PDA

Zobacz pełną wersję : przerwa między deskami a wełną - konieczna?



wiciu2
12-12-2006, 22:07
Na wylewce i posadzkach betonowych mam zamiar położyć deski:

1. folia
2. legary (6cmx6cm) a między nimi wełna mineralna 5cm.
3. deski sosnowe 2.5cm

Pytanie: upychać między legary wełnę 2 ściśnięte warstwy po 5cm czy zostawić raz 5cm + 1cm powietrze?

Wysokości 6cm nie mogę przekroczyć. Jeśli koniecznie stosuje się taką przerwę - jakie jest tego uzasadnienie?

Gryfpc
12-12-2006, 22:15
Uzasadnieniem stosowania odstępu między wełną a deskami, jest wentylacja wełny, która jest materiałem nasiąkliwym i podatnym na gnicie. W przypadku braku odpowiedniej wentylacji, proces zawilgocenia i później gnicia jest wysoce bardziej prawdopodobny.

Tedii
12-12-2006, 23:49
Pod legary dobrze jest położyć pasy filcowe dla izolacji akustycznej.
Dałem pasy wycięte z wykładziny dywanowej.

piejar
13-12-2006, 05:36
Pytanie: upychać między legary wełnę 2 ściśnięte warstwy po 5cm czy zostawić raz 5cm + 1cm powietrze?

Ściskanie wełny nie ma sensu i nic dobrego Ci nie da. Właściwości izolacyjne są poprawne jeżeli wełna jest odpowiednio luźna. Im bardziej ją zbijesz tym gorszym będzie izolatorem.

Janussz
13-12-2006, 12:22
Uzasadnieniem stosowania odstępu między wełną a deskami, jest wentylacja wełny, która jest materiałem nasiąkliwym i podatnym na gnicie. W przypadku braku odpowiedniej wentylacji, proces zawilgocenia i później gnicia jest wysoce bardziej prawdopodobny.

Wełna to nie zgnije.
A wentylacja? Jak wykonać wentylację pod podłogą? Nawet przerwa 10cm co tutaj pomoże? Jak wprawić powietrze w ruch? To jedno pytanie.
A drugi problem: duża przerwa, to siedlisko myszy i innych gryzoni, nie mówiąc o akustyce.
Ja mam zamiar położyć podłogę z desek sosnowych na stropie z wypełnieniem całkowitym wełną szklaną. Bardziej "gryzie", to może nie będzie gryzoni. Pod wełnę dam warstwę luźną wapna. I tutaj mam zagwostkę. Czy w takim przypadku dawać izolację przeciwilgociową. Mając pod stropem suchą piwnicę, będę miał bez izolacji jakąś tam wentylację pionową. Po zaizolowaniu odetnę całkowicie przepływ powietrza przez strop.
Co o tym sądzicie?