PDA

Zobacz pełną wersję : jakie drzewa



Karolek
09-05-2003, 08:33
jakie drzewa dobrać do ogrodu by za 15 lat nie okzała sie że mieszcamy w lesie lub dżungli, obserwuje praktyke polegającą na upychamiu na nowych działkach drzew i krzewów na max-a a po 5-7 latach zaczynaja się wycinki i wyręby. Jak planować "duże" rosliny by nie narazić sie w przyszłosci na problemy z sąsiadami

magnolia
09-05-2003, 09:44
najlepiej narysuj sobie plan działki i zaplanuj- gdzie trawnik, gdzie warzynik, gdzie ma być całkiem słonecznie, gdze lekko zacienine, itp.Drzewa też zaplanuj.Nie sadź ich na środku, lepiej po bokach działki, lub wzdłuż czegoś- ścieżki, umownej granicy itp..A żeby wiedzieć jak będzie to wyglądało docelowo to weź książkę do ręki i na jej podstawie narysuj zasięg koron.Moja rada- nie sadź samych iglastych, teraz taka moda, ale za parę lat będzie nienaturalnie i sucho ich cień jest niemiły.Polecam brzozy, graby, dąb jeśli masz dużo miejsca, katalpy, judaszowce, wiśnie japońskie jeśli lubisz żeby było trochę egzotycznie.
Pozdrawiam
Marta

18-06-2003, 10:09
A może są ludzie, którzy lubią zagajniki, chaszcze niż wyprofilowane alejki, równe trawniki ...

mbz
18-06-2003, 10:16
Ja nie polecam brzoz, bo wiem z doswiadczenia rodzinnego, jak uciazliwe jest sprzatanie takich jakby lusek ( nie wiem, czy to pylki, czy moze cos innego), ktore z nich leca. Przez dosc dlugi okres czasu w lecie jest zmiatanie na okraglo, a i tak po godzinie znowu to samo. Poza tym wciskaja sie one nie tylko na balkony, tarasy, czy ganki, ale tez i do srodka domu przez okna i drzwi.

18-06-2003, 10:29
Dodałabym jeszcze wierzbe i orzech włoski

mbz
18-06-2003, 10:39
Orzech wloski tylko na duzej dzialce, bo zabiera wode i miejsce (korzeniami) innym roslinom, wiec w jego poblizu malo co rosnie.

mkampinos
18-06-2003, 11:14
Jeśli w lubisz siedzieć na dworzu w miłym cieniu to orzech włoski zapewni Ci to za 15 lat. :D