PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa na wąskiej działce



feb25
08-12-2006, 13:53
Działka jest rzeczywiście wąska - ma tylko 15 metrow, za do jest dość długa
:( Czy ktos z Was budował dom na tak wąskiej działce? Nie chodzi o dużą powierzchnię, mniej więcej 100 m2. Podobno odległość od granic działki musi mieć 4 metry!!! Czy to prawda? Jeżeli tak, to nie wyobrażam sobie wybudowania domu o szerokości 11 metrow...

Rom
08-12-2006, 15:59
Jakby dom miał mieć 11 m to by było dużo.
Działka ma 15m szerokości. Załóżmy że po bokach nie dasz okien to odległość od granicy może wynieść 3m. Z jednej strony 3m, z drugiej 3 to na dom zostaje 9m :(

Kasia_de
08-12-2006, 16:03
moja działka ma 13,5 m na 100m :D

jest narożna więc z 2 stron odległość 5 m od drogi.
Ale ze względu na "wąskość" działki burmistrz wydał zgodę na zachowanie standardowej odległości 3 lub 4 m (z oknem czy bez).

Właśnie architekt robi projekt. Dom z użytkowym poddaszem, około 120-130m2.
Krótszy bok ma 7,5 m, ale okna w dłuższych bokach domu są w takich, hmmm, wnękach? odwrotnych wykuszach? ;-) nie wiem jak to opisać, trochę jak loggia. Są cofnięte o 1 m w głąb domu.

Wygląda to (przynajmniej na papierze ok). Żeby okna mogły być "normalne" a dom sensowny to należałoby zrezygnować z okien na 1 lub 2 ścianach,a wtedy trudno rozplanować wnętrze i może być ciemno.

Radzę dowiedzieć się o warunki zabudowy/plan zagospodarowania a potem znaleźć dobrego architekta.
15 m- 3m - 4m (brak okien z jednej strony)=8m czyli całkiem ok moim zdaniem.

feb25
09-12-2006, 13:53
moja działka ma 13,5 m na 100m :D

jest narożna więc z 2 stron odległość 5 m od drogi.
Ale ze względu na "wąskość" działki burmistrz wydał zgodę na zachowanie standardowej odległości 3 lub 4 m (z oknem czy bez).

Właśnie architekt robi projekt. Dom z użytkowym poddaszem, około 120-130m2.
Krótszy bok ma 7,5 m, ale okna w dłuższych bokach domu są w takich, hmmm, wnękach? odwrotnych wykuszach? ;-) nie wiem jak to opisać, trochę jak loggia. Są cofnięte o 1 m w głąb domu.

Wygląda to (przynajmniej na papierze ok). Żeby okna mogły być "normalne" a dom sensowny to należałoby zrezygnować z okien na 1 lub 2 ścianach,a wtedy trudno rozplanować wnętrze i może być ciemno.

Radzę dowiedzieć się o warunki zabudowy/plan zagospodarowania a potem znaleźć dobrego architekta.
15 m- 3m - 4m (brak okien z jednej strony)=8m czyli całkiem ok moim zdaniem.

Dzięki Kasiu, troche mnie podbudowałas :) Czyli jednak na takiej działce też można coś postawić.
Musimy się dowiedzieć o te warunki zabudowy i zobaczymy co z tego wyjdzie.
Sąsiad gotów jest zgodzić się na budowę przy granicach działki, ale nie wiem, czy jest to brane pod uwagę przy wydawaniu pozwolenia na budowę...
Mam nadzieję, że w końcu uda nam się postawić ten nasz wymarzony domek...

bzynio
10-12-2006, 15:21
juz pisalem ze buduje sie na dzialce o szerokosci 14 m ale jest bardzo dluga.Mam juz podpiwniczony dom o szerokosci 9m, oczywiscie jedna sciana bedzie "slepa" ale po przeciwnej stronie beda okna i zero problemow :lol:

ksetvipb
10-12-2006, 16:16
...a nie będzie ciemno w niektórych pomieszczeniach...?

zarka
10-12-2006, 16:52
z te slepej strony może być np łazienka, schody (w przypadku dwupoziomowego), pom. gospodarcze, garderoba, spiżarnia, kotłownia albo garaż (jesli w bryle); można też wbudować luksfery bo one nie liczą sie jako okna lecz jako ściana :D

bzynio
10-12-2006, 17:13
raczej nie ale tam beda garderoba, lazienka itp pomieszczenia

feb25
10-12-2006, 20:05
juz pisalem ze buduje sie na dzialce o szerokosci 14 m ale jest bardzo dluga.Mam juz podpiwniczony dom o szerokosci 9m, oczywiscie jedna sciana bedzie "slepa" ale po przeciwnej stronie beda okna i zero problemow :lol:

Musiałam w takim razie przeoczyć Twoją wcześniejszą notkę. Ale cieszy mnie bardzo, że jednak się da postawić coś na takiej działce :)
A jak u Ciebie z odległościami od granic działki? Nie było problemu z pozwoleniem na budowę? A duży domek budujesz?

Artur K.
10-12-2006, 20:07
Dość ciekawym projektem na tej szerokości działki jest http://blog.twojprojekt.pl/2006/12/dom-pod-agawa-%e2%80%93-projekt-firmy-achron/ Minimalna szerokość działki 14 metrów i okna z obu stron. :) :wink:

feb25
10-12-2006, 20:10
z te slepej strony może być np łazienka, schody (w przypadku dwupoziomowego), pom. gospodarcze, garderoba, spiżarnia, kotłownia albo garaż (jesli w bryle); można też wbudować luksfery bo one nie liczą sie jako okna lecz jako ściana :D

Z tymi luksferami to niezły pomysł, choć w ogóle nie wiedziałam, że liczą się jako ściana! :D

ksetvipb
10-12-2006, 20:18
z te slepej strony może być np łazienka, schody (w przypadku dwupoziomowego), pom. gospodarcze, garderoba, spiżarnia, kotłownia albo garaż (jesli w bryle); można też wbudować luksfery bo one nie liczą sie jako okna lecz jako ściana :D

luksfery...!!!!!!!!!!

przecież to finansowe samobójstwo...

...one mają takie U(przenikanie ciepła)...

...że nie umiem tylu cyferek w głowie pomieścić...

...nie prościej agregat chłodzący?...

...effect podobny...







----------------------------------------------------------------------------------------------
Mission Impossible IV:

nauczyć Leppera poprawnego akcentu(nie wsioskiego)

feb25
10-12-2006, 20:33
Dość ciekawym projektem na tej szerokości działki jest http://blog.twojprojekt.pl/2006/12/dom-pod-agawa-%e2%80%93-projekt-firmy-achron/ Minimalna szerokość działki 14 metrów i okna z obu stron. :) :wink:

Projekt jest całkiem niezły, tylko my chcemy wybudować trochę mniejszy domek, mniej więcej 100-metrowy, więc dla nas bardziej odpowiedni byłby ten: http://www.twojprojekt.pl/projekty/termini. Chodzi o te wymagane odległości od granic działki, wtedy okna z obu stron w naszym przypadku raczej nie wchodzą w grę, niestety.

Artur K.
10-12-2006, 22:12
Nawet ciekawy projekt :)
Parter
http://www.archigraph.pl/new/archigraph/obrazki/271/271parter.jpg
Piętro
http://www.archigraph.pl/new/archigraph/obrazki/271/271poddasze.jpg

Cały dom ma raptem 6,23 metra szerokości. Przy działce 15 metrowej można się pokusić nawet o dodatkowe okna :) Wszystko zgodnie z przepisami :)

ksetvipb
10-12-2006, 22:32
Hmm... to jest prawie takie jak segment...

...dobrze, że nasza działka jest 60x29

feb25
10-12-2006, 22:47
Hmm... to jest prawie takie jak segment...

...dobrze, że nasza działka jest 60x29

Może i jest jak segment, ale na tak wąską działke, o której mówimy ciężko znaleźć coś innego. Mnie się podoba wykorzystanie przestrzeni w tym projekcie i ogólny uk ład pomieszczeń :)

feb25
10-12-2006, 22:49
Nawet ciekawy projekt :)
Cały dom ma raptem 6,23 metra szerokości. Przy działce 15 metrowej można się pokusić nawet o dodatkowe okna :) Wszystko zgodnie z przepisami :)

Dzięki za przesłanie rzutów, tego mi się nie udało tam znaleźć, teraz projekt jeszcze bardziej nam się podoba :D

Artur K.
10-12-2006, 22:59
Dzięki za przesłanie rzutów, tego mi się nie udało tam znaleźć, teraz projekt jeszcze bardziej nam się podoba
Nie ma za co, zawsze jesteśmy do usług :D
W tygodniu, spróbuję ten projekt opisać dokładniej na blogu.

feb25
10-12-2006, 23:14
[quote]Nie ma za co, zawsze jesteśmy do usług :D
W tygodniu, spróbuję ten projekt opisać dokładniej na blogu.

No to na pewno zajrzymy :D

feb25
11-12-2006, 11:24
Artur, jedno mnie jeszce ciekawi, jak jest rozwiązany problem ogrzewania domu w projekcie?

Artur K.
11-12-2006, 12:18
Cóż, projekt z reguły nie narzuca sposobu ogrzewania. Decyzję jak chcesz tego dokonać podejmuje się na etapie adaptacji projektu do warunków lokalnych. Nie wszędzie jest gaz :) :)
Ja bym w takiej małej powierzchni widział wykorzystanie kominka z systemem dgp i instalację rekuperatora. Ewentualnie piec gazowy wiszący dwu funkcyjny kondensacyjny w dolnej łazience. Ale głównie warunki lokalne decydują o sposobie ogrzewania budynku. Jak masz w granicach działki gaz to jest najmniejszy problem. Gorzej jak (znam to z realu) łącze gazowe jest raptem 100-200 metrów, ale ZG odmawia podłączenia ze względu na małą przepustowość i za duże obecne obciążenie gazociągu, i każe czekać na nową nitkę, którą mają budować - tylko nie wiadomo kiedy. Na pewno przy braku podpiwniczenia odpada kocioł na węgiel itp. No i zostaje ostateczność - ogrzewanie elektryczne. Ale to nie jest zbyt ekonomiczne rozwiązanie.

ksetvipb
11-12-2006, 12:19
Cóż, projekt z reguły nie narzuca sposobu ogrzewania. Decyzję jak chcesz tego dokonać podejmuje się na etapie adaptacji projektu do warunków lokalnych. Nie wszędzie jest gaz :) :)
Ja bym w takiej małej powierzchni widział wykorzystanie kominka z systemem dgp i instalację rekuperatora. Ewentualnie piec gazowy wiszący dwu funkcyjny kondensacyjny w dolnej łazience. Ale głównie warunki lokalne decydują o sposobie ogrzewania budynku. Jak masz w granicach działki gaz to jest najmniejszy problem. Gorzej jak (znam to z realu) łącze gazowe jest raptem 100-200 metrów, ale ZG odmawia podłączenia ze względu na małą przepustowość i za duże obecne obciążenie gazociągu, i każe czekać na nową nitkę, którą mają budować - tylko nie wiadomo kiedy. Na pewno przy braku podpiwniczenia odpada kocioł na węgiel itp. No i zostaje ostateczność - ogrzewanie elektryczne. Ale to nie jest zbyt ekonomiczne rozwiązanie.

popieram kominek z dgp...

feb25
11-12-2006, 12:31
Cóż, projekt z reguły nie narzuca sposobu ogrzewania. Decyzję jak chcesz tego dokonać podejmuje się na etapie adaptacji projektu do warunków lokalnych. Nie wszędzie jest gaz :) :)
Ja bym w takiej małej powierzchni widział wykorzystanie kominka z systemem dgp i instalację rekuperatora. Ewentualnie piec gazowy wiszący dwu funkcyjny kondensacyjny w dolnej łazience. Ale głównie warunki lokalne decydują o sposobie ogrzewania budynku. Jak masz w granicach działki gaz to jest najmniejszy problem. Gorzej jak (znam to z realu) łącze gazowe jest raptem 100-200 metrów, ale ZG odmawia podłączenia ze względu na małą przepustowość i za duże obecne obciążenie gazociągu, i każe czekać na nową nitkę, którą mają budować - tylko nie wiadomo kiedy. Na pewno przy braku podpiwniczenia odpada kocioł na węgiel itp. No i zostaje ostateczność - ogrzewanie elektryczne. Ale to nie jest zbyt ekonomiczne rozwiązanie.

Na działce jest prąd, a gaz do doprowadzenia około 10 metrów, więc mam nadzieję, że to nie będzie zbyt duży problem.
Jestem troche "zielona" (jeszcze :oops: ) i nie wiem nawet co to znaczy system dgp... ale zaraz się jakoś dowiem :)
Dzięki za pomoc, dzięki Tobie zaczynamy coraz bardziej się przekonywać do tego projektu :)

ksetvipb
11-12-2006, 12:34
dgp-kominek z rozprowadzeniem gorącego powietrza od niego do pomieszczeń często w wentylacji meschanicznej lub w osobnych kanałach - wtedy ne trzeba wentylacji mechanicznej, można grawitacyjną...

...proste i tanie w użytkowaniu :D ...

feb25
11-12-2006, 12:42
dgp-kominek z rozprowadzeniem gorącego powietrza od niego do pomieszczeń często w wentylacji meschanicznej lub w osobnych kanałach - wtedy ne trzeba wentylacji mechanicznej, można grawitacyjną...

...proste i tanie w użytkowaniu :D ...

no i już wiem o co chodzi :D dzięki

Artur K.
11-12-2006, 12:44
Na działce jest prąd, a gaz do doprowadzenia około 10 metrów, więc mam nadzieję, że to nie będzie zbyt duży problem.
Jestem troche "zielona" (jeszcze ) i nie wiem nawet co to znaczy system dgp... ale zaraz się jakoś dowiem

O kominkach możesz poczytać tu: http://blog.twojprojekt.pl/2006/12/kominek-1/
oraz tu: http://blog.twojprojekt.pl/2006/12/kominek-2/

akurat o systemie DGP będzie trzecia część, za 2-3 dni. Już ją mam prawie gotową, ale jeszcze muszę dokonać kilku poprawek.

feb25
11-12-2006, 12:59
Zajrzałam, jestem pod wrażeniem i z minuty na minutę coraz bardziej wyedukowana! :D

ksetvipb
11-12-2006, 13:28
...zajrzałem, niezłe, musiałeś się napracować...

feb25
11-12-2006, 15:28
Teraz zaczynam się zastanawia nad projektem Termini II...
Troche się różni, jak się właśnie dowiedziałam. Jest troszkę tylko większy i ma m.in. , co wydaje mi się bardzo fajną zmianą - pomieszczenie gospodarcze :)

Artur K.
11-12-2006, 21:39
PROJEKT TERMINI II http://www.twojprojekt.pl/projekty/termini_ii

Rzut parteru: Rzut piętra:
http://www.archigraph.pl/new/archigraph/obrazki/371/371parter.jpg http://www.archigraph.pl/new/archigraph/obrazki/371/371poddasze.jpg

Od poprzedniego jest trochę dłuższy. Lepiej rozplanowany parter. Znalazło się miejsce na kotłownie i spiżarnie. Zaś jeśli chodzi o piętro- cóż dwie łazienki to moim zdaniem niepotrzebny wydatek.

feb25
12-12-2006, 12:13
Od poprzedniego jest trochę dłuższy. Lepiej rozplanowany parter. Znalazło się miejsce na kotłownie i spiżarnie. Zaś jeśli chodzi o piętro- cóż dwie łazienki to moim zdaniem niepotrzebny wydatek.

No właśnie, dwie łazienki taż wydają mi się zbędne, zwłaszcza, że tamta rodzinna nie jest wcale taka mała. Zamiast tej drugiej wolałabym powiększyć garderobę, która w projekcie jakoś mi tam nie pasuje, tzn. nie podoba mi się wejście do łazienki przez garderobę.
Co do parteru - tam nic bym nie zmieniała, podoba mi się taki jaki jest :lol:

adrian
12-12-2006, 13:24
:D Fajnie poczytać co ludzie sądzą o moim projekcie. Naprawdę.

Mała łazienka - prywatna - to nasz wspólny z żoną pomysł. Cieszę się, że będzie - wciąż uważam że się przyda. Nie będę się musiał mijać z gośćmi/dziećmi w łazience, czekać w kolejce.
Natomiast przekonuję się właśnie, że jej wykończenie będzie dosyć kosztowne. Kabina normalna się tam pod skosem nie zmieści. Trzeba kupować dopasowaną. :cry:

feb25
12-12-2006, 13:34
:D Fajnie poczytać co ludzie sądzą o moim projekcie. Naprawdę.
Mała łazienka - prywatna - to nasz wspólny z żoną pomysł. Cieszę się, że będzie - wciąż uważam że się przyda. Nie będę się musiał mijać z gośćmi/dziećmi w łazience, czekać w kolejce.
Natomiast przekonuję się właśnie, że jej wykończenie będzie dosyć kosztowne. Kabina normalna się tam pod skosem nie zmieści. Trzeba kupować dopasowaną. :cry:

No bo projekt jest na prawdę ciekawy :) , a zmiany, które wprowadziłes w TERMINI tylko ten domek "ulepszają", stał się bardziej praktyczny (chodzi mi tu o pomieszczenie gospodarcze i kotłownię na miejscu łazienki na dole), tego właśnie brakuje mi w projekcie TERMINI. Co do tej drugiej łazienki na górze, to tak jak juz pisałam, nie za bardzo podoba mi się wejście do niej przez garderobę i dlatego wolałabym zrobić z tego po prostu większą garderobę :)

Mularz
13-12-2006, 12:11
Moja działka 10x60m. Dom - połówka bliżniaka 7x14m, piętrowy z użytkowym poddaszem, bez piwnicy. Garaż wyrzuciłem na koniec działki i nie mam smrodu w domu. Zaprojektowałem sobie sam bo to co proponowano to albo "życie na schodach" albo więcej korytarzy i załomów niż miejsca do życia.