PDA

Zobacz pełną wersję : Hydrofor 3 fazowy a kolejność faz?



Bigbeat
04-12-2006, 13:42
Mam pytanko dot. zestawu hydroforowego z pompą wirową wielostopniową napędzaną silnikiem 3 fazowym (pompa RS40 Speroni) - jak to jest z kolejnością faz, czyli de facto z kierunkiem wirowania?
W dołączonej "dokumentacji" ani słowa...
Ma to znaczenie czy nie? A jeśli tak, to co będzie przy "odwrotnym" podłączeniu? Pompa będzie ssać a nie tłoczyć?
Wydaje mi się, że powinno być wszystko jedno, ale może wirnik nie jest do końca symetryczny?

GL35
04-12-2006, 15:10
Gdzieś na obudowie silnika lub pompy powinna być strzałka pokazująca w którym kierunku ma się obracać. Jeśli obracać się będzie odwrotnie zmień ze sobą dwa (obojętnie które) z trzech przewoidów fazowych.

Barbosa
04-12-2006, 15:11
porządne urządzenia mają przełącznik

GL35
04-12-2006, 15:15
porządne urządzenia mają przełącznik

Nie. Takie urządzenia podłącza się na stałe, aby nie było możliwości przypadkowego przełączenia obrotów.

Barbosa
04-12-2006, 15:16
rzeczywiście takie - TAK :oops:

Bigbeat
04-12-2006, 16:28
Gdzieś na obudowie silnika lub pompy powinna być strzałka pokazująca w którym kierunku ma się obracać. Jeśli obracać się będzie odwrotnie zmień ze sobą dwa (obojętnie które) z trzech przewoidów fazowych.
Co do zamiany przewodów w celu zmiany kierunku to jest jasne, ale nie mogę znaleźć sposobu na sprawdzenie, w którą stronę się kręci - nie widać ośki, a tym bardziej wirnika :(
Myślałem, że da się jakoś ocenić "po objawach" - jeśli np. będzie źle podłączony, zacznie prychać, kichać albo coś ;)

pzw
04-12-2006, 16:59
Nie znam tego urządzenia, ale ma to chyba jakis manometr ciśnienia ?
Za pomocą szlaucha łączysz to ze zbiornikiem wody, podłączasz pod napięcie, obserwujesz i słuchasz. Jeśli słychać szum wlewanej wody i rośnie ciśnienie - znaczy dobrze podłączyłeś, jeśli nie, zmieniasz dwie fazy.
Próba musi być krótka, bo generalnie pompy wodne nie lubią chodzić " na sucho",no chyba że można je wstępnie zalać wodą .

marcin714
04-12-2006, 17:07
Skoro nie ma żadnych wymagań ani wskazówek co do kierunku ruchu pompy to nie ma co eksperymentować tylko podłączyć silnik na zgodną kolejność witowania i już. A zmiana kierunku widocznie nie ma żadnego znaczenia gdyż gdyby było inaczej to producent by to stosownie określił.

retrofood
04-12-2006, 18:07
Silik pompy prawdopodobnie ma wentylator do chłodzenia, więc kierunek obrotów można okreslic sprawdzając ruch łopatek wentylatora.
Kierunku obrotów nie znaczy się na silniku, bo to mu obojętne. kierunek obrotow powinien być oznaczony na pompie.

GL35
04-12-2006, 18:37
Silik pompy prawdopodobnie ma wentylator do chłodzenia, więc kierunek obrotów można okreslic sprawdzając ruch łopatek wentylatora.
Kierunku obrotów nie znaczy się na silniku, bo to mu obojętne. kierunek obrotow powinien być oznaczony na pompie.

W urządzeniach, w których element napędzany jest fabrycznie połączony z silnikiem, a dodatkowo nie jest widoczny kierunek jego obrotu, właściwe obroty znaczy się naklejając właśnie naklejkę ze strzałką na stojanie silnika w pobliżu jego wentylatora.

Bigbeat
04-12-2006, 18:55
No o wentylatorze nie pomyślałem - pierdołowaty jakiś dziś jestem, pogoda czy coś...
A chodzi o to, że ten hydrofor już działa, ale na prowizorce - czyli jest podłączony na gotowo do instalacji wodnej, ale prąd z RB-tki dociągnięty jest przedłużaczem (uruchamiali to hydraulicy nie w mojej obecności).
Teraz chcę przełączyć ten hydrofor na gotowo do dedykowanego obwodu w rozdzielnicy - i stąd problem.
Jutro skorzystam z pomysłu z wentylatorem - dzięki za pomysł!