PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o odległość okien



walker
17-12-2006, 21:53
Witam!
Mój przyszły dom stanie niedługo na wąskiej działce(odl domu od granic to 4m i 1.5m). Czy jest jakiś przepis mówiący o odległości okien, (od granicy lub krawędzi budynku) na ścianach nie zwróconych do granicy działki? Pytam, bo chciałem miec 2 okna umieszczone symetrycznie na poddaszu, jednak człowiek wprowadzający poprawki w projekcie mówi,że okna bedą za blisko i może być tylko jedno umieszczone centralnie.Proszę o odpowiedź.Dzięki:)

jacekp71
17-12-2006, 22:44
moze nie do konca wlasciwie zrozumialem twoje zapytanie, ale .... tak naprawde nie ma scian domu, ktore nie sa zwrocone do granicy dzialki ;-) co najwyzej sa od nie znacznie oddalone ;-)

wg prawa budowlanego, jesli sciana ma okno lub drzwi, to powinno zachowac sie min. 4m od granicy dzialki. wlasciwe sa jednak zawsze miejscowe warunki zabudowy, ktore moga (a czesto i sa) okazac sie o wiele dalej restrykcyjne nis prawo budowlane ....

walker
18-12-2006, 08:43
Hmm może dokładniej napisze.Kształt działki to 15x100m.Dom stanie w 1/3 długości wiec odległości od dwóch granic (wsch. i zach.) pomijamy.Odległości od pozostałych granic(pd i pn) to 4m i 1.5m.
Wg mojego kierownika odległość 1.5m jest za mała na umieszczenie na poddaszu na scianie(nie dachu) wchodniej, symetrycznie dwóch okien i że musi być jedno na środku,centralnie.
Ale na parterze są tak umieszczone jak ja chcę na górze,czyli 2 symetrycznie i jest ok.Troche tego nie rozumiem,przecież i tu i tu odległość okien od granicy byłaby taka sama...

kammaje
18-12-2006, 11:40
moze nie do konca wlasciwie zrozumialem twoje zapytanie, ale .... tak naprawde nie ma scian domu, ktore nie sa zwrocone do granicy dzialki ;-) co najwyzej sa od nie znacznie oddalone ;-)

wg prawa budowlanego, jesli sciana ma okno lub drzwi, to powinno zachowac sie min. 4m od granicy dzialki. wlasciwe sa jednak zawsze miejscowe warunki zabudowy, ktore moga (a czesto i sa) okazac sie o wiele dalej restrykcyjne nis prawo budowlane ....
też nie do końca rozumiem zadane pytanie, ale precyzując wypowiedź jacekp71 dodam, że 4 m dotyczy okien a nie luksfer. Jak masz luksfery (lub nie masz otworów wcale) to może być 3 m.

A może to co ci powiedział architekt wiąże się z konstrukcją dachu??

walker
18-12-2006, 11:54
Pod tym adresem jest zdjęcie domu(trzeba zjechać troszke w dół) i elewacji wejściowej takiej jakbym chciał,czyli u góry symetrycznie umieszczone okna...Może teraz będzie jasne o co mi chodzi :)

http://www.archon.pl/index.php?act=17&fact=2&fid=m40f51f2cc6a5b&wid=443ffde1cb43b

PS.A jest jakiś przepis mówiący o odległości okna (ściennego) od konstrukcji dachu? Jak tak to ile ona wynosi? Dzieki

kammaje
18-12-2006, 12:33
PS.A jest jakiś przepis mówiący o odległości okna (ściennego) od konstrukcji dachu? Jak tak to ile ona wynosi? Dzieki

?? :D trochę śmieszne pytanie. Odległość okna od konstrukcji dachu.
hmmmmm ...
Mi jednak chodziło nie o odległości, ale o wpływ okna na konstrukcję.
Zobacz - teraz masz okno a nad nim daszek. Jak zrobisz dwa okna, to musisz zrobić inny daszek :). Albo będzie płaki (i wówczas tak samo wysoki jak teraz), albo będzie miał taki sam kąt jak teraz i wówczas będzie dużo wyższy.
Pierwsze rozwiązanie może być np.: niezgodne z przepisami.
Drugie zmienia konstrukcję dachu.
Lub zrobisz dwa daszki.

ale wracając do tego


Wg mojego kierownika odległość 1.5m jest za mała na umieszczenie na poddaszu na scianie(nie dachu) wchodniej, symetrycznie dwóch okien i że musi być jedno na środku,centralnie.


Czy napewno chodzi o odległość 1.5 m od granicy działki?? Bo fucktycznie skoro na dole są dwa to na górze też mogłyby być. Może nie chce mu się przeprojektowywać??

kammaje
18-12-2006, 12:36
Wg mojego kierownika odległość 1.5m jest za mała na umieszczenie na poddaszu na scianie(nie dachu) wchodniej, symetrycznie dwóch okien i że musi być jedno na środku,centralnie.


Czy napewno chodzi o odległość 1.5 m od granicy działki?? Bo fucktycznie skoro na dole są dwa to na górze też mogłyby być. Może nie chce mu się przeprojektowywać??

ej - a czy czasami jemu nie chodziło o to, że ta ściana ma 1.5m i tam się nie zmieszczą dwa okna ?? Miałoby to sens. A to, że 1.5 pokrywa się z odległością od końca działki to zbieg okoliczności.

walker
18-12-2006, 16:46
Na pewno się zmieszczą 2 okna, dlatego mnie to dziwi dlaczego kierownik twierdzi że nie może tak być!Stąd moje pytanie na forum czy to ma jakiś związek z odległością 1.5m od granicy...Skoro inni mogą tak zrobić w tym domu to dlaczego ja bym nie mógł?!
Dzięki że się staracie pomóc :)

kammaje
20-12-2006, 08:09
słuchaj - poddaję się. Albo ja nie rozumiem twojego problemu, albo ty nie rozumiesz co do ciebie mówił architekt.

nie wiem jakie ma być szerokie okno. U mnie ma 80 cm. 2*80cm jak byś nie liczył daje 160 cm. A ty masz 150. Nie ma bata - nie mieści się.

Jak chcesz żeby ktoś ci doradził, to dowiedz się dokładnie o co chodzi architektowi i napisz co ty chcesz mieć i obowiązkowo podaj wymiary okien.

walker
20-12-2006, 13:58
Przecież ja nie napisałem że na umieszczenie dwóch okien mam 150cm tylko że o tyle będzie oddalony dom od granicy i architektowi na pewno o to chodziło! A 2okna na pewno się zmieszczą.Z resztą uzyskałem, gdzie indziej odpowiedź na moje pytanie a brzmi ona:

"Z przepisów dotyczących warunków zabudowy nie wynika, aby okna fasadowe na poddaszu były usytuowane w określonej odległości od krawędzi domu lub granicy działki. Ewentualne wymagania w tym zakresie mogą dotyczyć jedynie okien dachowych, a więc nie odnoszą się do tej sytuacji"

Czyli tak jak myślałem,nie rozumiem więc postawy mojego architekta.Z resztą to już nie pierwsza jego "wpadka" która zastanowiła mnie przy współpracy z nim.Chyba będę musiał zacząć pracować z kimś innym.
Pozdrawiam Was:)

walker
28-12-2006, 11:49
Rozmawiałem o tym z moim architektem i...przyznał mi rację. To kto tu kogo ma poprawiac :-?

jacekp71
29-12-2006, 01:28
walker !!

tak sobie przypomnialem jak sam zupelnie niedawno przygotowywalem sie do rozmowy z architektem .... z gory powiedzialem sobie jedno: granice moich inwencji moze wyznaczyc jedynie prawo lub fizyka (czytaj: konstrukcja itp), ale w zadnym razie widzimisie architekta !! ....

zmien go !!!!

pozd.
Jacek