PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja alarmowa!!!



izka
09-05-2003, 08:17
Przymierzamy się do wykonania instalacji alarmowej.Na co należy zwrócić szczególną uwagę aby pózniej spełniała swoje zadania i działała bezawaryjnie.
Jakie rodzaje czujek warto zastosować.

tom soyer
09-05-2003, 08:26
wg mnie nalezy wydzielic przynajmniej trzy strefy: sypialna, caly dom oraz najblizsze otoczenie domu. I zgodnie z tym umiescic czujki. Jesli chcesz zrobic tez maly BMS to te same czujki mozna wykorzystac w systemie alarmowym oraz np do zalaczania pompki obiegowej cwu, oswietlenia lub wentylacji.
jesli czesto wyjezdzasz na noc warto zainstalowac centralke wspolpracujaca z systemem GSM/GPRS.

pitbull
09-05-2003, 09:00
Czujki ruchu na podczerwien. Mozna zainstalowac modul do telefonu w celu laczenia sie z policja w przypadku uruchomienia alarmu lub z dodowlnymi numerami telefonow poprzez dialer z nagrana wiadomoscia. Syrene alarmowa wewnatrzi na zewnatrz. Mozna rowniez podlaczyc czujki dymu.
Podzial na strefy jest bardzo istotny jesli sa to pomieszczenia rozbudowane.

izka
09-05-2003, 09:19
Dzięki za sugestie.Nie braliśmy pod uwagę podziału na strefy, ale to chyba dobry pomysł.Na parterze jest tylko salon, kuchnia i łazienka, sypialnie na poddaszu, trzeba będzie się nad tym zastanowić! Czy warto zakładać jeszcze inne czujki niż ruchu i dymu?
Mamy zamiar podł

mieczotronix
09-05-2003, 09:51
do: Tom Soyer

W jaki sposób można wykorzystać te same czujki co w systemie alarmowym do zalaczania pompki obiegowej cwu, oswietlenia lub wentylacji?
Czy podłączam je równolegle do innych instalacji sterujących tamtymi urządzeniami? Czy steruję tymi urządzeniami poprzez system alarmowy i jego wyjścia przekaźnikowe? Podaj mi więcej informacji na ten temat? Np. co powoduje załączenie pompki obiegowej? pls pls

09-05-2003, 09:52
Wogóle nie instaluj. Po co komu alarm. Jak cię okradną to do golasa.
Pozdrawiam.

izka
09-05-2003, 10:01
Anonim!
Po to instaluje się instalację alarmową aby przeszkodzić złodziejom w kradzieży.Bez takich żartów!

tom soyer
09-05-2003, 10:16
mieczotronix
- super nick!
wykorzystanie czujki poza centralka umozliwiaja wysokiej klasy centralki alarmowe. ale jesli ktos mysli jednoczesnie o systemie alarmowym i nawet o skromnym BMSie to radze wykorzystac jakis sterownik PLC (nawet easy) i zawrzec system alarmowy w tymze BMS (sterowniku) wtedy sygnal z czujki moze byc sygnalem wykonawczym dla najrozniejszych urzadzen, oczywiscie poprzez przekazniki i styczniki. W takim prostym plc mozna tez zaprogramowac np kilka timerow oraz czujki zblizeniowe garazu/bramy i zamek kodowy (kontrola dostepu).

W-waBiker
09-05-2003, 12:21
Dosyć dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch alarmów równolegle tzn.głośniego dla zmylenia złodzieji (jeśli uda im się go obejść) może być on nawet prosty i łatwy do wyłączenia (specjalnie) i drugiego cichego tzn. centralki która po uruchomieniu automatycznie wybiera numery telefonów wcześniej zaprogramowane...ale ja tak naprawde się na tym raczej nieznam, ale mam kolege który jest elektronikiem i zakłada min. alarmy do domów i jest w tym dobry...On sam mógłby Ci zasugerować jakieś rozwiązanie i ewentualnie założyć alarm...Oczywiście jeżeli mieszkasz w Warszawie lub okolicach...

Zbigniew Rudnicki
09-05-2003, 12:44
Jeśli budujesz dom to przed tynkowaniem wnętrz trzeba ułożyć kabelki do sygnalizacji alarmowej.
Od miejsca gdzie będzie centralka alarmowa do każdej czujki, sygnalizatora, czy klawiatury ułożyć osobny kabelek typu YTDY8x0,5.
Umożliwi to w przyszłości swobode w doborze stref i typów aparatury.
Nadajnik dla monitoringu powinien być zainstalowany wysoko (poddasze, strych) i jednocześnie blisko centralki.
Oba te urządzenia powinny być zasilane napięciem 230V~ z wydzielonego obwodu.
Wybór urządzeń (centralka, czujki i.t.p.) może być dokonany później, w zależności od potrzeb i funduszy.
ZbiR

10-05-2003, 07:07
Izka. To nie żart. Uważam że instalacja alarmowa to zbędny i nie potrzebny wydatek. Właśnie wczoraj nie przespałem pół nocy. Gość obok zainstalował alarm w lokalu. Brakło prądu i się włączył (nie wiem jak to działa i dlaczego). Wyło i wyło. Nie było nawet do kogo zadzonić. Po 0,5 godz. przyjechała policja - przypadkiem przejeżdżali. Widziałem ich akcję : poświecili latarką po elewecji i odjechali. Jak ktoś był w środku to mógł kraść dalej. Najlepiej załóż dobre okna z szybami P4 , zamki antywłamaniowe i ubezpiecz dom.
Pozdrawiam Waldek.

mieczotronix
10-05-2003, 14:13
Tom soyer -
Ja myślę o Satel Ca-64 - z tego co wiem to ma dosyć spore możliwości programowania. Ale muszę przeczyatć instrukcję i zobaczyć co się ta, a co nie.
A czy możesz podać jakieś namiary na te sterowniki PLC? Marki, producenci, keywords itepe? Z tego co się orientuję to "Easy" to jakiś taki bardziej zaawansowany timer - na pierwszy rzut oka wydaje mis się, że nie jest to nawet namiastka BMS (building management system - tak?)

ZbiR -
Mam taki dylemat. Skrzynka bezpiecznikowa jest zaraz przy wejściu do domu - w dość "oczywistym" punkcie. Wydaje mi się raczej idiotyczne zawarcie w niej bezpiecznika od instalacji alarmowej. Czy jest sens zrobić ten bezpiecznik gdzie indziej, w pobliżu centralki? Jak to się robi w praktyce?

trebor
10-05-2003, 15:03
Izka, zwróć uwagę na sposób położenia kabli od intalacji alarmowej. Podam swój przykład: kable zostały przybite do ściany plastikowymi uchwytami, przyszli tynkarze ( tynki gipsowe,maszynowe) i powiedzieli, że za bardzo wystają. Wezwałem ponownie ekipę od instalacji alarmowej. Przykleili płasko, na gips. Tynkarze rozpoczeli swoja pracę z jednodniowym opóźnieniem.

alex
10-05-2003, 22:08
U mnie jest dosc zaawansowana centrala firmy Bonelli z mozliwoscia sterowania kilkoma urzedzeniami. Ostatnio odkrylam w instrukcji dosc ciekawa sprawe. W przypadku gdy zlodziej pojawi sie zaraz po wejsciu i kaze ci rozbroic system, ja moge wbic mu kod z potajemnym wezwaniem policji. Czy wasze centralki tez tak maja???Warto na to zwrocic uwage.
Ja w przyszlosci bede rowniez mogla zdalnie sterowac sobie ta centralka, ale nie wiem jesczze czym, choc mysle jedynie o zasuwie na drzwi, ktora na moj rozkaz z telefonu moglaby otworzyc komus drzwi, gdy mnie akurat nie ma w domu. Co o tym myslicie?

11-05-2003, 09:49
Mieczotronix :
Każda, nawet najtańsza centralka alarmowa ma własne żródło napięcia - akumulator (12V) z ładownicą przyłączaną do 230~V.
Nie należy się więc obawiać wyłączenia napięcia 230V.
Natomiast kupując centralkę (która zwykle mieści się w jednej skrzynce z akumulatorem i ładownicą) warto zastanowić się nad pojemnością akumulatora.
Mniejszy (około 7Ah) może wystarczyć na 2-4 godziny.
Większy (około 17Ah) to zwykle 15-24 godziny.
ZbiR

Zbigniew Rudnicki
11-05-2003, 10:03
Alex :
Prawie wszystkie lepsze centralki mają funkcje kodu "pod przymusem".
Standardowo jest to liczba o jeden numer większa od kodu normalnego. N.p. zamiast 1212 1213.
Przy podaniu takiego kodu można wejść do budynku, sygnalizacja nie pobudza się, tylko zostaje wysłane powiadomienie do monitoringu radiowe lub telefoniczne.
Ale bandyci o tym wiedzą i mogą np celowo wybrać numer o jeden mniejszy. I jeśli wejdą dadzą Ci kopa.
ZbiR

_ZBYCH_
12-05-2003, 20:45
Jeśli macie pieniądze, instalujcie systemy oparte na kontaktronach i czujkach zbicia szyb lub czujkach inercyjnych. Zamontowanie takich systemów, to same zalety (może poza ceną :sad: ). Można swobodnie poruszać się po domu przy włączonym systemie, można spać przy uchylonych oknach, można mieć w domu dowolną ilość dowolnych zwierząt, brak fałszywych alarmów, itd. Nie trzeba przy tym wydzielać osobnych stref - system działa obwodowo wykrywając naruszenie przegrody mechanicznej (okno, drzwi). Oczywiście do takiego systemu warto zastosować czujki dymu i gazu. System alarmowy zawsze z głośnym alarmem (oczywiście poza napadowym). To działa na psychikę intruza. Powiadomienie telefoniczne o wystąpieniu alarmu - taki sobie pomysł. Policja nie reaguje na takie powiadomienia, a dzwonienie na naszą komórkę może doprowadzić tylko do zawału serca. Nie wyobrażam sobie za każdym razem jak zadzwoni powiadomienie jechać przez pół miasta z pracy do domu, bo zanim dojadę, to już i tak jest po fakcie. Uważam, że jedynie monitoring radiowy (i ew. telefoniczny) i patrol interwencyjny spełnia swoje zadanie.
Każdy nowoczesny system posiada funkcję "kod przymusu". W systemach DSC programuje się dowolne kody przymusu, w Rokonecie (systemy Orbit) jest to liczba o jeden większa od każdego kodu. UWAGA! przed instalacją systemu należy zaznaczyć instalatorowi, że chcemy mieć aktywną taką funkcję! Nie w każdym systemie można taką funkcję uruchomić bez zastosowania dodatkowych modułów.
Wyjścia programowalne można wykorzystać np. do sterowania napędów bram garażowej i wjazdowej (nie trzeba szukać pilota - bramę można otworzyć z dowolnej klawiatury)lub zapalania oświetlenia zewnętrznego.
Ważną sprawą jest również czas pracy systemu z zasilania awaryjnego i sposób reakcji na brak prądu - często pomijany aspekt, a bardzo istotny!

13-05-2003, 07:45
On 2003-05-10 15:13, mieczotronix wrote:
Tom soyer -
Ja myślę o Satel Ca-64 - z tego co wiem to ma dosyć spore możliwości programowania. Ale muszę przeczyatć instrukcję i zobaczyć co się ta, a co nie.
A czy możesz podać jakieś namiary na te sterowniki PLC? Marki, producenci, keywords itepe? Z tego co się orientuję to "Easy" to jakiś taki bardziej zaawansowany timer - na pierwszy rzut oka wydaje mis się, że nie jest to nawet namiastka BMS (building management system - tak?)

PLC
1.SAIA - dla mnie na pierwszym miejscu bo ma wspaniale narzedzie do programowania
http://www.sabur.com.pl/
http://www.saia-burgess.com/e/products/pcd/
2.siemens - drogi, poza tym saia robi takze sterowniki w formacie siemensa
3.JohnsonControls - to raczej rozwiazanie do duzych budynkow ale sterowniki sa dedykowane to zastosowa w BMS, te powyzej wyrosly aby sprostac oczekiwaniom przemyslowym. JCI robi fajne czujniki, silowniki itp.
http://www.jci.com/
http://www.automatyka.pl/txtSite/firmy/959526.htm

Easy to bardzo prosty uklad ale mozna go zaadoptowac do niektorych czynosci. ale wtedy i tak trzeba dokupic pare rzeczy np zamek z klawiatura , i moze sie okazac ze koszty beda porownywalne.
Ja polecam sterowniki SAIA. uruchomilem na nim sporo ukladow (wezly cieplne, kotlownie, chlodnie, piekarnie, BMSy z klimatyzacja, oswietleniem i ogrzewaniem, i co prawda niewiele ale takze systemy dozorowo-alarmowe)

tom soyer
13-05-2003, 07:49
easy to nawet nie namiastka PLC. BMS to uklad ktory steruje wszystkimi /przynajmniej wiekszoscia/ funkcji w budynku i im wiecej taki uklad steruje tym BMSjest pelniejszy. wg mnie nie zalezy to od klasy sterownika choc na niektorych sterownikach robi sie to duzo latwiej i lepiej.

inwestor
13-05-2003, 14:30
Jeśli chodzi o instalację alarmową to podstawowa sprawą jest podłaczenie jej do monitoringu z szybką interwencją ochriniarską. Do tego kilka nalepek na ogrodzeniu i oknach "obiekt monitorowany..." załatwia sprawę. Oczywiście sprawę złodziejstwa "łobuzów spod budki z piwem". Pisałem już o tym dość dokładnie na podobnym wątku niestety nie potrafię podać linku. Od strony technicznej uważam, że okna powinny być wyposażone w czujniki reagujace już na rozszczelnienie okna a nie dopiero na otwarcie. Okucia okienne w położeniu "rozszczelnienie/mikrowentylacja" są dziecinnie łatwe do otwarcia. Czujniki kontaktronowe nie reagują na rozszczelnienie okna. Jeśli na konsolce alarmowej będzie sygnalizacja, że okno jest rozszczelnione to centralka nam o tym przypomni i nie zapomnimy pozamykać okien przed wyjściem z domu.
Pozdrawiam

13-05-2003, 15:35
Mnie znajomy zaproponował zwykłe czujki wewnątrz i listwy z tzw. "TOREM" przy każdym otworze. Zaletą powinno być uruchomienie alarmu przed próbą fizycznego uszkodzenia framugi okna. Niestety to drogie rozwiązanie. Nie mniej dające czas na reakcję w przypadku załączenia alarmu na parterze, gdy reszta uzytkowników jest np. na górze. Oprócz fizycznych zabezpieczeń warto mieć system wczesnego oszczegania by mieć czas na sięgnięcie po coś konkretnego. wg. mnie nasze prawo całkowicie powinno rozgrzeszać osoby, które zostały napadnięte we własnym domu. No gdzie jak gdzie, ale w domu powinnismy sie czuć bezpiecznie. Jakoś w Stanach nie widać w dobrych dzielnicach wysokich płotów, więc nie jest to nie do zrobienia.

mieczotronix
13-05-2003, 15:58
A może powinienem podpiąć tabliczkę z nazwą firmy ochroniarskiej (tak skuteczną i będącą zapewne sama w sobie pożądanym towarem) do linii sabotażowej? Przecież jak mi ją ktoś rąbnie, to potem będę miał wycieczki złodziei wyposzczonych na okolicznych otabliczkowanych posesjach!

_ZBYCH_
13-05-2003, 21:21
On 2003-05-13 15:30, inwestor wrote:
Od strony technicznej uważam, że okna powinny być wyposażone w czujniki reagujace już na rozszczelnienie okna a nie dopiero na otwarcie. Okucia okienne w położeniu "rozszczelnienie/mikrowentylacja" są dziecinnie łatwe do otwarcia. Czujniki kontaktronowe nie reagują na rozszczelnienie okna. Jeśli na konsolce alarmowej będzie sygnalizacja, że okno jest rozszczelnione to centralka nam o tym przypomni i nie zapomnimy pozamykać okien przed wyjściem z domu.
Pozdrawiam


W praktyce rozwiązanie niewykonalne. Brak odpowiednich czujników. Co do pozostawiania rozszczelnionych okien, to można zastosować dodatkowe, niezależe od okuć, zamki np. firmy ABUS blokujące otwarcie okna.

inwestor
13-05-2003, 21:49
Nooo nie _ZBYCHU_ nie rób ze mnie cudotwórcy :grin: rozwiązującego niewykonalne problemy.
Mikroprzełączniki (ok. 2 zł za szt.) plus lutownica + nieco czasu i odrobina zdolności majsterkowania i sprawa rozwiązana.

Pozdrawiam

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: inwestor dnia 2003-05-13 22:55 ]</font>

_ZBYCH_
14-05-2003, 17:35
On 2003-05-13 22:49, inwestor wrote:
Nooo nie _ZBYCHU_ nie rób ze mnie cudotwórcy :grin: rozwiązującego niewykonalne problemy.
Mikroprzełączniki (ok. 2 zł za szt.) plus lutownica + nieco czasu i odrobina zdolności majsterkowania i sprawa rozwiązana.

Pozdrawiam



Życzę powodzenia. W tym wątku jest mowa o zleceniu wykonania instalacji profesjonalnego systemu alarmowego, a nie prośba o pomoc jak domowym sposobem wykonać system alarmowy. Taka samoróbka nie wytrzyma próby czasu (a to blaszka mikroprzełącznika się urwie, a to przewodzik skoroduje i się urwie, a to soś się rozreguluje, itd.). Rozmawiajmy o tym co da się zrobić, będzie działać i będzie trwałe, a nie co można by zrobić. Jako instalator przyjmuję tylko rozwiązania profesjonalne i o takich piszę.

Pozdrawiam

ZBYCH

tom soyer
14-05-2003, 17:55
apropos rozszczelnionych okien: zlodziej i tak nie wejdzie przez rozszczelnione okno wiec je musi otworzyc, a to juz kontrakton na pewno zauwazy. poza tym jestem za tym aby system alarmowy chronil tez posesje wtedy trudno bedzie komukolwiek sie nawet zblizyc do okien i sprawdzic co jest do wyniesienia. syrena, plot, policja - to na nic. Trzeba chyba prac przyklad z kevina albo korvina bo inaczej bronic sie normalnie we wlasnym domu jeszcze dlugo nie bedziemy mogli.

inwestor
14-05-2003, 19:59
_ZBYCHU_
Chodzi o sygnalizację rozszczelnienia okna w celu przypopnienia o jego zamknięciu przed wyjściem z domu. "Dla" złodzieja dajesz czujki. Jak chcesz mieć profesjonalnie rozwiązaną sygnalizację rozszczelnienia to należy kupić okno z odpowiednim okuciem, które jest fabrycznie wyposażone w taką sygnalizację i posiada wyprowadzony przez producenta przewód do alarmu.
Pozdrawiam

inwestor
14-05-2003, 20:09
Tom Soyer
Prawdą jest, że złodziej musi najpierw otworzyć okno zanim wejdzie do środka, tylko, że jak okno pozostawisz w pozycji mikrowentylacji to widać to z "kilometra". Zwróć uwagę, że powiedzenie "okazja czyni złodzieja" nie wzięła się z "sufitu". Pozostawienie niedomkniętego okna to jak "zaproszenie" do kradzieży.
Pozdrawiam

tom soyer
15-05-2003, 07:18
On 2003-05-14 21:09, inwestor wrote:
Tom Soyer
Prawdą jest, że złodziej musi najpierw otworzyć okno zanim wejdzie do środka, tylko, że jak okno pozostawisz w pozycji mikrowentylacji to widać to z "kilometra". Zwróć uwagę, że powiedzenie "okazja czyni złodzieja" nie wzięła się z "sufitu". Pozostawienie niedomkniętego okna to jak "zaproszenie" do kradzieży.
Pozdrawiam

jesli glownie skupiasz sie na ochronie okien to sie zgadzam i wtedy twoj wczesniejszy post tez ma sens. w momencie jednak kiedy sygnalizowane jest podejscie do budynku czy nawet przekroczenie plotu to sprawa ochrony rozszczelnionego okna jest mniej wazna a wazniejsze jest pokazanie czesci istalacji alarmowej (najlepiej jak najmniej stadardowej). Wcale nie sa konieczne duze ilosci czujek i skomplikowane centralki: dwie czujki w kazdym korytarzu i dwie na kazdych schodach, centralka nawet niepotrzebna bo uklad logiczny mozna zbudowac na przekaznikach i zegarze oraz klawiaturze (np Fael). To dla tych ktorzy cenia niestandardowosc. Innym pozostaje budowanie (czyt. kupienie) dobrych systemow z gornej polki.

inwestor
15-05-2003, 08:36
Tom Soyer
Do skutecznej ochrony zewnętrznej trzeba mieć odpowiednie warunki. W ochronie zewnętrznej fałszywe alarmy to prawdziwa udręka. Ptaki, owady, zwierzęta i inne robactwo, trudne warunki atmosferyczne to są poważne problemy. Czujki w których jako tako rozwiązane są te problemy mają wysoką cenę. Z moich doświadczeń wynika, że znaczna część systemów zewnętrznych jest po jakimś czasie wyłączana z uwagi na uciążliwość. Z "pracami ręcznymi" to aż tak daleko bym się nie posuwał. "Centralka" zbudowana w oparciu o przekaźniki będzie pozbawiona możliwości rejestracji (bufor alarmów). Centralka na potrzeby domowe nie jest aż taka droga to koszt kilkuset złotych.
Nie skupiam się też głównie na zabezpieczeniach okien czujki ruchu również muszą być. Autorka wątku pyta wyraźnie na co należy zwrócić uwagę aby było OK. Moje zdanie jest jak wyżej. Podłączenie do monitoringu, sygnalizacja przypominająca o zamknięciu okien oraz oznakowanie obiektu. Ręsztę załatwi instalator.
Pozdrawiam

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: inwestor dnia 2003-05-15 09:38 ]</font>

tom soyer
15-05-2003, 08:57
racja
drozsze rozwiazanie ale wygodne. poza tym ta firma ochroniarska na koncu to chyba najwazniejszy element tego alarmu bo na sasiadow zadko a na policje wogole trudno liczyc.

izka
15-05-2003, 13:22
Dzięki wszystkim za tak wiele cennych uwag, napewno część z nich wcielę w życie.

Pytanie do Toma Soyera?
Dlaczego radzisz mi zakładać po 2 czujki ruchu na korytarzach i schodach.Ja mam zamiar dać po jednej, tym bardziej że mają one z reguły zasięg do 8 metrów i kąt 90 stopni.Co przemawia za tym aby były 2?

15-05-2003, 13:32
po pierwsze schody, hall'e, korytarze traktowac nalezy jako pomieszczenia przechodnie z kilkoma wejsciami. po drugie nalezy tak rozmieszczac czujki aby chronioly nie tylko pomieszczenie ale takze aby jedna czujka chronila druga.

tom soyer
15-05-2003, 13:33
On 2003-05-15 14:32, Anonymous wrote:
po pierwsze schody, hall'e, korytarze traktowac nalezy jako pomieszczenia przechodnie z kilkoma wejsciami. po drugie nalezy tak rozmieszczac czujki aby chronioly nie tylko pomieszczenie ale takze aby jedna czujka chronila druga.

tom

JANK
15-05-2003, 13:41
Do izki : jedna na korytarzu na pewno wystarczy, chyba że chcesz zabezpieczyć swój dom jak bank, wtedy skorzystaj z porad toma soyera.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: JANK dnia 2003-05-15 14:44 ]</font>

Szaruś
14-02-2004, 20:51
Jeśli macie pieniądze, instalujcie systemy oparte na kontaktronach i czujkach zbicia szyb lub czujkach inercyjnych. (...)


Czy znawcy tematu (Zbych?) mogliby podać po klika przykładów dobrych, ale przystępnych cenowo:

a) kontraktonów (wpuszczanych w ramy drewniane okna)
b) kontraktonów do okien połaciowych (czy mogą być te wpuszczane?)
c) kontraktonów do szerokiej bramy garażowej (segmentowej)
d) kontraktonów do rolet (zwykłych, aluminiowych, NIE antywłamaniowych)
e) czujek inercyjnych do okien ze zwykłymi (NIE P2/P4) szybami
f) czujek zbicia szyb
g) czujek ruchu do garażu
h) czujek ruchu do pomieszczeń mokrych (np. łazienki)
i) syren wewnętrznych
j) syren zewnętrznych

I klika linków do jakichś sklepów/hurtowni z takim sprzętem, gdzie można by pooglądać ceny. Chciałbym się trochę dokształcić aby móc prowadzić sensowne rozmowy z oferentami systemów alarmowych.

I jeszcze jedno pytanie. Jak najlepiej zabezpieczyć piwnicę, w której mam 4 okna całkowicie zakopane i pokryte od góry kratą (np.
takie (http://www.mea.de/sge/be/produkte/lischa1.htm)), dwa okna (w tym samym pomieszczeniu) całkiem odkryte i szeroką bramę garażową?

14-02-2004, 20:55
Przymierzamy się do wykonania instalacji alarmowej.Na co należy zwrócić szczególną uwagę aby pózniej spełniała swoje zadania i działała bezawaryjnie.
Jakie rodzaje czujek warto zastosować.

Z czujek to szpic wilczsty jest dobry, ale owczarek niemiecki latwiej daje sie ukladac

14-02-2004, 20:59
Jeśli macie pieniądze, instalujcie systemy oparte na kontaktronach i czujkach zbicia szyb lub czujkach inercyjnych. (...)


Czy znawcy tematu (Zbych?) mogliby podać po klika przykładów dobrych, ale przystępnych cenowo:

a) kontraktonów (wpuszczanych w ramy drewniane okna)
b) kontraktonów do okien połaciowych (czy mogą być te wpuszczane?)
c) kontraktonów do szerokiej bramy garażowej (segmentowej)
d) kontraktonów do rolet (zwykłych, aluminiowych, NIE antywłamaniowych)
e) czujek inercyjnych do okien ze zwykłymi (NIE P2/P4) szybami
f) czujek zbicia szyb
g) czujek ruchu do garażu
h) czujek ruchu do pomieszczeń mokrych (np. łazienki)
i) syren wewnętrznych
j) syren zewnętrznych

I klika linków do jakichś sklepów/hurtowni z takim sprzętem, gdzie można by pooglądać ceny. Chciałbym się trochę dokształcić aby móc prowadzić sensowne rozmowy z oferentami systemów alarmowych.

I jeszcze jedno pytanie. Jak najlepiej zabezpieczyć piwnicę, w której mam 4 okna całkowicie zakopane i pokryte od góry kratą (np.
takie (http://www.mea.de/sge/be/produkte/lischa1.htm)), dwa okna (w tym samym pomieszczeniu) całkiem odkryte i szeroką bramę garażową?


No i wyje i co dalej?:))))
Uklad ma byc tani niezawodny i jesli ma byc bezpieczny to nalazy go popiac pod monitoring

Poza tym to najwazniejsze pytanie co ma chronic

Jaka to cenna rzecz tam sie znajduje
bo moze skarbiec warto wybudowac, a to juz duze koszy

GregGreg
14-02-2004, 22:08
Izka. To nie żart. Uważam że instalacja alarmowa to zbędny i nie potrzebny wydatek. Właśnie wczoraj nie przespałem pół nocy. Gość obok zainstalował alarm w lokalu. Brakło prądu i się włączył (nie wiem jak to działa i dlaczego). Wyło i wyło. Nie było nawet do kogo zadzonić. Po 0,5 godz. przyjechała policja - przypadkiem przejeżdżali. Widziałem ich akcję : poświecili latarką po elewecji i odjechali. Jak ktoś był w środku to mógł kraść dalej. Najlepiej załóż dobre okna z szybami P4 , zamki antywłamaniowe i ubezpiecz dom.
Pozdrawiam Waldek.

Walnij sie gosciu w leb. Moze ty jestes tym zlodziejem??????????????/

GregGreg
14-02-2004, 22:09
Izka. To nie żart. Uważam że instalacja alarmowa to zbędny i nie potrzebny wydatek. Właśnie wczoraj nie przespałem pół nocy. Gość obok zainstalował alarm w lokalu. Brakło prądu i się włączył (nie wiem jak to działa i dlaczego). Wyło i wyło. Nie było nawet do kogo zadzonić. Po 0,5 godz. przyjechała policja - przypadkiem przejeżdżali. Widziałem ich akcję : poświecili latarką po elewecji i odjechali. Jak ktoś był w środku to mógł kraść dalej. Najlepiej załóż dobre okna z szybami P4 , zamki antywłamaniowe i ubezpiecz dom.
Pozdrawiam Waldek.

Walnij sie gosciu w leb. Moze ty jestes tym zlodziejem??????????????/

bws22
15-02-2004, 02:09
_ZBYCH_, mnie instalator z firmy ochraniarskiej odradzał kontraktony na rzecz dualnych czujek na podczerwień i mikrofale, mówiąc, że kontraktony można minąć i zająć się dobytkiem i centralką ewentualnie a te czyjli reaguja i na ciepło i na ruch, a nocą gdy część domu nie jest uzbrojona czujki zewnętrzne. Co Ty na to?

Darom
15-02-2004, 09:05
Każde zabezpieczenie można obejść. Niezależnie czy to jest kontaktron czy czujka dualna. Co do czujek dualnych są dwa sposoby ich działania /czesto mozna to ustawic zworką/:

tryb OR : czujka alarmuje gdy alarmuje którykolwiek element
tryb AND: czujka alarmuje gdy alarmują oba elementy.

oczywiście jesli chesz dużą czułość to należałoby wybrac tryb OR... ale wtedy taka czujka jest zdolna generowac dużo fałszywych alarmów. Tryb AND jest ok. Poziom fałszywych alarmów jest bardzo mały, praktycznie taki jak z prawidłowo zainstalowanego kontaktrona.

A co myslicie o jednej czujce podciśnieniowej chroniącej cały dom?
Czy ma ktoś jakieś z nią doświadczenia? Czy nie ma fałszywych alarmów
na przykład przy podmuchach wiatru?

Darek

_ZBYCH_
19-02-2004, 12:42
Jeśli macie pieniądze, instalujcie systemy oparte na kontaktronach i czujkach zbicia szyb lub czujkach inercyjnych. (...)


Czy znawcy tematu (Zbych?) mogliby podać po klika przykładów dobrych, ale przystępnych cenowo:

a) kontraktonów (wpuszczanych w ramy drewniane okna)
b) kontraktonów do okien połaciowych (czy mogą być te wpuszczane?)
c) kontraktonów do szerokiej bramy garażowej (segmentowej)
d) kontraktonów do rolet (zwykłych, aluminiowych, NIE antywłamaniowych)
e) czujek inercyjnych do okien ze zwykłymi (NIE P2/P4) szybami
f) czujek zbicia szyb
g) czujek ruchu do garażu
h) czujek ruchu do pomieszczeń mokrych (np. łazienki)
i) syren wewnętrznych
j) syren zewnętrznych

I klika linków do jakichś sklepów/hurtowni z takim sprzętem, gdzie można by pooglądać ceny. Chciałbym się trochę dokształcić aby móc prowadzić sensowne rozmowy z oferentami systemów alarmowych.

I jeszcze jedno pytanie. Jak najlepiej zabezpieczyć piwnicę, w której mam 4 okna całkowicie zakopane i pokryte od góry kratą (np.
takie (http://www.mea.de/sge/be/produkte/lischa1.htm)), dwa okna (w tym samym pomieszczeniu) całkiem odkryte i szeroką bramę garażową?

Szaruś

Jest wiele dobrych i przystępnych elementów wymienionych przez Ciebie. Są instalatorzy, którzy stosują to, co im wpadnie w rękę. Są tacy, którzy zwracają uwagę na parametry danego elementu, testują je w różnych warunkach (niekoniecznie dopiero u klienta) i starają się dobrać odpowiedni do danego zastosowania. Są tacy którzy zwracają też uwagę na estetykę produktu. Każdy dobry instalator ma określoną gamę sprawdzonych produktów i sprawdzonych dostawców.
Nie chcę wymieniać konkretnych elementów, bo nie chcę narzucać określonych elementów. To zaraz wywoła dyskusję, dlaczego ten, a nie inny produkt. Każdy element różnie się zachowuje w różnych warunkach. To, że dana czujka sprawdzi się (lub nie) w określonym zastosowaniu nie zależy wyłącznie od parametrów, czy ceny danej czujki.
Mogę podać kilka linków do dystrybutorów urządzeń do systemów alarmowych, ale cenników tam nie znajdziesz. To nie są produkty ogólnodostępne dla wszystkich, więc i ceny nie są udostępniane na stronach www.

Co do okienek piwnicznych, to ja bym się skupił na prawidłowym mechanicznym zabezpieczeniu kratki (od wewnątrz), a tam gdzie okna sa na zewnątrz (na poziomie ziemi) należy może zamontować kraty. Alarmem zabezpiecz okno (kontaktron + inercyjna lub kontaktron i cz. zbicia szyby). Szeroką bramę garażową zabezpiecza się podobnie jak każdą inną, czyli kontaktron na otwarcie + ew. czujka dualna wewnątrz garażu.

_ZBYCH_
19-02-2004, 12:53
_ZBYCH_, mnie instalator z firmy ochraniarskiej odradzał kontraktony na rzecz dualnych czujek na podczerwień i mikrofale, mówiąc, że kontraktony można minąć i zająć się dobytkiem i centralką ewentualnie a te czyjli reaguja i na ciepło i na ruch, a nocą gdy część domu nie jest uzbrojona czujki zewnętrzne. Co Ty na to?

Jeśli doradzał Tobie handlowiec z agencji ochrony, to takie podejście mnie nie dziwi, bo oni mają marne pojęcie o nietypowych systemach alarmowych (typowy to centrala, czujki ruchu, syrena i nadajnik do monitoringu, a nietypowy to wszystko pozostałe :lol: ). Handlowcy nastawieni są głownie na nakręcanie klienta na jak najdroższy i prosty w wykonaniu system (czyli czujki ruchu).

Jeśli taką opinię wyraził instalator, to może należy poszukać innego instalatora, bo temu nie chce sie pracować (czytaj zakładać kontaktronów - bo to niewątpliwie pracochłonna czynność).

Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej na temat mojego zdania odnośnie różnych systemów zabezpieczeń, to poczytaj proszę moje posty na te tematy (ja niestety mam co raz mniej czasu na odpowiadanie każdemu osobno na powtarzające się pytania :( ).

Teska
19-02-2004, 12:59
ZBYCH

a jak montujesz kontrakton przy bramie garazowej czy w podłodze?
i jakie sa dobre czujki na kota:)

_ZBYCH_
19-02-2004, 17:51
ZBYCH

a jak montujesz kontrakton przy bramie garazowej czy w podłodze?
i jakie sa dobre czujki na kota:)

To zależy od typu bramy i od stopnia zabezpieczenia obiektu. Zwykle kontaktrony do bram garażowych są montowane na podłodze, ale bywa, że trzeba kontaktron zamontować w inny sposób (np. na konstrukcji bramy).
Jeśli chodzi o czujki na kota, to nie ma takich, które na 100% są odporne na kota, bo to takie miłe zwierzątka, które wszędzie wejdą :lol: .
Sprawdzoną czujką jest czujka firmy DS (obecnie Bosch Security) model 835IT (mała czujka dualna - podczerwień + mikrofala). Jest dosyć droga (około 220 zł), ale radzi sobie z takimi kocurami, gdzie inne czujki wysiadają :lol: . Generalnie podstawowa zasada - zwierze nie może podejść do czujki bliżej niż 2 m, czyli trzeba to mieć na uwadze przy ustawianiu mebli.

bws22
21-02-2004, 00:25
Zbych, czytałem twoje posty, ale mnie potrzebna jest typowa instalacja na moich "sąsiadów" stojących zazwyczaj pod sklepem. Budowę okradano mi 5 razy, ostatni raz razem z drzwiami, założyłem alarm w dwóch zamkniętych pomieszczeniach i się skończyło. Mam 27 okien z dostępem z runtu, tarasów i gzymsów i zrezygnowałem z ich antywłamaniowości więc w moim rozumieniu (ale nie znam sie na alarmach) czujki dualne powinny wystarczyć. Aby zabezpieczyć się przed kradzieżą na szybko - cegła w okno, telewizor na plecy i w nogi - chciałbym założyć alarm w ogrodzie. Tutaj mam chyba dwie możliwosci - tory podczerwieni lub czujki mikrofalowe ale te ostatnie sa bardzo drogie, więc taknaprawdę tylko te tory. :-?