PDA

Zobacz pełną wersję : Kotłownia na poddaszu użytkowym-czy można?



julieta
10-12-2006, 18:48
Po dzisiejszej wizycie na budowie wpadłam na szalony pomysł. Chciałabym połączyć pomieszczenie gospodarcze (kotłownia) z kuchnią na parterze, tworząc kuchnio-jadalnie, a pom. gosp. przenieść na poddasze użytkowe. Ogrzewanie gazowe, podłogówka+grzejniki na parterze, grzejniki na poddaszu. Na razie mam stan surowy otwarty, ale komin wybudowany, za tydzień będzie kładziona dachówka. Poza tym chciałabym dodatkowe drzwi na taras z jadalni, a więc trzeba by w ścianie nośnej wyburzyć otwór. Pytanie brzmi: czy i co mogę zrobić?

Pozdrawiam.

niezły
10-12-2006, 21:12
Oczywiście że można ale pomieszczenie to musi spełniać wszystkie wymogi kotłowni głównie kubatura Nasi zachodni sąsiedzi stosują to powszechnie Problem może być tylko z gazownią ale jeśli zrobią ci projekt to powinno się udać

julieta
10-12-2006, 21:22
Pomieszczenia jeszcze nie ma, więc mogę zrobić specjalnie pod obowiązujące wytyczne. No i gazowni nie ma, bo będzie gaz z butli.

bart_us
10-12-2006, 21:24
Wstawić kocioł kondensacyjny z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz i żadne wielkie pomieszczenie nie jest potrzebne

bwojtek
11-12-2006, 09:57
Pamiętaj, że pomieszczenie musi być minimum 2,2m wysokie! Nie wiem jak to się liczy przy "skosach" dachu... Może najwyższy punkt? Oczywiście jest też kwestia wentylacji (otwór nawiewny na górze i wywiewny przy podłodze).
Najlepiej zastosuj "komin turbo" do kotła z zamkniętą komorą spalania - odpadnie problem komina i w praktyce także nawiewu powietrza do celu spalania. Co prawda przepisy nie uwzględniają takiego kotła i mimo wszystko każą robić kratkę nawiewną 20x20cm :(

julieta
11-12-2006, 19:59
Dziękuję ślicznie za odpowiedzi. A więc można, no to fruuu, jeszcze muszę przekonać moją połówkę i ekipę do tego pomysłu :wink:

Pozdrawiam.

bart_us
11-12-2006, 22:23
kocioł kondensacyjny może pobierać powietrze bezpośrednio z dworu ale musi być kominm typu rura w rurze i chyba nie musi być kratki nawiewnej, ja u siebie nie mam.

krzysztofh
12-12-2006, 06:08
Ja też nie, ale kratka wentylacyjna być musi, ale pod dachem to chyba nie problem. Trzeba tylko pomyśleć o zabezpieczeniu podłogi (stropu) od przeciekania wody, na wypadek prac przy kotle i zasobniku ciepłej wody użytkowej.
Zdarza się że trzeba ją spuścić i trzeba mieć gdzie.