PDA

Zobacz pełną wersję : Pastwisko?



Sewo
15-12-2006, 21:14
Hej!
Ja z kolejnym pytaniem do fachowcow..
Dostalem od wlasciciela wlasnie odpis z gruntów - w nim czesc /jakies 70m/ jest dzialka opisana jako R - rola IVb a pona 1tys m kwadratowych jako PS - chyba pastwiska tak ?

Ogladalem w urzedzie miasta - jest plan zagospodarowania obejmujacy ta dzialke /czekam na wypis/ - i opisany jest w planie ten teren jako MN - mieszkalny itd

Czy to jakos automatycznie jest przekwalifikowane z PS na B ?

rozumiem ze to dzialka budowlana ? czy pastwisko ?

Pomocy spece :))

yama
16-12-2006, 12:38
chodzi tylko o to że jakbyś kupił działki w II czy III klasie to mogli by ci naliczyc jkaąś kaske za te grunty a IV klasa czy nieużytki są zwolnione od podatku

przykład kumpla z jednej gminy , jemu naliczyli 200zł mi nic bo właśnie róznica w klasach gruntu była
do budowy nie ma znaczenia jaką masz klasae

Sewo
16-12-2006, 15:39
nie wiem czy dobrze to opisalem - sek w tym ze balem sie ze ta dzialka moze nie byc budowlana

stare wypisy - pokazuja R i Ps - na wypis z nowego planu zagospodarowania czekam wlasnie...a w ksiedze wieczystej wlasciciela - pisze tez pastwisko,rola i droga /nie ma wzmianki budowlana/


wlasciciel powiedzial mi ze na podstawie nowego planu zagospodarowania gdzie ta ziemia jest juz w klasyfikacji MN - mieszkaniowa itd u notariusza przy kupnie w akt wlasnosci wpisza mi BUDOWLANA

tak bedzie ?
mam nadzieje...

akacja
16-12-2006, 17:23
Jeśli w aktualnym planie zagospodarowania jest MN - czyli zabudowa mieszkaniowa niska - to działka jest budowlana, i tak też będzie traktowana. Rejestry gruntów są uaktualniane z dużym poślizgiem. Ja od dwóch lat płacę podatki za grunt rolny, a działka jest budowlana, chałupka prawie stoi.

slawwoj
16-12-2006, 17:58
W ewidencji gruntów jest stan faktyczny czyli rola oraz pastwisko. Działka zostanie zapisana w ewidencji jako zabudowana czyli B jak ją zabudujesz a geodeta zinwentaryzuje budynek i sporządzi dokumenty do aktualizacji zapisów w ewidencji gruntów.

Sewo
16-12-2006, 19:22
hmmm czyli nie przejmowac sie tym pastwiskiem - skoro w planie zagospodarowania jest MN ?

jakos wole miec budowlana niz pastwisko - ale widac to moj brak wiedzy ?
:)

w akcie notarialnym zatem bede mial pastwisko + rola do czasu az...nie zbuduje czegos ?

hm....

oskar0259
16-12-2006, 20:24
W akcie notarialnym notariusz powoła się na dokumenty dostarczone przez sprzedającego, a więc m.in. i na rejestr gruntów i na wypis z planu (co potwierdzi, że nie kupujesz kota w worku, czyli działki rolnej i pastwiska, ale działkęi przeznaczoną pod budowę - czego, to wynika z planu).
Działka jest budowlana, jeśli MPZP tak kwalifikuje teren na którym się ona znajduje. Dane z ewidencji gruntów i budynków potwierdzają rodzaj użytku (często już historyczny), a dopóki nie ma tam żadnego budynku wszystko pozostaje po staremu.

Sewo
16-12-2006, 20:32
dzieki! Jak zwykle mi pomogles :)

Rozumiem ze sie tym nie przejmowac - kupowac itd :)
koles sprzedaje jako budowlana..a tu taki numer mi pokazuje :) jako laik - sie troche przestraszylem..

skoro MPZT przewiduje zabudowe MN - to jak bede chcial budowac...to ta dzialka bedzie z symbolem "B" prawda ?

oskar0259
17-12-2006, 20:09
Gdy będziesz chciał budować wypis z ewidencji gruntów i budynków będzie taki sam jak teraz. Do pozwolenia będzie Ci potrzebne wyłączenie gruntu z produkcji rolnej (części działki pod planowany dom i teren utwardzony). Ale to muszą zrobić praktycznie wszyscy inwestorzy. Nie trzeba by wyłączać, gdybyś np. nadbudowywał kondygnację nad już istniejącym budynkiem. Ale wtedy grunt miałby już literkę "B".
MN - dla uspokojenia emocji sprawdź wypis z planu miejscowego (lub poczytaj uchwałę rady gminy z załącznikiem - opisem i mapą). Oprócz hasła "zabudowa mieszkaniowa niska" znajdziesz tam więcej szczegółów, np. na temat parametrów domu - dachu, elewacji frontowej, maksymalnej wysokości, liczbie kondygnacji, powierzchni biologicznie czynnej itp.

Sewo
18-12-2006, 10:16
Moje obawy byly takie, ze sprzedawca pisal ze "dzialka budowlana " - a tutaj opis w wypisie z gruntów "PS + R"
Hmm spodziewalem sie opisu "B" - zadnego innego...

Sa takie w ogole tereny ? Czy kazdy jest "przeksztalcany" z R albo Ps i takie tam ?

areq
18-12-2006, 11:21
Moje obawy byly takie, ze sprzedawca pisal ze "dzialka budowlana " - a tutaj opis w wypisie z gruntów "PS + R"
Hmm spodziewalem sie opisu "B" - zadnego innego...

Sa takie w ogole tereny ? Czy kazdy jest "przeksztalcany" z R albo Ps i takie tam ?
Do czasu aż Ci geodeta nie zrobi zmiany w ewidencji bedziesz miał w wypisie R lub PS.70% działek w moim regionie :) ma własnie wpis w ewidencji jeszcze Role ,ważne jest zaświadczenie o wyłączeniu z produkcji rolnej i leśnej.

Sewo
18-12-2006, 15:56
ja kupuje ja jako budowlana :)

czy jest mozliwe wylaczenie z roli calej tej dzialki /ps + r/ nie budujac niczego ?
czy to sa jakies koszta dodatkowe czy.....automatyczne przekwalifikowanie ?