PDA

Zobacz pełną wersję : nowe prawo dotyczące siedliska



TomiAyomi
04-12-2006, 15:13
Witam czy to prawda że od niedawna (listopad 2006) zmieniły się zasady
budowy siedliska ? podobno teraz żeby wybudować siedlisko trzeba mieć min. 5 ha w jednym kawałku (nie wystarczy dzierżawa) ponoć informacja sprawdzona w gminie . . . prawdę mówiąc to załamka jeśli tak bo mam działkę 2,3 ha
z góry dziękuje za odpowiedź
POZDRAWIAM
P.S może ktoś zna podstawę prawną ? ? ?

RUDAS
05-12-2006, 03:59
Wgminie facet mi powiedział na wstępie że nie wybuduje tam domu ,napewno są jakieś obejścia oni sami nie wiedzą do końca i nie chcą aby ludzie budowali dom na siedliskach

sSiwy12
05-12-2006, 10:08
Aby otrzymać pozwolenie na zabudowę zagrodową należy wypełnić łącznie szereg warunków tj, działka musi mieć dojazd (nawet drogą polną), posiadać uzgodnienia (umowę) na przyłącza mediów (podstawowych), lokalizacja jej jest na gruncie gospodarstwa rolnego, którego powierzchnia jest wieksza niż średnia w gmninie (można mieć lub dzierżawić odpowiedni areał i nie musi to być w "jednym kawałku").
W zalezności od gminy powierzchnia gospodarstwa może być wymagana tylko na terenie gminy, lub nie tylko np. cześciowo w gminie obok (przepisy tego jasno nie precyzują).
Jesli gmina posiada MPZP, a działka leży w obszarze planu z zaznaczeniem "budowa zagrodowa", to wystarczy ponad 1h i zameldowanie na terenie danej gminy przez ponad 1 rok (choć nie zawsze)
Ps. Na działce należy również wybudować budynek gospodarczy - wazne!

TomiAyomi
05-12-2006, 14:05
ok dzięki za odpowiedź tylko że ja też byłem przeświadczony ze można to załatwić w taki sposób, jednakowoż urzędnik w gminie się upiera że muszę mieć minimum 5 ha w jednym kawałku żeby myśleć o budowie siedliska na gruncie rolnym . . . czy wobec tego możecie mi podać akt prawny na który mam się powoływać ? ? ?
pozdrawiam. . .

sSiwy12
05-12-2006, 14:11
ok dzięki za odpowiedź tylko że ja też byłem przeświadczony ze można to załatwić w taki sposób, jednakowoż urzędnik w gminie się upiera że muszę mieć minimum 5 ha w jednym kawałku żeby myśleć o budowie siedliska na gruncie rolnym . . . czy wobec tego możecie mi podać akt prawny na który mam się powoływać ? ? ?
pozdrawiam. . .
Ustawa o planowaniu ....Art. 61. 1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:
1) co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;
2) teren ma dostęp do drogi publicznej;
3) istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;
4) teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;
5) decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.
2. Przepisów ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do inwestycji produkcyjnych lokalizowanych na terenach przeznaczonych na ten cel w planach miejscowych, które utraciły moc na podstawie art. 67 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1.
3. Przepisów ust. 1 pkt 1 i 2 nie stosuje się do linii kolejowych, obiektów liniowych i urządzeń infrastruktury technicznej.
4. Przepisów ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do zabudowy zagrodowej, w przypadku gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie.

TomiAyomi
05-12-2006, 14:57
więc kończąc temat jesteście przekonani że urzędnik nie ma racji ? ? ?

spełniam warunki o których pisze sSiwy12
czyli

- teren ma dostęp do drogi publicznej

- 1) co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;
(na działce graniczącej sąsiad ma postawiony dom)

- stniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;

- teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;

(jest to grunt rolny powierzchnia 2,3 ha 5 i 6 klasa)

- decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.

(nie wiem z jakimi)

-4. Przepisów ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do zabudowy zagrodowej, w przypadku gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie.

(srednia wielkość w mojej gminie to 9 ha a oprocz tych 2,3 ha gdzie chciałem pobudować siedlisko mam 10 ha dodzierzawione w tej samej gminie w innym miejscu)
pozdrawiam

TomiAyomi
06-12-2006, 12:18
Witam ponownie
więc sprawa się wyjaśniła ponieważ działka leży w pasie ochrony krajobrazu do tego terenu było zastrzeżenie konserwatora przyrody do planu zagospodarowania przestrzennego gminy
działka musi mieć 5 ha w jednym kawałku . . . więc chyba sie skończyły moje mażenia o budowie tam domu, nie ma szans na dokupienie tak aby z tych 2,3 wyszlo 5
czy ktoś się spotkał z podobnym problemem ? ? ?
może jakieś rady ? jak ominąć durny przepis ?
pozdrawiam

sSiwy12
06-12-2006, 13:54
Są dwa wyjścia:
Decyzję może zmienić tylko ten co ją wydał - czyli konserwator przyrody, może się uda.
Poszukać innej lokalizacji