PDA

Zobacz pełną wersję : Mój dom z pruskiego muru



Gabin
13-12-2006, 21:26
Witam wszystkich,zacznę od RATUNKU I POMOCY.Mam na wsi dom z pruskiego muru ,nadaje się on do remontu.I tu się zaczynają schody.Dach w stanie swietnym ale mury kiepskie.Część nad ziemią jest z kamienia nie wiem jakiego na tym leży gggruba belka a na niej sciany z gliny pomieszanej ze słomą pooddzielane pionowymi belkami a na nich leży solidny dach :D .To taki krótki opis.Jestem na tym forum nowa więc jeszcze nie umiem wysyłac zdjęć.wracając do domu,mur o którym wspomniałam jest wilgotny pod domem po skosie płynie jakiś strumień.Przed domem jest wzgórze za domem rzeka a za rzeką znów wzgórze.No i to własnie te schody, nie wiem kompletnie od czego zacząć remont.Każdy fachowiec mówi co innego.Jeden,że należy założyć rynny i problem wilgoci zniknie.Inny,że należy wykonać izolację pionową jeszcze inny,że wystarczy zbyć tynki a następny,że ten strumień należy wyprowadzić poza dom[założyć dreny].Ico ja mam robic od czego zacząć? :-? Radzą mi zwrócić się do konstruktora o poradę gdzie takich szukać 135 km od Wrocławia?I to jeszcze trafić chciałabym na dobrego fachmana a kto przyzna się,że jest do bani?POMOCY potrzebuję porady .

tomek1950
14-12-2006, 08:45
Witaj, musisz zrobić ekspertyzę by ustalić co jest przyczyną zawilgocenia. Czy opady, czy wody gruntowe. Od tego zależą dalsze prace. Nie bardzo wyobrażam sobie srumyk płynący przez dom. Opisz dokładniej. Moja chałupa wprawdzie nie jest zbudowana w technologii pruskiego muru, ale w znacznej części jest to "monolit gliniano słomiany" :D Zachowaliśmy wewnątrz nieotynkowany kawałek. Mam to szczęście, że jest u mnie całkiem sucho. Natomiast dom stokący kilometr dalej, na górce każdej wiosny ma całkowicie zalaną piwnicę.

Gabin
16-12-2006, 20:57
Dzięki Tomku za podpowiedź.Ekspertyzę mam wykonac .Kto ma to zrobić? Czy konstruktor taki musi sie specjalizować w takich właścnie budowlach,starych budowlach stawianych taka techniką czy taki od wszystkiego?Bo ja wychodze z załozenia ,że jak ktoś zna sie na wszystkim to tak na prawdę to na niczym :P Jęzeli zajrzy ktoś na te moją stronkę to proszę o odzew.Nie wyobrażasz sobie tego mego strumienia?Ot po prostu ,płynie sobie cieniutki strumyk dzień i noc,czy leje czy upał on sobie płyniePozdrawiam

tomek1950
16-12-2006, 21:25
Zajrzyj na grupy wrocławskie. Jest ich kilka. Są i tacy co remontują, choć z tego co wiem remontem swojego pruskiego muru zajmuje się Kzysztof, ale on na kaszubach i daaaawno go tu nie było.