PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka pytań do DGP



Zavadcoff
04-12-2006, 10:50
Witam,

Kominek z wkładem będę miał ustawiony centralnie na parterze. Z niego chciałbym ogrzać grawitacyjnie (jako dodatkowe źródło ogrzewania):
1. pokój, w którym stoi
2. pokój przyległy do ściany z kominkiem
3. 4 pomieszczenia na poddaszu:
a) pokój nad kominkiem
b) pokój nad pomieszczeniem z pkt 2
c) pokój odległy od pionu kominka o 3m
d) pokój odległy od pionu kominka o 5m

Nie ma problemu z pokojem z pkt 1, jak również z pkt 2, gdyż wystarczy przebić się nad wkładem przez ścianę na wylot.

Pokoje z pkt 3a i 3b będą zasilane pionowym przewodem fi150 zakończonym trójnikiem T, z którego powietrze rozejdzie się przez kratki na 2 pomieszczenia. Na jakiej wysokości powinienem instalować kratki? Czy średnica rury nie jest zbyt duża? Czy powinienem bezwzględnie zastosować rury aluminiowe termoizolowane? Czy nie można zastosować rury spiro i wypełnić pozostałą część kanału wełną mineralną? Która rura jest lepsza i dlaczego?

Pokoje z pkt 3b i 3c mogę zasilić jedynie poprzez poprowadzenie pionowo rury fi150 aż do stropu poddasza i tam rozdzielenie jej na 2 pokoje. Problem polega na tym, że przeszkadzają mi jętki, gdyż poziome odcinki muszą iść prostopadle do jętek. Czy można zastosować kanały prostokątne 150x50, które położyłbym pomiędzy jątkami a płytą GK? Czy grawitacyjnie będzie to działać? Co z izolacją cieplną - z 3 stron wełna mineralna, ale od spodu płyta GK? Jak wtedy położyć folię paroizolacyjną? Wiem, że mogę okrągłe kanały poprowadzić po podłodze na strychu użytkowym, ale będą mi tam przeszkadzały. Jak poradzić sobie z takim ukladem?
Pozdrawiam

05-12-2006, 12:13
Witam,


>>Kominek z wkładem będę miał ustawiony centralnie na parterze. Z niego >>chciałbym ogrzać grawitacyjnie (jako dodatkowe źródło ogrzewania):
>>1. pokój, w którym stoi
>>2. pokój przyległy do ściany z kominkiem
>>3. 4 pomieszczenia na poddaszu:
>> a) pokój nad kominkiem
>> b) pokój nad pomieszczeniem z pkt 2
>> c) pokój odległy od pionu kominka o 3m
>> d) pokój odległy od pionu kominka o 5m


Tak rozgległa instalacja będzie pracowała poprawnie jedynie przy rozprowadzeniu ciepła z TURBINĄ.


>>Nie ma problemu z pokojem z pkt 1, jak również z pkt 2, gdyż wystarczy >>przebić się nad wkładem przez ścianę na wylot.
>>Pokoje z pkt 3a i 3b będą zasilane pionowym przewodem fi150 >>zakończonym trójnikiem T, z którego powietrze rozejdzie się przez kratki >>na 2 pomieszczenia. Na jakiej wysokości powinienem instalować kratki? Czy >>średnica rury nie jest zbyt duża? Czy powinienem bezwzględnie >>zastosować rury aluminiowe termoizolowane? Czy nie można zastosować >>rury spiro i wypełnić pozostałą część kanału wełną mineralną? Która rura >>jest lepsza i dlaczego?


Powinno się stosować rury preizolowane (są przystępnie dostępne na Allegro...)
średnice rur daje się mniejsze niż średnica wyjściowa z turbiny - żeby zwiększyć spręż np. wyjście jest 150 to magistrala powinna być 130 a odejścia 100 (a jak są większe odległości to wszystkie 130 - ja np. z kominka na strych mam 150 do turbiny, z turbiny jest 150 do piątnika;) i z piątnika wyjścia są na 130 (izofoniczna-lepiej tłumiąca szum)- układ gwieździsty...)


>>Pokoje z pkt 3b i 3c mogę zasilić jedynie poprzez poprowadzenie pionowo >>rury fi150 aż do stropu poddasza i tam rozdzielenie jej na 2 pokoje. >>Problem polega na tym, że przeszkadzają mi jętki, gdyż poziome odcinki >>muszą iść prostopadle do jętek. Czy można zastosować kanały prostokątne >>150x50, które położyłbym pomiędzy jątkami a płytą GK? Czy grawitacyjnie >>będzie to działać?

Grawitacyjnie jak już pisałem nie będzie dobrze grzało... Kanały prostokątne możesz dać ale one mają większe opory no i będą głośniejsze (większy przepływ powietrza, znacznie gorsze tłumienie drgań blachy niż harmonijki aluminiowej w spiro, kanały nie są izofoniczne - jak niektóre rury na Allegro...)



>>Co z izolacją cieplną - z 3 stron wełna mineralna, ale od spodu płyta GK? >>Jak wtedy położyć folię paroizolacyjną? Wiem, że mogę okrągłe kanały >>poprowadzić po podłodze na strychu użytkowym, ale będą mi tam >>przeszkadzały. Jak poradzić sobie z takim ukladem?
>>Pozdrawiam

Możesz w tym miejscu nie dawać folii - lepiej nie dawać bo może się topić i śmierdzieć...

Reasumując: jeżeli chcesz mieć pożytek z tej instalacji i dość tanie ciepło w całym domu to zapomnij o kominku bez turbiny - w tak rozległej instalacji tylko DGP z turbiną ma szansę się sprawdzić...



P.S. Kratki montuje się ok. 0,5m od podlogi...

Zavadcoff
05-12-2006, 13:04
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Chciałem uciec od wymuszonego obiegu powietrza, gdyż nie mam przekonania, na ile będę korzystał w przyszłości z kominka w celu dogrzewania całego domu?
Chciałem postawić na ogrzewanie salonu i tylko przy okazji doprowadzenia ciepłego powietrza siłami natury na poddasze. Skoro nie ma możliwości działania takiego układu grawitacyjnie, to na ile można rozbudować tego typu instalację - do ilu pomieszczeń muszę się ograniczyć? Ludzie piszą o różnych odległościach w poziomie, ale nadal nie wiem, na ile DGP grawitacyjną można rozbudować?
Pozdrawiam

zahir1000
05-12-2006, 23:05
Dołączam się do pytania kolegi bo mam podobną sytuacje i nigdzie nie mogę znaleźć porady na ten temat :cry:
Po przestawieniu komina na przeciwległą ściane chciałbym dogrzać oprócz salonu pokój nad nim i łazienkę na poddaszu oddaloną o 2m i tyle tylko, więc powinna grawitacyjna starczyć. Chyba że da się resztę też, to będzie miły bonusik :D