PDA

Zobacz pełną wersję : Kotłownia wogóle i w szczególe....



brzeszczot
15-12-2006, 19:49
Oto projekt, który budzi moje zainteresowanie. Z8 z pracowni Z500. Oto link (http://www.z500.pl/index.php?projekt=8&rzuty=1&lustro=0&PHPSESSID=ab7b250bd8ae0bb0a69a4a49109c8855)

Szczególnie jeśli idzie o rzuty interesuje mnie "Wariant B". Na pewno będą zmiany w projekcie - generalnie dlatego, że jestem zdecydowany na nowoczesny piec na paliwo stałe (z retortą i podajnikiem). Powiększę istniejące pomieszczenie gospodarcze o wc i część korytarza i sieni. Myślę, że wygospodaruję w ten sposób jakieś 5, może więcej m2.

Tylko mam pytanie - czy to wystarczy? Piszę to bo jestem po lekturze tzw Polskiej Normy co do wymiarów kotłowni. Może przytoczę (kotłownia do 25 kW):

"odległość kotła od przegród pomieszczenia kotłowni powinna umożliwić swobodny dostęp do kotła w czasie czyszczenia i konserwacji. Odległość tyłu kotła od ściany nie powinna być mniejsza niż 0,7 m, boku kotła od ściany nie mniejsza niż 1,0 m, natomiast przodu kotła od ściany przeciwległej nie mniejsza niż 2,0 m,"

Tu pytanie jak rozumieć 1 m boku kotła - czy chodzi o jeden bok, tj bok pieca, czy tez dwa boki czyli i 1 m od pieca i 1 m od podajnika.

Teraz weźmy wymiary pieca 15 kW Linga - szer. - 1, 30m, wysokość 1, 40m, głębokość 0, 9 m

Zrobiłem wyliczenia - zakładając że chodzi o jeden bok czyli 1 m od ściany bocznej do strony pieca (podajnik będzie bezpośrednio przy ścianie) wyszło mi żeby być w zgodzie z wymogami technicznymi potrzebowałbym pomieszczania o wymiarach mniej więcej - 8m2

Trochę dużo i czy rzeczywiście potrzeba aż tyle? Gdzieś na forum pojawiło się, że ktoś wstawiał piec na 6 m2. Nie wiem może źle coś liczę, coś pomiliłem :-?

Swoją drogą jak to jest w praktyce - prawo sobie życie sobie?
Przyznam że widziałem mniejsze kotłownie z piecem węglowym.
Ktoś sprawdza wogóle te wymogi?
Aha jeszcze jedno czy w pomieszczeniu z piecem można składować opał?

Będę wdzięczny za wszystkie sugestie i opinie...

Pawel78
15-12-2006, 20:36
poczytaj jeszcze warunki techniczne dla budynków