PDA

Zobacz pełną wersję : Użytkownicy gazu ziemnego, napiście coś o kosztach.



lokman
29-12-2006, 12:11
Witam
Ja używam do ogrzania domu i wody gazu ziemnego. Wprowadziem się latem więc dopiero zaczynam przygodę z opatami za gaz. Proszę napiście jakie macie rachunki za gaz ziemny i czy wspomagacie się innym ogrzewaniem np. kominkiem oraz jak ustawiacie programator. Wydaje mi się ze mądre ustawienie programatora jest więcej niz połową sukcesu do niskich rachunków. Mi na razie wyszło za listopad i grudzień niecałe 500 zł w domu 120 m2, wspomagam się kominkiem i spalam ok.1m3 drewna na miesiąc za które zapciłem 110 zł z 1m3 z przywozem. Kominek bez DGP. W sumie to wychodzi ok. 720 zł na 2 miesiące, dom mam na razie nieocieplony, wolnostojący, parterowy z poddaszem. Proszę o opinie.

NOTO
29-12-2006, 13:19
Ja jeszcze też nie mam doświaczenia. Pale tym gazem od 3 miesięcy + kominek.
Nie podam danych bo sa niadekwatne do "normalnej" sytuacji tj. brak drzwi wewn, ostre mokre prace wykończeniowe , testy pieca , nieużywane niektóre pomieszczenia.

Ale mam rolety w kastah RKS i podejrzewam że wali stamtąd zimnem :(
Od spodu na plastikowej zatyczce jest tylko 2 cm gąbki ....

lukol-bis
29-12-2006, 15:50
Programator jest urządzeniem niezbędnym przy obecnych cenach paliw (nie tylko bazu) i jego ustawienia mająistotny wpływ przy wielkości oszczędności.
Musze przyznać, że własiwe ustwienie programatora zajęło mi około trzech miesięcy, pomimo, że (moim nieskromnym zdaniem) mam pewną wiedzę w tej dziedzinie. Nie ma w przypadku programatora gotowej recepty, ponieważ każdy układ grzewczy jest inny i inne są preferencje domowników. przy programowaniu trzeba uwzglednić pewne wyprzedzenia w zminach tenperatur i jeszcze jedna uwaga; jeżeli juz ustalimy, że programator jest ustawiony właściwie, to najlepiej już mu się nie wtrącajmy do jego pracy.
jeżeli mamy cyrkulację, to też koniecznie trzeba ją zaprogramować - to też przynosi duże oszczedności.
Jeszcze jedno moje osobiste spostrzeżenie. Jakiś czas temu, szukając oszczędności, strasznie napaliłem się na kocioł retortowy na ekogroszek, jednak po przeliczeniu wszystkiego dałem spokój. Jak na razie nie jest to alternatywa dla gazu ziemnego.
Pozdrawiam

andre59
29-12-2006, 17:46
Od jesieni 2005 do jesieni 2006 (równe 12 miesięcy) za gaz zapłaciłem 3600 zł.
W tym:
centralne ogrzewanie 2400 zł,
podgrzewanie wody użytkowej i korzystanie z kuchni gazowej 1200 zł.
Dom parterowy 110m2 Ytong 1W.

NOTO
02-01-2007, 08:54
centralne ogrzewanie 2400 zł,
podgrzewanie wody użytkowej i korzystanie z kuchni gazowej 1200 zł.
.

Jak to zostało podzielone ? Masz osobne liczniki i piece ?

andre59
02-01-2007, 10:23
centralne ogrzewanie 2400 zł,
podgrzewanie wody użytkowej i korzystanie z kuchni gazowej 1200 zł.
.

Jak to zostało podzielone ? Masz osobne liczniki i piece ?
Latem kocioł pracuje wyłącznie na potrzeby c.w.u., do tego dochodzi gotowanie na kuchni gazowej.
Można przyjąć, że na te potrzeby zużycie gazu jest mniej więcej jednakowe przez cały rok.
Tak więc mnożąc miesięczny, koszt gazu w tym letnim razy 12 miesięcy uzyskałem kwotę 1200 zł.
Potem odjąłem tę kwotę od wartości rachunków za cały rok i wyszło, że na potrzeby c.o. zużyłem gazu za 2400 zł.

Ciekawe, że mieszkając w bloku płaciłem prawie o połowę więcej za c.o. przy prawie dwukrotnie mniejszej powierzchni mieszkania.

pattaya
02-01-2007, 11:55
Dom 250m2,trzy osoby.
Za 2 miesiące - 582zł ( c.o.+cwu)

kaltam
02-01-2007, 15:58
Najnowsze dane. Dom 150 m2 (użytkowej) + garaż podwójny w bryle domu 38 m2. Rok 2006 charakteryzował się długą i mroźną zimą ale trochę odpuścił przy końcu roku. Piec Viessmann Vitodens 222 (zintegrowany podgrzewacz wody 89 litrów) z pełną pogodówką itd. Nastawy: dom - temp. w dzień 21 st. C w nocy 18 st.C ; garaż 10 st. C. Mam duży kominek w obudowie kaflowej (bez DGP ponieważ salon jest z antresolą a ciepłe powietrze samo idzie do góry) Panorama - JOTUL - dogrzewam kominkiem do 3 razy w tygodniu. Dom wybudowany w technologii Ytong w 2003 roku się wprowadziłem (ogrzewany 3 sezon). Zużycie gazu ziemnego w 2006 roku : 1699 m3 przy koszcie (suma z faktur) 2378 zł. Kuchnia jest elektryczna. Rocznie zuzywam do 4 m3 drewna (obecnie wreszcie suche).

kbab
02-01-2007, 17:41
Witam
Zachęcam do przeliczenia całkowitych kosztów zapotrzebowania na energię za rok 2006.
Moje roczne koszty poniesione na energię w 2006r są następujące:
Prąd wg zużycia 3567 KWh stan na 31.12.06 - stan na 31.12.05
Gaz : 546 m3 :
drewno 7,5 mprzestrz
koszty wg zapłaconych rachunków
Prąd 1 477,85 zł
Gaz 839,04 zł
drewno 840 zł
Razem 3 156,89
Powierzchnia podłóg w domu wynosi 130 m2
Zatem moje roczne zapotrzebowanie na energię za rok 2006 wyniosło 24,28 zł na metr kwadratowy.
Dom jest dwupoziomowy parter + poddasze, garaż nieogrzewany. Dużo palę w kominku (prawie co dzień), kominek jest z płaszczem wodnym, na zachodniej połaci dachu zainstalowałem 4 panele solarne, które ogrzewają wespół z piecem gazowym i kominkiem zbiornik wody użytkowej 300l. Zbiornik ten (wyposażony w dwie wężownice) z piecem gazowym jest połączony z ogrzewaniem podłogowym (ogrzewanie podłogowe w całym domu), dlatego ciepłem uzyskanym z kominka mogę podgrzewać podłogi. W domu tym mieszka 3 osoby od trzech lat. Temperatura w domu wynosi ok. 22-25 st.C na dole i 21,5-22 na górze.
Uważam, że przedstawienie takiego sposobu rozliczenia jest o wiele bardziej zrozumiałe dla każdego, bardziej proste jest jego wyliczenie (nie potrzeba przeliczać osobno kWh wyliczone dla prądu, gazu i drewna, odpada problem rozliczenia abonamentów i opłat stałych) natomiast wszystko wrzuciłem do jednego "wora" i wyliczyłem w jednostce najbardziej zrozumiałej dla każdego.
Porównanie kosztów energii w różnych systemach może być ważną wskazówką, przy podejmowaniu decyzji w wyborze systemu ogrzewania. Zwracam uwagę, że mniejsze znaczenie dla nas ma jednostka energi i jej cena (dla każdego z nas różna), ale najważniejsze jest ile za nią zapłaciliśmy. Większość pewnie mnie wyśmieje jeśli powiem, że w mieszkaniu, które utrzymuję 1 m3 gazu ziemnego kosztował w 2006r 37 zł. A jednak - zapłaciłem 73,99 zł za 2 m3 gazu. Dlaczego mamy mówić, że dom jest 3 lub 5-cio litrowy, skoro możemy powiedzieć, że jest 10-cio, 20-to, 30-to, czy iluś tam złotowy. Nikt z nas nie wyliczy ile faktycznie poszło na ogrzewanie, czy gotowanie, bo np ja go gotuję wodę prądem i gazem, natomiast prawie każdy piec gazowy potrzebuje prądu, którego nikt nie dolicza do do kosztów ogrzewania - tylko gaz.
Oczywiście niektórzy płacą za drewno mniej, mają korzystniejsze ceny prądu, czy gazu, jednak końcowe wydatki na zużytą energię i sposoby ich zmniejszenia będą najlepszą wskazówką do oszczędności. Zachęcam do przeliczenia zapotrzegowania na energię w swoich domach i podzielenia się uwagami z innymi.
Gorąco pozdrawiam Leon z Wrocławia.

andre59
02-01-2007, 17:54
hmmm.... w tytule wątku jest mowa tylko o gazie ziemnym :wink:

kbab
02-01-2007, 19:59
hmmm.... w tytule wątku jest mowa tylko o gazie ziemnym :wink:

uważam, że rozliczanie przygotowania CWU i ogrzewania bez osobnych pieców i liczników na gaz nie ma sensu, bo podgrzanie latem wody o 20 st.C to nie to samo zużycie gazu co podgrzanie wody zimą o 30 st.C. Dodatkowo do kosztów grzania nie dolicza się kosztu zużytego prądu. Chcę również podkreślić, że nikt od kosztów ogrzewania nie odejmuje kosztu prądu, który został zużyty przez piekarnik elektryczny - a całe ciepło z piekarnika ogrzało nam mieszkanie. Dlatego tym bardziej uważam, że najwłaściwsze jest rozliczanie zużytej energii prądu, gazu i drewna kominkowego wyrażone w złotych, a wyliczone na podstawie zapłaconych rachunków.

Dopuser
02-01-2007, 20:12
Moje roczne koszty poniesione na energię w 2006r są następujące:
Prąd wg zużycia 3567 KWh stan na 31.12.06 - stan na 31.12.05
Gaz : 546 m3 :
drewno 7,5 mprzestrz
koszty wg zapłaconych rachunków
Prąd 1 477,85 zł
Gaz 839,04 zł
drewno 840 zł
Razem 3 156,89
Powierzchnia podłóg w domu wynosi 130 m2
Zatem moje roczne zapotrzebowanie na energię za rok 2006 wyniosło 24,28 zł na metr kwadratowy.
Dom jest dwupoziomowy parter + poddasze, garaż nieogrzewany. Dużo palę w kominku (prawie co dzień), kominek jest z płaszczem wodnym, na zachodniej połaci dachu zainstalowałem 4 panele solarne, które ogrzewają wespół z piecem gazowym i kominkiem zbiornik wody użytkowej 300l. Zbiornik ten (wyposażony w dwie wężownice) z piecem gazowym jest połączony z ogrzewaniem podłogowym (ogrzewanie podłogowe w całym domu), dlatego ciepłem uzyskanym z kominka mogę podgrzewać podłogi. W domu tym mieszka 3 osoby od trzech lat. Temperatura w domu wynosi ok. 22-25 st.C na dole i 21,5-22 na górze.

Zajrzyj na wątek pt. Koszty Utrzymania Domu:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=22141&postdays=0&postorder=asc&start=0

andre59
02-01-2007, 23:57
hmmm.... w tytule wątku jest mowa tylko o gazie ziemnym :wink:

uważam, że rozliczanie przygotowania CWU i ogrzewania bez osobnych pieców i liczników na gaz nie ma sensu, bo podgrzanie latem wody o 20 st.C to nie to samo zużycie gazu co podgrzanie wody zimą o 30 st.C. Dodatkowo do kosztów grzania nie dolicza się kosztu zużytego prądu. Chcę również podkreślić, że nikt od kosztów ogrzewania nie odejmuje kosztu prądu, który został zużyty przez piekarnik elektryczny - a całe ciepło z piekarnika ogrzało nam mieszkanie. Dlatego tym bardziej uważam, że najwłaściwsze jest rozliczanie zużytej energii prądu, gazu i drewna kominkowego wyrażone w złotych, a wyliczone na podstawie zapłaconych rachunków.
A po kiego grzyba te precyzyjne wyliczenia,
to co podałem w swojej wcześniejszej wypowiedzi było tylko orientacyjnymi kosztami, chodziło o rząd wielkości, a nie o podawanie ruchunków co do złotówki.
Mieszkam w swoim własnym domu i jestem zadowolony. Nie mam zamiaru dręczyć się wyliczeniami jakie proponujesz. Na razie na utrzymanie domu mi wystarcza i niech tak zostanie.
Osobnego rozliczania kosztów przygotowania cwu i ogrzewania nie robię bo i po co?
I tak rachunek za gaz przychodzi wspólny. Za prąd i wodę też płacę bez rozbierania na czynniki pierwsze.
Pozdrawiam.

mmmad
03-01-2007, 09:17
kbab, jesli juz tak rozpisujesz koszty ogrzewanai, to warto byloby podac, ile kosztowala Cie taka instalacja (cztery panele solarne to raczej dosc duzy wydatek)

kbab
03-01-2007, 09:38
kbab, jesli juz tak rozpisujesz koszty ogrzewanai, to warto byloby podac, ile kosztowala Cie taka instalacja (cztery panele solarne to raczej dosc duzy wydatek)

zakupione w 2003r komplet tj. 4 panele, zbiornik (120l) z wężownicą, układ sterujący, przewody, otulina, płyn niezamarzający, konstrukcja na dach kosztowało niecałe 5200 zł. Zbiornika nie chciałem, ale musiałem wziąść w komplecie w promocji. Całość przywieziona przez producenta na adres budowy.

kbab
03-01-2007, 09:40
dodam, że montaż i podłączenie wykonałem sam