PDA

Zobacz pełną wersję : kominek z wkładem wodnym z układem otwartym czy zamkniety -p



boy71
21-12-2006, 20:23
Witam ,mam piec dwufunkcyjny i chcę zabudować dodatkowo kominek z płaszczem wodnym ,jestem na etapie gdzie w zasadzie nie wiem co wybrać w osprzęcie kominka : układ otwarty z wymiennikiem ciepła czy układ zamkniety proszę o wskazówki, co lepsze i tańsze [/list][/u][/i]

Forest-Natura
21-12-2006, 22:01
Witam.
Układ zamknięty dla wszelkiej maści piecy, kotłów i kominków na paliwo stałe (węgiel, drewno) nie jest w naszym kraju dozwolony przepisami budowlanymi. Nie tylko przepisy wchodzą tu w grę ale i zdrowy rozsądek.
Jak znajdziesz instalatora, który będzie Cię przekonywał do układy zamkniętego w kominku to będzie świadczyło to tylko o jego ignoranctwie prawa budowlanego i niewiedzy wykonawczej.
Tylko otwarty i wymiennik.
Pozdrawiam.

Marek Z
11-01-2007, 22:05
Jestem świeżo po montażu instalacji (przez fachowca) do kominka z wkładem wodnym i oddzielnie instalacji "napędzanej" piecem gazowym.
Obie połączone są wymiennikiem. Pierwsza z nich MUSI (!) być typu otwartego (względy bezpieczeństwa), druga, zamkniętego.

Mireks6
12-01-2007, 09:37
Jestem na etapie układania elektryki. Jaki przewód elektryczny położyć na trasie kominek - kotłownia, żeby to wszystko zgrać ze sobą. (czyli kominek z PW kontra piec na gaz)

1950
12-01-2007, 17:23
Jestem na etapie układania elektryki. Jaki przewód elektryczny położyć na trasie kominek - kotłownia, żeby to wszystko zgrać ze sobą. (czyli kominek z PW kontra piec na gaz),
nie wiem jaki masz kominek,
ale w Makrotermie muszą być dwa przewody,
dwużyłowy i tutaj może być 2x0,5 mm do czujnika temperatury,
trzyżyłowy, minimum 3x1,0 mm, do zasilania wentylatora,

podejrzewam, że w kominkach które nie mają wentylatora będziesz musiał przeprowadzić jedynie kabel do czujnika temperatury kominka