PDA

Zobacz pełną wersję : Grzejniki



Krzysztof-1971
21-12-2006, 12:23
Mam pytanie dotyczące C.O. , chodzi o to iż w projekcie mam grzejniki Purmo C o oznaczeniach C11 I C22. Czy te grzejniki nadają się do instalacji z piecem na ekogroszek? Może to idiotyczne pytanie ale na temat C.O. nie mam pojęcia. W projekcie mam ogrzewanie: system zamknięty z rozdziałem dolnym,dwururową. Czynnikiem grzejnym bedzie woda o parametrach 70/55 stopni cencjusza. Źródło ciepła kocioł gazowy ścienny jednofunkcyjny typ. ZSE 24-3 MFK Eurostar Firmy Junkers o mocy 24kW zasilany gazem GZ-50. Czy gdy zastosuje piec na ekogroszek to mogę pozostawić taki grzejniki czy muszą być inne? Jeżeli inne to proszę opodanie symboli. W związku z zamianą pieca musze zmienić kominy (przekroje)?Mam w projekcie :kanał wentylacyjny 2 ciągi a drugi 3 ciągi Systemy kominowe Schidel .

21-12-2006, 13:51
... w projekcie mam grzejniki Purmo C o oznaczeniach C11 I C22. Czy te grzejniki nadają się do instalacji z piecem na ekogroszek? ...
nadają
są to grzejniki jedno (C-11), dwu płytowe (C-22)


...
Może to idiotyczne pytanie ale na temat C.O. nie mam pojęcia. W projekcie mam ogrzewanie: system zamknięty z rozdziałem dolnym,dwururową. Czynnikiem grzejnym bedzie woda o parametrach 70/55 stopni cencjusza. ...
chyba Celsjusza ... :roll: (od nazwiska Anders Celsius - szwedzki fizyk i astronom)
w kotłach na paliwo stałe ryzykowne jest stosowanie układu zamknietego ... w przypadku zagotowania wody w kotle grozi wielkie bum ...

:-?

agnieszkakusi
21-12-2006, 13:54
to sa normalne grzejniki jedno i dwu-płytowe z podłączeniem bocznym. Są jeszcze C33 - trzy płytowe. Weź pod uwagę czy chcesz mieć podłączenia z boku czy od dołu (mniej widoczne). Jeśli od dołu to muszą mieć określenie V11,V22, V33.
A grzejniki te spokojnie nadają się na paliwo stałe.

Talbot
21-12-2006, 13:55
Jeśli chodzi o grzejniki, to C11 i C22 oznacza, że są to grzejniki z podłączeniem bocznym, odpowiedni jedno i dwupłytowe. Jest im wszystko jedno czy pracują z kotłem gazowym czy węglowym, byle zgodnie z przepisami. Mama tu na myśli fakt, o któym wielkrotnie tu pisano: instalacja zamknięta może współpracować z kotłem gazowym lub olejowym. Kocioł na węgiel musi w myśl przepisów (i zdrowego rozsądku) pracować w ukłądzie otwartym. W Twoim przypadku sprowadza sie to do zastosowania wymiennika płytowego, który połączy zamkniętą instalację c.o. z otwartym obiegiem wody w kotle węglowym. To żadne wyzwanie dla wprawnego instaltora.
Dobór grzejników pozostaje bez zmian.
Co do przekrojów komina to nie umiem pomóc.

Krzysztof-1971
21-12-2006, 15:39
chyba Celsjusza ... :roll: (od nazwiska Anders Celsius - szwedzki fizyk i astronom) ,
ok. masz rację ale wiadomo o jaką i czego skalę chodzi. Jeżeli miałbym wypisywać błędy gramatyczne , stylistyczne , interpunkcji to .......ok. dam sobie spokój :-? . Dziękuję za odpowiedzi na temat .. Zastanawia mnie jeden fakt, w projekcie rurki miedziane od CO mają być położone w podłodze , to w takim razie czemu nie mam oznaczenia V , tylko C ? Czyli rozsądniej byłby zamontować grzejniki o symbolu V. Oczywiście układ otwarty.

vanderbobo
21-12-2006, 19:03
V są droższe. i nie muszą też być koniecznie purmo - też najdroższe.

andre59
21-12-2006, 20:13
To ja jeszcze dorzucę, że cyferki 11 i 22 oznaczają iż do płyt zgrzane są faliście wykrępowane blachy-radiatory zwiększające wydajność cieplną płyty grzejnika (widoczne przy oglądaniu grzejnika od góry lub dołu).

11 - jedna płyta, jeden radiator,
22 - dwie płyty, dwa radiatory.

PURMO produkuje też model "21" - dwie płyty, jeden radiator.

21-12-2006, 20:35
... Czyli rozsądniej byłby zamontować grzejniki o symbolu V ...
rurke zasilającą grzejnik C mozna przecież wkuć w sciane i będzie niewidoczna jesli az tak zależy Ci na estetyce
chyba, ze chcesz hydraulikowi oszczedzic pracy - wiec kup droższe ... o symbolu V

ADAMOS48
21-12-2006, 20:51
Brzoza ja również walczę z lenistwem instalatorów i popieram Cię w 100% .Pytam dlaczego inwestor musi za to płacić o 60 -80 zł więcej za nic

ula@
21-12-2006, 20:59
Brzoza, stopnie Celsjusza to mi skaczą, jak czytam niegrzeczne odpowiedzi i do tego nie w temacie....bez urazy.u.

21-12-2006, 21:36
Brzoza ja również walczę z lenistwem instalatorów...
Adam - ciesze obaj staramy sie łamac stereotypy myslowe
...W związku z zamianą pieca musze zmienić kominy (przekroje)?Mam w projekcie :kanał wentylacyjny 2 ciągi a drugi 3 ciągi Systemy kominowe Schidel .
trudno mi jednoznacznie wywnioskowac z Twojego opisu czy masz komin dymowy Schiedla o przekroju oczka min. 400 cm 2
jesli masz taki - nie muszisz nic zmieniac
jesli nie masz - czytaj DTR ki kotłów które zamierzasz zainstalować

Brzoza, stopnie Celsjusza to mi skaczą, jak czytam niegrzeczne odpowiedzi i do tego nie w temacie....bez urazy.u.
ula@
a niech Ci skacza - mi to rybka :)
Ty pewno słyszałaś o cencjuszu - ja niestety nie i dlatego chciałem dopytac czy chodzi o te sama osoba

p.s. w temacie grzejników tylko tyle masz do powiedzenia ?
bez urazy ...

pzdr

Wiech
22-12-2006, 08:25
Do grzejników typu C można dokupić zawór grzejnikowy kątowy ,i rurki wchodza do ściany bedą malo widoczne. Można zastanowic sie jeszcze nad dobraniem zamiast grzejników typu 22 ,grzejników typu21(dwie płyty a jeden radiator). Są one węższe na głębokości, oczywiście odpowiednio dobierając moc grzejnika. Wiech