PDA

Zobacz pełną wersję : W jakiej odległości od linii napięcia mogę wybudować dom?



sailor_man
27-12-2006, 22:53
Witam
Mam możliwość kupienia działki budowlanej, ale nad jej częścią przebiega linia średniego napięcia. W jakiej odległości od tej linii mogę wybudować dom?

http://grizmo22.webpark.pl/dzialka.tif

dziękuję za pomoc.

http://grizmo22.webpark.pl/dzialka.tif

Tedii
27-12-2006, 22:55
Mi pozwolili 5m od rzutu pionowego skrajnego przewodu.

sailor_man
27-12-2006, 23:00
A od kogo (gdzie) mogę uzyskać informacje na temat odległości domu od takiej lini energetycznej?

Nefer
27-12-2006, 23:03
Dostaniesz w WZ

sailor_man
28-12-2006, 07:09
Próbuję rozszyfrować skrót :)

WZ = Wydział Zagospodarowania Przestrzennego ?

Staszek budowniczy
28-12-2006, 07:26
Próbuję rozszyfrować skrót :)

WZ = Wydział Zagospodarowania Przestrzennego ?


Warunki Zabudowy :D

bob budowniczy junior
28-12-2006, 07:44
Ja miałem ten sam problem,wystąpiłem o WZ i nic tam nie wspomnieli poza tym,że wszystkie uzgodnienia trzeba wystąpić do Zakładu Elektrycznego.Żeby było śmiesznie to gość jak dostał zawiadomienie,że wystąpiliśmy o WZ (przed kupnem działki) to nam później jej nie chciał sprzedać tłumacząc,że wchodzimy na jego własność.Jak się dowiadywaliśmy to było 3m od trudno dostępnej części dachu i 5m od łatwo dostępnej.Kupiliśmy inną działkę (trochę drożej)ale nie żałuję.

Tedii
28-12-2006, 23:09
W energetyce nie wszystko wiedzą.
Kiedyś stawiali gdzie popadło.Bez map itd.
Mało co mój wujek by zaświecił,bo w czasie stawiania płotu natknął się na podziemny kabel energetyczny,którego nie było na mapie.
Energetyka sobie a kopalnie sobie.
Tylko nas,zjadaczy chleba tak terroryzują z tymi papierzyskami.
Niedawno telekomunikacja pociągnęła kabel podziemny wzdółż drogi pod płotem.
BEZ POWIADOMIENIA,BEZ NANIESIENIA NA MAPY itd.
Gdyby sąsiad mi nie powiedział to już dawno byłoby po kablu (przy kopaniu wody i gazu).

irreality
02-01-2007, 10:59
sailor_man Mi w trakcie zakupu działki też pałętały się takie oferty i po "rozpoznaniu tematu" odpuściłem sobie takie atrakcje jak zajezdnia tramwajowa na działce ;)

Powody następujące:
1. Możliwość budowy
Budować możesz min. 5 m od skrajnego przewodu. Z tego co pamiętam znalazłem to na forum tutaj (jest wiele wątków na ten temat) że jest to uregulowane prawem budowlanym (nie można prowadzić prac bliżej czynnej linii). Każda gmina/ZE może wydawac inne regulacje ale "na plus" (czyli np. 7 m).

2. Szerokosć linii
Jeżeli to jest linia ŚN to idą trzy przewody na słupach w kształcie krzyża lub litery T. Czyli linia to nie czerwona kreska ale nawet spory pasek idący przez działkę na ukos. Doliczając po 5 m z każdej strony masz spory pas "nieużytku", za który płacisz tak samo jak za inną działkę. Czy warto?

3. Linie zabudowy i odległości od sąsiadów
Na rysunku nie narysowałeś sąsiedztwa (np. drogi) ale jeżeli dodatkowo od niej odliczysz np. 6m (linia zabudowy) i od każdego sąsiada z 5m to nagle zostaje Ci niewielki placyk na którym musisz wcisnąć domek, garaż, taras, zbiornik z gazem, szambo itp.

4. Słupy
Nie wiem czy masz na działce słup. Ale jeżeli jest to musisz ZE udostępnić możliwość wejścia na posesję. Nie brzmi to fajnie.

Względy estetyczne, bezpieczeństwa (zerwanie przewodu) itp. już pomijam. Ja odpuściłem sobie działki z kablami i słupami i znalazłem w końcu taką bez atrakcji. Niestety żeby znaleźć coś trzeba się jednak sporo naszukać - mi zajęło 3 miesiące.

stukpuk
02-01-2007, 17:55
u mnie jest 6m od lini elektroenergetycznej WN 110 kV.Biegnie jeden przewód.Słupów nie mam.
A czy może wiecie ile może kosztować przeniesienie lini w ziemi,około 100 mb.?

Artur K.
02-01-2007, 18:38
Przeniesienie lini 110kV - majątek.
Przy takiej lini nie robi się zejścia ze słupa bezpośrednio w linię kablową w ziemię.

j-j
02-01-2007, 18:54
Witam
Mam możliwość kupienia działki budowlanej, ale nad jej częścią przebiega linia średniego napięcia. W jakiej odległości od tej linii mogę wybudować dom?

http://grizmo22.webpark.pl/dzialka.tif

dziękuję za pomoc.

http://grizmo22.webpark.pl/dzialka.tif

Działka do d.... z taką atrakcją, ja będę się budowal także z atrakcją i też miałem ten problem z enea. Nanioslem swój budynek na mapę (nie do celów proj.) i dałem do uzgodnienia lokalizację projektowanego bud.. Jest to średnie napięcie napowietrzne i odległość to zadne 5 m. 5 m dotyczy w pionie jeśli jest skrzyżowanie z budynkiem a jeśli nie ma skrzyżowania (tzn że budynek w rzucie jest obok) to wystarczy coś ok 1,5 m + jakieś drobiazgi wynikające z dokładnych danych tego kabla ale są to drobiazgi.
Poza tym aby wydać decyzje o warunkach zabudowy, enea powinna też na tym etapie od gminy lub miasta dostać taki projekt decyzji do uzgodnienia, po uzgodnienieniach dokonanych przez gminę lub miasto tegoż projektu decyzji dostajesz Ty od gminy lub miasta już Decyzję o warunkach zabudowy.
I teoretycznie nie musisz tej lokalizacji uzgadniać już ale lepiej to zrobić żeby z urzędasami potem nie tarcić czasu.
A najlepiej to wcześniej przed decyzją jak pisałem uzgodnić i będziesz wiedział jak się enea do tego stosunkuje.
Napisz tylko pismo z załączoną mapką i budynkiem na niej (zwykłą figurę niby budynku aby tylko zbliżyć się do linii napięcia optymalnie).
Piszesz coś takiego:
"Prosze o uzgodnienie pod względem kolizji lokalizacji projektowanego budynku jednorodzinnego zlokalizowanego na działce nr ...... w ....... z istniejącym uzbrojeniem energetycznym."

w załączeniu:
1. mapa- 2egz.

Tyle
jeszcze jedno od strony kabla lepiej nie mieć okien to odl. będzie wymagana mniejsza.

pzdr i powodzenia