PDA

Zobacz pełną wersję : Kiedy ogrodzić działkę? /ogrodzenie tymczasowe/



Gołąb
05-12-2006, 17:38
Witam!

Jestem początkujący od niedawna na forum.
Kupiłem niedawno działkę i chcę na wiosnę w etapach rozpocząć budowę.
Nasuneło mi się zasadnicze pytanie- kiedy ogrodzić tymczasowo działkę aby nie przeszkadzało ogrodzenie w wykonywanych pracach:zdjęcie humusu,
wykonanie fundamentu,dowózka materiału i.t.d
Działka ma szer.23m,dł.57m, z tyłu sąsiad,z prawej sąsiad,wolna tylko lewa
strona- ale czy wolno na nią wjeżdzać?

Z góry dziękuję za info.

beton44
05-12-2006, 17:40
może i nie wolno ale można jak nie ma płota...

sąsiedzi ci zbudowani pewnie jeździli po Twojej działce ona się od tego chyba nie zepsuła???

ddoommiinniikk
05-12-2006, 22:19
O ile w okolicy nie ma nadmiernego złodziejstwa, to można ogrodzić po postawieniu murów i dachu. Jest to szczególnie praktyczne przy wąskich, niewielkich działkach. Po przywiezieniu więźby i dachówki żaden wielki samochód nie ma po co wjeżdżać na działkę, a ryzyko uszkodzenia płotu przez xamochody średniotonażowe jest mniejsze.

Kryspin
06-12-2006, 07:52
Dużo żależy jak zamierzasz robić np. fundamenty. Jeśli przyjedzie grucha z betonem to wiadomo że swobodniej będzie się jej poruszać bez ogrodzenia.

Osobiście wybrałbym moment po wylaniu już ław fundamentowych, kolejne prace już raczej nie będą, aż tak przestrzenio potrzebne a do stropu i tak trzeba zawezwać gruchę z pompą więc...

U mnie działka szerokości 21 m i długości 42 cieśle biebali z belkami 9,5 mb i jakoś im ogrodzenie nie przeszkadzało. Troszkę czasu zajęło wniesienie mi łat, kontrłat i belek stropowych na teren ogrodzonej działki ale... pozornie spałem spokojniej :D :D

Jeśli natomiast masz sygnały że często graty wychodzą z budowy pod nieobecność właściciela zacznij od ogrodzenia w pierwszej kolejności.

dzióbek
06-12-2006, 09:04
Dużo żależy jak zamierzasz robić np. fundamenty. Jeśli przyjedzie grucha z betonem to wiadomo że swobodniej będzie się jej poruszać bez ogrodzenia.

Osobiście wybrałbym moment po wylaniu już ław fundamentowych, kolejne prace już raczej nie będą, aż tak przestrzenio potrzebne a do stropu i tak trzeba zawezwać gruchę z pompą więc...
.
My zrobiliśmy tak, że jak wylane były ławy, murarze murowali bloczki a my robiliśmy ogrodzenie, wcześniej nie ma sensu :P

zezo
06-12-2006, 17:59
dzióbek napisał

My zrobiliśmy tak, że jak wylane były ławy, murarze murowali bloczki a my robiliśmy ogrodzenie, wcześniej nie ma sensu
Sensu może nie ma ale jest taki obowiązek zabezpieczenia terenu budowy, tak więc ogrodzenie jest konieczne, docelowe czy tymczasowe musi być.

Moja rada jest taka:
pogadaj z sąsiadem dołącz się do jego ogrodzenia, ogrodzenie wykonaj z 2 stron ogrodzenie docelowe, a od frontu - wjazdu zrób jakieś tymczasowe, jeszcze nie widziałem budowy aby trzeba było zapewnić dojazd z każdej strony, z jednej wystarczy, samochody i maszyneria wiedzie nie martw się, dadzą sobie radę.
Jak skończysz budowę pozostanie tylko do zrobienia ogrodzenie frontowe.


I jeszcze jedna uwaga, ogranicz teren budowy do minimum, postaw jakiś ala płotek, zagrodź sznurkiem i wbij do głowy swoim budowniczym że tam im włazić nie wolno, koniec, kropka, :evil: :evil:
budowlaniec ma taką naturę że działki mu braknie, gdzie stanie tam coś zostawi i masz księżycową okolicę, ja im dałem wolną rękę ale pewnego razu dostałem białej gorączki, tu deska, tu kawałek rurki to pustak tam cegła i powiedziałem koniec, wyznaczyłem granice budowy paletami po pusatkach i kawałkiem sznurka i po temacie.
A mordę darłem że HO HO, nawet jak kapsle po piwie były za tym ogrodzeniem to już towarzystwo czesałem i okazało się że można się terytorialnie ograniczyć.

areq
07-12-2006, 11:31
Jest takie powiedzenie:
"Jak się wcześniej opłotujesz to się nie wybudujesz"
..pewnie przesąd w stylu przejścia pod drabiną czy czarnego kota....

Gołąb
09-12-2006, 11:00
Witam!

Podnoszę wątek i proszę o dalsze rady.

Z góry dzięki za info.

ave!
09-12-2006, 13:55
Witam!

Podnoszę wątek i proszę o dalsze rady.

Z góry dzięki za info.
my postawiliśmy płotek po fundamentach (duża grucha miała swobodę działania). potem dłuuugo był płot z trzech stron, nie było od frontu - teraz - ze wszystkich stron. Ale sąsiad radził, że można takie tymczasowe ogrodzenie zrobić wewnątrz działki (ok. 1 - 1,5 m od granicy) by potem swobodnie robić "prawdziwe ogrodzenie"- najczęściej to właśnie wtedy potrzebne jest ogrodzenie także chroniące posesję.

michall.m
09-12-2006, 14:05
Jest takie powiedzenie:
"Jak się wcześniej opłotujesz to się nie wybudujesz"
..pewnie przesąd w stylu przejścia pod drabiną czy czarnego kota....

nigdy tego nie słyszałam, a szkoda... :x
No w moim przypadku sprawdziło się na 200% :evil:
2 razy był pozwolenie na budowę (na przestrzeni 8 lat) i...nic,
a ogrodzenie zaraz po kupnie śliczniutkie zrobiłam, więc sprzedałam w cholerę, kupiłm inna działkę i mam stan zero w kilka mcy od kupna i wcale nie bedę się grodzić, krzaczki posadzę, ot co :wink:

Samuel&Mysia
09-12-2006, 16:29
My sciany bedziemy stawiac w polowie kwietnia. Ogrodzenie chcemy miec betonowe i tak sobie myslimy, ze nie ma sensu stawiac tymczasowej siatki... Okolica raczej spokojna, dwoch sasiadow buduje sie bez ogrodzenia... no i jest jeszcze kwestia, czy jesli zrobimy ogrodzenie betonowe przed stawianiem scian, to nam megatir z balami na domek bedzie mial jak wjechac ;)

Powiem tak: jesli nie planuje rozciagac budowy na lata, mysle ze z ogrodzeniem warto wstrzymac sie do momentu, gdy juz zaden ciezki sprzet nie bedzie jezdzil po dzialce.

A co do obowiazku zabezpieczenia budowy... jak sie tak rozgladam po budowach to jakos nie widze, zeby wszyscy sie do tego stosowali... i jakos budowa im idzie do przodu :)

zezo
09-12-2006, 17:03
Samuel&Mysia napisał

A co do obowiazku zabezpieczenia budowy... jak sie tak rozgladam po budowach to jakos nie widze, zeby wszyscy sie do tego stosowali... i jakos budowa im idzie do przodu
najlepszy jest ten uśmieszek na końcu tekstu, ja też się uśmiechnę :lol: :lol:

ciekawe jaką minkę będzie miał ten,któremu na budowę wejdzie wścipski człek i np. złamie nogę a następnie po sądach zacznie ciągać :( :(
A w zezwoleniu budowlanym pisze o zabezpiecenoi terenu budowy.

Już tak jest ze jeden zrobi ogrodzenie inny nie zrobi, jeden zrobi ogrodzenie tymczasowe inny zrobi docelowe, a ten trzeci nie zrobi wcale ogrodzenia i wszyscy się wybudują. :wink: :wink:

A jaka jest prawda?
prawda jest jedna OGRODZENIE KOSZTUJE, a w czasie budowy każdego grosza szkoda, każdy grosik jest ważny, ale czy teraz czy na zakończenie budowy teren się ogrodzi, tak więc :wink: :wink: :wink: tak czy tak kasiorkę na ogrodzenie trzeba wydać i nic tu nie zmienimy.

el-ka
11-12-2006, 18:13
My ogrodziliśmy się wcześniej i cały sezon użytkowailiśmy działkę jako rekreacyjną. Postawiliśmy blaszak, parasol, grill i tam spędzaliśmy wakacje. Przy okazji poczyniliśmy ciekawe obserwacje co do sąsiedztwa, nasłonecznienia w róznych porach dnia i to spowodowało, że bez trudności wybraliśmy optymalne usytuowanie przyszłego domu na działce.

Gregor123
11-12-2006, 19:16
Tymczasowe ogrodzenie:
stemple dł. 3 m - cena 8 zł/szt
siatka tzw autostradowa - 160 zł/40 mb
Myślę, że jest to jedno z tańszych ogrodzeń na potrzeby budowy domq :)

Gołąb
19-12-2006, 19:00
Witam!

Dziękuję za odpowiedzi i proszę o dalsze wypowiedzi, gdyż nie jestem zdecydowany.

casandra75
19-12-2006, 19:17
Ja jestem za 3strony docelowo-ale wmiare tanio.
Przód na koniec budowy i wykączeniówki - ztego względu iz przy kńcówce budowy sa przyłącza gaz woda konaliza tel itpgdzie przewaznie przechdza przez front działki. Do tego jesli sie nie ma zrobionej drogi dojazdowej ijest ona ze spodkiem to trzeba podnieś teren - FRONT OGRODZENIA NA SAMYM KOŃCU :D

Gołąb
21-12-2006, 15:09
Witam-dziękuje za odpowiedz.

Rozchodzi mnie się czy po wykopaniu fundamentów /przy ogrodzonej działce-23m-szer./, samochód "grucha" i samochód z balami nie będzie miał kłopotu z manewrami np.wykręcanie zawracanie.

Z góry dzięki za info.

Andrzejzs
21-12-2006, 18:34
Budowę zacząłem od postawienia płotu (stemple + jantańsza siatka z Castoramy w promocji) Bramę zbiłem z desek. Taki płot ma ta zaletę że podczas kopania rowów pod płyłącze można bez problemu wyciągnąc stempel z ziemi i zdjąć fragment siatki. Podobnie jeśli były manewry ciężkim sprzętem. Z punktu widzenia prawnego budowa powinna być zabezpieczona przed wejściem osób niepowołanych. Jeśli jakiemuś "turyście" cokolwiek złego wydarzy się na twojej budowie a nie dałeś płotu to niestety możesz być pociągnięty do odpowiedzialności tzn do wypłaty odszkodowania

Gołąb
22-12-2006, 11:54
Witam!

Do " Andrzejzs "

Dzięki za odpowiedż. Proszę napisz mi po "chłopsku" jak wyciągnąć z gotowego i jednolitego ogrodzenia / bez sztukowania / stempel z ziemi i zdjąć fragment siatki - czyżby trzeba ją ciąć, a póżniej z powrotem łączyć sztukując?

Z góry dzięki za info.

Gołąb
27-12-2006, 18:40
Witam!

Do " Andrzejzs " lub pozostałych Forumowiczów.

Proszę powtórnie o odpowiedż.

Z góry dzięki za info.

wari
28-12-2006, 05:07
. Jeśli jakiemuś "turyście" cokolwiek złego wydarzy się na twojej budowie a nie dałeś płotu to niestety możesz być pociągnięty do odpowiedzialności tzn do wypłaty odszkodowania

Przepisy mówią o zabezpieczeniu budowy, ale chyba nie wyjaśniają na czym ma ono polegać. Czy na ogrodzeniu dwumetrową siatką i elektrycznym pastuchem czy tez taśmą i napisem "Teren budowy - zakaz wstępu" ?

Gołąb
02-01-2007, 15:38
Witam!

Do " Andrzejzs"

Odezwij się i proszę o odpowiedż na moje pytanie do ciebie- może być na priv

Z góry dzięki za info.