PDA

Zobacz pełną wersję : Głupie pytanie?;)



Pavel&
08-12-2006, 17:07
Pytanie z tych czysto teoretycznych.
Czy ktos próbował ocieplać poddasze styropianem? Ściany mają wybór czemu nie dach? Czy to wynika ze skraplania? Lepszego uszczelnienia wełną - bardziej dokładne i szybsze?

gosciu01
08-12-2006, 17:11
podczas pożaru, czego nie życzę, ale nie można też wykluczyć,

styropian jest samogasnący i kapiący,
wełna niepalna,
i w stropodachu może to mieć zanczenie :-?

pozatym, to co lubisz :wink:

j-j
08-12-2006, 17:15
Jak się popali reszta to co mi ze stopu ;). ja chcę mieć wszędzie styropian właśnie.

martadela
08-12-2006, 17:37
Ja zrozumiałam że ci może taki gorący i roztopiony styropian np. na głowe nakapać, a to by chyba nie było zbyt miłe. :lol:

Witos
08-12-2006, 17:40
Steropian na poddasze ? między krokwie lepsza jest wełna rozpreża sie lekko i dokładnie wypełni wszystkie dziury. Przy steropianie nie wyjdzie to tak dobrze i tylko narobisz mostków termicznych. steropian sie nie nadaje miedzy krokwie.

Pavel&
08-12-2006, 17:41
j-j docieplasz wszędzie styropianem?
Możesz napisac parę słówek czemu tak właśnie?
Co to kapiącego styropianu to nawet przez chwilę o tym nie pomyślałem;) - ciężko przypuszczać aby był to główny czynnik przemawiający za wełna.

Rom
08-12-2006, 17:42
Hmmmmm ciekawe pytanie
a jak wygląda porównanie współczynników przenikania ciepła przy styropianie i wełnie? Może ktoś wie??

A jak pomyślę o kapiącym na głowę gorącym styropianie to aż mnie ciarki przechodzą :D

j-j
08-12-2006, 17:51
lambda dla wełny na strop ok 0,035- 0,042 a dla styropianu ok 0,032-0,045, czyli podobnie tyle że styropian wychodzi taniej.
A ja chcę dać styropian na stopodach, nie między krokwie, zresztą dach będe miał na wiązarach aby było taniej. Gdybym miał krokwie to bym chyba też wziął wełnę bo łatwiej wypelnić ewentualne dziury. Ale wg mnie nawet między krokwiami dałoby radę zrobić dobrze, jeśli chodzi o mostki to trzeba zadbać tylko o wykonawstwo, aby je zminimalizować ale to każdy wie :).
Ocieplam wszedzie bo trochę taniej i łatwiej w montażu. Zaoszczędzę nawet na kołkach bo do wełny niby powinny być metalowe.
A jak będzie kapać na głowę to na pewno nie będe stał i patrzył ;).
pzdr

partner
08-12-2006, 17:59
tylko ciekawe czemu wszyscy stosują wełnę?

j-j
08-12-2006, 18:01
Ja też nie wiem czemu :)

agnieszkakusi
08-12-2006, 18:16
a my dzis byliśmy w tartaku gdzie będa nam robić kratownicę na dach. Facet zajmuje sie produkcją domków drewnianych. Zaproponował nam, żeby zamiast wełny agregatem wdmuchać jakąś celulozę maczaną w czymś tam co powoduje, że jest niepalne, mocno wygłuszające i ocieplające. Nie wiem za bardzo jak to się nazywa, ale podobno w "kanadyjczykach" jest to często stosowane, a koszt porównywalny do wełny. Czy ktoś wie co to jest?

pattaya
08-12-2006, 18:25
1,Hałas.
Styropian zrobi z poddasza pudło gitary :D
Efekt podobny jak np. w markecie w czasie deszczu.
2,Styropian traci swoje właściwości już w temp.60-70 stopni o ile pamiętam a potem zachodzi sublimacja(ulatnia się).
Po kilku latach pod blachodachówką mogłoby niewiele go zostać a to ,co zostanie-niewiele będzie warte.

j-j
08-12-2006, 18:43
I to jest argument, no to chyab ja się teraz zastanowię :).

pzdr

08-12-2006, 19:04
... Czy ktoś wie co to jest?
ekofiber lub termex

pzdr

benyś
08-12-2006, 19:42
Jeżeli Styropian nie nadaje się między krokwie to poczytajcie sobie o niemieckim systemie Maco-Dach może to chociaż niektórym rozjaśni umysł :lol:

agnieszkakusi
08-12-2006, 20:29
Brzoza, dzięki...to ekofiber. Stosował to juz ktoś?

Krzysztofik
08-12-2006, 21:48
Ekofiber to super rozwiazanie...ale drogie.
Stosował to "mój" konstruktor i inspektor nadzoru.
Nie pamiętam jaka cena, ale skoro nie zapamiętałem to wszystko jasne.

agnieszkakusi
08-12-2006, 22:13
facet powiedział nam, że jest prawie taka sama jak wełna + dwie izolacje z folii - czyli tak jak potrzebujemy. Ma nam to wycenić więc zobaczymy

Krzysztofik
08-12-2006, 22:26
Ekofiber utrzymuje sie w stałej cenie, bo nie ma powszechnego zastosowania.
Jeśli wełna nie przestanie drozeć, to warto sie zastanowić.


Coś w rodzaju soku pomarańczowego z filmu "nieoczekiwana zmiana miejsc" :wink:

agnieszkakusi
08-12-2006, 22:28
a wiesz jaki koszt byłby na powierzchnię ok. 200m?

Krzysztofik
08-12-2006, 22:45
Ten "problem" bedzie mnie dotyczył około czerwca.
Generalnie sceptycznie jestem nastawiony do najnowszych rozwiazań.
W naszych warunkach klimatycznych nikt nie miał z "tym" rozwiązanim do czynienia i nie ma doświadczeń.
Z własnego doświadczenia wiem, bo obserwowałem zmiane pokrycia stropów w "starszych" budynkach z izolacji torfowej na wełne lub styropian.
Koszty ogzewania sa bardzo podobne.

Krzysztofik
08-12-2006, 22:48
"nasze warunki klimatyczne" miałem na myśli +30 w lecie, -30 w zimie.

Waldemar Kiejziewicz
08-12-2006, 23:25
Zastosowałem ekofiber. Wpompowano mi go 29 listopada. Od pierwszego grudnia już mieszkam. Mam go w granicach 28 cm na skosach i suficie poddasza. Dachu jest około 211 m kw. Tyle obliczyli dekarze. Ekofibru wyszło mi 74 worki t.j. około 33 m sześc. Zapłaciłem 6200 zł. Na razie nie żałuję. Jak będzie potem, to się okaże - trzeba po prostu sprawdzić. Jestem jednak dobrej myśli.

Krzysztofik
08-12-2006, 23:44
Około 25% droższy od wełny.
Koszty razem z wpompowaniem?

Waldemar Kiejziewicz
09-12-2006, 08:29
Koszt 6200 zł to materiał z robocizną.

Barbosa
09-12-2006, 09:52
podczas pożaru, czego nie życzę, ale nie można też wykluczyć,

styropian jest samogasnący i kapiący,
wełna niepalna,
i w stropodachu może to mieć zanczenie :-?

pozatym, to co lubisz :wink:

jak będzie kapać i na ciebie, to tobie będzie już wszystko jedno

pawelurb
09-12-2006, 13:39
tylko ciekawe czemu wszyscy stosują wełnę?

wełną się łatwiej ociepla , zwłaszcza jak dach jest skomplikowany , nie wyobrazam sobie docianania szlifowania styropianu , na skosach, przy koszach, oknach dachowych , i dopasowywanie go do wszystkich zakamarków ( wełnę można upchać dosłaownie wszędzie ) wełną robi się też szybciej , i jak są 2 warstwy to zero mostków.
i jeszcze jedno skoro przy ociepleniu domu styropianem te białe kuleczki po cięciu i szliforwaniu były wszedzie w najbliższej okolicy , to robiąc to samo w środku domu , byłby niezły bajzel i biało wszedzie i na wszystkim.
to takie aspekty wykonawcze.

Sp5es
09-12-2006, 13:45
Ja zrozumiałam że ci może taki gorący i roztopiony styropian np. na głowe nakapać, a to by chyba nie było zbyt miłe. :lol:

Poszukuję tego frajera co gania po domu , kiedy kapie styropian w czasie pożaru
Według straży - kto nie opuści lokalu w ciągu 8 minut od rozgorzenia pożaru to i tak go nie ma.
Inaczej po zwykłemu - w domu jednorodzinnym nie doczekasz takiego momentu.
Budynki użyteczności publicznej - to coś innego.

Mnie jest obojętnie czy dach smaży się ze styropianem, czy bez. I tak budynek do remontu.

Natomiast boli mnie - ile to kosztuje.

Pavel&
09-12-2006, 13:54
To jeszcze jedno teoretyczne pytanie;)

Jeżeli dach jest dwuspadkowy - prosta konstrukcja, jest deskowany, czy zamocowanie płyt styropianowych pod deskowaniem pomiędzy krokwiami byłoby aż takie pracochłonne?

Zasatanawiam siej eszcze nad tą sublimacją w temp. 60-70 stopni. Rozumiem, że taka temp. może się pojawić w ciepłe miesiące pod blachodachówką. A gont, deski ? Także się pewnie grzeje od słoneczka ale czy aż tak?

j-j
09-12-2006, 14:50
tylko ciekawe czemu wszyscy stosują wełnę?

wełną się łatwiej ociepla , zwłaszcza jak dach jest skomplikowany , nie wyobrazam sobie docianania szlifowania styropianu , na skosach, przy koszach, oknach dachowych , i dopasowywanie go do wszystkich zakamarków ( wełnę można upchać dosłaownie wszędzie ) wełną robi się też szybciej , i jak są 2 warstwy to zero mostków.
i jeszcze jedno skoro przy ociepleniu domu styropianem te białe kuleczki po cięciu i szliforwaniu były wszedzie w najbliższej okolicy , to robiąc to samo w środku domu , byłby niezły bajzel i biało wszedzie i na wszystkim.
to takie aspekty wykonawcze.

Zgadzam się, dlatego styropian byłby dobry tylko na stropodachu (poddasze nieużytkowe), nie byłoby problemu z mostkami, między krokwiami na pewno łatwiej montować wełnę. Ale argument:
"2,Styropian traci swoje właściwości już w temp.60-70 stopni o ile pamiętam a potem zachodzi sublimacja(ulatnia się). "
choć na stropodachu pod poddaszem nieużytkowym wentylowanym raczej aż tak gorąco nie będzie ale mnie chyba przekonuje do tego aby jednak wełna hmm

pzdr

casandra75
09-12-2006, 19:36
A więc.... :wink: wełna wełna wełna :lol:

wartownik
09-12-2006, 19:44
A więc.... :wink: wełna wełna wełna :lol:

Tak , najlepiej owcza.

casandra75
09-12-2006, 20:06
No tak :lol: nie inaczej :lol: :D

agnieszkakusi
09-12-2006, 22:21
A może jednak ten ekofiber? Wełna i folia na mój dach to ok. 7 tysięcy. Może więc warto?

Mularz
10-12-2006, 15:27
1,Hałas.
Styropian zrobi z poddasza pudło gitary :D
Efekt podobny jak np. w markecie w czasie deszczu.
2,Styropian traci swoje właściwości już w temp.60-70 stopni o ile pamiętam a potem zachodzi sublimacja(ulatnia się).
Po kilku latach pod blachodachówką mogłoby niewiele go zostać a to ,co zostanie-niewiele będzie warte.


Kto ci takich głupot naopowiadał?

RaStro
10-12-2006, 15:48
Kurcze... czegoś tu nie kumam.... :( :(
najpierw ktoś pisze:


podczas pożaru, czego nie życzę, ale nie można też wykluczyć, styropian jest samogasnący i kapiący,


z tego wynika że przy dajmy na to 500 stopni celcjusza podczas pożaru styropian będzie kapał (czyli nomen omen będzie przechodził do fazy ciekłej)

a następnie:


2 - Styropian traci swoje właściwości już w temp.60-70 stopni o ile pamiętam a potem zachodzi sublimacja(ulatnia się).


a z tego wynika że przy 60-70 stopniach celcjusza on już sublimuje (czyli przechodzi z fazy stałej do gazowej z pominięciem ciekłej)...

albo tutaj jest jakaś sprzeczność, albo nie mamy co się obawiać o kapiący styropian... gdyż zanim się domek dobrze rozpali to styropian się zwyczajnie ulotni :D :D :D :D :P :P :o :o :o :o

gosciu01
10-12-2006, 17:26
nie ma żadnej sprzeczności,
np. lód może sublimować do postaci gazowej i przechodzić do postaci ciekłej ( woda ).
w temp. poniżej 0C, przechodzi ( najszybciej ) do postaci gazowej,
w wyższej temp. ( dla lodu pow. 0C ) do ciekłej ...

martadela
10-12-2006, 19:00
Ja zrozumiałam że ci może taki gorący i roztopiony styropian np. na głowe nakapać, a to by chyba nie było zbyt miłe. :lol:

Poszukuję tego frajera co gania po domu , kiedy kapie styropian w czasie pożaru


A po co ci ten "frajer" jeśli wolno spytać?

pattaya
11-12-2006, 09:51
Waż Pan słowa,Panie Mularz.
Wiel osób takie głupoty gada...

Mularz
11-12-2006, 16:59
Ilośc rzadko przechodzi w jakość pani/panie Pattaya. Co do dalszej części wypowiedzi to no comments :lol:

pattaya
11-12-2006, 17:27
Na tym forum Panie Mularz nie ma zwyczaju obrażać kogokolwiek za odmienne zdanie.
Jeżeli Pan będąc w markecie zbudowanym z płyt wypełnionych styropianem w czasie ulewy nie słyszysz huku i szumu-to proponuję wizytę u laryngologa.
Co do punktu drugiego...
Na ten temat wypowiadało się już wiele osób,nie ja jeden,opinie są zgodne.
Dla styropianu oprócz promieni UV zabójcza jest też wysoka temperatura.
Nawet producenci tynków odradzają stosowanie ciemnych kolorów na styropianie.
Natomiast zasłonić się zwrotem typu "no comments" każdy potrafi.
Ponadto Pana styl pisania wydaje się być znajomy...
Proponuję zerknąć
http://www.e-izolacje.pl/132_2037.htm

PawEla
19-12-2006, 21:30
aaaa wracając do tematu EKOFIBRU: ktoś może izolował tym ściany zewnętrzne? Jak wychodzą koszty przy ścianach?
pozdrawki
PP

Krzysztofik
20-12-2006, 08:36
http://ekofiber.com.pl/
Tanio sie chyba nie da.
Pozdrawiam.

agnieszkakusi
20-12-2006, 08:51
mam wyliczony ekofiber na nasz dach (250 m, kąt 15 stopni). Cena 8 tyś. Dwukrotne foliowanie, wełna 20 cm 7500....wybieramy ekofiber. Na ściany? Można go w ogóle stosować na ściany?

miwol
16-01-2007, 09:06
To ja zapytam tak: załóżmy, że mam między krokwie włożoną wełnę (20 cm). Czy nie byłoby wygodnym rozwiązaniem drugą warstwę (np. 5 cm) zrobić ze styropianu, mocowanego na krokwie? To może być wygodniejsze w kładzeniu, brak szpar zapewnia pierwsza warstwa wełny... Co Wy na takie rozwiązanie?

Artur K.
16-01-2007, 16:06
Ciekawe spostrzeżenie:

pattaya napisał:
1,Hałas.
Styropian zrobi z poddasza pudło gitary
Efekt podobny jak np. w markecie w czasie deszczu.
2,Styropian traci swoje właściwości już w temp.60-70 stopni o ile pamiętam a potem zachodzi sublimacja(ulatnia się).
Po kilku latach pod blachodachówką mogłoby niewiele go zostać a to ,co zostanie-niewiele będzie warte.


co do 1 - cóż trochę będe polemizował. Wszystko zależy od sposobu montażu płyt styropianowych. Naprężone, źle zamocowane będą "grały" :)
co do 2 - to dlaczego stosujemy styropian na stropach płaskich - min. płyty gr.10-20 cm laminowane z papą ? Panowie jest styropian i styropian - do każdego celu służy o innych parametrach: inny dacie na ocieplenie elewacji, inny na posadzkę, inny na fundamenty a też inny na stropy. Rozróżniajmy materiały po parametrach a nie sloganach. Na dachach płaskich i o niewielkich spadkach stosuje się płyty styropianowe laminowane papą termozgrzewalną. Nie raz takie coś montowałem. Innym problemem byłoby umocowanie takich tafli na dachu stromym, i to jest główna przyczyna nie stosowania tej izolacji na dachach stromych - musiałbyś ją podziurawić aby przymocować od góry, a od dołu, miałbyś spore szpary między taflami izolacji a krokwiami.