PDA

Zobacz pełną wersję : dach - folia czy deskowanie+papa



lukasz-s
04-12-2006, 21:45
Hej!
Mam dylemat, czy zrobić pełne deskowanie+papa, czy zostać przy koncepcji folii paroprzepuszczalnej/wiatrochronnej. Koszty deskowania większe, ale to na razie pomijam. Jakie są praktycznie różnice. Co jest lepsze pod dachówkę ceramiczną i dlaczego?
Pozdr
Łukasz

wartownik
05-12-2006, 06:53
Bardzo oryginalne pytanie.

Heath
05-12-2006, 08:29
Pytanie - klasyk. Masz na górze "Najczęściej zadawane pytania", poszukaj najpierw tam.

jaro'71
05-12-2006, 09:24
Papa. Wystarczy na dłużej :D

wartownik
05-12-2006, 10:33
Papa. Wystarczy na dłużej :D
Ale papa jest trujaca- zdrowie ponad wszystko :lol:

sSiwy12
05-12-2006, 10:39
Papa. Wystarczy na dłużej :D
Ale papa jest trujaca- zdrowie ponad wszystko :lol:

Czy masz w takim razie słomianą strzechę na myśli? :D :wink:

Gryfpc
05-12-2006, 10:51
Papa. Wystarczy na dłużej :D
Ale papa jest trujaca- zdrowie ponad wszystko :lol:

Czy masz w takim razie słomianą strzechę na myśli? :D :wink:

Chyba i słoma odpada, bo nie daj Boże jakiś grzybek...

;) :) :D

ubek
05-12-2006, 11:55
Produkowaliśmy się tutataj na ten temat:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=57903
i tutaj:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=55374
i tutaj:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=52364
i tutaj
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=48710

Świerzak
05-12-2006, 20:13
ja juz ma dach odeskowany i teraz kryja papą... mój wykonawca (dobry fachowiec) na początku kręcił nosem że papa.. ale pare dni potem opowiadał jak robili dach dla jakiegoś posła.. też dawał papę (a na pewno miał kase na dobrą folię).. szef największego składu w mojej okolicy też papował..

więc tym bardziej upewniłem się że dokonałem dobrego wyboru...musisz wiedzieć że:

po dachówke na foli często gęsto lubi nawiewać śnieg który tworzy spore "zwisy" nie jest to regóła ale sie zdarza - zależy jacy fachowcy i dachówka..

nie trzeba być fachowcem żeby zobaczyć że papa na deskach doskonale odprowadzi wszelką ewentualną wodę do rynny, po prostu po niej spłynie a nie wsiaknie jak we folie..

koszt pewnie większy ale jak się robi strop monolityczny to deski zawsze jakis sa.. wystarczy dokupić kubik lub dwa

za dobrą folię powiedziano mi cenę 10 pln/m2.... a papa połowe z tego

folia wymaga ostrożności i umiejętności kładzenia... łatwo się dziurawi i nie może leżeć za długo na słońcu..

koszt wykonania dachu u mnie to 39 pln/m2 (więźba, deskowanie, papa, dachówka, pasy nad i pod rynnowe, rynny i tzw nabitka czyli deskowanie struganymi i felcowanymi deskami..
niestety ekipy nie mogę polecić... :) terminy do połowy 2008


koszt deskowania u mnie:

6 m3 desek z czego 3 były spod płyty- więc liczę te trzy: 1200 pln
250 m2 papy : ok. 1000 pln
gwoździe: ok. 150 pln
robocizna powiększona o 2 pln/ m2 czyli 500 pln


dechy!! tylko dechy!!

Świerzak
05-12-2006, 20:15
ja juz ma dach odeskowany i teraz kryja papą... mój wykonawca (dobry fachowiec) na początku kręcił nosem że papa.. ale pare dni potem opowiadał jak robili dach dla jakiegoś posła.. też dawał papę (a na pewno miał kase na dobrą folię).. szef największego składu w mojej okolicy też papował..

więc tym bardziej upewniłem się że dokonałem dobrego wyboru...musisz wiedzieć że:

po dachówke na foli często gęsto lubi nawiewać śnieg który tworzy spore "zwisy" nie jest to regóła ale sie zdarza - zależy jacy fachowcy i dachówka..

nie trzeba być fachowcem żeby zobaczyć że papa na deskach doskonale odprowadzi wszelką ewentualną wodę do rynny, po prostu po niej spłynie a nie wsiaknie jak we folie..

koszt pewnie większy ale jak się robi strop monolityczny to deski zawsze jakis sa.. wystarczy dokupić kubik lub dwa

za dobrą folię powiedziano mi cenę 10 pln/m2.... a papa połowe z tego

folia wymaga ostrożności i umiejętności kładzenia... łatwo się dziurawi i nie może leżeć za długo na słońcu..

koszt wykonania dachu u mnie to 39 pln/m2 (więźba, deskowanie, papa, dachówka, pasy nad i pod rynnowe, rynny i tzw nabitka czyli deskowanie struganymi i felcowanymi deskami..
niestety ekipy nie mogę polecić... :) terminy do połowy 2008


koszt deskowania u mnie:

6 m3 desek z czego 3 były spod płyty- więc liczę te trzy: 1200 pln
250 m2 papy : ok. 1000 pln
gwoździe: ok. 150 pln
robocizna powiększona o 2 pln/ m2 czyli 500 pln


dechy!! tylko dechy!!

ubek
06-12-2006, 07:16
Zgadzam się z przedmówcą. Dorzucę, ze jak przyjdzie poruszać się po dachu, to lepiej mieć trwalsze pokrycie pod dachówką. U mnie dachowcy , zreszta zgodnie ze sztuką, dokręcali tylko co 3 dachówkę (albo nawet i rzadziej). Dzięki temu mogę te niedokręcone dachówki wsuwać jedna pod drugą - w ten sposob tworzą się swego rodzaju stopnie, po których można bez specjalnych umiejetnoiści poruszać sie po dowolnej części dachu.
Dach trwa już trzeci sezon i nei ma problemu.

lukasz-s
06-12-2006, 21:39
Dzięki za linki i informacje.
Wygląda, że przewaga jest zwolenników papy i deskowania - też się ku temu skłaniam, więc mam przewrotne pytanie. Jakie są wady deskowania? Poza ceną oczywiście.
Pozdr
Łukasz

vanderbobo
06-12-2006, 22:10
mi deskowanie materiał i robicizna wyszłą około 4tyś wiecej niż by wyszła folia. ale i tak deskowałem.

Sail
07-12-2006, 09:01
Przy okazji wad i zalet....
Znajomi maja folię. Wprowadziła im się kuna niszcząc sporo ocieplenia i regipsy na poddaszu - zamokły. Czy w przypadku pełnego deskowania problem nieproszonych gości odpada lub przynajmniej znacznie sie zmiejsza? Wydaje mi sie, że tak, ale fachowcem nie jestem..... Odpowiedzcie proszę :wink:

Na razie jestem na 99% nastawiony na deskowanie :wink:

lukasz-s
07-12-2006, 21:14
czyli co? nie ma wad deskowania :-)??

Andrzej Wilhelmi
07-12-2006, 23:20
Istnieje tylko jedno niebezpieczeństwo, niewłaściwie wykonana wentylacja pomiędzy ociepleniem a deskami! No i oczywiście deski powinny być zaimpregnowane (najlepiej ciśnieniowo). Pozdrawiam.