PDA

Zobacz pełną wersję : pompy wodne



perrine
11-12-2006, 14:57
Posiadam na działce zwykłą studnie z której chciałaby czerpać wodę do zasilenia instalacji w domku letniskowym.
Interesuje mnie jakas pompa wodna która byłaby w stanie wytworzyć odpowiednie cisnienie do zasilenia instalacji.
Chce unikną kosztów związanych z kopaniem studni głębinowej a wodociągu niestety nie ma w tej miejscowości.

Poradzcie cos.

dzieki

pawelurb
11-12-2006, 15:04
ja mam na budowie studnie wierconą , około 9 m. woda jest na 5 metrach , normalna studnia ogrodowa, z wbijanym filtrem, podłączyłem do tego pompę ogrodową taką za 250 zł z Castoramy , 800 W , po zalaniu ciągnie wode nieźle, ma tez niezły wydatek , beczkę 200l napełnia się w kilka minut , do zasilania domku, bardziej odpowiedni byłby taki mini zestaw hydroforowy , też dostępny w marketach za podobne pieniądze , pompa ogrodowa + zbiornik, przydałby sie tylko przed pompą jakiś zawór zwrotny , bo bez tego woda ucieka i trzeba zalewać.

tomnow
11-12-2006, 20:07
Jeślli do lustra wody niema więcej niż 7m to z powodzeniem można zastosować zestaw hydroforowy pompa jednostopniowa na zbiorniku 24L wystarczy w zupełności, można już kupić od 260zł,ważna jest głębokość ssania bo wszystkie te hydroforki mają max.do 8m,jeżeli jest więcej to może być problem z zassaniem a ztłoczeniem to sobie poradzi z reguły mają powyżej 35m wysokości podnoszenia tzn. ciśnienie tłoczenia min.3,5bar,przewód ssący musi być sztywny proponuję rurę fi 32 PE lub PP na zgrzewanie +kosz ssący z zaworem zwrotnym,pozdrawiam

beton44
12-12-2006, 07:19
ważna jest głębokość ssania bo wszystkie te hydroforki mają max.do 8m,jeżeli jest więcej to może być problem z zassaniem


no raczej 6 m w praktyce to maksimum ...


nadto odniosłem wrażenie :wink: że wypowiedź sugeruje że gdyby kupić sobie nie hydroforek tylko porządny hydrofor to by zasysał np z 30 metrów :o :-?

perrine
12-12-2006, 07:48
do lustra wody są ok. 4m, wiec dość płytko
woda doskonała w smaku, czysta biologicznie, wiec szkoda wydawać kase na kopanie studni głębinowej zwłaszcza, że jestem na działce jedynie podczas wakacji i na weekedny

beton44
12-12-2006, 08:11
jak pisał jeden z poprzedników zestaw hydroforowy :

http://www.aqua.zgora.pl/aqua/aquasklep/Aquasklep/dzial_7_pliki/IM000436.JPG


trudniejsze pytanie to gdzie go umieścić :o

Robert11
12-12-2006, 11:25
Faktycznie, tak jak pisali poprzednicy kluczowe znaczenie ma odległość w pionie pomiędzy końcem przewodu ssawnego a osią wirnika pompy. Dla pomp ssących lub zestawów hydroforowych jak na zdjęciu powyżej ta odległość to max. 6-7 m przy szczelnym przewodzie ssącym i sprawnym zaworze zwrotnym umieszczonym tuż za koszem ssawnym, który trzyma słup wody w rurze.
Jeżeli do lustra wody są 4 metry to taki zestaw powinien wystarczyć. Można go umieścić w studzience, obok studni jednak konieczne tu będzie dobre zaizolowanie przed przemarzaniem i kradzieżą. Drugi wariant montażu to zainstalowanie zestawu hydroforowego w budynku, pompa pracuje na tyle cicho, że nie powinna byc uciążliwa dla otoczenia.
Radzę jednak dobrze pomierzyć wszystkie odległości i skonsultować się ew. z jakimś fachowcem. Osobiście przerabiałem już problemy z pompą ssącą i niestety w swojej studni (kopanej) będę musiał zatopić głębinówkę :evil:

ubek
12-12-2006, 14:04
Faktycznie, tak jak pisali poprzednicy kluczowe znaczenie ma odległość w pionie pomiędzy końcem przewodu ssawnego a osią wirnika pompy. Dla pomp ssących lub zestawów hydroforowych jak na zdjęciu powyżej ta odległość to max. 6-7 m przy szczelnym przewodzie ssącym i sprawnym zaworze zwrotnym umieszczonym tuż za koszem ssawnym, który trzyma słup wody w rurze.
Jeżeli do lustra wody są 4 metry to taki zestaw powinien wystarczyć. Można go umieścić w studzience, obok studni jednak konieczne tu będzie dobre zaizolowanie przed przemarzaniem i kradzieżą. Drugi wariant montażu to zainstalowanie zestawu hydroforowego w budynku, pompa pracuje na tyle cicho, że nie powinna byc uciążliwa dla otoczenia.
Radzę jednak dobrze pomierzyć wszystkie odległości i skonsultować się ew. z jakimś fachowcem. Osobiście przerabiałem już problemy z pompą ssącą i niestety w swojej studni (kopanej) będę musiał zatopić głębinówkę :evil:
No i w czym masz problem? Koszt całości porównywalny, a ta cisza ....

perrine
12-12-2006, 16:39
DZIEKI ZA SUGESTOE O WSZELKIE INFORMACJĘ

POGADAM JESZCZE Z JAKIMS "FACHOWCEM":) CHOC SAMI WIECIE JAK TO Z NIMI BYWA:(

DZIAŁECZKA JEST CUDOWNA, NA PRAWDZIWEJ WSI ZABITEJ DECHAMI, TO DOMEK LETNISKOWY DLATEGO NIE WARTO INWESTOWAĆ TAM ZBYT DUŻEJ KASY

A JESLI CHODZI O BEZPIECZEŃSTWO TO JEST OK, NIC NIE MA PRAWA ZGINĄĆ:)

Robert11
13-12-2006, 05:43
[/quote]
No i w czym masz problem? Koszt całości porównywalny, a ta cisza ....[/quote]
No niezupełnie porównywalny. Wg wstępnej wyceny zestaw z głębinówką będzie mnie kosztował ok. 100% drożej :(