PDA

Zobacz pełną wersję : Jak sie wycofuje pieniadze z kasy mieszkaniowej?



wojtus
10-05-2003, 23:55
Mam nadzieje ze ktos mnie oswieci i napisze mi jakie sa kolejne kroki przy wycofywaniu pieniedzy z KM na zakonczenie okresu oszczedzania. Jakie sa wymagane dokumenty o zakupie? Czy mozna dokonac zakupu przed dniem zakonczenia oszczedzania w KM? I najwazniejsze czy ktos mial jakies doswiadczenie jesli oszczednosciami z kasy splacal kredyt zaciagniety wczesniej na cele mieszkaniowe?
Licze na was! I pozdrawiam!

mieczotronix
12-05-2003, 21:41
Mi na te wszystkie pytania odpowiedziały panie z kasy mieszkaniowej. Wystarczy do nich zadzwonić!
A generalnie kupić coś możesz dopiero po dniu, kiedy pieniądze z kasy wpłyną na twoje konto. A jak się złoży podanie o przyspieszenie wypłaty, trwa to 2 tygodnie.

wojtus
12-05-2003, 22:08
Dzieki Mieczotronix! Chociaz z tymi poradami u panienek z KM troche przesadziles, chyba ze ja trafiam pechowo.

Frankai
14-05-2003, 15:35
Rozumiem, że mało jeszcze wiesz o Forum, stąd pytanie.
Jest parę wątków o KM. Dowiesz się z nich więcej niż byś chciał. Użyj "Szukaj", bo przecież nie będziemy pisać w kółko to samo. Jako kryterium filtrowania możesz użyć "kasa mieszk" z "szukaj wszystkich wyrażeń", "Prawo i pieniądze". Jako dodatkowego kryteriem możesz też użyć mojego nicka, bo często się wypowiadałem, oraz wymogu, że szukany ciąg musi bym w tytule.

ireneo
15-05-2003, 10:04
Pytanie Wojtusa jest mało precyzyjne, nie podaje czy zakup nieruchomości następuje w tym samym roku podatkowym co zakończenie okresu oszczędzania i wydatkowanie pienidzy z KM. Poza tym panie z banku prowadzacego KM nie interesuja się, kiedy kupuje się nieruchomość. One tylko wypłacają pieniądze - żadnego pisemnego potwierdzenia w sprawie, którą porusza Wojtus nie udzielą, bo to nie przed nimi ale urzędem skarbowym trzeba wytłumaczyć sie w wydatkowania pieniędzy z KM.
Ja sam jestem żywo zainteresowany sprawą, którą porusza Wojtus,tzn. czy można w danym roku podatkowym kupic nieruchomość /płacac gotówką/, przed fizycznym otrzymaniem pieniędzy z KM. Będę wdzięczny, gdy ktoś odpowie na ten temat opierając sie bądż na wykładni prawa lub potwierdzeniu pisemnym urzedu skarbowego.
Według mnie, oszczedzanie w KM jest formą dużej ulgi budowlanej. Ustawa o dużej uldze budowlanej nie precyzuje kiedy i z jakich pieniędzy dokonuje sie zakupów na cele mieszkaniowe. Z kolei, z przepisów dotyczących wydatkowania pieniędzy na cele mieszkaniowe z KM wynika wymóg,że z pieniedzy wypłaconych z KM należy rozliczyć sie z urzędem skarbowym w danym roku podatkowym, w którym dokonało sie transakcji wypłaty pieniędzy z KM oraz nabycia nieruchomości.

wojtus
15-05-2003, 19:40
Frankai. Juz sie troche naszukalem i musze stwierdzic ze na tytul lidera na pewno zaslugujesz.
Z watkami jest ten problem ze panuje w nich maly chaos ale i tak duzo mozna sie dowiedziec.

Frankai
15-05-2003, 22:53
Ireno - skoro oszczędzasz na zakup, to z tych oszczędności możesz kupić. Skoro wydasz zanim je dostaniesz, to znaczy że zakupiłeś ją z innych środków. Następstwo czasowe dla mnie jest tak oczywiste, że nie ma co się kogo pytać. Może dowód "nie prost". Może na chłopski rozum jak kupisz jeden dzień przed dostaniem kasy, to nic wielkiego. Co jednak kiedy kasę wypłacą Ci 31.12 a kupiłeś 02.01. Zgodnie z Twoim twierdzeniem to ten sam rok podatkowy. Przyznasz jednak, że to byłoby "przegięcie". To teraz pokaż mi czytelną granicę o ile można się pospieszyć. Ja musiałem się paniom z banku wytłumaczyć z wydatkowania kredytu i tam też zachodził warunek, że liczą się rachunki tylko po wypłacie tegoż (ja miałem kredyt wypłacony z opóźnieniem).

Ulga na oszczędzanie w KM jest ODRĘBNĄ ulgą, choć wchodzącą w skład tego samego limitu. Zwróć uwagę na słowo OSZCZĘDZANIE. Przy uldze budowalnej nie masz takiech etapów jak oszczędzanie i wydatkowanie. Chociaż - nie. Jest coś podobnego. Spróbuj rozliczyć worek cementu w jednym roku, a pozwolenie na budowę masz wydane rok później.

pingo
16-05-2003, 08:16
Nie radzę dokonywać żadnych wydatków przed dniem otrzymania środków z KM na swój rachunek bankowy. Na 100% zostanie to uznane za zakup ze środków własnych i nie będzie brane pod uwagę przy rozliczaniu środków z KM. Też miałem problem - w trakcie oczekiwania na kredyt z KM zapożyczyłem się u rodziny i spłaciłem to po otrzymaniu kredytu - KM nie uznaje takiej sytuacji (dla nich liczą się tylko rachunki wystawione po dacie otrzymania przeze mnie przelewu), w US nawet szkoda pytać.

krzyss
16-05-2003, 10:21
Ale zaciągnąć kredyt budowlany i kupić, a potem spłacić kredyt pieniędzmi z KM to chyba można (???)

gaga2
16-05-2003, 10:45
Tak - jeśli taki cel oszczędzania masz wpisany w umowie z KM. Najpiej z góry wpisać wszytskie możliwe cele, nawet zakup mieszkania na rynku wtórnym - nie wiadomo co życie przyniesie.
Pozdrawiam
Gaga2

jprzedworski
18-05-2003, 21:19
A jeśli takiego celu (spłata kredytu zaciągniętego na cele budowlane) nie ma w umowie, można zrobić aneks. Oczywiście przed końcem oszczędzania i przed jakimiś krokami w kierunku nabycia mieszkania, domu itp.

_________________


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: jprzedworski dnia 2003-05-18 22:22 ]</font>