PDA

Zobacz pełną wersję : Siedlisko - czy ktos to przechodził ?



dawor
28-12-2006, 11:16
Tak jak juz pisałem , dysponuje sporą działką ..W tym poscie napisze jak do tego doszło..Otóż ktos mi polecił kupno min 1 hektara grudntu rolnego i budowę siedliska rolnego.. Nie jestem wtedy zobligowany do odralniania, dom moge wybudowac w dowolnej odległosci od drogi , podatek będzie rolny od nieruchomosci itp...Sama działka jest duza a tańsza od typowej działki budowlanej..no i jestem 4 km od miasta i miejsca pracy a sąsiadów mam w odległosci 200 m w lewo i prawo, przed sobą puste pola :)

I tak tez zrobiłem...kupiłem ponad 1 hektar ziemi przy drodze (jest tam woda, prąd a ma byc i gaz- muszę tylko przyłączyc sie) na wsi..I tu moje pytanie...moze ktos juz poszedł w tym kierunku.. Jeżeli tak to prosiłbym o podzielenie się doświadczeniami..co teraz musze zrobic , jaka jest papierologia, gdzie mogą mnie napotkac problemy itp...z góry dzięki

jakkuz
28-12-2006, 12:23
Z tego co wiem po takie informacje powinieneś się zgłosić do właściwego Urzędu Gminy. W przypadku mojej gminy wymogiem było posiadanie 1 ha przeliczeniowego ziemi rolnej i posiadania uprawnień rolniczych, lub 3 ha ziemi rolnej - moja gmina określiła to na podstawie wielkości średniego gospodarstwa rolnego w gminie.

artur11
28-12-2006, 14:50
Ja to przerabialem, ale w moim przypadku trzeba bylo miec 5ha ziemi i byc rolnikiem cokolwiek to znaczy. Poniewaz nie jestem rolnikiem a chcialem kupic tylko 0,5ha bo u mnie nawet rolna jest paranoicznie droga, zrobilem tak. Byly juz teraz wlasciciel zalatwil wszystko na siebie a ja od niego kupilem juz wydzielona czesc (dzialke) z prawomocnym pozwoleniem na budowe. I teraz nie bedac rolnikiem buduje siedlisko na dzialce 0,5ha.

Pozdrawiam

Barbossa
28-12-2006, 15:05
tzn przepisali decyzję na Ciebie?

artur11
28-12-2006, 15:17
tzn przepisali decyzję na Ciebie?

Pytalem sie w gminie i u notariusza i wszyscy powiedzieli ze tak mozna. Po przepisaniu trzeba tylko uaktualnic pozwolenie na budowe bo zmienil sie wlasciciel - trwa to tyle samo co pozwolenie (u mnie 2 tygodnie) i jeszcze raz czas na uprawomocnienie sie i tyle. Takie mamy prawo - tak mozna.

Mialem to szczescie, ze trafilem na "normalnych" urzednikow ktorzy po prostu powiedzieli co mi wolno a co nie, wytlumaczyli co i w jakiej kolejnosci nalerzy zrobic zeby bylo wszystko zgodnie z litera prawa.

Barbossa
28-12-2006, 15:20
może źle zadałem pytanie
a chodzi mi o to, czy masz już wystawione pozwolenie na siebie(?)

artur11
28-12-2006, 15:23
Tak pozwolenie na siebie mam juz i naawet zdazylem wybudowac 2/3 domu ;)

sSiwy12
28-12-2006, 15:28
Witam. Aby otrzymać pozwolenie na zabudowę zagrodową należy spełnić jeden z dwóch warunków:
- być rolnikiem i prowadzić gospodarstwo rolne na areale wiekszym niż 1hektar (bardzo czesto jest wymóg 1 rocznego zameldowania na terenie danej gminy)
lub
- mieć wykształcenie rolnicze (ukończona szkoła rolnicza lub co najmniej inne średnie wykształcenie), posiadać areał na terenie danej gminy o powierzchni wiekszej niż średnia wielkość gospodarstwa rolnego w gminie.

Istnieje również droga, która opisał artur11.

Pozdrawiam.

artur11
28-12-2006, 15:34
W przypadku wybrania "mojej drogi" czasami nie ma innego wyjscia trzeba spisac odpowiednio skaplikowana umowe sprzedazy warunkowej przez notariusza, zeby taki Pan/Pani rolnik nagle nie zmienili zdania, bo istnieje ryzyko, ze pieniazki ktore wydalismy na wszystko a zbiera sie tego troche zanim otrzymamy nasz ukochany dokumencik jakos tak przepadna wraz ze straconym czasem i kacem moralnym. DOBRY PRAWNIK-NOTARIUSZ !!

dawor
30-12-2006, 09:07
hmmm..wyszkształcenie rolnicze ?? Moja żona kończyła Akademie Rolniczą - ale jest technologiem żywienia wiec chyba to za mało..

Ale słyszałem ze warto w projekcie ująć pomieszczenia gospodarcze w których ma byc prowadzona działalnośc rolnicza... i te pomieszczenia mogą byc tylko w projekcie, nikt nie sprawdza czy je wybudowano..

sSiwy12
30-12-2006, 09:55
Tak po prawdzie (i ustawowo), to każdy, kto ma wykształcenie minimum średnie spełnia wymóg wykształcenia rolniczego!
Co do projektu "obiektu, budynku gospodarczego" to musi być. Czy bedą egzekwowali w praktyce wybudowanie takiego - pominę milczeniem, bo jest z tym róznie.

brachol
30-12-2006, 11:26
Tak po prawdzie (i ustawowo), to każdy, kto ma wykształcenie minimum średnie spełnia wymóg wykształcenia rolniczego!

a mozesz podac podstawe prawna?? Bo w ARiMR tweirdza cos innego ze trzeba byc po szkole o profilu rolniczym tzn musi miec w programie iles tam godzin a tematow rolniczych ewentualnie jak ktos jest po studniach jakis tam to trzeba isc na podyplomowe na rolnicza ale tez o odpowiednim programie i po skonczeniu zostaje sie rolnikiem

sSiwy12
30-12-2006, 11:46
Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U.03.64.592 z 15.04.2003r.)
Art. 6. 1. Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną, będącą właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 300 ha, prowadzącą osobiście gospodarstwo rolne, posiadającą kwalifikacje rolnicze, zamieszkałą w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa.
2. Uważa się, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie.
3. Uważa się, że osoba fizyczna posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli:
1) uzyskała wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze lub wykształcenie średnie lub wyższe, lub
2) osobiście prowadziła gospodarstwo rolne lub pracowała w gospodarstwie rolnym przez okres co najmniej 5 lat.
4. Przy ustalaniu powierzchni użytków rolnych, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 5 ust. 2 i 3.

Podkreslenie moje - powodzenia.

brachol
30-12-2006, 12:37
Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U.03.64.592 z 15.04.2003r.)
Art. 6. 1. Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną, będącą właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 300 ha, prowadzącą osobiście gospodarstwo rolne, posiadającą kwalifikacje rolnicze, zamieszkałą w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa.
2. Uważa się, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie.
3. Uważa się, że osoba fizyczna posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli:
1) uzyskała wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze lub wykształcenie średnie lub wyższe, lub
2) osobiście prowadziła gospodarstwo rolne lub pracowała w gospodarstwie rolnym przez okres co najmniej 5 lat.
4. Przy ustalaniu powierzchni użytków rolnych, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 5 ust. 2 i 3.

Podkreslenie moje - powodzenia.
ok dzieki

artur11
30-12-2006, 15:52
Bud gospodarczy musi byc w planach i pozwoleniu, a czy sie go wybuduje.... zawsze moze nam przeciez braknac pieniazkow ;) Proponuje zeby mozna bylo z niego zrobic garaz ;) (bud gosp)

Gafinka
30-12-2006, 17:24
Ja mam obecnie stan surowy na działce siedliskowej.
Nie jestem rolnikiem ( to znaczy teraz już jestem :) bo buduję siedlisko i jestem ubezpieczona z KRUS) , mam wykształcenie srednie nie o kierunku rolniczym i maż także nie ma wykształcenia rolniczego.

Kupiłam działkę rolną ( u mnie w gminie trzeba mieć własnie powyżej 1 ha, ale czy 1 ha wystarczy zalezy od danej gminy - wlaśnie średniej wielkości gospodarstwa w gminie)

Zlozyłam projekty i wystąpiłam o pozwolenie na budowę. Otrzymała bez żadnych problemów.

U mnie poza budynkiem jest w planie budynek gospodarczy ( garaż), ale mam wrażenie, że nie było to konieczne. To znaczy jak swojego czasu sprawdzałam i szukałam przepisów to nic o konieczności budowania budynku nie znalazłam i nie pamiętam aby ktokolwiek mówił mi o takim wymogu. Ja mam budynek gospodaczr bo zwyczajnie chciałam go mieć.

Dodatowo jeśli już budujesz siedlisko - czyli jesteś posiadaczem ziemi rolnej o areale umozliwiającym ci tworzenie nowego gospodarstwa rolnego = rolnikiem) możesz ubezpieczyć się w KRUS.

brachol
30-12-2006, 17:56
Dodatowo jeśli już budujesz siedlisko - czyli jesteś posiadaczem ziemi rolnej o areale umozliwiającym ci tworzenie nowego gospodarstwa rolnego = rolnikiem) możesz ubezpieczyć się w KRUS.
a mozna wiedizec czy jestes ubezpieczona w KRUS majac wlasna firme czy tez pracujesz na etacie?

Gafinka
31-12-2006, 11:28
Ubezpieczając się w KRUS - przez 3 lata ( kurcze może 5 muszę sprawdzić) nie mozna pracować na etacie i nie można prowadzić działalności gospodarczej bo wtedy przechodzi się do ZUS. Po upływie tego okresu można i zostaje się w KRUS.

Można natomiast mieć umowy zlecenie i umowy o dzieło - czyli dodatkowe żródła dochodu.

sSiwy12
31-12-2006, 11:45
Może dodam, że wymóg posiadania wiecej niż 1 hektara wynika bezpośrednio z zapisów Ustawy art.6.1. i nnych, oraz z faktu, że np. jest obowiazujacy MPZP w którym dany teren jest oznaczony jako rolniczy, może wreszcie byc tak, ze gmina wymaga np. wiecej niz 1 h i co najmniej roczne zameldowanie na terenie gminy. Tak prawde powiedziawszy każdy przypadek jest indywidualny. Najlepiej "pogadac' z pracownikami Referatu Inicjatyw Gospodarczych i Inwestycji. Oni maja potrzebna wiedzę - ale może sie okazać, że trzeba ja zweryfikowac.

mdobra1
24-02-2007, 13:02
Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U.03.64.592 z 15.04.2003r.)
Art. 6. 1. Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną, będącą właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 300 ha, prowadzącą osobiście gospodarstwo rolne, posiadającą kwalifikacje rolnicze, zamieszkałą w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa.
2. Uważa się, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie.
3. Uważa się, że osoba fizyczna posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli:
1) uzyskała wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze lub wykształcenie średnie lub wyższe, lub
2) osobiście prowadziła gospodarstwo rolne lub pracowała w gospodarstwie rolnym przez okres co najmniej 5 lat.
4. Przy ustalaniu powierzchni użytków rolnych, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 5 ust. 2 i 3.

Podkreslenie moje - powodzenia.

A co powiecie na taka interpretację ww ustawy:

"Rolnik musi posiadać odpowiednie kwalifikacje rolnicze:

a)wykształcenie rolnicze wyższe lub średnie;
b)wykształcenie rolnicze na poziomie zasadniczym i co
c)najmniej 3-letni staż pracy w gospodarstwie rolnym;
d)wykształcenie inne niż rolnicze na poziomie średnim lub wyższym i co najmniej 5-letni staż pracy
w gospodarstwie rolnym lub ukończenie studiów podyplomowych o kierunku związanym z rolnictwem;
e)wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze i co najmniej 7-letni staż pracy
w gospodarstwie rolnym"

sSiwy12
24-02-2007, 13:16
Jest to jeden z nielicznych wyjatków ustawodawczych, gdzie nie ma miejsca na interpretację. Ustawodawca JASNO okreslił "LUB", a to wyklucza WSZELKĄ interpretację. Również bardzo precyzyjnie określono staż pracy "na roli", kiedy nie jest wymagane wykształcenie rolnicze i wynosi on nie mniej niż 5 lat.
Ten kto twierdzi inaczej MUSI podać konkretny zapis. Najlepiej w takiej sytuacji poprosić wykładnię na piśmie.
Pozdrawiam

dawor
19-04-2007, 20:32
Ja mam obecnie stan surowy na działce siedliskowej.
Nie jestem rolnikiem ( to znaczy teraz już jestem :) bo buduję siedlisko i jestem ubezpieczona z KRUS) , mam wykształcenie srednie nie o kierunku rolniczym i maż także nie ma wykształcenia rolniczego.

Kupiłam działkę rolną ( u mnie w gminie trzeba mieć własnie powyżej 1 ha, ale czy 1 ha wystarczy zalezy od danej gminy - wlaśnie średniej wielkości gospodarstwa w gminie)

Zlozyłam projekty i wystąpiłam o pozwolenie na budowę. Otrzymała bez żadnych problemów.

U mnie poza budynkiem jest w planie budynek gospodarczy ( garaż), ale mam wrażenie, że nie było to konieczne. To znaczy jak swojego czasu sprawdzałam i szukałam przepisów to nic o konieczności budowania budynku nie znalazłam i nie pamiętam aby ktokolwiek mówił mi o takim wymogu. Ja mam budynek gospodaczr bo zwyczajnie chciałam go mieć.

Dodatowo jeśli już budujesz siedlisko - czyli jesteś posiadaczem ziemi rolnej o areale umozliwiającym ci tworzenie nowego gospodarstwa rolnego = rolnikiem) możesz ubezpieczyć się w KRUS.

A trzeba byc ubezpieczonym w KRUS? Ziemię mam , grubo ponad hektar, zona skończyła Akademię Rolcznią wiec wykształcenie rolnicze ma.

Oboje jendak jesteśmy ubezpieczeni w ZUS..trzeba przechodzic na KRUS?