PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z wybudowaniem czegokolwiek na działce rolnej



mss15
28-12-2006, 23:05
Mam pewien problem.
Kupiłem bardzo atrakcyjną działke rolną 2,50ha kilka kilometrów od miasta, działka graniczy z drogą asfaltową i jednocześnie z jeziorem. Jezioro jest rezerwatem przyrody, ale moja działka nie jest ani rezerwatem przyrody ani otuliną rezerwatu.. jest normalnie działka rolna. Kobieta pracująca w gminie od nieruchomosci jest strasznie wredna, anty nastawiona do wszelkich inwestorów itp. chciała by żeby wokół jeziora nic nigdy nie powstało, najlepiej żeby bardzo zarosło trawą, chaszczami itp.. wszystko dla ptaszków których jak ona twierdzi jest tam mnóstwo ( nikt poza nią tak serio ich nie widział ) nie chce mi jej przekształcić ani na budowlanke, ani na tereny rekreacyjne ...
najlepiej by chciała zebym sobie ją odpuścił i sprzedał , ( a juz chetny jest :) )
kiedys ta działka kilka lat temu była terenami usług turystycznych i gmina za namową tej pani zmieniła te działke na cele rolne ( to chyba głupota zmieniać dużo wartą działke w działke niemal bezwartosciową ale nie mnie to osądzac botaką kupiłem)
moje pytanie jest takie , co moge zrobic na tej działce bez wiedzy gminy ? albo co moge zrobic mimo tego że gmina by chciała zeby tam do końca zycia swiata rosła pszenica ?

Nadmienie ze jestem rolnikiem, płace krus i podatki za grunty rolne, mam łacznie 60 ha, w gminie w której jest ta działka mam około 30 ha własnych + dzierżawione od agencji nieruchomosci rolnych 25ha..

na pytanie moje czy moge sie tam wybudować jako na siedlisku, ta kobieta mnie wysmiała ze ta działka nie jest zadnym siedliskiem i zebym to sobie wybił z głowy !!!

Działka w mpzp jest jako R rolna. Podobno wszystkie tereny rolne w gminie są bez prawa zabudowy..

Doradżcie cos jak sie znacie, bo juz niewiem co o tym myślec..
działka jest nad jeziorem i chciałbym tam zrobic coś na wzór agroturystyki, jaką smażalnie rybek, kiełbasek itp.. wiem że było by na to mnóstwo klientów, bo bardzo dużo wędkarzy przyjezdza obok.. łażą zreszta po mojej działce a ja nie moge nic zrobic...

GACUŚ
28-12-2006, 23:22
Witaj

Jak nic nie możesz pobudować to Ściągnij i postaw barakowozy i przycepy gastronomiczne. To co na kołach to chyba może tam stać . :)
A nawet postaw sobie Wielki samolot i zrób sobie w nim bar , Chyba w tedy mogą Ci skoczyć . :)
Życzę powodzenia

mss15
28-12-2006, 23:52
a czy w przypadku gdyby wariant był bardziej pesymistyczny i działka była w mpzp rolna z zakazem zabudowy, to jak sie ma do tego stawianie altanki ?
czy moge postawić taką altanke na zgłoszenie jedynie w starostwie z pominieciem gminy ???

Jerzysio
29-12-2006, 09:38
Ale zawsze możesz postawić obiekty zwiazane z produkcją rolną - szopa na narzędzia i nawozy, stodoła, wiata na maszyny, etc.
I tutaj urząd musi się zgodzić.
J

.. a jaka to będzie stodoła to już inna sprawa 8)

wari
29-12-2006, 12:21
Jeśli masz 60 ha to na pewno znajdzie się na nich miejsce mniej cenne przyrodniczo, aby na nim się wybudować.

abromba
29-12-2006, 19:23
Witaj

Jak nic nie możesz pobudować to Ściągnij i postaw barakowozy i przycepy gastronomiczne. To co na kołach to chyba może tam stać . :)
A nawet postaw sobie Wielki samolot i zrób sobie w nim bar , Chyba w tedy mogą Ci skoczyć . :)
Życzę powodzenia

Bez komentarza.

sSiwy12
30-12-2006, 13:21
Każdemu gospodarstwu rolnemu w danej gminie przysługuje prawo do wybudowania domu i budynku gospodarczego na zasadzie zabudowy zagrodowej - przy czym zgodnie z zasadą "jedno gospodarstwo, jedna zabudowa zagrodowa". Gmina nie może zabronić takiej zabudowy na terenie gruntów rolnych - chyba, że w MPZP jest zapis ograniczajacy taką zabudowe (np. otulina, ścisły rezerwat itp.).

Zapisy dot. altanek itp. dotyczą wydzielonych działek ze stojacym budynkiem mieszkalnym, lub ogrodów działkowych. Również budynek gospodarczy (np. stodoła) jest ściśle przypisana do "zagrody" - przepisy sa tak skonstruowane (dot. zabudowy zagrodowej zwiazanej z produkcją rolną), że jeśli działkę na której postawiono budynek mieszkalny przedziela droga, to za ta droga (mimo, że stanowi jedna działkę) nie mozna stawiać budynków gospodarczych.
Pozdrawiam.

avandita
05-03-2009, 15:07
Na mojej dzialce jest zakaz zabudowy (nie wiem czu w to wchodzi tez zakaz zabudowy zagrodowej) i dzialka absolutnie nie lezy na terenie a ni obok parku krajobrazowego czy innych tego typu stref ochronnych. Co wiecej, po drugiej stronie drogi dzialki sa uslugowe, do najblizszych blokow w miescie jest ok. 500m, dzialki obok nie maja zakazu zabudowy a w gminie nikt nie wie dlaczego jest zakaz. Urbanista ktory robil MPZP powiedzial ze gmina kazala ten zakaz wprowadzic a on nie pytal sie ich dlaczego. I jestesmy w kropce. A tez fajnie byloby dostac WZ na pobudowanie stodoly, bo wtedy za fajne pieniadze mozna dzialke sprzedac :) A teraz to nawet pies z kulawa noga jej nie chce. Nawet mamy zakaz umieszczania nosnikow reklamowych!!!![/b]

GACUŚ
05-03-2009, 15:33
avandita złóżcie pismo o warunki zabudowy . Nie wierzcie nikomu na słowo , wszystkiego żądajcie na piśmie . Mój kuzyn chodził 4 lata do urzędu i za każdym razem mówiono mu, że nie może się wybudować (tłumaczono że niby zakaz ze względu na strefę ochronną ujęcia wody)W końcu sie zdenerwował i trzy miesiące temu złożył pismo o warunki zabudowy i okazało się że może się wybudować . W warunkach jest kilka zaostrzeń odnośnie fundamentów , szamba itd ale domek jednak może budować pomimo że przedtem urzędnicy mówili że nie .
Pozdrawiam

sSiwy12
05-03-2009, 15:42
Jest jednak zasadnicza różnica. Tu jest MPZP i to on (plan) ustanowił ten zakaz. Jeśli faktycznie ten teren jest objęty zakazem zabudowy, zmienić to może tylko MPZP (dla tego terenu).
W opisie MPZP powinno być zaznaczone dlaczego (w jakim celu) taki zakaz ustanowiono. MPZP do wglądu w gminie, a również bardzo często na stronie interenetowej danej gminy.

avandita
07-03-2009, 09:43
Dziękuję za odpowiedź. Zwróciliśmy się pisemnie do gminy dlaczego zostal wprowadzony zakaz zabudowy ale wlasciwie nie odpowiedziano na nasze pytanie. Mi chodzilo o przesłanki tego zakazu np. strefa ochronna, park krajobrazowy i tym podobne. Podaje link do strony na ktorej umieściłam odpowiedź z gminy. Gmina jeszcze na koniec dodała, że obok stoi GPZ (główny punkt zasilania) i jest to szkodliwe ale działka ma ok. 60x240 więc na pewno gdzieś na tej działce można wybudować, może nie po stronie GPZ ale stronie przeciwnej. Szukałam informacji na temat bezpiecznej odległości usytuowania budynków od GPZ ale jedyne co znalazłam to odległości o linii 110 kV i 220 kV. Jezeli Wy cos na ten temat wiecie to prosze o informację. Dziękuję.
Link do pisma: Kliknij tutaj :) (http://www.1insulation.co.uk)