PDA

Zobacz pełną wersję : PILNE! czym wypełnić wnękę pod lustro wklejane??



pawelurb
06-12-2006, 11:36
mam dzisiaj wklejać lustro we wnękę powstałą przy przyklejaniu kafli ( w miejscu lustra nie ma kafli ) chodzi o to że lustro ma 3 mm , a wnęka jest głębsza , chciałbym zeby lustro po wklejeniu było zlicowane z kafelkami , na ścianie mam tynk gipsowy , muszę czymś wypełnić tę wnękę , obawiam się ze jak zrobię to tym samym tynkiem gipsowym co było tynkowane to warstwa będzie za cienka i może odpadać, ale może się mylę , czym polecacie to wypełnić ?

ans
06-12-2006, 11:51
U mnie jak wklejali lustro to mieli przygotowane pociete kawalki szkla o wym. ok 2 x 2 cm. Te kawalki przylkejali na sciane w odstepach ok 10-20 cm. , a na to dopiero przykleili lustro, i jak na razie trzyma sie dobrze i jest zlicowane z kafelkami.

hydrogenium
06-12-2006, 12:01
Ja osobisie jak wklejałem to nie pożałowałem silikonu (do luster) i w ten sposób wyrównałem powierzhcnie. Szybko sprawnie. Do dziś działa : ) (5 lat)

retrofood
06-12-2006, 12:08
Z wklejaniem luster są problemy. I nie chodzi o kwestie mocowania, ale o skraplanie się pary wodnej. Niejednorodny podkład powoduje niejednorodne ogrzewanie się powierzchni lustra i powstaje różny stopień zaparowania powierzchni, odzwierciedlający to, co jest pod spodem.
Dlatego dobrze jest, jezeli pod powierzchnią znajduje się jakaś warstwa izolacyjna, która nie odprowadza ciepła z powierzchni.
Tyle jednak, że trzeba jakoś pogodzić to z samym mocowaniem.

pawelurb
06-12-2006, 12:19
Z wklejaniem luster są problemy. I nie chodzi o kwestie mocowania, ale o skraplanie się pary wodnej. Niejednorodny podkład powoduje niejednorodne ogrzewanie się powierzchni lustra i powstaje różny stopień zaparowania powierzchni, odzwierciedlający to, co jest pod spodem.
Dlatego dobrze jest, jezeli pod powierzchnią znajduje się jakaś warstwa izolacyjna, która nie odprowadza ciepła z powierzchni.
Tyle jednak, że trzeba jakoś pogodzić to z samym mocowaniem.

dlatego mimo że pomysł np. z kawałkami szkła wydaje mi się najprostszy chciałbym zeby pod lustrem była jednolita płaska powierzchnia , wymiśliłem sobie nawet "mini szalunek" na odpowiednią głebokość , po to żeby wyrównać/ nadłożyć na całej powierzchni , tyle że zastanawiam się czym to najlepiej zrobić, żeby nie odpadło, a nie jestem przekonany czy tynk maszynowy gipsowy jest odpowiedni do ręcznego wypełnienia wnęki , słyszałem że w cienkiej warstwie może odpadać zwłaszcza przyklejany do już położonego tynku.

hydrogenium
06-12-2006, 12:22
ale doktorat robicie :) U mnie paruje jednolicie.

retrofood
06-12-2006, 12:25
ale doktorat robicie :) U mnie paruje jednolicie.

To nie żaden doktorat, tylko praktyka.
Szwagier przykleił lustro, dając na tylnej ściance esy - floresy z silikonu. i teraz te floresy ma na lustrze podczas każdej kąpieli i nie tylko.

ppp.j
06-12-2006, 12:41
Można jako podkład stosować maty zagrzejnikowe (mata styropianowa z naklejoną folią aluminiową) ale czy to warte tyle zachodu? Ja przykleiłem bezpośrednio do ściany na grubo nałożony silikon do luster (należy stosować tylko taki), lustro dość dobrze zwymiarowane z kafelkami a po bokach dałem fugę. Żadnych odznaczeń silikonu nie ma. Jak paruje to równomiernie na całej powierzchni. :wink: :(

hydrogenium
06-12-2006, 12:53
Zawsze można zrobić zrobić cos ekstra. Proponuję płaszczyznowe ogrzewanie lustra np. elektryczną matą grzejną. Mata grzejna aktywowana czujnikiem pomiaru temperatury punktu rosy na powierzchni lustra (ot taki jak np w kotłach gazowych).

Ot problem zaparowanego lustra rozwiązany.

:)

rusek007
06-12-2006, 14:31
Ja mam lustro przyklejane na specjalny slilikon do luster. Wcześniej wyrównalem całą powierzchnię cekolem i dałem grubą warstwę silikonu. Lustro o długości ponad 250cm i wysokości prawie 90cm ze szkłem 4mm, ważyło to sporo. Trzyma się już ponad 7lat. Nigdy nie zauważyłem innego zaparowania jak równomierne na całości. Generalną zasadą stosowania silikonu do przyklejania szkła jest, aby linie kleju nie tworzyły obiegów zamkniętych, dlatego aby rozuszczalniki silikonowe mogły odparować jak również aby wilgoć jaka się tam dostanie łatwo odeszła.
No i lustro musi być przystosowane do wilgoci!!

06-12-2006, 16:18
...czym polecacie to wypełnić ?

korkiem

pzdr

Rezi
06-12-2006, 16:19
...czym polecacie to wypełnić ?

korkiem


uzupełnie bo niektórzy zaczną pić więcej :lol: :lol:
płyta korkową

casandra75
06-12-2006, 23:05
MY SZKLARZE MÓWIMY NA TO :"DELATACJA"
Witam :lol: :lol: :lol:
W całej praktyce szklarskiej a mam troche lat w tym zawodzie moge powiezieć:
1. wszystkie lustra które są produkowane są bardzo dobrej jakości i nie zachodzą- kiedyś malowało się samo szkło nadając teflon -lustro:inaczej mówiąc ze szkła robiło sie lustro- . A teraz szklarz zamawia gotowe tafle lustra i wycina na dany wymiar.

2. tak lustra klei sie na specjalny klej do luster - po zwykłym silikonie moga wyjść plamy - choć nie zawsze tak sie dzieje :wink:

3 . pod lustro daję się delatacje ze szkła - my szklarze z Gorzowa dajemy paski szkła szer. na 10-15cm a wys na dana długośc co lustro .
Grubosć delatacji dobiera sie do wneki to zn: grubość całej wnęki minus grubość lustra a standardowo daje się lustro 4mm. Sama delatacje przykleja sie na zwykły silikon a na delatacje ze szkła pod lustro -klej do luster.
Przyłożyć powierzchnie lustra do szkła -delatacji nastepnie oderwac ja na moment od delatacji i z powrotem przykleić .Działanie ma to na celu by substancje czynne z kleju dobrze zadziałały i odparowały :roll: :wink: cokolwiek to znaczy :wink:

4.Po wklejeniu lustra nalezy odczekać do 7 dni az ściągnie i wtedy dać fuge- nie silikon - bo z czasem ściemnieje i i żle wygląda. Te 7 dni to wazne bo gdy wczesniej zafuguje to lustro może pęknąć. 8)

A zapomniałam przy osiadających budynkach należy się wstrzymać z lustrami :wink: az osiądzie :D :D :D POZDRAWIAM

casandra75
06-12-2006, 23:14
Z tym osiadaniem to tak że miałam ostatnio klienta co mu dokilejaliśmy lustro chyba ze cztery razy to samo , bo ciągle pekało :lol: nawet szkło w oknach 8)

damiang
07-12-2006, 08:55
4.Po wklejeniu lustra nalezy odczekać do 7 dni az ściągnie i wtedy dać fuge- nie silikon - bo z czasem ściemnieje i i żle wygląda. Te 7 dni to wazne bo gdy wczesniej zafuguje to lustro może pęknąć.

Tego nie wiedzieli moi fachowcy i zafugowali od razu - w efekcie musieli wstawiać drugie lustro na swój koszt.

casandra75
07-12-2006, 09:03
Gdyby nie takie sytuacje j/w to szklarze musieliby zwinać interes :lol: :lol: żartuje :lol:a budowlańcą też się czasami dostaje :lol: za brak wiedzy moze i doświadczenia :lol: Pozdrawiam

Gorath
07-12-2006, 09:32
mam dzisiaj wklejać lustro we wnękę powstałą przy przyklejaniu kafli ( w miejscu lustra nie ma kafli ) chodzi o to że lustro ma 3 mm , a wnęka jest głębsza... czym polecacie to wypełnić ?

U mnie po kafelkowaniach zostaly odpady kafelek. Podrapalem sciane we wnece i te kawalki najpierw wkleilem na silikon (ten sam, co do luster) a potem na nie lustro. Kafelki wkleilem rano, lustro po poludniu. Dluga waserwaga zeby troche docisnac do pionu/poziomu, krzyzyki w rogi, obkleilem tasma malaska na 24h, zeby sie nie przesunelo potem zafugowalem szczeliny i trzyma bez problemu.

Pod kaflami na scianie jest grubsza warstwa kleju, wiec te wklejone w dziure na silikon sa glebiej i lustro sie elegancko zlicowalo.

No i mozna sie pobawic w tymi kawalkami pod lustrem. I tak ich nie widac i nie musza byc rowno pod fuge, zabawa w puzle.

W sumie pisze, zeby sie samemu pochwalic. Sam robilem i jestem zadowolony jak idealnie wyszlo a wieksze lustro bylo 1.3m na 0.75m
:-) :oops:

Gorath