PDA

Zobacz pełną wersję : SILKA E - Przewody elektryczne



ZaKontyK
05-12-2006, 13:52
Jak prowadzi się w tej cegle przewody skoro od góry na ścianie zrobiony jest wieniec a na nim leży murłata?
Zaletą tej cegły ma być otwór pod elektrykę, którą po przeprowadzeniu do góry wiedziemy np. strychem. Tymczasem tę wspaniałą wizję "zatkał" mi rozlany na ścianie wieniec.

Więc jak to jest? Kto z Was ma to już za sobą i jak to rozwiązał ?
A może ja czegoś nie zrozumiałem?

Pozdrawiam

marcin714
05-12-2006, 13:57
Tam potrzebne ci te kanały. Ktoś wymyślił jako chłyt marketingowy jak to mówią w jakims kabarecie a ty się masz męczyć i dopasowywać te dziurki ajak widzisz i tak nic z tego ci nie wyszło.

Pietrov
05-12-2006, 14:02
Eee, a nie można przeprowadzić kabla przez wieniec? Mała rurka wstawiona w szalunek przed zalaniem wieńca (skoro już przez wieniec nam wychodzi trasa kabla).
Zdecydowanie lepiej pod tynkiem elektryke położyć, przewiercić się przez strop. Łatwiejsza konserwacja, łatwiejsze układanie.

ZaKontyK
05-12-2006, 14:09
Zdecydowanie lepiej pod tynkiem elektryke położyć,


Pod tynkiem ? Na silce ? Zakładam cienki tynk na gładkiej Silce a dłubanie w ścianach skoro mam gotowy kanał wydaje mi się trochę nadmiarowe.

Czyżby to był tylko chwyt reklamowy?

Pietrov
05-12-2006, 14:22
Masz na tyle równą ścianę z silki, żeby kłaść cieńki tynk? Łate dwumetrową przykładałeś? ;) I ile to cieńki według ciebie, że kable się nie schowają?

Nie, to nie chywt reklamowy, ale jak nie masz ekipy, która wie jak to zrobić to zrób metodą tradycyjną.

Klaus
05-12-2006, 14:25
Jak masz cienki tynk to masz problem.
Te kanały to pic na wodę, przyznają to nawet ludzie z Xella.
Dlaczego?
1. W praktyce trudno zapewnić drożność tych kanałów.
2. Wciąganie kabla do kanału, który jest na głębokości 12 cm (Silka24) oznacza
zakręt 90 stopni i praktycznie jest niewykonalne
3. Kanały są pionowe a najdłuższe odcinki kabla lecą w poziomie

Jak murujesz Silką 24 to możesz zrobić bruzdy choć uważam, że najracjonalniej
położyć tradycyjny tynk cem-wap o gr 1,5-2 cm.
Jak masz Silkę 18 tak jak ja, to pozostaje tylko instalacja podtynkowa.

Duży Boban
05-12-2006, 14:29
To jest dopiero jest dobre - mieć materiał, którego jedną z najważniejszych zalet jest duża izolacyjność akustyczna żeby robić w nim kanały powietrzne pozwalające na przenoszenie dźwieków między pomieszczeniami. Marketingowo te kanały sa fajne ale w rzeczywistości to głupota.

TadekL
06-12-2006, 13:03
Cześć

Budowałem z Silki E24. Kable mam wpuszczane w kanały na przewody, ale prawie na każdym łączeniu trzeba było wykuwać dziury, żeby udało się przeciągnąć kable. Słowem kanały E to pic na wodę fotomontaż ;)))

Pozdrawiam
TadekL

Witos
08-12-2006, 17:38
Żeby te kanału spełniły swoją rolę, musisz pilnowac ich przelotów w trakcie budowy. Udrażniac co chwila kijem od szczotki, raz zapomnisz i masz kanał z głowy. W poziomie rozprowadzasz elektryke w peszlach w wylewce lub w steropianie w podłodze, nastepnie nawiercasz sie w takie kanały i wrzucasz kabel w pewnym miejscu zakładasz gniazdko albo włacznik światła. Jak otwór nie wyjdzie w wybranym miejscu to rzeźbisz. Przejście przez wieniec to już własnym pomysłem.

dedert
18-09-2017, 12:44
Czyli lepiej kupić pełną silkę niż z otworami. Z tego co wiem zaletą silki jest dobra izolacja akustyczna (54db), niska cena, wytrzymałość, niska nasiąkliwość i podobno duża akumulacyjność cieplna tylko jak się to ma do niskiej izolacji cieplnej? Słucham opinii że ściany potrafią długo oddawać ciepło ale czemu jak jest skoro mają niską izolację cieplną (pytam z ciekawości).
Z tego co czytam niska izolacja cieplna nie jest w tym wypadku istotna bo przy Silka 24 i zastosowaniu ocieplenia styropian 18 cm współczynnik przenikania ciepła wynosi k=0,19. Więc chyba się na silkę zdecyduję.

Elfir
18-09-2017, 13:22
Pojemność cieplna jest przeciwieństwem izolacji cieplnej.
Styropian chroni przed wychłodzeniem a ma znikomą pojemność cieplną.
Silikat przewodzi temperaturę, a potrafi gromadzić ciepło (albo chłód - co ma znaczenie latem).