PDA

Zobacz pełną wersję : Odległość domu od granicy działki



Pro_Siaczka
10-12-2006, 01:12
Witam wszystkich!
Mam pytanie odnośnie odległości, w jakiej musi stanąć dom od granicy działki. W warunkach zabudowy działki, którą chcę kupić, jest mowa tylko o tym, że dom musi stanąć 5 m od drogi, natomiast nie ma informacji, o ile metrów musi być odsunięty od działki, która jest na jej tyłach. Dodam, że jest to działka rolna - pole uprawne. Na mapie widać, że niektóre domy w okolicy znajdują się dużo bliżej ogrodzenia niż standardowe 4 m, stąd moje pytanie, czy skoro warunki zabudowy nic o tym nie mówią, to znaczy, że odległość od płotu może być mniejsza, czy też trzeba sprawdzić to w innych dokumentach. Pytanie w ogóle wynika z tego, że działka ta ma ok 20 m długości (przy 50 m szerokości; wjazd z dowolnej strony) i po odjęciu 5 m + 4 m na dom zostaje tylko 11 m.
Drugie pytanie - w warunkach zabudowy widnieje informacja, że dom może mieć ścianę frontową nie dłuższą niż 15 m. Czy dobrze rozumiem, że chodzi o tę ścianę, na której będzie wejście i wjazd do garażu? Czyli że dom może mieć 11 m długości i max. 15 szerokości?
Z góry dziękuję za pomoc, bo w tych sprawach jestem jeszcze lajkonikiem :-)

Pawel78
10-12-2006, 07:42
Zgodnie z warunkami technicznymi w przypadku ściany z oknami odległość do granicy działki nie może być mniejsza niż 4m. Natomiast w przypadku ściany bez okien odległość musi być nie mniejsza niż 3m.

Marek13
10-12-2006, 08:08
Witam,
Właściwie odległość jest dowolna, bowiem prawo budowlane przewiduje instytucję odstępstw.
Sąsiad zamierza budować 2,65 m od mojej granicy i Starosta Powiatowy wystąpił do odpowiedniego ministerstwa o zgodę na odstępstwo od warunków technicznych.
Z wątków na naszym Forum wynika, że takie zgody to formalność.
Marek

jea
10-12-2006, 08:44
Witam,
Właściwie odległość jest dowolna, bowiem prawo budowlane przewiduje instytucję odstępstw.
Sąsiad zamierza budować 2,65 m od mojej granicy i Starosta Powiatowy wystąpił do odpowiedniego ministerstwa o zgodę na odstępstwo od warunków technicznych.
Z wątków na naszym Forum wynika, że takie zgody to formalność.
Marek
i od sąsiada czyli Ciebie.

bladyy78
10-12-2006, 09:10
Ja buduje sie w odległosci 1.2m od tylnej granicy działki mam na tej scianie okna, dostalem na to zgode poniewaz dzialka za mna jest dzialka rolna niezabudowalna.

10-12-2006, 09:51
znam podobny przypadek - 1,20 m od granicy

pzdr

Pro_Siaczka
10-12-2006, 12:38
Witam,
Właściwie odległość jest dowolna, bowiem prawo budowlane przewiduje instytucję odstępstw.
Sąsiad zamierza budować 2,65 m od mojej granicy i Starosta Powiatowy wystąpił do odpowiedniego ministerstwa o zgodę na odstępstwo od warunków technicznych.
Z wątków na naszym Forum wynika, że takie zgody to formalność.
Marek

Czy warunki techniczne to jest to samo co warunki zabudowy, czy to coś innego?
Pro_Siaczka

Pro_Siaczka
10-12-2006, 12:45
Ja buduje sie w odległosci 1.2m od tylnej granicy działki mam na tej scianie okna, dostalem na to zgode poniewaz dzialka za mna jest dzialka rolna niezabudowalna.

Ta działka na tyłach "naszej" jest podobno odrolniona przez gminę, jak i inne w tej okolicy, ale używana jest jako pole uprawne i nie jest zabudowana. Ciekawe, co w takim wypadku.
A co z tą ścianą frontową max. 15 m? Czy ktoś z Was spotkał się z takim wymogiem? Cała masa projektów przewiduje jednak dłuższą ścianę frontową...
Pro_Siaczka

Marek13
10-12-2006, 20:01
jea napisała "i od sąsiada czyli Ciebie.[/quote]"

Dowcip polega na tym, że moja zgoda nie jest konieczna. Jestem tylko informowany o fakcie wystąpienia do Ministra Infrastruktury.

Warunki techniczne są określone w Rozporządzeniu : Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Warunki zabudowy są charakterystyczne dla danego miejsca i są zdefiniowane w planie przestrzennego zagospodarowania.

ściana frontowa to może być raczej ta od ulicy, ale może się mylę, trzeba się dopytać w wydziale architektury.

PS. Napisałem o odstępstwach, bo w rzeczywistości wypaczają one, moim zdaniem oczywiście, ideę warunków technicznych. Jakie to warunki, jeżeli w rzeczywistości można wszystko.
Chyba, że idziemy w stronę hasła moja działka - moje prawo (budowania wszystkiego, od jednej granicy, po drugą).

chcemydom
17-03-2007, 14:52
Ja buduje sie w odległosci 1.2m od tylnej granicy działki mam na tej scianie okna, dostalem na to zgode poniewaz dzialka za mna jest dzialka rolna niezabudowalna.

Zgodę od...? ze Starostwa? Pozwoleństwo od właściciela działki rolnej niezabudowanej też musiało być?