PDA

Zobacz pełną wersję : Kształtki Wieńcowe



bendzamin
06-12-2006, 10:20
Czy ktos z Was stosował kształtki wieńcowe zamiast tradycyjnego deskowania wieńca? Czy zastosowanie kształtek ma równiez za zadanie m.in." spiąć" sciany nośne .

Pietrov
06-12-2006, 10:37
No właśnie. Skoro takie kształtki będą na całym obwodzie, to wieniec nie jest bezposrednio związany z ostatnią warstwą murowanej ściany. Wychodzi wtedy ściana/zaprawa/kształtka/wieniec zamiast ściana/wieniec. Może to i wygodne, ale czy "spina" ściany lepiej niż tradycyjny wieniec? hmm

beton44
06-12-2006, 10:45
ściany to "spinają" stalowe pręty które są w wieńcu :o

Krzysztofik
06-12-2006, 11:10
Wienieć musi być "przyklejony" do œciany?
Na œciany nie działajš siły boczne.

bendzamin
06-12-2006, 16:09
wszystko ok tylko ze te kształtki wieńcowe opiera sie na scianie nośnej na sucho a jak zalejemy pręty to i tak stycznosci bezposrednio ze sciana nie ma.

koszt takich kształtek to 17 zł zew. ( wym 60x24x30,5)
oraz 15 zł wew ( wym 60x24)]



http://foto.onet.pl/bwvqs,28oo819gowxc,5rvfs,u.html#5rvfs

Krzysztofik
06-12-2006, 18:26
Bo nie musi, o czym wiedzieli już Inkowie :wink:

jajmar
06-12-2006, 19:20
Na œciany nie działajš siły boczne.

Od kiedy tak jest?

A poważenie to siły działaja ale są często mniejsze niz obciązenie pionowe, ale należy pamętać głównie o obciązeniu wiatrem, jak również np rozpór dachu.

Krzysztofik
06-12-2006, 20:08
Między inymi z powodu "rozporu" dachu stosuje sie wieniec.
Generalnie na ściany działają siły pionowe.
Jest to element zwieńczający.

aresior
07-12-2006, 03:04
widzialem te ksztaltki i cena mnie odstraszyla. to wygodne rozwiazanie bo wieniec jest automatycznie obnizony w stosunku do belek terriva o 4 cm. jednak nawet sam sprzedawca (duzy dystrybutor) odradzal. poczekalbym az to "sie sprawdzi". u siebie lepiej za bardzo nie eksperymentowac.
ja mam ponad 67 mb wienca wiec koszt byl duzy w stosunku do deskowania.

pozdr.

aresior

wartownik
07-12-2006, 06:34
Między inymi z powodu "rozporu" dachu stosuje sie wieniec.

Z powodu rozporu dachu to ja montowalem zelbetonowe scianki kolankowe , gora scianki nie jest w poziomie , tylko pod katem dachu a u dolu wystaje zbrojenie , ktore zalewa sie razem ze stropem.

pawlok
22-06-2008, 12:21
Temat jakos zamarl.
To go ozywie - jakie sa wasze doswaidczenia z ksztaltkami wiencowymi?
Mamm miec robione terrive i murarze optuja za tym rozwiazaniem -wiem ze szybicej dla nich z drugiej strony deski szalunkowe to tez jakis koszt...
Pawlok

jacekp71
22-06-2008, 22:04
w mojej okolicy czasem pojawiaja sie te ksztaltki, ale wiem tez ze ceny nadal sa wysokie,
ponoc inwestorow przekonuje wyzsza jakosc wiencowania - belki stropu oblane sa tez z dołu ....

mnie nie przekonała ....

plutek
23-06-2008, 08:59
Ja zastosowałem takie kształtki. Fakt troszkę to kosztowne.
Sam będę robił strop więc jest to dla mnie bardzo duża wygoda, nie muszę robić szałunku na wieniec i podpory na belki stropowe.
Robienie stropu z tymi kształtkami jest lekkie łatwe i przyjemne.[/img]

pawlok
10-07-2008, 22:50
Ja zastosowałem takie kształtki. Fakt troszkę to kosztowne.
Sam będę robił strop więc jest to dla mnie bardzo duża wygoda, nie muszę robić szałunku na wieniec i podpory na belki stropowe.
Robienie stropu z tymi kształtkami jest lekkie łatwe i przyjemne.[/img]

Czy dobrze rozumiem ze ksztaltki wiencowe "L" przy stropie terravita mogą byc budowane jako warstwa od razu na porotonie...natomiast na scianach nosnych w srodku gdzie nie bedzie kształtek dwie ostatnie warstwy na porotonie na to powinna byc cegła pełna i na niej powinny sie opierac belki od stropu?
Palwok

plutek
11-07-2008, 06:03
Ja mam kształtki na wszystkich ścianach (kształtki zewnętrzne i wewnętrzne).
Na wewnętrznych również robiłem ze względu na wieniec i zalanie belek od dołu.
Przesyłam fotki jak mam zrobione na prywatnego bo tutaj nie potrafię dodać zdjęcia. Pozdrawiam[/img]

ila66
11-07-2008, 06:40
ksztaltki typu U stawiane na zaprawie , zazbrojone , i zamontowane kotwy do murlaty , w scianach szczytowych zagiete na 1,5 m ..... takie wykonywalem , ale tylko pod wiezby platwiowe

dabell
11-07-2008, 07:28
Ja też zastosowałam kształtki zewnętrzne i wewnętrzne na wieniec. Zdecydowała szybkość pracy i jej precyzja (zima za pasem :-) ), murarze chwalili, po idealnie mogli wypoziomować strop, zabawy mniej niż przy deskowaniu, jednocześnie dystans dla belek terrivy . Jednynie cena, ale za drewno do szalowania też trzeba zapłacić.
Zdjęcia są w dzienniku.

pawlok
11-07-2008, 09:21
Ja też zastosowałam kształtki zewnętrzne i wewnętrzne na wieniec. Zdecydowała szybkość pracy i jej precyzja (zima za pasem :-) ), murarze chwalili, po idealnie mogli wypoziomować strop, zabawy mniej niż przy deskowaniu, jednocześnie dystans dla belek terrivy . Jednynie cena, ale za drewno do szalowania też trzeba zapłacić.


A wiec po konfrontacji murarze, kierownik budowy , inwestor - beda robic tak na scianach nosnych zewnetrzych kztałtki " L" układane na porotonie, na scianach wewnwetrznych kstałet niestosujemy bo sa podciągi wiec i tak trzeb szalowac i tu poroton na to warstwa cegiel pelnych i na tym belki...
Na 94m2 stropu zamawiam 12,5 m3 betonu.
Pawlok

Talbot
11-07-2008, 09:51
Byłem zdecydowany na zastosowanie kształtek, ale po ich wycenie i uzgodnieniach z murarzami została na zewnętrznych ścianach pomurowana warstwa połówki BK po zewnętrznej stronie, dzięki czemu nie potrzebne było zewnętrzne deskowanie wieńca.
Szalunki były tylko wewnętrzne, aby stworzyć poduszke betonowę pod belki.
Zgodnie z technologią zresztą. Jest OK.

Pozdrawiam

banko
16-02-2009, 20:29
Gdzie można dostać takie kształtki??

zk140t
16-02-2009, 21:32
www.stropex.pl

Warto.
Kształtki zewnętrzne i wewnętrzne tworzą idealny szalunek tracony.

banko
16-02-2009, 21:51
A jaka jest ich cena bo na stronie nie ma cennika.

zk140t
16-02-2009, 22:06
Witam.

Kupując u nich kompletny strop teriva 4,0/1 zapłacisz dzisiaj za kształtkę zewnętrzną 15,60 PLN netto, a za kształtkę wewnętrzną 12,60 PLN netto.
Natomiast kupując same kształtki (bez stropu), do podanych wyżej cen musisz doliczyć 40%.

P.S.
Ponieważ produkowane przez nich stropy są najwyższej jakości, polecam zakupić cały ich system TERIVA 4,0/1.

Dla przykładu:
- pustaki stropowe - 3,60 PLN netto;
- belka stropowa 6,40 m - 140,00 PLN netto;
- siatka P1 - 30,00 PLN netto;
- siatka P2 - 20,00 PLN netto;
itd...

banko
16-02-2009, 22:12
To muszę powiedzieć że przeginają z cenami kształtek.

zk140t
16-02-2009, 22:19
Może i przeginają z tymi cenami.
Jakość jest jednak światowa.

Jak chcesz się przekonać, to kup jedną i ją rozbij młotem.
Solidnie zazbrojone kratownicą z pręta fi 6mm i wypalone w piecu tak jak cegła.

Nawet "dzwonią" jak dobra cegła.

Miałem kiedyś do czynienia z kształtkami betonowymi. Cena niższa o ok. 40%, a jakość niższa o 95%. Rozpadały się w rękach.

banko
16-02-2009, 22:25
No niby tak ale jedna kształtak kosztuje tyle co nadproże porothermu ( 2 metrowe/11,5 lub 1 metrowe/23,8),a gdzie tu porównywać ilości zuzytych materiałów na porównywane produkty. Dlatego twierdzę że to przegięcie.

zk140t
16-02-2009, 23:19
Zgadzam się z Tobą.

Stropex jest drogi, ale mnie nie było stać na tańsze rozwiązania.
Przy budowie pierwszego domu kupowałem najtańsze rzeczy do budowy.
Po wybudowaniu sprzedałem go z wielką radością, ponieważ zawierał zbyt wiele błędów i niedoróbek.

Odtąd nie stać mnie na tanie rozwiązania (materiały, instalacje, wykonawstwo).
Dzięki temu buduję solidnie i do każdego z nowo budowanych domów z czystym sumieniem mógłbym "wprowadzić" moją własną rodzinę.

banko
17-02-2009, 06:34
Chcesz powiedzieć że wszystko inne oprócz stopexu to szmelc??
Jade zaraz do 2 przedstawicieli różnych firm zobaczę co mają za towar i porówna ze stropexem. Wiem że ceny mają nieco rozsądniejsze.

zk140t
17-02-2009, 21:18
Chcesz powiedzieć że wszystko inne oprócz stopexu to szmelc??

Absolutnie!

Wcale tak nie twierdzę.
Powiedziałem tylko, że według mnie stropex robi najlepsze kształtki.
Tylko tyle chciałem przekazać poprzednimi postami.

banko
18-02-2009, 05:53
Jeszcze małe sprostowanie. Producentem kształtek jest ERGOBUD a STROPEX nimi tylko handluje.

zk140t
18-02-2009, 06:34
Jest dokładnie odwrotnie.

banko
18-02-2009, 13:54
Ergobud twierdzi inaczej ale w sumie to nieistotne i tu i tu cena taka sama i towar ten sam.

coulignon
18-02-2009, 20:06
www.stropex.pl

Warto.
Kształtki zewnętrzne i wewnętrzne tworzą idealny szalunek tracony.

Oprócz funkcji szalowania maja drugą, wazniejsza cechę - pozwalaja na wykoniania wieńca opuszczonego.

banko
19-02-2009, 05:52
I głównie o to mi chodzi.

zk140t
19-02-2009, 21:53
Oprócz funkcji szalowania maja drugą, wazniejsza cechę - pozwalaja na wykoniania wieńca opuszczonego.

Otóż to.
Łatwość wylania wieńca opuszczonego jest jedną z głównych zalet kształtek stropowych.

coulignon
19-02-2009, 22:00
i budowlańcy jak raz spróbują to je kochają. A miłość jest w życiu najważniejsza :lol:

banko
19-02-2009, 22:02
Zgadzan się że to jest super rozwiązanie tylko żeby było kude trochę tańsze.
A znacie jakieś inne patenty na zrobienie wieńca opuszczonego??

zk140t
19-02-2009, 22:31
i budowlańcy jak raz spróbują to je kochają. A miłość jest w życiu najważniejsza :lol:

Miłość i zdrada to nierozłączna para.
Ale myślę, że zdrada szalowania deskami na rzecz kształtek stropowych jest w pełni wybaczalna...

magak
08-05-2009, 12:56
Dobra wiadomość: aktualna cena za kształtki wieńcowe zew. to 10zł netto a wew. 7zł. Przy zakupie całego stropu dostałam jeszcze 13% rabatu (o dziwo z ich inicjatywy). Cena pustaka stropowego (12 komorowy, keramzytobet.) to po rabacie 3,28. Transport w cenie, więc razem super korzystnie!

shira3
11-07-2009, 20:54
Dobra wiadomość: aktualna cena za kształtki wieńcowe zew. to 10zł netto a wew. 7zł. Przy zakupie całego stropu dostałam jeszcze 13% rabatu (o dziwo z ich inicjatywy). Cena pustaka stropowego (12 komorowy, keramzytobet.) to po rabacie 3,28. Transport w cenie, więc razem super korzystnie! A kształtki mają różne wielkości czy standardowe? Ja mam ofertę na zewnętrzne 22zł a wew. 18!!!!

coulignon
12-07-2009, 09:38
nie różna wielkość tylko zupełnie inny kształt wynikający z różnego przeznaczenia:

http://ergobud.pl/Obrazki/kze_sizes.gif

http://ergobud.pl/Obrazki/kwe_sizes.gif

A_dam
07-09-2009, 12:24
Witam!
Mam pytanie:
- czy te kształtki rzeczywiście na sucho się muruje/układa na ścianie?
Dlaczego nie na zaprawie?

Dziś się dowiedziałem, że (w Lubartowie) zewnętrzna kosztuje 25 zł, a wewnętrzna 20 zł. To chyba drogo.

Jeszcze sie nie zdecydowałem.

No ale co z tym murowaniem?
Pozdrawiam.

player_pl
07-09-2009, 12:33
U mnie układali na zaprawie cementowej...

zk140t
07-09-2009, 19:31
U mnie układali na zaprawie cementowej...

Oczywiście, że na zaprawie cementowo - wapiennej.

Poza tym szczerze polecam te kształtki.
Super rozwiązanie.

adametronics
08-03-2010, 12:02
odradzam ksztaltki fajna rzecz i niby dalem sie namowic ale nie sa spasowane do siebie i kijowo to wyglada - niby nic bo i tak sie ociepla wiec widac nie bedzie ale druga kwestia i chyba najwazniejsza ze matetial ceramiczny jest w tych ksztaltkach tak glatki ze pomimo tego ze sie przyklei wystarczy kopnac i juz odskakuje a strop powienien spinac sciany
Ogolnie rzcecz biorac kicha i bubel

pawlok
08-03-2010, 12:56
ale nie sa spasowane do siebie i kijowo to wyglada - niby nic bo i tak sie ociepla wiec widac nie bedzie ale druga kwestia i chyba najwazniejsza ze matetial ceramiczny jest w tych ksztaltkach tak glatki ze pomimo tego ze sie przyklei wystarczy kopnac i juz odskakuje a strop powienien spinac sciany

Herezje głosisz kolego.
chwale sobie to rozwiąznie i wad opisanych przez Ciebie nie ma.
Wiadomo kosztuje - ale desek po szalunku nie ma.
Pawlok

zk140t
08-03-2010, 21:21
odradzam ksztaltki fajna rzecz i niby dalem sie namowic ale nie sa spasowane do siebie i kijowo to wyglada - niby nic bo i tak sie ociepla wiec widac nie bedzie ale druga kwestia i chyba najwazniejsza ze matetial ceramiczny jest w tych ksztaltkach tak glatki ze pomimo tego ze sie przyklei wystarczy kopnac i juz odskakuje a strop powienien spinac sciany
Ogolnie rzcecz biorac kicha i bubel

Sugerujesz, że po zalaniu stropu, w którym zastosowano kształtki, możesz całą robotę i wszystkie zalety kształtek stropowych rozwalić jednym kopem?

To Ty jesteś lepszy od Chuck'a Norris'a!

On taki strop rozpiernicza dopiero w trzech kopach...

Yarecky
09-03-2010, 10:38
A czy znacie jakieś tansze odpowiedniki kształtek stropexa?

aadamuss24
04-04-2010, 16:56
Konbet, warto sprawdzić

adametronics
09-04-2010, 09:12
Widze ze z niepowaznymi ludzmi sie dyskutuje. Napisalem jasno:
ale sprobuje jsniej...
ksztaltki kleimy na zaprawie i jesli przed zalaniem podejde ikopne jedna z kztaltek to odskakuje. Skoro tak to mam pytanie do madralinskich ktorzy sugeruj kopanie calego stropu: Jak taki strop ma spinac sciany skoro tak mala sila wystarczy aby ksztaltka odkleila sie od pustaka? Powiecie zaraz ze jak sie zaleje to bedzie ok ale ksztaltki owszem nie wyjme ale sama mysl ze strop mozna by na takich ksztaltkach przesunac to nie za fajnie sie robi. I nie mysle tutaj o przesuwaniu stropu:)) tylko o tym ze strop wieniec ma spinac sciany...
Ktos kto tego nie widzial niech nie wypisuje tutaj bzdur... Dodatkowo idealnie te ksztaltki nie sa spasowane, choc na palecie wygladaja na niby idealne.
Zaprawa do d...?? Hmm moze ale 1:3 to chyba nie taka do d..
Jak ktos z dolnoslaskiego to na pirv moge podac adres sam zobaczy oceni - jeszcze nie ociplilem a po zimie juz rysy miedzy kztaltkami a murem sa:((

helixwroclaw2005
09-04-2010, 20:18
adametronics niestety to Ty jesteś w wielkim błędzie i mam wrażenie, że nie widziałeś kształtki wieńcowej na oczy. Wychodzi na to, że to Ty piszesz bzdury. Zamieść lepiej zdjęcie tych "kształtek". Czasami nie obrażaj się. Zapraszam na budowę i oddam Ci któryś z samochodów jeżeli przed zalaniem stropu w ogóle ruszysz chociaż jedną kształtkę

aadamuss24
11-04-2010, 11:30
Przecież te kształtki należy traktować jako szalunek. Mogłyby być z papieru może byłyby tańsze. Choć jak tak policzyć to deski/osb i robota wcale atrakcyjnie nie wyglądają. Mam część stropu z tymi ksztatkami i daje to równy wieniec z licem ściany, wygląda ok i łatwo ułożyć, są narożniki wewnętrzne i zewnętrzne. Oby więcej było takich rzeczy które ułatwiają pracę na budowie w tak prosty sposób. pozdr adam

beton44
09-07-2015, 17:11
Sprawdź ceny u Uciechowskiego http://www.uciechowski.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=59&Itemid=72
kształtek akurat u niego nie kupowałem, ale wiem że ma konkurencyjne ceny

Co za subtelna, wyrafinowana reklam :spam:

Jakaś letnia szkołą internetowego spamowania w natarciu ???

dedert
18-04-2019, 11:24
Buduje dom podpiwniczony i murarz również zaproponował kształtki na pierwszy strop. Tylko że obecna cena kształtek to 22zl za kształtke L o długości 60cm. Na cały strop to koszt 1700 zł u mnie (13,5x10,2m wymiary domu). Mówi że w odrobię w mniejszej ilości desek i betonu. Ale coś mi się wierzyć nie chce.