PDA

Zobacz pełną wersję : Dom w 3 miesiące?



Nike
13-12-2006, 12:12
http://www.allegro.pl/item149479422_film_dom_w_cenie_mieszkania_w_trzy_m iesiace_.html

Jest to możliwe? Ta cena i taki termin?

ksetvipb
13-12-2006, 12:28
wierzysz w to?

...bo ja nie... :o

jareko
13-12-2006, 12:42
nie rozumiem skad przeswiaczenie ze budowa musi trwac latami i kosztowac od cholery kasy.
Trzy miesiace to termin w jakim mozna postawic dom w technologii tradycyjnej na nazse przyzwyczajenia - czylli ciezki... drogi... i jakze czesto ladny lecz niefumkcjonalny
dwa tygodnie to normalny termin na zbudowanie "kanadyjczyka" lecz u nas i taka budowa ciagnie sie dluzej nie wiedziec czemu
170 tys za 130 mkw to nie jest cena wygorowana wbrew pozorom i zanizona
sadze ze wczesniej czy pozniej wlasnie takie budowanie bedzie mialo u nas przyszlosc - szybko, tanio i z "prefabrykatow" (nie mylic z wielka plyta :lol: )
z mozliwoscia ewentualnej rozbudowy w miare potrzeb jak i eliminacji z powstalej bryly pomieszczen ktore swoj cel utracily (np. sypialnie dzieci gdyz poszly juz na swoje a chalupe utrzymywac trzeba)
Wszytsko ciagle jest w naszej mentalnosci i przyzwyczajeniach ale i one powoli sie zmieniaja i takich inwestycji sadze ze bedzie coraz wiecej
Juz sa konkurencja dla innych firm a jak takich firm bedzie wiecej to i ceny tez jeszcze zjada w dol

Barbossa
13-12-2006, 13:04
ba, a nikt nie oglądał w tv jak w tydzień to robili (bodajże w tv Rywina)

jajmar
13-12-2006, 13:08
Ja bez 30zł dam Ci link do tej firmy :) http://www.amtech.com.pl/
W 3 miesiące mozliwe postawienie domu.
Technologia szkieletu wymaga wykonania fundamntów i chudziaka śprawna ekipa zrobi to w 2 tygodnie, szkielt poszyty płytą to max 2 tygodnie. Potem pozostaje Ci ocieplenie(styropian), wykonanie pokrycia (najcześciej gont bitumiczny) po wstawieniu okien możesz wykonczeniówke robić.

Pamiętaj ze to szkielet i na minus działa ze stalowy.
W tradycji tez mozna w tym czasie osiągnąć ten sam efekt.

Nike
13-12-2006, 14:44
Ja bez 30zł dam Ci link do tej firmy :)...

Pamiętaj ze to szkielet i na minus działa ze stalowy.


Już sprawdzam. A dlaczego minus, że stalowy? Nie jest trwalszy i tańszy?

Marzin
13-12-2006, 14:55
Myslę, że można, skoro u mnie stan surowy otwarty bez dachu wykonali w 3 tygodnie, a cieśla ma zrobić dach w 4 dni. 3 miesiące to kupa czasu i jak firma jest sprawna, to spoko ze da radę!

gogo5660
13-12-2006, 15:38
dom w 3 miesiace... jest to mozliwe. kiedys amerykanie to udowodnili wybudowali 4 pietrowy dom w stanie surowym w jedna dobe! ale nie wiem jak dalej to wygladalo i czy on jeszcze istnieje. Jak chcesz wybudowac dom dla siebie lepiej poczekac troche dlauzej i byc pewnym wykonastwa i fachowosci roboty. ja swoj budowalem 1,5 roku i jestem pewien ze po roku szlag go nie trafi.
Pozdrawiam i zycze powodzenia przy wyborze projektu, wykonawców itd.

jareko
13-12-2006, 15:57
...Jak chcesz wybudowac dom dla siebie lepiej poczekac troche dlauzej i byc pewnym wykonastwa i fachowosci roboty. ja swoj budowalem 1,5 roku i jestem pewien ze po roku szlag go nie trafi.
Pozdrawiam i zycze powodzenia przy wyborze projektu, wykonawców itd.
zapraszam pod Warszawe - dom zbudowany dokladnie w 14 dni z wykonczeniem - stoi po dzis dzien (ma juz 13 lat) i jakos nie widac by byl remontowany czy sie rozpadal
szkielet oczywiscie
To co napisales to wlasnie nasze stereotypy i przyzwyczajenia :(
Nic nie stoi na przeszkodzie dla trwalosci chalupy by w sposob tradyzyjny budowa trwala maks 3 miesiace a kanadyjczyk maks miesiac
A szybka budowa to minimalizacja jej calkowitych kosztow - prawda znana od lat

jajmar
13-12-2006, 16:20
A dlaczego minus, że stalowy? Nie jest trwalszy i tańszy?

Co do ceny to nie wiem jak teraz ale kiedys w stosunku do drewna ten system był droższy.
Czy trwalszy też ciązko powiedzieć grubośc blachu to najczęsciej 1,25mm przy parterówkach 1,5 przy piętrowych. Nie mówie ze to za mało bo obliczeniowo wszystko gra. Profile cynkowane więc korozji też nie powinno być.

Na minus wg mnie działa termika stali. W szkielecie drewnianym na plycie osb mozna dac ciensze ocieplenie w stali muisz zadbać o to zeby mróz nie dotarł do słupka bo "wejdzie " do domku.

Jeżeli tylko ten termin reazlizacji kusi Cie do tej technologii to poczytaj co piszą inni o czasie jak ich domki powstawały.

wartownik
13-12-2006, 16:35
Takie budowane w" jeden dzien" to widzialem , rekord Niemiec to ok. 4,5 godziny , dokladnie nie pamietam.
W jeden dzien to buduja tez jedno pietro w drapaczu chmur :roll:

Mularz
13-12-2006, 16:44
Co do ceny wypowiadać się nie będę ale jeśli chodzi o czas to jest możliwe.

wartownik
13-12-2006, 17:19
nie rozumiem skad przeswiaczenie ze budowa musi trwac latami i kosztowac od cholery kasy.
Trzy miesiace to termin w jakim mozna postawic dom w technologii tradycyjnej
Sam jeden budowalem szybciej .

zielonooka
13-12-2006, 19:14
http://www.allegro.pl/item149479422_film_dom_w_cenie_mieszkania_w_trzy_m iesiace_.html

Jest to możliwe? Ta cena i taki termin?

a cos ty taka zdziwiona? :o
ahh ... juz wiem :lol:

a taki dom -
normalna rzecz - mowie o czasie bo w cene nie wnikam :wink:
nie wiem co to dokladnie bo firmy nie znam- mowie o linku - ale na pierwszy rzut oka - keramzytobeton
np. praefa (ktora juz znam :wink: ) robi cos takiego (ale nie tylko ona) ale na pewno nie za 170 tys z pelnym wyposazeniem :lol:

i termin jak najbardziej mozliwy do realizacji - bo taki dom mam zbudowany wiec moge powiedziec z wlasnego doswiadczenia - 4 miesiace co prawda ale byl dosyc duzy :wink: - do stanu "developerskiego" czyli bez bialego montazu

inna rzecz ze kupowanie takiej prezentacji za 30 zl - jest bezsensowne
samemu sie takiego domu nie postawi - do tego potrzebny jest specjalistyczny sprzet, i wyszkolona autoryzowana ekipa monterska
a wczesniej precyzyjne rozrysowanie projektu pod te technologie czyli m in. rysunki plyt z bruzdami instalacyjnymi - juz do produkcji
A nie sadze by co drugi inwestor az tak biegle poslugiwal sie autocadem :wink:

Zas filimk "jak buduje sie taki domek" mysle ze mozna dostac za darmo (jak sie czlowiek ladnie usmiechnie :wink: np. wlasnie u producenta scian (ew. moze nawet jest zamieszczony taki plik na stonie


jednym slowem - oszustwa czy czegos dziwnego w czasie i szybkosci realizacji zdrowego domu z wielkoformatowych elementow (np. keramzytowych) nie ma, natomiast co do samej handlowej oferty na alegro - hmm... jak ktos nie ma co zrobic z 30 zlotymi polskimi :wink: :lol:

Marzin
13-12-2006, 20:34
np. praefa robi cos takiego (ale nie tylko ona)
Nawet mam od nich wycenę, jeżeli Nike chcesz, to puszcze Ci na maila.

Sloneczko
13-12-2006, 23:44
Puść do mnie, bo Młoda już śpi http://img186.imageshack.us/img186/3651/umieszekpiru3.gif

Mamy zrobione fundamenty do bliźniaka. Ciąg dalszy na wiosnę. Jest więc czas na zastanawianie. Musielibyśmy wszystko przeliczyć.
Murarze biorą od nas 115 zł od m2 domu, ale w szczegółach najlepiej orientuje się małż ;)

Na stronie PRAEFY znalazłam wręcz niesamowite informacje: http://www.praefa.pl/praefa2/polska.php.
Stan surowy stawiają w... 2 dni? :o :o

Marzin
14-12-2006, 08:04
Puść do mnie, bo Młoda już śpi
OK, ale wrócę z roboty do domu, czyli wieczorkiem.

Na stronie PRAEFY znalazłam wręcz niesamowite informacje: http://www.praefa.pl/praefa2/polska.php.
Stan surowy stawiają w... 2 dni? :o :o
No tak, bo cały montaż polega na złożeniu dźwigiem do kupy ścian. A odnośnie tego fundamentu, który już masz. Może być problem, bo fundament w systemie praefa musi być zrobiony co do milimetra konkretnie pod projekt, który musi przejść przez ich biuro techniczne.

wartownik
14-12-2006, 16:27
bo fundament w systemie praefa musi być zrobiony co do milimetra

Powaznie ?
W innych systemach robia pomiar niedokladnosci i sie do nich dopasowuja ?

Marzin
14-12-2006, 17:10
Powaznie ?
W innych systemach robia pomiar niedokladnosci i sie do nich dopasowuja ?
Już przestań, chyba nie muszę dokładnie tłumaczyć, że w innych przypadkach, też nalezy zachować wymiary. Chodzi o to, że trzeba się wykazać większą precyzją! :x Zawsze znajdzie się jakiś uszczypliwy typ.

wartownik
14-12-2006, 18:38
Nie chcialem cie podszczypywac , to bylo naprawde niechcacy , myslalem , ze to powaznie z tymi milimetrami :roll:

jareko
14-12-2006, 19:00
panowie poszczypcie sie troszke :)
moze bedzie ciekawiej ? :lol:

Marzin
14-12-2006, 19:38
moze bedzie ciekawiej ? :lol:
Żeby było ciekawiej, trzeba obojętnie na jakim kanale obejrzeć pierwsze lepsze widomosci!

jareko
14-12-2006, 19:44
eeeeeeeeeeeeetam
tam ostatnio tylko o rozporkach gadaja :(

madziunia85
14-12-2006, 19:56
witam..
prześledziłam cały wasz watek....
czy ktos z tego w ogóle budował??

według mnie cena bardzo podobna a wrecz nie powiedziałabym żeby była niższa niż dom w normalnej tradycji budowlanej czyli ceramika bardz beton komórkowy.

kusi faktycznie termin realizacji.....

Marzin
14-12-2006, 20:34
eeeeeeeeeeeeetam
tam ostatnio tylko o rozporkach gadaja :(
To i tak ciekawsze niż szczypanie się na forum.

witam..
prześledziłam cały wasz watek....
czy ktos z tego w ogóle budował??
U mnie niewiele brakowało.

według mnie cena bardzo podobna a wrecz nie powiedziałabym żeby była niższa niż dom w normalnej tradycji budowlanej czyli ceramika bardz beton komórkowy.
Mnie zraziła bardzo prozaiczna rzecz. Wszystkie instalacje muszą być przewidziane na etapie projektu. A ja wolę zrobic to teraz, kiedy mam gotowe ściany z BK. Dać upust swojej fantazji, i wstawić np oświetlenie, gniazdka tam gdzie mi się podoba!


kusi faktycznie termin realizacji.....
Dokładnie!

madziunia85
14-12-2006, 20:48
Mnie zraziła bardzo prozaiczna rzecz. Wszystkie instalacje muszą być przewidziane na etapie projektu. A ja wolę zrobic to teraz, kiedy mam gotowe ściany z BK. Dać upust swojej fantazji, i wstawić np oświetlenie, gniazdka tam gdzie mi się podoba!



faktycznie dosyc prozaiczna rzecz ale ważna..... to potem w tym nie można już nic robić??[/quote]

Marzin
14-12-2006, 21:02
faktycznie dosyc prozaiczna rzecz ale ważna..... to potem w tym nie można już nic robić??
Nie bardzo, bo ściany w systemie praefa mają przygotowane kanały pod elektrykę na etapie ich produkcji. Potem jest kłopot, bo są gładkie, więc po wierzchu nic już nie puścisz, i cienkie, więc robienie bruzd odpada. Kicha trochę... Nie podobała mi się również konstrukcja dachowa. Typ kratownicy łączonej dziesiątkami blaszek.

madziunia85
14-12-2006, 21:10
to chyba jednak taka technologia odpada....
nie wygląda tak tanio a trzeba faktycznie wszystko przemyslec na etapie produkcji ścian....
aczkolwiek wyceny z ciekawości chciłabym zahaczyć..

tak jak pisałam rewelacyjny jest tylko czas stawiania i chyba nic wiecej..

Sloneczko
14-12-2006, 21:17
ściany w systemie praefa mają przygotowane kanały pod elektrykę na etapie ich produkcji.

Chyba muszą, bo rycie w ścianach keramzytowych jest prawie niemożliwe ;)

Anisia3
14-12-2006, 21:17
faktycznie dosyc prozaiczna rzecz ale ważna..... to potem w tym nie można już nic robić??
Nie bardzo, bo ściany w systemie praefa mają przygotowane kanały pod elektrykę na etapie ich produkcji. Potem jest kłopot, bo są gładkie, więc po wierzchu nic już nie puścisz, i cienkie, więc robienie bruzd odpada. Kicha trochę... Nie podobała mi się również konstrukcja dachowa. Typ kratownicy łączonej dziesiątkami blaszek.

Z tymi ścianami to nie do końca prawda. Będę takie miała, tylko nie z Praefy. Nie są takie cienkie - nosne 15 cm, działowe 10 (my zrezygnowaliśmy z działówek ze względu na koszty). Puszka więc spokojnie się zmieści. Kuć w nich można, więc jak ktoś sobie wymyśli dodatkowe gniazdko to je bez problemu zrobi, a odpada kucie np. kilkudzeisięciu i płacenie elektrykowi nie wiem ile za punkt, bo jego robota też jest ograniczona w tym wypadku.

Marzin
14-12-2006, 21:36
Z tymi ścianami to nie do końca prawda. Będę takie miała, tylko nie z Praefy. Nie są takie cienkie - nosne 15 cm, działowe 10 (my zrezygnowaliśmy z działówek ze względu na koszty). Puszka więc spokojnie się zmieści. Kuć w nich można, więc jak ktoś sobie wymyśli dodatkowe gniazdko to je bez problemu zrobi, a odpada kucie np. kilkudzeisięciu i płacenie elektrykowi nie wiem ile za punkt, bo jego robota też jest ograniczona w tym wypadku.
15 cm to w porównaniu do tradycyjnej budowy i tak dość cieńkie. Ale keramzyt ma dość dobry współczynnik K. Z tym kuciem, człowiek z praefy szczególnie zachwalał ich gładkość i brak konieczności tynkowania, a kucie rozwala tę teorię, z tym, że na upartego tak jak piszesz, zrobienie dodatkowego gniazdka wielkim problemem nie jest. Dobrze, że prąd będę robił sam. I tyle gniazdek, ile dusza zapragnie!

madziunia85
14-12-2006, 21:37
a jaki domek będziecie mieć i jak to wam wyjdzie w kosztach??
taniej niż normalne postawienie??

Marzin
14-12-2006, 21:39
a jaki domek będziecie mieć i jak to wam wyjdzie w kosztach??
taniej niż normalne postawienie??
Madziunia, mnie pytasz?

Bo jak tak, to w tym systemie zaproponowano mi coś takiego:

W odpowiedzi na Panstwa zainteresowanie budowa domu jednorodzinnego mamy przyjemnosc
przedstawic wstepna oferte realizacji do standardowego stanu Skanna (zamknietego z instalacjami).
Powierzchnia całkowita (podłóg): 116.8 m2 (ok. 120.5 m2 dzieki zastosowaniu scian Praefa®)
Cena netto: 213.710,00 zł netto + 7% VAT

madziunia85
14-12-2006, 21:42
przepraszam nie widziałam Twojej wypowiedzi ale moze Ty też to wiesz:)

to pytanie do Anisia 3:)

chodzi mi o porównanie cen do tradycyjnej technologii z ceramiki bądź betonu komórkowego

Artur K.
14-12-2006, 21:48
Małe sprostowanie elektryka :)
Pod puszki z reguły nie kujemy tylko wiercimy koronkami diamentowymi :)
W ścianie grubości 15 cm nie zainstalujesz rozdzielni gdyż ona sama potrzebuje z 10-12 cm przestrzeni :) Tak więc będziesz zmuszona/ny posiadać niezbyt estetyczne rozdzielnie na ścienne ( przynajmniej mi się one nie podobają, i gdzie tylko mogę to zakładam wtynkowe.

No i kochani - elektryk to też człowiek - żyć też musi :) więc gdzieś musi zarobić. Dajcie elektrykowi zarobić :). A tak na poważnie - instalacje najlepiej jak ktoś robi, kto ma uprawnienia i wie jakie będą zabezpieczenia. Łatwo popełnić błąd - ostatnio często jeźdżę po budowach i prostuję instalacje kładzione przez "fachowców", najczęstrzy błąd - niedziałające prawidłowo zabezpieczenia różnicowoprądowe. Koszmar w szukaniu powodu awari. :)
Ponadto na etapie budowy i odbiorów końcowych musicie mieć w dzienniku budowy odpowiednie wpisy od instalatorów z ich pieczątkami i numerami uprawnień. :) nie wspominając o protokołach pomiarów elektrycznych. :)

Anisia3
14-12-2006, 22:03
Madziunia, próbowałam porównywać, i ta technologoa oczywiście wychodzi drożej, ale dlatego nie zdecydowałam sie na prefę, bo u nich dwa razy drożej, a w Sochaczewie, skąd ja będę mieć ściany tak na oko z 10 tys. drożej, łącznie z robocizną. Ale właśnie odpada kucie, tynkowanie, schnięcie ... Bedziemy mieć tradycyjne działówki, więc i tak troche tynkowania będzie, ale 60 m kw ścian daje mniej wilgoci niż 200 i jak podgrzejemy, to szybciej wyschną. :roll: Tak się sama trochę łudzę. :lol:
Artur K. jeśli chodzi o rozdzielnię, to akurat u mnie będzie pod schodami przy wejściu do garażu, mieszczącego się w przyziemiu. Zobacz zdjęcia w moim dzienniku. Ta rozdzielnia juz jest. :D

Marzin
15-12-2006, 07:24
No i kochani - elektryk to też człowiek - żyć też musi :) więc gdzieś musi zarobić. Dajcie elektrykowi zarobić :). A tak na poważnie - instalacje najlepiej jak ktoś robi, kto ma uprawnienia i wie jakie będą zabezpieczenia. Łatwo popełnić błąd - ostatnio często jeźdżę po budowach i prostuję instalacje kładzione przez "fachowców", najczęstrzy błąd - niedziałające prawidłowo zabezpieczenia różnicowoprądowe. Koszmar w szukaniu powodu awari. :)
Ponadto na etapie budowy i odbiorów końcowych musicie mieć w dzienniku budowy odpowiednie wpisy od instalatorów z ich pieczątkami i numerami uprawnień. :) nie wspominając o protokołach pomiarów elektrycznych. :)
No racja, racja. Trzeba będzie się troszkę podszkolić, ale i tak sam dam radę.

Powiedz Artur K, jeżeli coś siądzie Ci w samochodzie, to zakładając, że się znasz, i potrafisz to sam zrobić, mimo wszystko dasz samochód do mechanika? Raczej nie... Bo dzięki temu zostanie Ci parę groszy w kieszeni, i masz komfort psychiczny, że jest to zrobione dobrze.

madziunia85
15-12-2006, 09:37
NO i nadal nie wiem co jak wygląda to kosztowo :(

zielonooka
15-12-2006, 10:03
faktycznie dosyc prozaiczna rzecz ale ważna..... to potem w tym nie można już nic robić??
Nie bardzo, bo ściany w systemie praefa mają przygotowane kanały pod elektrykę na etapie ich produkcji. Potem jest kłopot, bo są gładkie, więc po wierzchu nic już nie puścisz, i cienkie, więc robienie bruzd odpada. Kicha trochę... Nie podobała mi się również konstrukcja dachowa. Typ kratownicy łączonej dziesiątkami blaszek.

Marzin - nie gadaj głupot :evil:
zbudowalam taki dom (praefa) - nie mowie o tym co w linku
kuc mozna jak w kazdej normalnej scianie jesli kogos wezmie fantazja na 100 dodatkowych punktow elektr. czy sanitarnych

po to jest projektowanie PRZED wyprodukowaniem zeby wlasnie zaoszczedzic czasu kosztow i balaganu
i to ze przed to wlasnie dobrze - mozna zastanwic sie nad caloscia domu - ustawieniem okien oswietlenia, ustawieniem mebli
a to sie wszystko ze soba wiaze
myslisz o elektryce - wiec np. meblujesz wirtualnie pokoj -ustawiasz na papierku biurko - np. pod sciana z oknem bo tak ci pasuje do koncepcji pomieszczenia a tu nagle okazuje sie ze otwor okienny jest za duzy i jesli tam bedzie stalo cos to sie nie otworzy :wink:
Wiec jest czas by pomyslec - przesunac okna, zmniejszyc je, przesunac otwory w scianach - ogolnie - pobawic sie projektem
zostawiahjac taka rzecz jak umeblowanie czy zaprojektowanie przylaczy juz po wykonaniu domu - czekaja rozne (czesto niemile) niespodzianki
wiec warto to zrobic w fazie projektowej (wcale nie tylko do tej technologii) i warto nad taka sprawa dlugo posiedziec i pomyslec!
ale - jak napiasalam - jakby co zawsze mozna cos dokuc , dorobic itp.

zielonooka
15-12-2006, 10:08
Madziunia, próbowałam porównywać, i ta technologoa oczywiście wychodzi drożej, ale dlatego nie zdecydowałam sie na prefę, bo u nich dwa razy drożej, a w Sochaczewie, skąd ja będę mieć ściany tak na oko z 10 tys. drożej, łącznie z robocizną. Ale właśnie odpada kucie, tynkowanie, schnięcie ... Bedziemy mieć tradycyjne działówki, więc i tak troche tynkowania będzie, ale 60 m kw ścian daje mniej wilgoci niż 200 i jak podgrzejemy, to szybciej wyschną. :roll: Tak się sama trochę łudzę. :lol:
Artur K. jeśli chodzi o rozdzielnię, to akurat u mnie będzie pod schodami przy wejściu do garażu, mieszczącego się w przyziemiu. Zobacz zdjęcia w moim dzienniku. Ta rozdzielnia juz jest. :D

:lol: "gratuluje" Sochaczewa...
to ma sie tak do P. jak Diour z bazaru do Diora i Adisass do markowego Adidasa. :wink:
na P. masz 50 lat gwarancji na konstrukcje - na Sochaczew - nei wiem czy daja polowe tyle (sa na rynku od 4 lat i tyle mniej wiecej maja ich domy- wiec ile faktycznie beda staly - jest to niesprawdzalne :-? )
skoro to jest warte "oszczednosci" rzedu 10 tys - no coz twoj wybor :)
oby ci sie sciany nie rozsypaly (btw. popros ich o atesty na te sciany - z tego co wiem ich nie maja - i napisz na forum co ci odpowiedzieli - sama jestem bardzo ciekawa :wink:, moze juz je zrobili - kto wie? :D

madziunia85
15-12-2006, 10:35
Zielonooka a co możesz powiedzieć o kwestii kosztów takiego domu?? wybudowaniu czy też o użytkowaniu??
Mnie np interesuje to jak to wygląda np z meblami w kuchni-czy można na ścianach wieszac dowolnie szafki czy też nie moga być za duże obciażenia ze względu na cieńsze sciany??

Szybko coś takiego powstaje??
Czy ta Prefea to solidna firma??

Błagam o jakies konkrety co do kosztów:)
nikt nie umie nic powiedzieć:(

Najlepiej by było taki dom zobaczyć:)

Anisia3
15-12-2006, 10:36
Zielonooka, atesty mają. Nie mam ich jeszcze w ręku, ale wykonawca przywiezie mi je. Malutkimi inwestorami mogliby rzeczywiście sie nie przejmować, ale elementy produkują również dla takich dużych firm jak Warbud i DOm Development. Wyobrażasz sobie, że zamówiliby u nich ściany bez atestów?

madziunia85
15-12-2006, 10:47
a co myślicie o tej technologi??
http://www.amtech.com.pl/amtech%20PL/home.htm

kolega powiedział mi tylko że minusem jest to że dom jest akustyczny....

A oto co dostałam prosząc o wycenę:

Szanowna Pani

Dziekuję za zainteresowanie nasza technologią SUNDAYsystem.
Proszę o podanie kontaktowego numeru telefonu.

W Warszawie mamy wybudowane osiedle domów jednorodzinnych, wykonaliśmy kilka nadbudów.
Osiedle na Białołęce, ul. Mochtyńska. W załączniku przesyłam Pani mapkę dojazdu. W 1998 roku uczestniczylismy w konkursie Muratora dotyczącym technologii budowy domów. Własnie na tej ulicy powstało cztery identyczne domy wybudowane w różnych technologiach. Konkurs ten wygrała nasza technologia, dom był wybudowany w cenie najniższej oraz był najbardziej energooszczędny, czyli są niskie koszty utrzymania. Jednak najlepszą rekomendacją jest powtałe osiedle naprzeciwko domów modelowych, właśnie to na ul.Mochtyńskiej.
W tym roku robiliśmy nadbudowy budynków mieszkalnych na ul. Flisa 9 oraz 11.

W naszej firmie nastąpiłaby adaptacja projektu do technologii SUNDAYsystem. Do realizacji moglibyśmy przystąpić w niedługim czasie, po wcześniejszym uzgodnieniu szczegółów. Realizować budynek można również w zimie, gdyż pogoda generalnie nie ma wpływu na stawianie konstrukcji. Podczas budowy nie ma tzw. robót mokrych. Jedynie fundamenty i wylewki, ale pogoda na te, jest narazie wyśmienita.
Przy założeniu, że gabaryty budynku nie zminiłyby się, nie trzeba zgłaszać zmiany technologii do stosownych urzędów.

Jeszcze raz proszę o podanie kontaktowego numeru telefonu, wówczas skontaktuję się z Panią i dam rzuty domu do wyceny.

Z poważaniem

Paweł Wąs
tel. 017 85 16 230
tel. 604 545 192

----- Original Message -----
From: Magdalena
To: [email protected]
Sent: Thursday, December 14, 2006 8:53 PM
Subject: prośba o wycenę..




Dzień dobry !

Bardzo zainteresowała mnie Państwa oferta budowy domu wobec tego mam kilka pytań a zarazem prośbę o wycenę:



Prośba o wycenę dotyczy projektu z Archonu Rododendron 5, w załączniku projekt.

Czy konieczne jest jakies przeprojektowanie czy wystarczy tylko ten z archonu?? Na taki projekt mamy już pozwolenie na budowę.

Proszę o informację jak wyglądałby koszt takiego domu oraz kiedy najszybciej można by przystąpić do jego budowy.

Czy można już teraz??



Co wchodzi w skład ceny domu?? Czy fundamenty oprócz ścian również??

Wycenę proszę również z uwzględnieniem transportu, Miejscowość dokładnie Halinów k Warszawy



A najważniejsze to czy można obejrzeć gdzieś taki dom?? Mieszkamy w Warszawie.





Z góry dziękuję za wycenę.



Pozdrawiam

Marzin
15-12-2006, 10:47
Marzin - nie gadaj głupot :evil:
zbudowalam taki dom (praefa) - nie mowie o tym co w linku
kuc mozna jak w kazdej normalnej scianie jesli kogos wezmie fantazja na 100 dodatkowych punktow elektr. czy sanitarnych
No już dobrze, zaraz tam głupot. Skoro masz dom w tym systemie, to doświadczenie masz większe. U mnie skończyło się na obejrzeniu kilku domów w różnych stadiach budowy. Zawsze wyglądało to dobrze. A kuc pewnie ze można, tylko szkoda, bo wcześniej wydało się dużo pesos, tylko po to, by ściany były gładkie jak pupa niemowlaka, i żeby ich już nie szpachlować....
I żeby nie było - też jestem zwolennikiem tego systemu, ale...
po to jest projektowanie PRZED wyprodukowaniem zeby wlasnie zaoszczedzic czasu kosztow i balaganu
i to ze przed to wlasnie dobrze - mozna zastanwic sie nad caloscia domu - ustawieniem okien oswietlenia, ustawieniem mebli
a to sie wszystko ze soba wiaze
myslisz o elektryce - wiec np. meblujesz wirtualnie pokoj -ustawiasz na papierku biurko - np. pod sciana z oknem bo tak ci pasuje do koncepcji pomieszczenia a tu nagle okazuje sie ze otwor okienny jest za duzy i jesli tam bedzie stalo cos to sie nie otworzy :wink:
Wiec jest czas by pomyslec - przesunac okna, zmniejszyc je, przesunac otwory w scianach - ogolnie - pobawic sie projektem
zostawiahjac taka rzecz jak umeblowanie czy zaprojektowanie przylaczy juz po wykonaniu domu - czekaja rozne (czesto niemile) niespodzianki
wiec warto to zrobic w fazie projektowej (wcale nie tylko do tej technologii) i warto nad taka sprawa dlugo posiedziec i pomyslec!
ale - jak napiasalam - jakby co zawsze mozna cos dokuc , dorobic itp.
....z tych właśnie powodów między innymi zrezygnowałem. No nie mam kurcze siły wirtualnie aranzować pomieszczenia. Mam za sobą budowę domu rodziców, i wiem , że niestety wszystkiego na etapie projektowania przewidzieć się nie da!

Nie będę ściemniał. Ważnym czynnikiem był też koszt budowy, stwierdziłem, że ten system, którym teraz buduje, wyjdzie mi taniej niż w praefie. Tylko trochę więcej zaangazowania.

Zieloonooka - masz gdzieś foty z bodowy twojego domu? Głownie chodzi mi o stawianie ścian i wykonanie dachu.

jareko
15-12-2006, 10:50
....produkują również dla takich dużych firm jak Warbud i DOm Development. Wyobrażasz sobie, że zamówiliby u nich ściany bez atestów?
to akurat nie ma zadnego znaczenia - wbrew pozorom, wierz lub nie

Marzin
15-12-2006, 10:51
Szybko coś takiego powstaje??
Szybko!

Czy ta Prefea to solidna firma??
Tak!

Błagam o jakies konkrety co do kosztów:)
nikt nie umie nic powiedzieć:(
Zobacz mój post trochę wyżej, podałem cenę praefy za mój dom. A jak on wygląda - zobaczysz w projekcie, który jest w dzienniku.

Najlepiej by było taki dom zobaczyć:)
Zadzwoń do praefy i tyle. Znajdą dom do pokazania. Ja obejrzałem przynajmniej 4. Wszystkie wyglądały OK.

http://www.praefa.pl/ Wystarczy tylko kliknąć.

Anisia3
15-12-2006, 11:07
....produkują również dla takich dużych firm jak Warbud i DOm Development. Wyobrażasz sobie, że zamówiliby u nich ściany bez atestów?
to akurat nie ma zadnego znaczenia - wbrew pozorom, wierz lub nie

Faktem jest, że atesty mają. Wiem, że nie mają na niemiecki rynek, bo pewnie myśleli o sprzedawaniu ścian i tam. Tyle tylko, że ich moc przerobowa jest taka, że nie wyrabiają się czasowo na nasz polski.
Mój kierownik budowy stawiał domy ze ścian Praefy, ale przerzucił się na Sochaczew, bo ma więcej roboty. Od kilku lat. Jak on współpracował z P to było bardzo mało zamówień. Zresztą P ma ceny niemieckie. Fabrykę nie bez powodu wybudowano przy granicy i wierz mi, że właśnie dla Niemców robią więcej ścian niż dla nas. A w Polsce było dla nich taniej zainwestować w produkcję.

madziunia85
15-12-2006, 12:47
Zobacz mój post trochę wyżej, podałem cenę praefy za mój dom. A jak on wygląda - zobaczysz w projekcie, który jest w dzienniku.

Przepraszam nie zauwazyłam tamtego postu...
Widząc tą cenę za taką powierzchnie to przyznam że to spora-wręcz duża kwota.....
To ciekawe ile kosztowałby mój dom skoro ma 175 użytkowej powierzchni... ( po powiekszeniu projektu)

Marzin
15-12-2006, 14:50
To ciekawe ile kosztowałby mój dom skoro ma 175 użytkowej powierzchni... ( po powiekszeniu projektu)
Wyślij mailem zapytanie.

Sloneczko
15-12-2006, 15:01
Wysłałam maila z zapytaniem do Praefy, czy zbudują i za ile, dom z projektu indywidualnego, ok 300 m2.
I czekam.
Jak już pisałam, moja ekipa bierze 115 zł za m2 łącznie z dachem, a fundamenty już zrobili.

madziunia85
15-12-2006, 15:07
wysłałam, czekam na odpowiedz..... :)

Tylko porównałam to że TY miałes tak naprawde nieduży dom i tyle kosztował a ja mam o wiele wiekszy wiec pewnie odpowiednio wiecej kosztował czyli jednym słowem pewnie ponad 300 tys.

a co oznacza że dom jest z wykonczeniem?? co wchodzi w skład tego wykończenia?? bo nei mogłam tego znaleść na stronie prefea.....


Zielonooka czy faktycznie sie juz tego nie tynkuje?? tylko normalnie maluje??
Ciepło w tym jest??
Jak wygląda kwesta np tego prozaicznego zawieszania szafek w kuchni- można dowolny cieżar?? nie ma ograniczeń??

Marzin
15-12-2006, 17:29
@madziunia85
Daj maila, to wyślę Ci ofertę, którą dostałem od Skanny.

zielonooka
18-12-2006, 15:29
Zielonooka a co możesz powiedzieć o kwestii kosztów takiego domu?? wybudowaniu czy też o użytkowaniu??
Mnie np interesuje to jak to wygląda np z meblami w kuchni-czy można na ścianach wieszac dowolnie szafki czy też nie moga być za duże obciażenia ze względu na cieńsze sciany??

Szybko coś takiego powstaje??
Czy ta Prefea to solidna firma??

Błagam o jakies konkrety co do kosztów:)
nikt nie umie nic powiedzieć:(

Najlepiej by było taki dom zobaczyć:)

madziunia :wink:
koszt domu w stanie developreskim wyszedl mi ok 1600 zl/m2
ale: bylo to dwa lata temu (teraz sa wieksze koszty betownow , stali, materialow itp. oraz zdec. wieksze koszty robocizny :-? ) ; dwa - dom byl spory ok 270 m2 wiec przeliczik cena/metr mniejszy
wiec wydaje mi sie ze z ok 2 tys/m2 trzeba liczyc'
dom sie budowal 4 miechy (z malym poslizgiem ) ale nie z winy Praefa
same sciany - 1 dzien jedna kondygnacja

firma - solidna, glownie produkuja na danie i niemcy, maja ISO, atesty, aprobaty ITB , zlote medale zdobytre na Budmie itp. ale - jak wszedzie - moga im sie zdarzyc poslizgi terminowe , niestety ....
/aha - zeby nie bylo - jestem w pewnym sensie lekko zwiazana zawodowo (projektowo) z ta firma wiec zeby bylo to jasne :wink: /
z tym ze P. to same sciany i montaz - a juz caly dom (fundament, sciany , wiezba, dach itp.) ... buduje jakis tam wykonawca ... no i....roznie moze byc

zielonooka
18-12-2006, 15:36
Zielonooka czy faktycznie sie juz tego nie tynkuje?? tylko normalnie maluje??
Ciepło w tym jest??
Jak wygląda kwesta np tego prozaicznego zawieszania szafek w kuchni- można dowolny cieżar?? nie ma ograniczeń??

jestjest chyba cieplo :wink: - przy zastosowaniu 12 cm styropianu lub welny - U = 0,24~0,25
przy np 15 cm styr / welna odpowiednio wiecej ale nie pamietam ile, sorry :wink:

sie nie tynkuje - sciany sa szlifowane czyli gladkie, takie male dziurki - babelki po powietrzu sie zaciera gipsem i sciana juz jest przygotowana do malowania (1 raz farba podkladowa i ze 2 razy pewnie juz jakas docelowa)

szafki mozna wieszac spokojnie- zadzwon do nich moga ci przeslac napewno obliczenia i dane techniczne
nalezy pamietac ze sciana nosna (zew) ma 15 cm grubosci ) dzialowki 12 i 10 (czasem ze wzgl. konstrukcyjnych nosne - 17, choc zwykle 15)

mala uwaga - przy nadprozach i w miejscach bj. narazonych na naprezenia zwiazane z osiadaniem budyku moga (choc nie musza) powstawac takie wlosowate pekniecia :-?
konstrukcyjnie bez znaczenia ale po prostu nieladne :-? - nie wiem jak jest teraz ale chyba P. gwarantuje ze jesli sie pokaza i maja iles tam dlugosci to przyjezdzaja i je maskuja - trzeba sie o to zapytac jak to teraz wyglada

madziunia85
19-12-2006, 12:40
my wycofaliśmy sie z tego systemu, jednak wybudujemy tradycyjnie- wychodzi to taniej a dla nas liczy sie w tym przypadku kasa....

BO czy tak czy tak trzeba kłaść gładź na te sciamy tak jak w murowanym tynki....

Dzieki za wiele cennych informacji

kasia w
19-12-2006, 13:12
Witaj Madziunia85!
Ja też trochę interesowałam się tym tematem, ponieważ akurat w moim mieście jest firma, która specjalizuje się w budowie domów z keramzytu, z gotowych elementów. Oni są przedstawiecielem Praefy.
Za mój domek (http://www.projekty.murator.pl/projekt?IdProjektu=330#) w stanie developerskim (bez białego montażu i bez podłóg i malowania ścian) wstępnie chcieli 270tys. Dom w 3 miesiące, adaptacja, załatwianie formalności - gratis.

Tutaj adres tej firmy:
http://www.abakon.com.pl/
A tu przykładowe koszty budwoy:
http://www.abakon.com.pl/htm/koszty.htm

Na stronie są też zdjęcia z realizacji, wygląda to jak budowa z klocków. :wink:

Powiem szczerze, że ten termin trzech miesięcy zawrócił mi w głowie i bardzo się napaliłam. Według mnie oprócz ceny, taka metoda budowy nie ma praktycznie żadnych wad. Gdybym miała więcej kasy to z pewnością zdecydowałabym się.
Pozdrawiam kasia

madziunia85
19-12-2006, 13:49
mi zawrócił w głowie termin z praefy ale 2 dni postawienia domu...
3 miesiace to dla nas realny termin przy murowaniu domu, mówie o zrobieniu stanu surowego zamknietego z pełnym deskowaniem i przykryciem papą( chcemy pełne deskowanie gdyż jednak lepiej wycisza domek...)
Nasza ekipa która będzie nam robiła stawia domki w 1 miesiac czasu, potem trzeba założyc okna, zrobic instalacje, wykonczyc do białego montazu- sadzimy ze 6 miesiecy i sie wprowadzimy- życie oczywiscie pokaże czy mielismy racje ze swoimi wyliczeniami..
Co do ekipy to buduje 3 murarzyplus 1,2 pomocników... Część prac bedziemy robili sami wiec dlatego tez zrezygnowalismy z praefy-mój przyszły mąż miał duże doswiadczenie i jego tata kładł instalacje przez wieksza czesc życia wiec rozumiecie ze duża oszczedność.

Mój dom ma 170 metrów powierzchni użytkowej a ze 200 całkowitej wiec chyba sami rozumiecie ze praefa wyszłaby nam drogo(wyceny od nich nadal nie dostałam :( ) ale pewnie niezła sumka jak za Kasi W niedyży domek wymyslili 270 tysiecy...

Piotr O.
29-01-2007, 14:12
Witam

Potwierdzam to o czym napisała Zielonoka.
Mieszkamy w takim domu od ponad 3 lat.
Szczegóły można przeczytać w nr 1-2/2007 "Własny dom z konceptem".
Dom wybudowany i zamieszkany w nieco ponda 3 miesiące (95 m2 w parterze).

Technologia Praefa rodem z Międzyrzecza jest pewna - inne radze sprawdzić kontaktując się z ta pierwszą.

Powodzenia

Piotr

magulina
30-01-2007, 08:29
Mam pytanie do tych z Was, którzy zbudowali z praefą. W jakim stanie oddaja dom - surowy otwarty, zamknięty czy deweloperski. Nie mogę znaleźć tego na ich stronach.

Depi
30-01-2007, 09:47
magulina W różnym - zależy od tego, co sobie zamówisz.

Chciałbym wrócić do cen - właśnie przed chwilą rozmawiałem z firma, która buduje z Praefy i (poza tym, że terminy mają już zajęte do czerwca) to cenowo za dom 200m2 (prosty) podano mi ok. 1750 PLN/m2 w stanie wykończeniowym (czyli troche lepiej niż developerski - jakiś GK itp)

Czyli chyba nie tak źle, co?

magulina
30-01-2007, 10:45
Depi a co to za frima? Praefa czy inna, która też buduje z keramzytu?

Depi
30-01-2007, 10:50
Wedle mojego rozeznania (choć przyznam, że do Praefy nie dzwoniłem) to sama Praefa nic nie buduje, tylko ma firmy wykonawcze/partnerów.

I to właśnie jeden z nich.

Skanna wydaje się mieć ceny jeszcze niższe, ale mogę być już niaktualne, a to co napisałem, to przed chwilą się dowiedziałem i jest to już nowa cena.

W każdym razie wahających się zapraszam, bo sam się waham więc będę robił research poważny wraz z wizytacjami domów Preafy i mogę zdawać tu relację.

magulina
30-01-2007, 12:06
Ciekawe, czy ktoś coś wie na temat tej firmy Skanna?
Szukam innych, ale ta oferta wygląda całkiem nieźle.[/quote]

Depi
30-01-2007, 13:24
Wejdz na stronie Praefy na "Partnerzy" czy jakoś tak i tam są wykonawcy. Właśnie z dwoma z nich rozmawiałem (PrefDom i WiS).

Może zawiążemy jakiś duumwirat w celu wyboru firmy? :-) Gdzie się będziesz budować i kiedy?

magulina
30-01-2007, 19:14
Zaraz tą stronę przeglądnę.
My chcielibyśmy zacząć w tym roku. Pod Opolem oczywiście :)
ale zaczęliśmy skakać z technologii na technologię. Na tradycyjną raczej nie ma szans - czas i brak nadzoru. Dlatego coś szybszego bardziej nas interesuje. Ktoś tam wcześniej napisał że ta technologia to jak stara wielka płyta, a ja w takiej płycie mieszkam już wiele lat i jakoś mnie to nie przeraża :D

Depi
30-01-2007, 22:58
Z Ktoś tam wcześniej napisał że ta technologia to jak stara wielka płyta, a ja w takiej płycie mieszkam już wiele lat i jakoś mnie to nie przeraża :D

Tyle, że głupio napisał. Z "wielką płytą" ma tyle wspólnego, co łada z mercedesem. W sumie oba samochody, nie? Mnie tylko niepokoi parę rzeczy (zawieszanie na ścianie, ew. pęknięcia przy osiadaniu no i cena), ale idę w sobotę do znajomych którzy mieszkają już sobie szczęśliwie i wszystko wybadam :-)

Z tego co czytam tu na forum, to brak konieczności stałego pilnowania ekipy murarskiej jest dla mnie WIELKIM plusem, za który jestem skłonny nieco dopłacić.

magulina
30-01-2007, 23:17
Zdaj relację po wizycie. Mywcześniej myśleliśmy nad szkieletem - tam też pęknięcia. A cena? Znasz mniej więcej wyceny domu w tej technologii?

magulina
30-01-2007, 23:17
Aha a w moim bloku z wielkiej płyty też mam pęknięcia.........

Depi
04-02-2007, 21:53
Zgodnie z obietnicą relacjonuję wizytę u znajomych, którzy mieszkają już w kombosie Preafa+Legalett.

Oczywiście biorąc poprawkę na to, że każda pliszka swój ogon chwali, należy stwierdzić, że właściciele są b. zadowoleni, jeśli nawet nie entuzjastyczni. Dom 220m2 + garaż, ocieplony wełną chyba 20cm. Koszty 1900PLN/rok za ogrzewanie gazem z butli (Legalett napędzany gazem, nie prądem). Pomagają w tym na pewno panele sztuk 3 na dachu (dzisiaj w grudniu podgrzewały wodę da 32 st - sam widziałem).

Dom wygląda jak normalny dom, ściany jak ściany. Jest aż za ciepło (trudno wyziębić ten dom - legalett ma b. dużą bezwładność cieplną, może to być minus), latem podobno dobrze trzyma chłód.

Ze zgłaszanych tu na forum "mankamentów" nie potwierdził się żaden. Ściany się nie rysują, widziałem tylko jedną rysę na suficie (filigran, nie praefa). Podobno bardziej się rysują w technologii tradycyjnej (to nie pierwszy dom właścicieli). Wieszać można na ścianach właściwie wszystko, w tym kryształowe lustra o wadze kilkudziesięciu kg.

Co więcej... Ściany wymagają gładzi, ale tylko cieniutkiej warstwy. W niektórych miejscach się podobno nie chciała trzymać, bo ściana za gładka była :-) Gospodarz o tej gładkości to aż nie mógł się nagadać, porównując z "tym błockiem", czyli tynkiem tradycyjnym.

Podkreślali jedynie _absolutną konieczność_ pomyślenia o wszystkim na etapie projektu.

No i to tyle chyba.

Mam nadzieję, że to komuś pomoże w podjęciu decyzji. Jeśli cena okaże się rozsądna, to my budujemy w tym systemie.

Pozdrawiam

magulina
05-02-2007, 08:40
Depi a kto im stawiał dom? Wiesz ile zajęło im czasu od początku budowy do zamieszkania?
Dzięki za informacje są bardzo pomocne dla takich wahających się jak ja!!!!!!!!!
Pozdr
M

Depi
05-02-2007, 08:48
Stawiał mu jakiś super-kierbud nazwiskiem Dąbrowski. Dostałem do niego numer, ale podobno liczy sobie jak za zboże. Z drugiej strony jeśli jest gwarancją dobrze zbudowanego domu to może warto się trochę wykosztować, nie?

magulina
05-02-2007, 16:33
A z jakiej firmy zamawial ściany? To nie jest tak, że firma u której zamawiasz od razu montuje?

Depi
05-02-2007, 16:42
Producent nic nie montuje. Producent produkuje :-)

Coś właściciel mówił, że ma zmieniać w tym roku firmę produkującą - niestety jest z gatunku tych, co płacą i niczym się nie interesują, więc niewiele mógł mi podać szczegółów. Jak się umówię z tym kierbudem to będę wiedział wszystko.

MarekTT
08-02-2007, 18:19
Producent nic nie montuje. Producent produkuje :-)

Coś właściciel mówił, że ma zmieniać w tym roku firmę produkującą - niestety jest z gatunku tych, co płacą i niczym się nie interesują, więc niewiele mógł mi podać szczegółów. Jak się umówię z tym kierbudem to będę wiedział wszystko.

Praefa również buduje.

Właśnie otrzymałem wycenę z Praefy wraz z montażem.
Dom 225m2 170 000 PLN netto SIC!

Za same ściany to jest chora cena, przynajmniej na razie tak mi się wydaje.

Depi
08-02-2007, 18:52
Ale za co to jest dokładnie? Za ściany, czy za surowy (fundament/sciany, dach)?

Ja rozmawiałem wczoraj z firmą z Mysłowic chyba, która za ok. 1350 robi Legalett+ściany Praefa+dach.

Niestety tez za drogo i chyba jednak zrezygnuję, choć straaaasznie mnie to boli bo się okrooopnie napaliłem...

Coż... W totka znów nie wygrałem :-(

PaweL71
08-02-2007, 19:08
Ale za co to jest dokładnie? Za ściany, czy za surowy (fundament/sciany, dach)?

Witam
Ja też dostałem kosztorys na dom 105 m2 użytkowej.
110 tyś netto za ściany, strop, ścianki dzialowe, a w nich rurki i puszki elektryczne, kanały na wod-kan, wentylacje itp.
Samemu trzeba wcześniej zrobić fundament. Ocieplenia ścian też nie ma w tej cenie.

MarekTT
09-02-2007, 08:51
Cena z Praefy poza ścianami i stropami i montażem niczego innego nie obejmuje.

- ściany, stropy, przygotowanie pod instalację elektryczną i bruzdy wod-kan.
Co do wentylacji to należy to włożyć między bajki ponieważ grubość ścian Praefy jest zbyt mała aby cokolwiek w tym ukryć jeżeli chodzi o wentylację.

Cena za ściany i dwa stropy pow użytkowej 225m2 to 170 000 PLN.
-bez dachu i fundamentu oczywiście.

Czekam na wycenę w tradycyjnej technologii, ale już wiem, że będzie niższa.

Ponadto jeżeli ktoś chce budować z Praefy powinien sprawdzić ich umowę.
Wszystkie pęknięcia włoskowate na ścianach nie są objęte gwarancją.
Płytki - glazura musi być montowana na klej elastyczny inaczej mogą pękać.
Do fug pionowych w narożnikach trzeba używać silikonu (widziałem jak to wygląda - okropnie).

Z tym brakiem potrzeby tynkowania ścian to też nie do końca prawda chyba, że ktoś chce kłaść tapetę szklaną i ją potem malować - na marginesie koszt takiej imprezy jest porównywalny z tynkowaniem. Plus ekipa do układania tapety musi być trzeźwa bo inaczej wygląda to po pierwszym okresie grzewczym okropnie.

Nie bardzo też rozumiem jak Praefa może z jednej strony chwalić się jaki to fantastyczny jest keramzytobeton, jak oddycha itp. i jednocześnie sugerować pokrycie ścian szklaną tapetą?

Robocizna
Koszt tynkowania - tynk gipsowy 15-20PLN/m2
Koszt zacierania gipsem tych gładkich ścian z Praefy - 10-15PLN/m2
Jedyna oszczędność na materiale, a ten nie jest szczególnie drogi.
W moim przypadku byłoby to ok 2000-3000 PLN

Pzdr

Depi
09-02-2007, 10:46
MarekTT -

Słyszałem, że absolutnie nie opłaca się brać stropów z Praefy. Może to Ci tak koszty podbiło? O wiele lepiej jest wziąć zwykłą płytę żerańską albo terivę.

Co do ścian, to muszę zaprzeczyć. Widziałem, rozmawiałem i faktycznie są gładkie i, przede wszystkim, idealnie proste. Wystarczy troszkę gładzią wypełnić pory.

Czy to duża oszczędność - nie wiem. Ale ile schnie taki tradycyjny tynk?

Te pękniecia to też jakiś humbug - nie widziałem nic (a specjalnie się gapiłem). No i w tradycyjnym domu też je masz.

Jedyna wada tego systemu to cena (zupełnie jak samochodów bmw :-) )

MarekTT
09-02-2007, 11:40
Depi
czy ty masz taki dom lub zamierzasz go wybudować?

Co do stropów Praefy to ich cena jest moim zdaniem akceptowalna ok 18 000 za pow ok 100 m2.

Pzdr

Depi
09-02-2007, 16:06
Zamierzałem wybudować i wizytowałem taki dom znajomych. Nadal jestem wielkim zwolennikiem Praefy, ale chyba mnie po prostu na to nie stać :-(

wari
10-02-2007, 01:04
Szacunkowe koszty od jednej z firm robiacych Praefa dla domku 77 m2 pow.użytk., całkiem prostego (transport, ściany praefa, komin Schiedela, strop drewniany tradycyjny, konstrukcja dachu drewniana, dachówki cementowe Braasa, Stolarka okienna (PRO-SYSTEM) wykonana z pięciokomorowych profili PCV, drzwi zewnętrz)
- 110-150 tys. zł netto. To chyba drogo jak za taki mały domek w stanie surowym zamknietym (zwłaszcza, że o fundamentach ani słowa).

Piotr O.
27-04-2007, 14:43
Praefa wykonuje tylko ściany.
Natomiast współpracuje z firmami, które budują dom pod klucz. Popatrz na stronę www Praefa.

Pozdrawiam i powodzenia na budowie :)
Piotr