PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek wentylacyjny do szamba?



Bigbeat
04-12-2006, 21:39
Witam i pytam ;)
Szambo (10m3) będzie miało wyprowadzone rury z szybkozłaczkami przez murek poza posesję. Z "dekla" tudzież pokrywy będę korzystał b. rzadko (mam nadzieję).
Czy w takim wypadku konieczne jest dodatkowe odpowietrzenie/wentylacja do szamba? Jakiś kominek w krzakach doprowadzony czy coś w tym stylu?
Gdzieś w którymś poście na forum ktoś o tym wspominał, że bez tego przy wybieraniu szamba robi się duże podciśnienie w instalacji - w sumie ma to sens, ale czy rzeczywiście to tak może być? Czy rzeczywiście może mi wysysać wodę z syfonów :o ?

Pawel78
05-12-2006, 10:11
Jeśli nie wierzysz to nie rób ale pretensje później miej do siebie!

piotrul
05-12-2006, 12:47
Taki kominek tworzy całość z wywiewkami na dachu, "przewietrza" całą instalację

Bigbeat
05-12-2006, 21:34
To nie to, że nie wierzę - po prostu tylko w jednym miejscu napotkałem wzmiankę na ten temat.
Odpowietrzenie (napowietrzenie) i wentylację pionów kanalizacyjnych oczywiście mam.
Chodzi mi konkretnie o odpowietrzenie (czy raczej napowietrzenie) szamba, aby nie powstawało podciśnienie w szambie podczas jego wybierania przez szybkozłączki (czyli bez podnoszenia "dekla").
Generalnie nie widzę problemu ze zrobieniem czegoś takiego - poza jednym: obawiam się, że będzie "zalatywało" z szamba przez taki wywietrznik. A może dać na końcu zawór napowietrzający - taki jak do kanalizacji?
Bardzo interesuje mnie, jak to zrobili inni, i jak się u nich to sprawdza.

sezam
06-12-2006, 04:35
Taki kominek tworzy całość z wywiewkami na dachu, "przewietrza" całą instalację czyli kanalizacja ma być połączona do kanału wentylacyjnego w domu?

Krisker
06-12-2006, 07:03
czyli kanalizacja ma być połączona do kanału wentylacyjnego w domu?

Nie do kanału wentylacyjnego, ale do wywiewki. Każdy pion kanalizacyjny powinien być zakończony taką wywiewką ponad dachem.

kaltam
06-12-2006, 07:08
Oczywiście, że będzie zalatywało wtedy gdy będzie zniżka barometryczna i nic nie będzie czuć gdy będzie ciśnienie barometryczne szło do góry - prawa fizyki. Wierz mi że nie jest to uciążliwe a korzyści są duże. Z uwagi na małe koszty wykonania (np. rura fi50 mm + daszek z pcv) proponuję ci to zrobić. Zawsze możesz zlikwidować.