PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z C.O. Proszę o rady.



vladi
07-12-2006, 13:40
Witam,
W wakacje przeprowadziłem się do domu z instalacja c.o. w której jest kocioł gazowy Junkers(2funkcyjny)(ma około 7-9 lat) i stary kocioł na paliwo stałe(nie mam pojęcia jak sa włączone - czy równolegle czy szeregowa, ale raczej równolegle:)). z kolei na poddaszu było kiedyś naczynko wzbiorcze(bezprzeponowe)-pozostałos po czasach w których funkconował tylko kocioł na paliwa stałe., obecnie po przeróbkach na poddaszu(tzw. "strychu") zamiast naczynka jest kranik, zaś nad nim zawór bezpieczeństwa(tak mi sie wydaje), zaś sama instalacja jest zamknieta.Do tej pory(wczoraj skończyło mi się drewno) paliłem swobodnie i bez problemowo drewnem przy zamknietych zaworach(wyjścia/wejścia) kotła gazowego. teraz postanowiłem włączyć kocioł gazowy(poczekałem ąż ostygnie instalacja po czym zkręciłem zawór na przewodzie wyjsciowym z kotła na paliwo stałe, a odkręciłem 2 w/w zawory przy kotle gazowym). Ciśnienie wskazywane na junkersie było 0.6 bar, więc "dolałem"(instalacja c.o. jest połaczona z instalacją kudroforową wody zimnej zaworem kulowym) wody do instalacji tak żeby wskazania manometru wynosiły 1.1bara(przy tej wartosci zaczyna sie zakreskowane pole na manometrze); następnie nastawiłem sterownik pokojowy, i włączyłem kocioł. Temp grzejników zaczęła wzrastać, gdy już były dosuć ciepłe, to ja poszedłem sprawdzic wskazania na kotle i ku mojemu zdziwieniu, temp wynosiła miedzy 50 a 55*C zaś ciśnienie 3.6bar a za 20-30 minut 3.8bar(przekroczone było zakreskowane pole na podziałce manometru) :o wtedy przełączyłem kocioł tylko na program ze "słoneczkiem"- c.w.u.. O co chodzi? Co mam robić. Bardzo prosze o rady.

Dzięki.
Pozdro.

P.S. z Ciekawości chciałbym się dowiedziec co za cisnienie jest mierzone prze ten manometr(a raczej naciśnienie bo to manometr :wink: ), bo jeśli instalacja jest w spoczynku to raczej to nie jest ciśnienie od słupa wody, bo instalacja jest zamknięta. Czy jest to ciśnienie będące sumą cisnienia dynamicznego i statycznego. Nie wiem, ale bardzo mnie to interesuje. Więc też dziękują za odpowiedź.[/url]

tgorbacz
07-12-2006, 17:44
Witam,

czy dobrze zrozumiałem ? - paliłeś w kotle drewnem bez naczynia przelewowego ?!!!

Ciśnienie Ci wzrasta bo nie ma gdzie się podziać nadmiar wody, która zwiększa swoją objętość pod wpływem temp. Należy zamontować naczynie przelewowe, użytkowanie instalacji w jej obecnym stanie, przy pracującum kotle na paliwo stałe grozi wypadkiem (sprawdzałeś ten zawór bezpieczeństwa - jest sprawny ?)

Pozdrawiam
TG

vladi
07-12-2006, 18:03
Owszem, paliłem drewnem bez naczynia przelewowego, zawrotne temperatury to nie były więc nic sie nie stało.
A teraz przy gazie, nic sie nie da zrobic żeby nie montowac tego naczynia. Ten kocioł gazowy nie może pracować w układzie zamknietym(Załóżmy że już w tym na paliwa stałe nie bede rozpalał)?

siwy z gosławic
07-12-2006, 18:57
Prawdopodobna przyczyna to .
Bardzo duży zład grzewczy lub brak naczynia przeponowego w kotle gazowym.

Prezo
07-12-2006, 19:14
Obstawiam brak naczynia przeponowego ( takie czerwone w kształcie gruszki :P ) Podejrzewam że ten stary piec nie ma takiego w sobie.

tgorbacz
07-12-2006, 19:16
Owszem, paliłem drewnem bez naczynia przelewowego, zawrotne temperatury to nie były więc nic sie nie stało.
A teraz przy gazie, nic sie nie da zrobic żeby nie montowac tego naczynia. Ten kocioł gazowy nie może pracować w układzie zamknietym(Załóżmy że już w tym na paliwa stałe nie bede rozpalał)?

W układzie zamkniętym stosuje się naczynie przeponowe (czerwone, z poduszką powietrzną w środku), w układzie otwartym jest naczynie przelewowe. Jadno z nich musisz zastosować, inaczej się nie da.
Skoro wcześniej była instalacja otwarta z naczyniem przelewowym to trzeba było je zostawić.

Pozdrawiam
TG

vladi
07-12-2006, 19:24
A co to jest "zład grzewczy"?

tgorbacz
07-12-2006, 19:28
A co to jest "zład grzewczy"?

Ilość wody w instalcji CO.

ewoo
07-12-2006, 19:42
Najbezpieczniej będzie jeśli wyrzucisz zawór bezpieczeństwa z tej rury na strychu i zamontujesz tam naczynie "otwarte" Kocioł gazowy będzie pracował w układzie otwartym. Kiedyś umyślisz sobie palić w węglowym to bedzie bez problemu bo ukł otwarty. Zostawisz zamknięty układ i węglówkę i wydaje ci się że będziesz uważał , czasy sa niepewne nie wiesz kiedy Pan Cie do siebie weżmie i myślisz że wtedy żona będzie się zastanawieć jaki jest układ, napali w węglówce i BUM i może dołączyć do Ciebie. Sory za taki czarny scenariusz oczywiście z całego serca życzę Wam jak najlepiej ale chce Ci uświadomić że Ty może i wiesz jak obsługiwać pewne urzadzenia ale czy wiedzą to twoi bliscy.
Problem ze wzrostem ciśnienia to brak naczynia przeponowego w kotle gazowym, a jeśli jest to może to być brak ciśnienia wstępnego w naczyniu ( brak w nim powietrza ) , może być także uszkodzona membrana i w obu przypadkach woda wypełnia całe naczynie (nie ma poduszki powietrznej)

vladi
07-12-2006, 19:47
No tak jak wspominałem ciśnienie na zimnym piecu było na początku tego zaciemnienego zakresu na podziałce manometru, czyli 1.1bar.



A właśnie przed chwilą byłem na strychu i przeczytałem na tym zaworze(co to jest wsawiony na kranikiem do upuszczania wody, który był zainstalowany zamiast naczynka przelewowego) coś takiego: Made in Itlay; 10bar; 110*C. A na górze jego jest taka czarna plastykowa nakręteczka(coś jak przy wentylach w kole samochodowym, z tą róznicą że ma jescze wycięcia na klucz ampolowy)

Więc jak myślicie co to jest? Zawór odpowietrzający czy bezpieczeństwa. Bo przyjrzałem się mu zaworowi bezpieczeństwa, który jest umieszczony "na kotle" na przewodzie powrotnym, to nie jest w żaden sposób podobny do tego który znajduje się na strychu.

siwy z gosławic
07-12-2006, 20:00
to jest odpowietrznik.

Mały
08-12-2006, 07:53
Obstawiam brak naczynia przeponowego ( takie czerwone w kształcie gruszki :P ) Podejrzewam że ten stary piec nie ma takiego w sobie.
Dokładnie tak - jak na zbyt małe naczynie przyrost ciśnienia jest zbyt duży.
A co do instalacji - naczynie otwarte. I to wszystko.

tomnow
11-12-2006, 19:51
Witam,
proponowałbym przerobienie instalacji jako układ otwarty,zbiornik wyrównawczy na strychu.Jeśli chodzi o układ zamknięty to należałoby sprawdzić ile jest wody w instalacji aby dobrać odpowiednie naczynie wzbiorcze (przeponowe).Sprawdzić jakie jest ciśnienie statyczne układu dlatego aby ciśnienie w zbiorniku przeponowym było 0,3bar większe od ciśnienia statycznego(membrana w zbiorniku przeponowym powinna być "wypukła") oraz dwa zawory bezpieczeństwa max. do 2bar,w polskim prawie budowlanym jest zabronione zamykanie układu dla kotłów na paliwa stałe,jednocześnie traci sie gwarancje na kociołek(dotyczy to paliw stałych).Dla własnego spokoju i ze względu na mniejszy koszt proponowałbym jednak układ otwarty,pozdrawiam