PDA

Zobacz pełną wersję : czujnik gazu ziemnego



cisza1
07-12-2006, 10:06
wlasnie... kupilem takie cus i.... jestem zawiedziony jego slaba czuloscia.
no niby dziala tylko jak to testuje na kuchence gazowej to.... po odkreceniu kurka gaz musi leciec ladnych kilkanascie sekund i czujnik musze trzymac zaraz nad kuchenka zeby zadzialal!

czy u Was tez tak bylo?

Myslalem ze czujnik bedzie czulszy niz moj nos... a tu... taka porazka :(... a moze czujnik jest do bani?

czujnik jest o taki: http://www.merlin.com.pl/frontend/towar/424181

Zbigniew Rudnicki
07-12-2006, 11:39
Mam czujnik firmy GAZEX, co prawda na propan-butan.
Czujnik ma spore opóźnienie czasowe. Tak rzędu 20 sekund.
Natomiast wykrywa niewielkie stężenia, ale podłuższym (2-3 minuty) czasie.

rafal9
07-12-2006, 13:00
Też jestem ciekawy bo zamierzam coś takiego zastosować w kotłowni.
Nawet ten sam model mi się spodobał.

ghostt
07-12-2006, 14:32
Marek Mazon czujniki dokonuj pomiaru w funkcji czasu
tz wykonuja pomiar przez kilka-kilkanascie sec.
poaztym cujnik do gazu ziemnego musi byc umieszczony jak najwyzej (idealnie by bylo na suficie)

cisza1
07-12-2006, 16:21
no tak... jakies 30cm od sufitu... ale...
to czego nie wiem to czy wszyskie czujniki dzialaja tak samo czy tylko moj jest taki 'znieczulony'...

szczerze mowiac oczekiwalem czulosci duzo ponizej poziomu obecnego poziomu... a tu... lipa...

no ale nic... zrobie kilka testow i zobaczymy.

hej

wbrat
07-12-2006, 18:31
Tego typu czujki nie mogą być zbyt czułe, bo reagują one nie tylko na gaz. Głupieją przy dymie papierosowym, ze smażonych kotletów itp., więc by Ci się co chwilę włączały.

krzysztofh
08-12-2006, 06:25
no tak... jakies 30cm od sufitu... ale...
to czego nie wiem to czy wszyskie czujniki dzialaja tak samo czy tylko moj jest taki 'znieczulony'...

szczerze mowiac oczekiwalem czulosci duzo ponizej poziomu obecnego poziomu... a tu... lipa...

no ale nic... zrobie kilka testow i zobaczymy.

hej
Pod sufitem muntuje się czujki gazu ziemnego, zawsze powyżej kratki wentylacyjnej i na innej ścianie niż kratka.
Czyjniki gazu propan-butan ok 30 cm od podłogi w miejscach nie narażonych na przeciąg np w oddali od drzwi kotłowni.

adam_mk
08-12-2006, 12:42
Czujniki gazu palnego (obojętnie czy butan czy metan) to czujniki półprzewodnikowe. Wykrywają nawet śladowe ilości gazu, a kalibrowane są na 1/10 poziomu wadium (około). Wadium to mieszanina piorunująca, skład wybuchowy. Wytworzenie sygnału elektrycznego w takim czujniku musi trwać jakąś chwilę. To stan normalny.
Wam się wydaje, że większa ilość gazu to szybsza reakcja. Tak nie jest i to Was niepokoi.
Taki czujnik wisi sobie pod sufitem czy przy podłodze i analizuje to, co go otacza. Jak dojdzie do wniosku, że zaczyna coś widzieć, to alarmuje. Robi tak na długo przed tym, zanim zacznie być niebezpiecznie.
UWAGA! Te sensory się "zużywają". Z upływem czasu maleje ich czułość. Po około 3 latach trzeba by go wymienić.

Pozdrawiam
Adam M.

cisza1
08-12-2006, 18:43
A sa jakies ktore maja dluzsza zywotnosc?
Pozdr.
Marek

adam_mk
08-12-2006, 18:48
Pewnie tak, ale pewnie mają astronomiczną cenę.
Te są "normalne" więc i tanie i powszechne.
Adam M.