PDA

Zobacz pełną wersję : Rurki plastikowe zamiast miedzianych



AAgnieszk@
11-12-2006, 07:52
Słyszałam, że bardzo ostatnio kosztowną miedż, można zastapić rurkami z plastiku...wykonując instalację grzewczą... przy czym ten ostatni jest bardzo trwały i wytrzymałość na wysoką temperaturę ma podobną jak miedż.

andre59
11-12-2006, 08:09
Do instalacji c.o. możesz śmiało zastosować rury trzywarstwowe Pex-Al-Pex.
Mają wystarczającą wytrzymałość na temperatury spotykane w instalacji grzewczej domu jednorodzinnego, a współczynnik rozszerzalności liniowej pod wpływem temperatury ma tylko ok. 2 razy większą wartość niż dla miedzi.

Rury PP (polipropylenowe) stosuje się raczej do wody użytkowej.

pawelurb
11-12-2006, 08:34
ja mam instalację i wodną z polipropylenu zgrzewanego , a grzewczą z rur pex-al-pex , tzn. od kotła jest zrobione w miedzi , aż do rozdzielaczy , a od rozdzielaczy do grzejników idą rurki z tworzywa. Rozwiązanie tańsze , szybsze w wykonaniu , i mające tą zaletę że pod podłogą nie ma żadnych połączeń, rurka idzie w jednym kawałku od rozdzielacza do grzejnika.

sebo8877
11-12-2006, 09:11
ja mam instalację i wodną z polipropylenu zgrzewanego , a grzewczą z rur pex-al-pex , tzn. od kotła jest zrobione w miedzi , aż do rozdzielaczy , a od rozdzielaczy do grzejników idą rurki z tworzywa. Rozwiązanie tańsze , szybsze w wykonaniu , i mające tą zaletę że pod podłogą nie ma żadnych połączeń, rurka idzie w jednym kawałku od rozdzielacza do grzejnika.

Warunek jeden zalecam raczej takie rozwiązanie dal kotłow naolej i gaz.

Na paliwo stałe nie ma jak miedź czy stal...

Sebo8877

AAgnieszk@
11-12-2006, 14:15
Niestety, w warunkach jest wymóg, który wyklucza ogrzewanie na paliwo stałe..pozostaje gaz, prąd, może kolektory słoneczne

Jaką opcje wybrac dla domku jednorodzinnego, by wyposażenie kotłowni i cała instalacja grzewcza były jak najtańsze, równiez w pożniejszym użytkowaniu (niższe rachunki za gaz lub prąd)???

pawelurb
11-12-2006, 14:31
najtańsze w uzytkowaniu - tu więcej zalezy od domu, jego ocieplenia , od okien, drzwi wentylacji niż od instalacji w kotłowni , pewnie jest tak że o 85 % kosztów eksploatacji decyduje dom i jego konstrukcja, zastosowane materiały , a pozostałe 10 % to sprzęt , a 5 % to rozwaga u zytkownika przy ogrzewaniu.

Co do najtańszego sprzętu , kotła rur i armatury w kotłowni , to jest to tak czy tak spory wydatyek, robi sie to raz na długi czas i nie nalezy oszczędzac na rozwiązaniach tanich i niesprawdzonych.

GaryT
11-12-2006, 15:56
Jednak radzę miedziane ale w instalacjach tylko zamkniętych (bez kontaktu czynnika obiegowego z toczeniem). Plastik bezpośrednio podłączony do wyjścia z kotła ma zdolnośc do uplatyczniania się i wyginania w różne strony. Należy pamiętać o tzw. rozszeżalności liniowej, która zdecydowanie lepiej wypada w przypadku miedzi. :)

mack
12-12-2006, 10:19
ja też przy kotle na eko groszek mam do rozdzielaczy miedz a potem pexalpex, i zastanawiam się jaką max temp na kotle ustawić - na razie mam 60 st ale jeśli przyjdą większe mrozy, co prawda dopuszczją do pexalpexu 90 st, zauważyłem że przy regulacji pokojowej woda na kotle jest obecnie przegrzewana do 65 st