PDA

Zobacz pełną wersję : Kostrzewa a rodzaj peletów



Urticae
12-12-2006, 08:38
Witam :)
Przez cały rok paliłem w kotle "Kostrzewa Pellets Plus " o mocy 25 kW peletami o średnicy 8 mm. Instrukcja przewiduje , że można palić również peletami o mniejszej średnicy więc bez obaw kupiłem granulat o średnicy 6 mm. Okazało się jednak, że część tego peletu nie spala się do końca i w popiole znajduję niedopalone granulki. W trakcie pracy kotła zajrzałem na palenisko i zobaczyłem, że niektóre granulki są wydmuchiwane poza jego obręb przez powietrze. Zmniejszenie mocy dmuchawy poprawiło tę sytuację ale o ile w przypadku granulatu o średnicy 8 mm ogień był jasny i temperatura spalin znacznie przekraczała 100 stopni, tak teraz spalając pellety o średnicy 6 mm ogień jest czerwony, temperatura spalin z trudem dochodzi do 100 a dym jest jakiś "śmierdzący".
Może ktoś podzieli śię spostrzeżeniami i coś doradzi ?

stanisław.k
12-12-2006, 09:53
Witam :)
Przez cały rok paliłem w kotle "Kostrzewa Pellets Plus " o mocy 25 kW peletami o średnicy 8 mm. Instrukcja przewiduje , że można palić również peletami o mniejszej średnicy więc bez obaw kupiłem granulat o średnicy 6 mm. Okazało się jednak, że część tego peletu nie spala się do końca i w popiole znajduję niedopalone granulki. W trakcie pracy kotła zajrzałem na palenisko i zobaczyłem, że niektóre granulki są wydmuchiwane poza jego obręb przez powietrze. Zmniejszenie mocy dmuchawy poprawiło tę sytuację ale o ile w przypadku granulatu o średnicy 8 mm ogień był jasny i temperatura spalin znacznie przekraczała 100 stopni, tak teraz spalając pellety o średnicy 6 mm ogień jest czerwony, temperatura spalin z trudem dochodzi do 100 a dym jest jakiś "śmierdzący".
Może ktoś podzieli śię spostrzeżeniami i coś doradzi ?

Urok palenia peletami w retorcie......
Spróbuj paliwo podawać częsciej ale mniejsze ilości.

winner
12-12-2006, 11:44
Urticae
Ja tez pale Kostrzewa 25. Tez mialem niedopalone pelety i za niska temperature spalin na dodatek z rury żaro wyciekaly skropliny spalin. Powodem byl: za maly ciag w kominie, za malo powietrza na dmuchawie.
Przeszedlem na eko-groszek.
Instalator od pieca pomajstrowal i zwiekszyl moc dmuchawy chyba na 19 i wyjal taki kawalek metalu taki paląk (rozpraszasz spalin z tylnej czesci piecy osiagalny przez druga klape od gory). Teraz plomien jest bardzo duzy i nie ma skroplin.
Mysle ze teraz wszystko sie dobrze dopala chociaz nie wiem do jakiej postaci powinien dopalic sie wegiel czy popoil czy tez popiol z zuzlem. Inna watpliwosc mam to czy nie za wysoka jest temperatura spalin 120stopni i czy nie za duzo ciepla dmuchawa wyrzuca w komin.

Urticae
12-12-2006, 11:57
Winner,
Tak sobie dumam, że jeśli wyjąłeś jak piszesz "rozpraszasz spalin" to sprawność kotła spadła bo spaliny mają mniej czasu na oddanie ciepła. U mnie raczej nie ma problemu z ciągiem komina i na peletach 8 mm kocioł działał dobrze. Spróbuję zmniejszyć zadaną moc kotła z "3" na "2" i pomajstrować przy histerezie kotła. Mniej paliwa przy mniejszym strumieniu powietrza powinno poprawić spalanie. Nie jestem pewien jednak, czy kocioł i tak nie przejdzie automatycznie na 3 stopień mocy.

Pello
12-12-2006, 13:29
Urticae
Wróć z powrotem do nastawy wentylatora, taka jak była przy pelecie 8mm. Jeśli Kostrzewa ma szyber na czopuchu, spróbuj zredukować nim jego przekrój (czopucha).
Pzrdr.

winner
12-12-2006, 14:00
Urticae
Z pewnoscia zmniejszyla sie sprawnosc kotla po wyjeciu rozpraszacza.
Szczerze mowiac to mysle ze instalator rozwiazal problem z ciagiem ale byc moze zmniejszyl ekonomicznosc kotla. Brakuje mi informacji lub dobrej instrukcji kotla Kostrzewy. Ktore parametry w ustawieniach sa za co odpowiedzailne.

jmd
12-12-2006, 16:47
Kostrzewa zawsze na starcie kazdego cyklu ustawia się na maksymalną moc (3), po czym po pewnym czasie przechodzi na moc zadaną - prawdopodobnie w momencie, kiedy zaczyna rosnąć temperatura kotła, ale tego nie jestem już pewien.
Jeśli pellet się nie dopala, to faktycznie rozwiązaniem może być zmniejszenie mocy palnika na 2. Wtedy można też trochę zmniejszyć moc dmuchawy i zredukować tornado na palniku.
Obecnie palę groszkiem, ale o ile dobrze pamiętam, to przy pellecie moc dmuchawy nastawiałem chyba na 12 i wypalał się na popiół. Ale tutaj pewnie dużo zależy od jakości pelletu oraz od gatunku drewna użytego do produkcji.