PDA

Zobacz pełną wersję : Kąt nachylenia dachu 22 czy 30 stopni ? Doradźcie !



Amtla
08-12-2006, 21:17
Witam

W warunkach zabudowy mam ustalenie o minimalnym kącie nachylenia dachu 22 stopnie. Ponieważ będę budowała parterówkę, proszę doradźcie który kąt nachylenia wybrać i dlaczego?
Ponieważ nie planuję podpiwniczenia chciałabym mieć stryszek. Czy dla 22 stopni jest to możliwe?

Bardzo proszę OSOBY zamieszkujące już domy z dachem o nachyleniu 22 stopnie aby wypowiedziały się, jak to u nichwygląda.
Jakiej wielkości stryszek można tam wygospodarować?

benyś
08-12-2006, 21:31
Zrób kąt większy mniej bedzie zalegało śniegu , bedzie wiekszy wybór pokryć dachowych no i stryszek trochę większy choć przy 30 stopniach i tak bedzie marny

Amtla
09-12-2006, 08:49
Dzięki benyś.

Czym tylko mogę pokryć dach przy 22 stopniach?
Rozumiem, że dla 30 -stu generalnie wszystko.

Czy przy takiej różnicy są już "wymierne" oszczędności w kosztach? Czy lepiej trochę dołożyć i robić 30 stopni?

Sp5es
09-12-2006, 09:19
Kryć można też i dach płaski.

acca5
09-12-2006, 09:29
Przy 22 st mozesz polozyc wszystko tylko zalezy czy w projekcie masz więźbe przygotowana pod wszystko. Moze to tylko pokrycie z blachy- i tu krokwie cieńsze, pod resztę- dach ceram. i betonowa krokwie sa generalnie grubsze. Ja tak mialam i zwiekszałam więźbę- konstruktor mi przeliczał.
tez maiłam kąt 22 st a zrobiłam 28 i jest super - strych to bedzie uzytkowe poddasze- wysokość razem z widocznymi jetkami to 3,6m.
zajzyj do moich postów i zobaczysz dach.

Amtla
09-12-2006, 09:56
acca5

Zajrzałam, zrozumiałam i podziwiałam.

Bardzo sympatycznie wygląda też cały domeczek :P . Czy możesz zdradzić jaki to projekt?

pozdrawiam
Amtla

fasola25
09-12-2006, 10:36
Zrób kąt większy mniej bedzie zalegało śniegu , bedzie wiekszy wybór pokryć dachowych no i stryszek trochę większy choć przy 30 stopniach i tak bedzie marny

marny stryszek? no nie wiem
wszystko zalezy od tego jaki duzy bedzie Wasz dom
my mamy powierzchni uzytkowej parteru 170 mkw, dach 30 stopni (minimalne nachylenie w PZT), zerowa scianka kolankowa i "stryszek" wyszedl nam (do wysokosci 220 cm) o powerzchni 78 mkw - jak na stryszek to bardzo duzo - u nas znajdzie sie tam pokoj goscinny, pralnia, lazienka i dodatkowy pokoj telewizyjny
pozdrawiam

acca5
09-12-2006, 11:15
To fasola mamy podobnie- u mnie tez brak sciany kolankowej, i kąt 28st, u ciebie do jetek to chyba 2,20 nad jetki mam wiecej, tez mam parter o pow calkowitej 178m2.
Amtla moj projekt to przerobiony K3 z www.domyzkontrastem.com z wydłuzonym do przodu garażem i za nim lazienka z oknem.

Amtla
09-12-2006, 12:32
Ogromniaste dziękasy :lol:

Planujemy też zbliżoną powierzchnię, więc jaki będzie ten stryszek????????? :o

fasola25
09-12-2006, 13:56
Ogromniaste dziękasy :lol:

Planujemy też zbliżoną powierzchnię, więc jaki będzie ten stryszek????????? :o

to zalezy jeszce od tego jaki macie dach
u nas przy 2-spadowym dachu tej powierzchni na gorze wychodzi (jak juz pisalam) 78 mkw i to dla wysokosci od 2,2 m wzwyż
poza tym pozostaje cala powierznia ponizej 2,2 mkw
mysle ze slepa scianke kolankowa zrobimy na wysokosci ok 1,4 m, wiec do tych 78 mkw dojdzie jeszcze powierzchnia o wysokosci od 1,4 do 2,2 ale nie liczylam ile tego bedzie

mirlandia
09-12-2006, 22:53
W zasadzie to wypadalo by sie zastanowic czego wlasciwie chcecie? Jesli to ma byc parterowka i wygladac jak parterowka to zdecydowanie 22 stopnie.
A jesli chcecie a to stryszek, a to pokoik, a to komorke a tu sie dolozy okienko dachowe,to kat mozna zwiekszac i zwiekszac. Pisze z wlasnego doswiadczenia - marzylem o parterowce - niestety w WZ narzucony kat 30 stopni. Ni pies ni wydra, ani nie wyszla z tego parterowka ani z porzadnym poddaszem. Wiec skoro juz musialo wyjsc jakies poddasze to zakonczylismy na 33 stopniach. Natomiast jesli mowy rzeczywiscie o parterowce to zadnych schodow, zadnych strychow - zreszta przy kacie 22 stopnie nie ma mowy o wygospodarowaniu czegos sensownego na pietrze. I o to chodzi.
Pozdrawiam i zycze trafnych wyborow

Amtla
10-12-2006, 17:21
mirlandia

Chcemy mieć autentyczny stryszek. Takie pomieszczenie gdzie można składować i przechowywać przeróżne szpargały, czyli to co obecnie przechowuję w piwnicy.

Aby znależć miejsce chociażby na bombki choinkowe, sanki, łyżwy, narty itp. Nie wyobrażam sobie zagracania pokoi takimi przedmiotami.
Garaż ma też ograniczoną pojemność.

Najgorsze jest to, że należę do tzw. chomików. O jejciu ile ja mam bambetli.
A najciekawsze, że do wszystkiego autentycznie wracam

Pozdrawiam i dziękuję za uwagi i wskazówki

Amtla

Aga - Żona Facia
10-12-2006, 20:01
Wtrącę swoje trzy grosze. Gdybym miała taki wybór jak ty: minimalny kąt nachylenia dachu 22 stopnie, to krzyczałabym z radości. Przede wszystkim mozesz wybrać dach, 22, 25, 28 lub 30 stopni do parterówki. Dużo projektów domów parterowych ma piękne dachy o mniejszym kącie nachylenia (to wiąże się też z ceną dachu).
Nam od zawsze podobał się projekt D09 Dom na 102 ale on ma 25 stopni a u nas minimalny kat to 30 stopni. Dlatego zrezygnowaliśmy z tego domu.
Strych mamy ogromny i każdy oczywiście myśli że tam będzie poddasze użytkowe. A my mamy parterowy bez żadnych schodów (nie cierpię schodów :x ). Jak chcesz to zobacz zdjecia.
Jak masz taki wybór to jest duże pole manewru. A stryszek też będzie super i nawet przy 22 stopniach.

Amtla
10-12-2006, 20:47
Aga

Dziękuję ślicznie za te trzy grosze. Wiesz: grosz do grosza a zbierze się pół kosza...

A tak na poważnie, to utwierdziłaś mnie w przekonaniu, że przy 30 stopniach mam nad sobą olbrzyma.
I ciągle pamiętam o dodatkowj powierzchni.

Bardzo bym prosiła, by odezwał się ktoś z dachem 22-dwu stopniowym.
Oj, jak bardzo bardzo.

Amtla

Aga - Żona Facia
10-12-2006, 21:47
Zerknij do postów agnieszkakusi. Ona chyba buduje dom z Muratora o takim dachu.

Amtla
11-12-2006, 10:21
Aga dzięki.
Tak. Na rysunkach to już oglądałam te dachy i na fotkach też. A może to było 25 stopni?

Chciałabym dowiedzieć się od kogo,ś kto w realu już użutkuje takie pomieszczenia pod dachem 22 stopnie.

Amtla

Amtla
12-12-2006, 13:24
......

pandusia
12-12-2006, 14:08
Witam, w naszym projekcie był uwzględniony dach 22, ale w warunkach zabudowy domagali się 25 stopni i tak też zrobiliśmy. My nie mamy poddasza użytkowego bo mamy wiązary co 1m, ale wysokość tych wiązarów to 2m.Wiec przy takim nachyleniu i normalnej więżbie może być stryszek. :D

fasola25
12-12-2006, 14:28
z tym poddaszem to jest tak, ze wszystko zalezy od tego jaki duzy bedzie wasz parter
jak juz pisalam my mamy kat 30 stopni i wychodzi nam naprawde duze poddasze, w najwyzszym punkcie (bez ocieplenia) bedziemy miec 333 cm !!!
ale nasz dom ma szerokosc 11 m dlatego to poddasze jest takie duze
znajomi zbudowali do Rodzinny z muratora, tez maja dach 30 st, pow uzytkowa parteru ok 150 a poddasze maja dyzo mniejsze bo
1. dach maja 4 kopertowy
2. szerokosc ich domu to ok 8 m (tak mi sie wydaje)
u nich po ociepleniu zrobilo sie tylko 2 m wysokosci w najwyzszym punkcie, wiec niewiele mozna tam zrobic

najlepiej narusujcie sobie Wasz strop, na tom dach o kacie 30 stopni i bedziecie widzieli w jaka bedie max wysokosc
pozdrawiam

Amtla
12-12-2006, 20:30
Dziewczyny dziękuję. Coś mi się rozjaśnia :roll:

Amtla

el-ka
13-12-2006, 00:36
To się liczy według zasad geometrii - ja miałam banał - tangens 1, bo dach 45 st. :wink: Po narysowaniu w skali 1:100 (1m - 1 cm) i dorysowaniu dachu o określonym kącie też będzie to łatwo zmierzyć - tylko dodać na ocieplenie dachu (ok. 25-30 cm) i wylewkę stropu.

Amtla
13-12-2006, 10:07
el-ka

Jesteś kochana...

Pozdrawiam
Amtla

Amtla
14-12-2006, 12:31
Wszystko sobie rozrysowałam. Zachowałam skalę i wiecie co?
Wyszła mi różnica około 10% powierzchni dacu przy tych kątach.

Tak sobie myślę, że chyba dołożę te 10% powierzchi i pewnie więcej niż 10% wartości - bo przecież jest ocieplenie, i będę miała ekstra strych :D

Co myślicie?