 18kW. Potem mam nadzieje będzie gaz ziemny. I tu pojawia się mój problem. Wiem że kotły na paliwo stałe muszą pracować w układzie otwartym. Słyszałem że poprzez pewne rozwiązania można instalację wykonać zgodnie z prawem i ze sztuką w systemie zamkniętym. Są to podobno zbiorniki buforowe magazynujące ciepło z kotła. W zbiorniku odpowiednie wężownice połączone z instalacją np. grzejnikową i to w układzie zamkniętym. Natomiast na odcinku kocioł-zb. buforowy układ otwarty. Układ taki jest zapewne bardzo dobry lecz dla mnie wadą takiego rozwiązania jest wielkość takiego zbiornika 900 litrów i gabaryty (brak miejsca). Kolejnym rozwiązaniem podobno są wymienniki płytowe. Jeśli macie jakieś zdanie lub doświadczenia na ten temat to proszę doradźcie.

alf101
07-05-2003, 14:47
zajżyj na srtone Cichewicz kotły jest tam kocioł do układu zamkniętego

niezły
08-05-2003, 19:17
Zgodnie z najnowszymi przepisami do kotłów na paliwo stałe nie wolno stosować inst. systemu zamkniętego i kropka. Tyle przepisy a praktyka, zrobić układ zamknięty na własną odpowiedzialność lub jeśli masz zamiar w przyszłości rozbudować piętro wyprowadzić rury i zrobić tam tymczasowe naczynie wzbiorcze systemu otwartego

pozdrawiam

VPS
08-05-2003, 19:59
Jest rozwiązanie. Sam to czasami stosuję. Stawiasz kocioł z kotła odprowadzenia do naczynia otwartego w tym samym pomieszczeniu co kocioł, następnie pompa obiegowa na obejściu za zaworem grawitacyjnym przed wymiennikiem płytowym o odpowiedniej mocy. Za wymiennikiem robisz już instalacje zamkniętą również z pompą i zaworem bezpieczeństwa np. 3 bar. Tak wykonane spełnia normy i dopuszczenia. Wszak kotły na paliwa stałe mogą tylko pracować w układzie otwartym w tym wypadku kocioł jest w układzie otwartym.

niezły
09-05-2003, 07:30
VPS masz rację jest to najlepsze rozwiązanie lecz to co ma zalety ma też wady wymiennik sporo kosztuje a ludziska decydując się na kotłownię węglową nie robią tego ze względu na sentyment do węgla czy też drewna a z przyczyn ekonomicznych .Drugim poważnym powodem może być to że piece te montuje się w małych miejscowościach gdzie braki prądu nie należą do rzadkości


pozdrawiam

VPS
09-05-2003, 07:40
niezły
Masz rację brak prądu to istotnie jest wada. Lecz w przypadku anonima na okres kilku lat nie opłaca robić instalacji grawitacyjnej aby zabezpieczyć się przed brakiem prądu. Natomiast instalacja z buforem i osprzętem to koszt ok. 5800zł , a z wymiennikiem płytowym + dwie pompy obiegowe to ok 1200zł. Lepsze są kotły węglowe z automatyką ale to inny temat.

niezły
09-05-2003, 08:03
VPS

Niestety i tym razem muszę zgodzić się z konkurencją zabezpieczenie buforowe jest bez sensu ale pamiętaj ze są inwestorzy co myślą portfelem a dla nich wydanie dodatkowych 1200 zł to duża suma dla mnie zresztą też. Skoro anonimowy robi inst. na raty to do ludzi zamożnych raczej nie należy

Tomuś
09-05-2003, 09:00
Odnośnie połączenia kotła z instalacją c.o. systemu zamkniętego poprzez wymiennik płytowy: Czy w przypadku gdy nie działa pompa po stronie wtrórnej (instalacji systemu zamkniętego) będzie odbierane ciepło od kotła bo to jest głowna przyczyna tego że zabronione jest stosowanie systemu zamkniętego z kotłami na paliwa stałe???

Serwiz
10-05-2003, 10:21
On 2003-05-06 07:54, Anonymous wrote:
Zamierzam wykonać instalacje grzejnikową z rur Pex-AL-PEX. Grzejniki dolnozasilane 10szt-parter i dodatkowo ok 10m/2 podłogówki (11kW) i w przyszłości poddasze użytkowe. Instalacja będzie prowadzona w posadzce w systemie rozdzielaczowym. Na okres ok 3-4 lat będzie kocioł węglowy zwykły 18kW. [...]

Nie wiem jak planujesz sobie poradzić z problemem zbyt wysokiej temperatury wody zasilającej na wyjściu z kotła węglowego dla podłogówki. Kocioł węglowy musi pracować na minimalnej temperaturze 65 stopni co dla ogrzewania podłogowego jest zdecydowanie za duże. Niebezpieczna bedzie sytuacja gdy sterowanie temperaturą ogrzewania podłogowego zmniejszy pobór ciepła co w rezultacie przy zwykłym kotle doprowadzi do bardzo szybkiego wzrostu temperatury w samym kotle, to samo się tyczy grzejników (przypuszczam że grzejniki bedą miały zamontowane głowice termostatyczne). Co do problemu układ zamkniety/otwarty to zastosowanie np wymiennika nie zmniejszy ryzyka w przypadku braku prądu, a moim zdaniem nawet zwiększy bo przy bezpośrednim zasilaniu zawór zwrotny umożliwi rozprowadzenie ciepła w sposób grawitacyjny (zjawisko zawsze to wystąpi ze wzgledu na różnice gestości wody pomiędzy wejściem/wyjściem wody z kotła), natomiast przy wymienniku przekazywanie ciepła musi być wymuszone. Każde rozwiązanie ma wady i zalety tylko niektóre wady stają się zagrożeniem dla uzytkownika czego nie można lekceważyć (wypadki śmiertelne domorosłych instalatorów montujących kotły na paliwa stałe w układach zamknietych). Ja na twoim miejscu zastosował bym kocioł sterowany elektronicznie zamontowany w układzie otwartym (zgodnie z przepisami) i do tego jakiś większy UPS.

niezły
10-05-2003, 14:08
Wybór należy do inwestora każde rozwiązania ma wady jak i zalety