PDA

Zobacz pełną wersję : Wjazd na działkę - prośba o radę



AManys
08-12-2006, 10:50
Witam serdecznie i proszę o radę.

Kupiłem działkę, do której wjazd dochodził z boku wzdłuż ogrodzenia sąsiedniej działki i jest to odcinek 8m długości i 5 m szerokości. Kiedy pytałem się sprzedającego do kogo należy ziemia po której prowadzi wjazd odpowiedział mi, że leży ona w obrębie drogi publicznej, a sam wjazd na tą działkę istnieje od ok. 80-70 lat - dodaję, że wjazd ten usytuowany jest równolegle do gminnej drogi publicznej. Oparłem się na tych wyjaśnieniach, które wg. mojej oceny były złożone w dobrej wierze, gdyż cała okoliczna ziemia należała kiedyś do jednej rodziny. Jak się później okazało wjazd na teren mojej działki to ziemia należąca do sąsiedniej działki, której właścicielem jest pewien podmiot gospodarczy, zwróciłem się do nich z propozycją kupna tych 40 m2 lub ustanowienia służebności drogi koniecznej, ale odmówili, gdyż planują sprzedaż tej ziemi pod zabudowę jednorodzinną. Jednocześnie chcieli mnie wypuścić w maliny i zaoferowali mi podpisanie "bezterminowej" umowy dzierżawy za odpłatnością 100 zł za kwartał. Termin "bezterminowa" dałem w cudzysłów, gdyż ważna będzie do czasu sprzedaży działki komuś innemu, kto może sobie zażyczyć 100 lub 1000 zł za miesiąc, albo wypowiedzieć ją bez uzasadnienia.

Planuję wykonanie własnego wjazdu - chociaż jest to pewien problem, gdyż działka znajduje się 1,5 - 2 m nad poziomem drogi gminnej, a na końcu działki spadek drogi sięga 3,5 m. Kosztami wykonania wjazdu chcę obciążyć poprzedniego właściciela działki, gdyż przedmiot umowy nie ma właściwości o jakich mnie zapewniał. jak nie zgodzi się dobrowolnie to złożę pozew do sądu.

Proszę powiedzcie co o tej sytuacji sądzicie i czy mój plan jest dobry. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi.

08-12-2006, 13:48
W jaki sposób chcesz uzyskać pozwolenie na budowę jeżeli nie będziesz miał uzgodnionego dojazdu do działki?

A co do obciążania to skieruj to pytanie raczej do prawnika...

mynia_pynia
08-12-2006, 13:52
A wiesz ilu ludzi kupiło w ten sposób kota w worku.
Powinieneś sam sprawdzić wszystko co się tyczy działki.

martadela
08-12-2006, 14:11
Napisz w dziale Prawo i Pieniądze, tam ci może ktoś konkretniej odpowie.

Pozdrawiam,
Martadela

AManys
08-12-2006, 14:13
Odebrałem już mapkę do celów projektowych, jutro zlecam projekt wjazdu, następnie do urzędu po pozwolenie na budowę i na wiosnę robię wjazd.