PDA

Zobacz pełną wersję : strop drewniany czy betonowy



marekcki1
12-12-2006, 21:00
jaki strop drewniany czy betonowy, cena kontra lekkość konstrukcji ?

rrmi
12-12-2006, 21:03
Chyba istotne jest czy budujesz parterowke czy z poddaszem czy pietrowy .
Ja buduje parterowy , poddasze nieuzytkowe.
W projekcie byl lany , ciezki betonowy strop .
Zmianilismy na drewniany , bo uwazam ,
ze nawet terriva do takiego domu jest bez sensu

marekcki1
12-12-2006, 21:06
mam na myśli niewielki domek z użytkowym poddaszem na górze 3 pokoje + łazienka

Artur K.
12-12-2006, 21:39
Przy poddaszu użytkowym lepiej jak jest strop betonowy. Drewniany za dużo pracuje i mogą Ci popękać na parterze łączenia na płytach KG.
Ponadto mając łazienkę na piętrze dochodzi spore dodatkowe obciążenie stropu - płytki, armatura łazienkowa, wanna itp. Stanowi to dodatkowe obciążenie dla stropu drewnianego, który i tak sam w sobie pracuje.
Stropy lekkie stosuje się dla pięter nieużytkowych, lub mało użytkowych - strychy.

marekcki1
13-12-2006, 06:57
a jak się sprawa ma w domkach "kanadyjskich" z poddaszem , skoro tam strop wytrzyma to i w murowanym z drewnianym stropem powinien nie robić problemów

wartownik
13-12-2006, 08:34
a jak się sprawa ma w domkach "kanadyjskich" z poddaszem , skoro tam strop wytrzyma to i w murowanym z drewnianym stropem powinien nie robić problemów

Nie chodzi o to czy wytrzyma , bo mozna tak zbudowac , ze czolgiem mozesz jezdzic .
Chodzi o to ktory lepszy w konkretnym przypadku , a to nieco szerszy temat niz tylko wytrzymalosc.

Artur K.
13-12-2006, 09:06
Konstrukcja domków szkieletowych wykorzystuje wszystkie ściany jako nośne, ponadto materiał z których wykonuje się strop i ściany jest ten sam i identycznie pracuje. W Twoim wypadku na ścianach murowanych stawiasz strop drewniany - masz tu dwa różne materiały które musisz odizolować od siebie aby elementy drewniane nie "piły" wilgoci z elementów betonowych. Po drugie jak znam życie. Masz postawione tylko ściany nośne, które już zakrywasz stropem, ścianki działowe dasz póżniej, a w takim wypadku strop nie będzie się opierał na tych ściankach - pozostanie jakaś dyletacja - 1-cm może mniej, a może i więcej. W tedy też strop jest bardziej narażony na uginanie się. I sprawa trzecia, Dobre drewno, suszone, czterokrotnie strugane - a takie jest wymagane na konstrukcje domków drewnianych w systemie szkieletowym, nie jest tanie. Taniej wyjdzie Ci położyć strop z bloczków Teriwa :)

Leszko
13-12-2006, 09:08
Przy poddaszu użytkowym lepiej jak jest strop betonowy. Drewniany za dużo pracuje i mogą Ci popękać na parterze łączenia na płytach KG.
Ponadto mając łazienkę na piętrze dochodzi spore dodatkowe obciążenie stropu - płytki, armatura łazienkowa, wanna itp. Stanowi to dodatkowe obciążenie dla stropu drewnianego, który i tak sam w sobie pracuje.
Stropy lekkie stosuje się dla pięter nieużytkowych, lub mało użytkowych - strychy.
Ja mam strop drewniany i nigdzie nic nie pęka jak na razie trzeci rok. Trzeba wiedzieć gdzie montować wieszaki do profili, w łazience też strop drewniany na nim wylewka betonowa z ogrzewaniem podłogowym(poziom podłogi wszędzie jednakowy) wszystko sam robiłem i jest ok!

marekcki1
13-12-2006, 09:10
dziękuję za rzeczową argumentację

ksetvipb
13-12-2006, 10:05
betonowy, bo jest wytrzymały i solidny...

piotrulex
22-12-2006, 18:57
w twoim przypadku dawalbym betonowy

menia78
27-12-2006, 10:15
chodzi konkretnie o domek LMB 20a
http://www.lipinscy.pl/project.xml?id=53888&page=1

strop przewidziany w projekcie to drewniany,domek jest wprawdzie z poddaszem nieuzytkowym ale mozliwym do adaptacji - i to wlasnie bierzemy pod uwage...Stad pytanie, czy zmieniac strop?? Czy jest to mozliwe? Ile taka zmiana kosztuje?? Jaki strop jest lepszy??

Czekam na wskazowki, projekt juz kupiony!!

Kero
27-12-2006, 13:29
Nie rozumiem pytania "Ile taka zmiana kosztuje."
Piszesz, ze w projekcie masz drewniany więc rozumiem, że chcesz wykonać betonowy.
Nie sądzę, że musisz dokonyweać jakichś szczególnych zabiegów po za samym uzgodnieniem tego faktu z inspektorem nadzoru i oczywiście to musi być uwidocznione w dzienniku.
Ja z pewnością nie zamieniłbym stropu drewnianego na betonowy.
Sugerowanie, że ściany nośne już stoją a działowe jeszcze nie to bzdura. Ściany działowe nie dźwigają stropu bo nie takie jest ich zadanie. Gdyby miały go dźwigać to należałoby pod nimi wykonywać przynajmniej ściany fundamentowe. Zatem ta argumentacja jest do kitu.

Popatrz jak kiedyś budowano stropy jeśli nie drewniane i jakich rozmiarów były pomieszczenia pod nimi a stoją do dzisiaj.
Ja będę miał strop drewniany przy rozpiętości ścian nośnych 8,28m. Poddasze nieużytkowe ale wcale nie twierdzę, że nie zostanie kiedyś zaadaptowane.

menia78
27-12-2006, 13:46
Zadalam to pytanie, gdyz nie wiem czy zmiana stropu z drewnianego na betonowy jest konieczna...a z tego co slysze i czytam, betonowy jest bardziej trwaly i zalecany przy uzytkowaniu poddasza, a my to, jak pisalam , bierzemy pod uwage...Przy domku typowo parterowym strop drewniany w niczym nie przeszkadza.
Jesli zmiana nie bedzie konieczna, to chetnie pozostaniemy przy stropie drewnianym, dlatego tez chcialam zasiegnac opinii innych doswiadczonych w kwestii jaki strop jest lepszy dla tego konkretnego domku i wogole???

Kero piszesz, ze masz strop drewniany w projekcie, mozesz podac mi jaki to projekt, moze link??

z gory dziekuje za wszytkie odpowiedzi!!

Kero
27-12-2006, 15:39
http://www.studioatrium.pl/projekt-domu-GL-103,115,61,opis.html

Konstrukcja więźby będzie wykonana wraz ze stropem więc ustawiajac więźbę strop niejako sam się stworzy. Zostanie od spodu podbity, ocieplony między legarami i nakryta izolacja ot i po kłopocie. Rodzaj natomiast samej więźby będzie uzgadniany z wykonawcą więźby po jego indywidualnych obliczeniach.
Nie mówię tu o cieślach lecz o profesjonalnej firmie jaka specjalizuje się w prefabrykowaniu więźby na konkretny budynek i tak przygotowane elementy transportowane są w całości na budowę a tam jedynie przy uzyciu dźwigu montowane.

wartownik
27-12-2006, 18:28
Nie mówię tu o cieślach lecz o profesjonalnej firmie jaka specjalizuje się w prefabrykowaniu więźby na konkretny budynek

Ktos moze odczytac taka wypowiedz , ze takie firmy sa bardziej profesjonalne od ciesli .

http://www.zimmererforum.de/modules/MDForum/files/thumbs/t_garagendach_865.jpg

Kero
27-12-2006, 19:32
Jeśli sądzisz, że cieśla z siekierką i kabłąkiem na placu budowy jest lepszy od firmy posiadającej własną bazę produkcyjną, której produkcję poprzedza własna baza obliczeniowo-projektowa na co sporządza projekt to masz rację. Leśniczy też Ci wyciosa więźbę.
A takie fotki przemaweiają może do dzieci bo niczego nie dowodzą a być może Twoje przykre doświadczenie i nic po za tym.

wartownik
27-12-2006, 20:45
To , czy popelniaja bledy nie powinno podlegac dyskusji ,oczywiscie ,ze popelniaja .
Nawet najglupszy ciesla nie polozy tak murlaty .

ala*
28-12-2006, 12:46
Mój narazie upatrzony projekt ma strop wylewany. Tylko po co ?Czy można z niego zrezygnować i zrobić sufit podwieszany?
http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_parterowe/elka/default.asp?id=506

Kero
28-12-2006, 13:22
Oczywiście, że możesz z niego zrezygnować na rzecz stropu drewnianego. Pamiętaj jednak, że zamawiajac projekt musisz poprosić o prawo do wprowadzania zmian. Jeśli nie chcieliby takiego wystawić to radzę zrezygnować z ich oferty.
Ja otrzymałem zgodę podpisaną inblancko i architekt sam wypełnił co i jak zmienialiśmy.

A jeśli idzie o domek jaki prezentujesz to jestem zdziwiony betonowym stropem w tego typu domku.

Alexs
29-12-2006, 21:43
właśnie, co do stropu...w moim projekcie jest strop lekki czyli dolny pas wiązara dachowego + płyta osb + płyta gk. i moja architektka zaproponowała, zeby zmienić to na strop gęstożebrowy np terriva, ponieważ wyjdzie to taniej i bezproblemowo potem w użytkowaniu bo nie pęka itp.Domek ma 86 m2. uzytkowej a 101 m2. całkowitej, licząc ten stropik lekki to cena materiału samego wyszła...hm płyty gk i osb to już jest 5 tys, do tego stelarze i to drewno impregnowane, myślę, że jakieś 10 tys na sam materiał a do tego robocizna :o ,
wcale nie tanio, jesli natomiast chodzi o strop terriva to majster wyliczył tak "na oko" ok 12 tys materiał więc nie wiem czy nie wyjdzie podobnie, nie wiem może się mylę to proszę wyprowadzić mnie z błędu :). Co do pęknięc to z tego co wyczytałam na forum to tylko monolit nie pęka, terriva też pęka więc nie wiem na co się zdecydować???? Jeśli ma być różnica 1 czy 2 tys i potem bezproblemowo to wolę zrobić strop betonowy, tylko czy to ma sens do tak małej chatki????
pozdr.

Kero
30-12-2006, 07:50
Ja kosztów nie liczyłem, chcę mieć lekki strop a nie bunkier.
W zasadzie każdy dom można wybudować w każej technologi więc główną rolę w sugerowaniu materiałów do jego wybudowania na etapie projektowania pełni gra interesów.

Tomek_R
12-01-2007, 12:05
Monolityczny strop żelbetowy.

mago
12-01-2007, 21:26
Terriva jeśli poddasze ma być użytkowe.Drewniane stropy po jakimś czasie będą skrzypieć.Siedzisz sobie na dole w salonie i słyszysz każdy krok dzieciaków na górze zwłaszcza nocą.Skrzypiąca podłoga naprawdę potrafi wnerwiać.

Kero
13-01-2007, 07:22
Lata temu całe jako żółtodziób zawodowy zamieszkałem w hotelu robotniczym, przed okanmi którego śmigały sobie tramwaje. (te staruszki z derwnianymi siedzeniami i korbą zamiast pedału gazu) To było coś niewyobrażalnego zwłaszcza, że pochodziłem z głuchej wsi. (zresztą do dzisiaj pochodzę ze wsi) Rozważałem już ewentualność pożucenia pracy wraz z hotelem.
Nie minęło 7 dni jak przestałem słyszeć tramwaje. Śmiem twierdzić, że tak ma każdy.
Skrzypiuenie podłogi może denerwować kiedy się pojawi ale jak już się zadomowi to będzie jak kolejny marudny domownik i tyle - w nocy go nie słychać, no chyba, że to specyficzna osobowość o iście nocnym trybie życia:-)
Niedanwo gościłem w starym pałacu-hotelu Wedlów w okoilicy Piły. To niesamowite wrazenie jak nie postąpisz kroku by nie wiedzieli sąsiedzi, w którym miejscu się znajdujesz - szkoda, że takie podłogi to już niemal tylko historia.

Jan Przestrzelski
13-01-2007, 23:29
na wiosnę buduję "GIENIĘ" Po analizie kosztowej zastosuje odchudzony strop gęstożebrowy betonowy.
Strop został przeprojektowany i obliczony do obciążeń w/g założonego sposobu wykonania.
- szaluję powierzchnię deskami z prześwitami ok 10cm
- na zaszalowaną powierzchnię ukiładam płytę g/k zwykłą
- gruntuję ułożone płyty dysperbitem 2razy
- układam na to samo lepiszcze 10 cm styropianu miękkiego rzędami o szer
ok 80cm pozostawiając między rzędami 13cm wolnej powierzchni
- układam przewody w podwójnej izolacki w wyciętych lutownicą rowkach
wypełnionych gipsem szpachlowym dla oddzielenia przewodów od styrop
- wolne przestrzenie wypełniam zbrojeniem(takim jak do produkcji belek strop)
- całość łącznie z więcami przykrywam zgrzaną matą
- zalewam powierzchnie betonem z dodatkiem plastyfikatora celem
odpowietrzenia i zmniejszenia zapotrzebowania wody w mieszance.
- Zagładzam powierzchnię łatą wibracyjną.

Na 100m2 stropu z gotowym sufitem wydam:
- ok 9m3 styropianu x 150zł =1350
- beton 10m3 2650
-transport betonu 150
-stal ok 800 kg x 4,5 =3600
+pozostałe ? 2250
razem z rezerwą 10000 zł

W/g kosztorysu dołączonego do projektu (2 kwart. 2005r) same belki drewniane kosztują 9800zł netto.Do tego potrzeba
-ślepa podłoga,paroizolacja,wełna 110 cm, płyta OSB na warstwie styropianu 2 cm o gęstości 30.Na sufit profile stalowe z wieszakami ,płyta g/k.

Mój strop będzie tańsz,cichszy,przyjazny w dalszych pracach przy adaptacji poddasza.
Czy mam rację?

gogo5660
14-01-2007, 09:47
Witam! Rodzaj stropu zalezy od tego jaki masz dom(albo jaki planujesz miec). Jak parterowka i chcesz poddasze to zrob drewniany, jak zamierzasz miec parterowke z poddaszem uzytkowym to bez wahania mowie strop betonowy-czy wylewany w calosci czy tez system Leierowski to juz najlepiej powie Ci kierbud albo projektant.
Pozdrawiam i zycze podejmowania trafnych decyzji :)