PDA

Zobacz pełną wersję : kratownica



agnieszkakusi
07-12-2006, 16:55
Ratujcie...zastanawiamy się nad zrobieniem u nas gotowej kratownicy, która przyjedzie z tartaku i moment zostanie złożona na budowie. Czy ktoś ma coś takiego? Jak to sie przedstawiało cenowo w porównaniu ze zwykłą więźbą robioną przez cieślę?

to_marcin
07-12-2006, 17:30
Witam
Poczekam z Tobą na odpowiedz, też jestem tym zainteresowany :).
Odwiedziłem strone producenta dźwigarów kratowych www.eraga.com.pl , jest tam wycena kilku dachów i jeden z nich jest zbliżony do naszego. Cena dźwigarów jest zachęcająca bo 10.700,00 z transportem i robocizną. Najlepiej trzeba by do nich przedzwonić i porozmawiać, pokazać rzut dachu.
No i oczywiście dochodzi jeszcze kwota za przeprojektowanie dachu.

Andrzej Wilhelmi
08-12-2006, 00:30
Gotowe wiązary dachowe raczej nie są produkowane w tartaku. Są firmy, które trudnią się ich wykonaniem i montażem. Drewno na takie wiązary jest przesuszone i impregnowane ciśnieniowo a węzły są łączone specjalnymi kolczastymi płytkami. Zaletą takiego rozwiązania jest duża dokładność wykonania, szybki montaż i brak konieczności wykonania stropu. Dolny pas wiązara służy do mocowania ocieplenia i paroizolacji oraz podwieszenia sufitu. Istnieje również możliwość wygospodarowania niewielkiej przestrzenini na strych. Przeprojektowanie więźby dachowej nic nie kosztuje. Osobiście polecam firmę WPW INVEST Sp z o.o. (www.wpwinvest.pl).Projektują, wykonują, dowożą, montują. Pozdrawiam.

areq
08-12-2006, 07:48
Ja mam u siebie.Możesz kliknąć i zobaczyć do linka "nasz domek zdjęcia" na dole postu
Więźba kosztowała ca. 18tys z montażem,transportem dźwigiem itp itd ...we wrześniu 2005r powierzchnia dachu 240m2.
Przy takim nachyleniu dachu ,jak masz w projekcie,u Ciebie wyjdzie kwota podobna lub nawet mniejsza.Uwzględniam "inflację" spowodowaną boomem :D
Więźba super sucha i dobrze zaimpregnowana,łączona na system płytek kolczastych MITEK ,montaż zajął firmie dwa dni. Nie wiem ile kosztowałaby więźba wykonana przez cieślę na budowie. U mnie jest dość specyficzna sytuacja,że wiązary mają długość dolnego pasa ca15m i nie są nigdzie podparte pośrodku.Nie wierzę,że cieśla na budowie zrobiłby to taniej a na pewno nie tak dobrze jak jest teraz.
Moim zdaniem to idealne rozwiązanie dla dachów o niewielkim kącie nachylenia połaci oraz koniecznie ze stropodachem nieużytkowym!
Przy dachu kopertowym,takim jak w Twoim projekcie, spytaj i firmę i cieślę o cenę,może być znaczna różnica w zależności od zastosowanego przekroju konstrukcji więźby.

andre59
08-12-2006, 18:10
Też mam konstrukcję dachu z wiązarów kratownicowych.
Zamawiałem w Modern Dach we Włocławku.

agnieszkakusi
08-12-2006, 18:27
Wróciliśmy...szkoda, że przed wyjazdem nie przeczytałam Waszych postów, bo wtedy cena nie wbiłaby mnie w fotel. N nasz dach kratownica ma kosztować 22 tyś. Andre, to jest firma z Lochocina koło Włocławka. Czy to nie to samo co Twoja, bo oni jakoś tam sa powiązan. Cena nas przeraziła, ale jak potem zaczęliśmy liczyć to okazało się, że tak naprawdę to żadna różnica z tradycyjną więźbą. Bo to nie jest tylko drzewo i cieśla, to są wszystkie łączniki, gwoździe, belki stropowe, przygotowanie pod sufit. A tu wszystko jest w jednej cenie. Dla porównania wycenilismy w innej firmie w Inowrocławiu, która również robi "kanadyjczyki", ale byli o 1900 zł drożsi. Poza tym przekonało nas drzewo. Nie ma porównania jeśli chodzi o takie na kratownicę, a o zwykłe na więźbę..

andre59
08-12-2006, 18:40
Tak Agnieszko, to ta sama firma.
Wcześniej miała siedzibę we Włocławku i nazywała się ModernDom, a od kilku lat działa w Łochocinie.
Co do ceny, no cóż... masz spory dach i na dokładkę kopertowy, to podnosi koszty. Za to nie masz ścian szczytowych tak jak ja.

"Moi" dekarze chwalili, że dach jest równy jak stolnica :wink:

agnieszkakusi
08-12-2006, 18:48
my dzis rozmawialismy z wykonawcą, który stawia nam ściany i miał robić więźbę i pokryć dach. Powiedział, że jak najbardziej jest za kratownicą, bo to dobry wybór. Stracił robotę jeśli chodzi o zrobienie więźby, ale będzie nam kładł dachówkę. Acha, jeszcze jedno. Nasz dach będzie deskowany ze względu na dachówkę na tak niskim kącie. Tamten pan doradził nam jednak płytę osb. Twierdzi, że pomimo wyższej ceny jest ona porównywalna z deskami, bo z desek jest duzo odpadów, a jest o wiele trwalsza. Ma ktoś jakies doświadczenie w tej sprawie?

areq
11-12-2006, 10:16
"Tamten Pan" ma rację co do jakości.
Ty musisz jednak wiedzieć jaka jest różnica w cenie pomiędzy płytą a deskami...jeśli więcej niż 50-60% to dużo.
Poza tym przy obliczaniu kratownicy musisz podać firmie obciążenie (rodzaj dachówki? blachodachówki? gontu bitumicznego?,rodzaj deskowania ) Płyty OSB sa chyba cięższe od drewna? trzeba to przewidzieć (i policzyć) zwłaszcza dla dachu o takim nachyleniu.

agnieszkakusi
11-12-2006, 10:26
"tamten pan" :lol: już wie, że będzie płyta OSB i dachówka cementowa. Mój mąż jeszcze dzis do niego dzwonił i ustalali coś odnośnie wysokości wieńca.

Andrzej Wilhelmi
11-12-2006, 18:55
Plyta OSB to najlepsze rozwiązanie wystarczy Ci grubość 12 mm a deski wymagają impregnacji. Pozdrawiam.