PDA

Zobacz pełną wersję : Sufit w garażu czym ocieplić - wełna czy styro?



tomeki
08-12-2006, 07:52
Mam garaż z kotłownią przyklejone do domu. Nieocieplone z zewnątrz. W kotłowni będzie grzejniczek, w garażu nie. Nad tym wszystkim jest dach, nie ma stropu i żadnego pomieszczenia.
W projekcie jest, że mam zrobić sufit - stelaż drewniany i na tym stelażu, od góry poukładać 10 cm wełny. Pod stelażem kartonogipsy.

Czy można w takim przypadku zamiast ocieplać wełną, ocieplić styropianem?
Jeżeli tak to czy mogę zrobić stelaż drewniany i do niego od spodu przytwierdzić styro (siateczka, przetrzeć i zapomnieć)?

PS. Pytam, bo chcę taniej.

demex
08-12-2006, 08:38
Jedyne zagrożenie jeśli chodzi o styro to ewentualny pożar i co za tym idzie spadające na głowę płonące bomby :( :( :(

Cypek
08-12-2006, 09:56
A po co to w ogóle ocieplać ?
Jak nie ma nad tym pomieszczenia darować sobie.

retrofood
08-12-2006, 10:00
Zwróć uwagę, że wszelkie węglowodory "gaszą" styropian. Nie wiem co będziesz robił w garazu, ale np. pary benzyny mogą po jakimś czasie spowodować, że styropian zginie, chociaż nikt go nie ukradnie, po prostu ulotni się w powietrze.

Barbosa
08-12-2006, 12:58
to ociepl sufit w kotłowni bo jak masz tam grzejnik, to ciepło ci "ucieknie" górą, barażu wcale nieocieplaj,
ścianę pomiędzy garażem a domem nasz ocieploną?

Radek-10
08-12-2006, 13:58
Chyba raczej trzeba ocieplać przynajmniej sufit w garażu.Przechowujemy tam farby,rozpuszczalniki itp.itd... wystarczy wspomnieć temperatury ubiegłego lata :P

daxima
08-12-2006, 14:30
Ja się podepnę
Muszę ocieplić sufit w garażu.
Czyli co styro odpada ze względu na to że chemia z oparów go wyżre ?!?!?! Czy to nie przesada ile się ,,gazuje,, przy tym wyjeździe :)

Cypek
08-12-2006, 14:31
Bez przesady z tym zjadaniem styro.

retrofood
08-12-2006, 15:27
Bez przesady z tym zjadaniem styro.

Pewnie, ze w tydzień to nie zginie, ale po 5 - 10 latach juz może.

krzysztof11
08-12-2006, 16:11
ciepło z domu nie tylko ucieka przez dach ale również w jakimś stopniu przez ściany!
Oszczędzisz na ociepleniu dachu w garażu a stracisz na dogrzewaniu mieszkania!jeżeli nie teraz to zrób jak będziesz miał kase i lepszym materiałem jest wełna!przemyśl dobrze!
Pozdro!

piotrul
08-12-2006, 20:31
Wg mnie tylko wełna. Kładziesz na płyty GK i po sprawie. A styropian? Trzeba jakoś zabezpieczyć bo inaczej myszy będą miały raj :D

beton44
08-12-2006, 21:10
przecie jest projekt

i w nim wełna :o

to trzeba ułożyć...

wełna jest bardziej "układalna" od styropianu ... naprawdę...

Sp5es
09-12-2006, 08:57
Styro nie zginie od oparów zamkniętych pojemników z rozpuszczalnikami . To teorie z magla.
Mnóstwo się o tym mówi, ale nikt nie jest w stanie pokazać zdjęc zabudowanego "znikniętego" styropianu .
Może ktoś ma ? Poszukuję tego na poważnie.

Nad otwartymi pojemnikami rozpuszczalników mogłoby być inaczej.
Wełna jest o tyle lepsza, że przy wkładaniu w konstrukcję jest rozprężna i lepiej dochodzi, do ścian unikając mostków.Niezależnie - Ew. szpary w styropianie da się wypianować.

Co do izolacyjność - to bez zaczenia. Materiały są równocenne.
Względy ppoż - dla prywatnego garażu - nie są istotne. W garażu przemysłowym/zbiorowym, zdecydowanie wełna.

Podsumowywując - weź to to co Ci wygodniej/taniej.[/url]

Barbosa
09-12-2006, 10:09
generalnie - odizoluj ogrzewane/ciepłe od nieogrzewanego/zimnego
a gdzie i jak to trzeba rozstrzygnąć

retrofood
09-12-2006, 10:43
Styro nie zginie od oparów zamkniętych pojemników z rozpuszczalnikami . To teorie z magla.
Mnóstwo się o tym mówi, ale nikt nie jest w stanie pokazać zdjęc zabudowanego "znikniętego" styropianu .
Może ktoś ma ? Poszukuję tego na poważnie.
.[/url]

Nie jestem z magla. No i pracowałem kiedyś w zakładzie produkującym płyty warstwowe, więc ze styropianem miałem do czynienia codziennie.
A "wyparowanie" styropianu na łączeniach płyty (tam był dostęp powietrza) zdarzyło się jednemu sadownikowi w sandomierskim, który resztki płyty po budowie chłodni wykorzystał, aby zrobić sobie warsztat. Fakt, że tam zapachy były intensywne, co dzisiaj w domowych garażach nie jest powszechne, ale przecież wlaśnie tak warunkowo pisałem.
A reklamacji gościowi nie uznaliśmy, bo sam był winien.

Sp5es
09-12-2006, 14:00
Retrofood - atak nie był na Ciebie.

Jest powszechne i całkowicie fałszywe - sianie przekonania , że styropian "znika".

I powtarzanie tego bez zastanowiena przy każdej okazji, również przypadku technicznego w którym to nie ma miejsca - jest wprowadzaniem w błąd.

Przy prawidłowym zastosowaniu i zabudowaniu styropianu - nic się nie dzieje. Dotyczy to zwłaszcza metody ocieplania "lekką mokrą". Na życzenie wyniki badań Insytutu Frauenhofera. Tym naukowcom przez 30 lat nic nie zniknęło.

Styropian ulega degradacji - kiedy
- podlega napromieniowaniu UV
- podlega bezpośredniemu działaniu ciekłego rozpuszczalnika (nie dotyczy etanolu i izopropanolu)
- podlega działaniu oparów rozpuszczalników o stęzeniach przekraczających stężenia krytyczne
- podlegającemu nadmiernemu działaniu tlenu , a powierzchnia nie jest zamnkięta(np.przedmuchy w połączeniach ścianach warstwowych). - tu polecam - stwierdzenie - "prawidłowo zabudowany styropian"

Opisany przypadek do poradnictwa - nie wyczerpuje żadnego z tych punktów Chyba że ktoś uważa, że rozpuszczalnik zamknięty w butelce, otwierny czas prac przez majsterkowicza da taką emisję, że zaszkodzi to w garazu, najczęściej z rozwalonymi drzwiami, kiedy się coś robi.

Podtrzymuję, że w/w przypadku styropian nie będzie miał szans "zniknąć", a i nformacja, że tak się będzie dziać jest wprowadzaniem w błąd.

Płyta warstwowa, a ocieplenie garażu - to dwa zupełnie odrębne zagadnienia techniczne.