PDA

Zobacz pełną wersję : Rozterki z POŚ (prośba o radę)



krupol
08-12-2006, 10:14
Witam ponownie formumowiczów
Problem nr 2
Mam zamiar zbudować POŚ u siebie na działce.
Warunki lokalne - działka około 920m, 20x46 - połowę działki zajmie dom (wjazd od krótszego boku) - 2 połowa pod oczyszczalnie, wody gruntowe na poziomie 1,5-1,8m grunt dobrze i śrdnioprzepuszczalny (piaski).Oczyszczalnia dla 3-4 osób. Nie ma możliwości zrzucenia oczyszczonych ścieków do żadnej wody zewnętrznej, pozostaje własna działka. Z doświadczenia co o tym myślicie - drenażowa (ale co z poziomem wód gruntowych i wielkością działki), czy też biologiczna ze studnią chłonną (ale czy mogę ją zbudować na takich warunkach geologicznych), lub też inna.
Szukam rozwiązania pewnego, które będzie prawidłowo funkcjonowąć - nawet ponosząc wyższe koszty.
Z góry dziękuje za porady :)

janusz_21
16-12-2006, 23:44
Warto odwiedzić www.carpathians( stowarzyszenie dzidzictwa karpat) lub www.ibmer.org.pl. rozwiązania przez nich proponowane są warte poznania. zastosowałem to na swojej działce w oparciu o "carpathians" i myślę, że nie będę żałował. Jeżeli grunt jest nie wystarczająco chłonny a woda gruntowa nie wystrczająco nisko to zwykły POŚ może być śmierdzącym problemem. W ogóle czytałem, że POŚ nie jest tak do końca ekologiczne. Zachęcam do odwiedzenia tych stron.

krupol
17-12-2006, 16:58
Dzięki za odpowiedzi. Może jeszcze ktoś coś dorzuci z własnych doświadczeń. :D

71kkk
17-12-2006, 17:52
KRUPOL - ZADZWON DO firmu ECO costam z Krakowa- oczyszczalnia stosowana na lotniskowcach US MARINE. U mnie chodzi, koszt 12 tysi. z montazemv dla 6 osob. Dmuchawa dmucha tlen, w srodku plastikoych klaster miodu ma ktorym zatrzymuje sie g...... potem woda ucieka przez drenaz jakies 2 x 15 metrow. dzialka 800 m2 dom pow zabudowy 220 m2, studnia od POS - 20 m
pozdr :lol:

zabek_ox
11-01-2007, 23:53
Witam, a jak to jest, że drenaż rozsączająy podczas prawdziwej zimy tak ok -20 nie zamarza? No bo jak zamarznie to wszystko sie zatka :(

J.

SławekD
12-01-2007, 07:03
Wielkość działki w porządku drenaż sie zmieści, na 3 do 4 osób potrzebujesz jakieś 20 metrów bieżących drenażu. Wody gruntowe też w porządku, jeśli wyjdą wyżej zawsze możesz dać wysoki drenaż z przepompownią w POŚ-u. Co do śmierdzącego problemu tutaj winą jest brak wentylacji. A radą na to jet wyprowadzenie pionu kanalizacyjnego ponad dach, ze sprawdzeniem że ten pion nie jest przez przypadek czymś zatkany.
Czy wspomniane 20 mb drenażu to oby nie za mało ?
U nas w projekcie POŚ na właśnie 3-4 osoby liczonone było po 8 mb na osobę przy gruncie piaszczystym.
A z tymi zapaszkami to bardzo dużo zależy od pogody. U nas jest odpowietrzenie wyprowadzone fi 110 na dach i przewietrzanie działa prawidłowo (sprawdzane racą ). Jednak są takie dni że przed domem wyraźnie śmierdzi, mam wrazenie że to co wylatuje z odpowietrzenia na dachu nie leci do góry tylko jakby "spadało" po dachu. Ale jak wspomniałem to tylko jak jest taka "przyducha" i wilgoś na dworze.

SławekD
12-01-2007, 07:08
Witam, a jak to jest, że drenaż rozsączająy podczas prawdziwej zimy tak ok -20 nie zamarza? No bo jak zamarznie to wszystko sie zatka :(

J.
Ważne by POŚ była całyczas zasilana. Fekalia po pierwsze są kwaśne i nie zamarzają a po drugie zachodzą tam procesy rozkładu które generują ciepło. Podczas zakładania POŚ też zadałem to pytanie bo u nas drwnaż jest dość płytko (najmniej ok 60-70 cm) i instalator stwierdził że zimą wyrażnie będzie widać po śniegu gdzie jest drenaż do tam jest ciepło :wink: . Okaże się :wink:

sebo8877
12-01-2007, 09:22
Drenaż dodatkowo można wynieść w kopcu ponad teren Ziemi - tylko niestety w tym momencie potrzebna jest przepompownia.

Co do studni chłonnej - to wydaje mi sie że dwie - trzy po fi 60 - załatwiają sprawę bezpowrotnie (głęb. 1,8m)

sebo8877

j-j
12-01-2007, 10:10
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=90376
tu też ktoś pytał o BOŚ
20 m drenażu na 4 osoby spokojnie wystarczy np DN110.
Odpowietrzenie teoretycznie odbywa się przez rurę wlotową do BOŚ bo przecież piony instalacji są wyprowadzone podad dach ale mimo wszystko wg mnie chyba warto zrobić doddatkowe odp. bezpoścednio z BOŚ ponad dach.

Ja u siebie robię studnie chłonną (DN1000 lub 1500, można dwie też mniejsze) wraz z drenażem, mocno za dużo ale wolę zaprojektować więcej i potem nie wykonać niż zdecydować się na wykonanie a nie mieć w dokumentacji.
W rzeczywistości będzie albo tylko studnia chłonna albo drenaż.

pzdr

71kkk
14-01-2007, 11:33
Witam, a jak to jest, że drenaż rozsączająy podczas prawdziwej zimy tak ok -20 nie zamarza? No bo jak zamarznie to wszystko sie zatka :(

J.

no bo drenaz jest jakies 1,5 pod ziemią - a u nas nie ma wiecznej zmarzliny :lol: :lol: :lol: poza tym twoje g.... jest cieple i jako takie / sklad chemiczny wolniej zamarza :lol: :lol: :lol:

WojtekSz
14-01-2007, 16:07
krupol
sprawdź rozwiązanie Aquamax firmy ATB na stronie ich polskiego dystrybutora http://www.darek.phi.pl/aquamax.htm - mam to u siebie i jestem zadowolony. Szcególne godne uwagi jest to, że stosujesz normalny zbiornik szcelny podzielony na podkomory a urządzeni samo przelewa to co potrzebuje tam gdzie to jest potrzebne, a po oczyszceniu ma w sobie pompke umozliwiającą przepompowanie czystej wody na wysokosć do 3m a to juz na pewno pozwoli co rozporowadzić wode tak jak deszczówke po działce. I nie musisz miec dużego pola rozsączającego - ja mam ok 5m2 w maleńkiej górce którą usypałem z pisku dla celów artystycznych :)
pozdrawiam

NJerzy
14-01-2007, 23:52
Jaki jest koszt tego urządzenia Aquamax? Jak się skontaktować z dostawcą - strona internetowa otwiera mi się niekompletna :-(

WojtekSz
15-01-2007, 01:04
NJerzy:
konatakt do przedstawiciela Aquamax to:
p.Zygmunt Kaczmarczyk
kom 0605 444 769
cena ok 2000..2500euro za wersje obsługującą od 4..8 osób
ja mam u siebie wersje Aquamax basic
u mnie strona otwiera się dobrze ale pewnie to przez te silne wiatry :)
pozdrawiam

Aieksandra
15-01-2007, 07:34
Doradżcie!
Na działce 1600 mkw (na tym też stoi dom) jest wysoki poziom wód gruntowych ok. 0,5 -1m. :(
Jeśli usypię nasyp 1,5 powyżej lustra wody to muszę dać przepompownię. Ona działa na prąd? :-? co się stanie gdy prądu zabraknie? a może inaczej działa.... :o
Kto z forumowiczów coś takiego ma?, bo czytając różne posty nie znalazłam nikogo z taką przepompownią
Jakie są koszty zużycia prądu tej przepompowni dla 4 osobowej rodziny? Czy mocno wzrastają koszty uzytkowania takiej oczyszczalni :-?

Pomóżcie! bo rodzina skłania się w stronę szamba, używając argumentów że POŚ wyjdzie z ta przepompownią wcale nie tanio, a że może śmierdzieć, a jak przyją na wiosnę roztopy to popłyniemy razem z ......... :o :o :o

Aieksandra
15-01-2007, 19:20
I nic?

Nikt nie użytkuje POŚ z nasypem i przepompownią :( :( :(
Odezwijcie się!

dominikams
15-01-2007, 19:36
Ja miałam mieć z przepompownią, ale zrezygnowałam z drenażu - moim zdaniem za duże ryzyko (zwłaszcza jak patrzę, co się teraz dzieje na działce).Nasyp musiałby być duży (no bo klasyczny drenaż nały nie jest), więc trochę ziemi poszłoby na to. A ludzie na furum pisali, że czasem potrafi się zatkać (po kilku latach). Raczej skłaniam się ku oczyszczalni tlenowej z napowietrzeniem, ewentualnie rozpatruję ogrodową (wysłałam zapytanie do nich).

WojtekSz
15-01-2007, 21:27
I nic?

Nikt nie użytkuje POŚ z nasypem i przepompownią :( :( :(
Odezwijcie się!

popatrz na mój wczesniejszy post - rozwiązanie nazywa się Aquamax firmy ATB z Niemiec. Nie jest najtańsze ale pracując w technologii SBR doczyszcza wode do poziomu jakości wód opadowych i dodatkowo zawiera w sobie integralną pompę - w praktyce wystrczy tylko kilka metrów kwardatowych na rozsaczenie. Zgodne z najnowszymi wymaganiami ekologicznymi.

A drenaz standardowych POŚ rzeczywiście może sie zapchac po kilku- kilkunastu latach. I wówczas potrzebna jest wymiana złoża.

pozdrawiam