PDA

Zobacz pełną wersję : Płyki - jak stwierdzić czy już można ...



demex
12-12-2006, 09:20
Jak stwierdzić czy już można ... kłaść płytki na podłogę. Wylewka była robiona w czwartek (minęło 5 dni). Pomieszczenie to piwnica z małym okienkiem. Dodatkowo niskie temperatury, więc słabo schnie.
Nie żeby mi się spieszyło, ale akurat mam parę wolnych dni i bym sobie te płyteczki ciepną :)
Tak na oko da się ocenić? Czy po prostu na nie doschnięta wylewkę można kłaść płytki ?

retrofood
12-12-2006, 09:23
Pewnie.

demex
12-12-2006, 09:36
Pewnie.
Pewnie, że da się to ocenić?:)
czy
Pewnie, że można kłaść? :)

krzysztof11
12-12-2006, 09:41
ja osobiście bym poczekał z tym układaniem płytek!Lepiej żeby beton nabrał swoich właściwości niż póżniej coś poprawiać!

wlodar
12-12-2006, 10:10
A jest jakiś sposób na pomiar wilgotności? u mnie wylewki z miksokreta były robione 6.11.06 i nie wiem czy można już kafelkować???

demex
12-12-2006, 10:21
E to u ciebie miesiąc już miną. Dodatkowo te z miksokreta są "wyschnięte" nim je położą :):) moje były z betoniarki. Ja bym kładł. Pogoda była OK, to powinny wyschnąć.

Do pomiaru wilgotności są specjalne urządzenia - parkieciarze się w nich "lubują".

Rezi
12-12-2006, 10:32
fragment karty produktowej kleju Ceresit CM 16 - to samo dotyczy wszystkich klejów bazujących na cemencie.
w przypadku kiedy wymagane jest kładzenie płytek w krótkim czasie po wylaniu posadzki stosuje się rozwiązania systemowe w których płytki możńa kłaść już po 12 godzinach od wylania masy posadzkowej.


Zaprawa CM 16 może być stosowana na nośne i suche podłoża, wolne od substancji zmniejszających przyczepność (takich jak: tłuszcze, bitumy, pyły):
wewnątrz i na zewnątrz budynków:
• beton (wiek powyżej 3 miesięcy, wilgotność poniżej 4%),
• jastrychy i tynki cementowe, tynki cementowo-wapienne (wiek min. 28 dni, wilgotność poniżej 4%);
• beton komórkowy, odpylony, zagruntowany CT 17. wewnątrz budynków:
• płyty gipsowo-kartonowe – zagruntowane preparatem Ceresit CT 17,
• mocne i dobrze przyczepne powłoki malarskie, przeszlifowane papierem ściernym, odkurzone i zagruntowane CT 17,
• podłoża anhydrytowe (wilgotność poniżej 0,5%) i gipsowe (wilgotność poniżej 1%) – przeszlifowane, odkurzone i zagruntowane preparatem Ceresit CT 17,
• płyty OSB i płyty wiórowe (gr.  22 mm) – przeszlifowanie mechanicznie i zagruntowane preparatem Ceresit CN 94,

demex
12-12-2006, 10:40
OK. Czyli mam jeszcze ok 23 dni. Czyli startuję po nowym roku, ew. w przerwie pomiędzy świętami a nowym rokiem jak śniegu (czyt. mrozu) nie będzie i na narty nie pojadę :cry: Ludzie gdzie jest śnieg ?!?!?!

Dzięki Rezi

PS. "Ceresit napisał" - spoko :):)

marcin_budowniczy
12-12-2006, 10:49
Sprawdzenie wilgotności (dot. także parkietu) po chłopsku:
na posadzkę układasz folię 2x2m i patrzysz czy po dobie coś paruje czy nie paruje.
Jak paruje to na folii się skrapla i jest wilgotna :-)

demex
12-12-2006, 10:59
Prawie jak McGyver, który robił dziurę w kształcie stożka, następnie się do niej załatwiał. Na dno kładł puszkę po konserwie „turystycznej” i całość nakrywał folią tak, aby woda która się skropli trafiała do tej puszku.
W ten sposób robił wodę z moczu :):)

Ale pomysł spoko. I po ilości wody sprawdzamy procent wilgotności ?? :)

wlodar
12-12-2006, 13:32
Jest pewien problem, patent z folią sprawdziłem po sugerowanym czasie było ok. czyli sucho, ale jak rozpaliłem w piecu i "zapracowała" podłogówka juz nie było tak sucho, co w takiej sytuacji???