PDA

Zobacz pełną wersję : Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 69 70 71 72 73

Ne$
02-04-2019, 07:15
Nie wiem co mam w podłodze, a to co jest w tej chwili trzeba prawdopodobnie zrobić od podstaw. Jest taka mieszanina rurek, że chyba tylko tworzący wie co do czego. Walec 200 wysoki i 79 średnica to jakieś 980 litrów, odliczając ścianki i wężownice wyjdzie pewnie koło 930. Czy 27 cm od góry wystarczy na odpowietrzenie i ocieplenie ? Uda się go postawić :D ? Jeśli nie to zlecę pewnie 190x79. Jest jeszcze pomysł na drzwi 90 do piwnicy, wtedy wyszło by ponad 1000 litrów. Na razie jest mowa o jednym, chcę zobaczyć jak to się sprawdza, może kiedyś dołożę drugi.

Bogusław_58
02-04-2019, 07:44
Jest jeszcze pomysł na drzwi 90 do piwnicy, wtedy wyszło by ponad 1000 litrów. Na razie jest mowa o jednym, chcę zobaczyć jak to się sprawdza, może kiedyś dołożę drugi.
1000 l będzie funkcjonować ale 1500l da już komfort zapasu w mrozy jak wystąpi -10*C w dzień i w nocy. Śmiało więc przy parametrach Twego domu możesz iść nawet w 2000l.
Dobrym pomysłem jest zrobienie 1000l i zabezpieczenie miejsca w kotłowni oraz wyjść ze zbiornika na sprzęgnięcie z drugim w przyszłości.

Ne$
02-04-2019, 09:01
Załączam plan piwnic

https://zapodaj.net/73794a8712ce0.jpg.html

Kotłownia to pomieszczenie 0.3, kocioł stoi tak jak dwie "strzałki" w kierunku komina. Wszystkie rurki idą na parter po prawej stronie kotła obok kanałów wentylacyjnych. Ściankę pomiędzy 0.3 i 0.6 mogę zburzyć/przebudować.

Gdzie widzielibyście bufor ? Dobrze byłoby nie zasłaniać nim okna.

RomekDomek
02-04-2019, 21:51
Mam pytanie o pomysl, który chce zrealizować (lub krotka alternatywę na samym dole)
Może jakies rady doświadczonych uzytkownikow ?
Chetnie nawiąże kontakt z kimś kto zaprojektuje (odpłatnie) układ o danej funkcjonalności.

Piec 25KW
Podłogówka caly dom
Grzejnik łazienkowy
Zbiornik o pojemności ; woda grzewcza 700 l (kociol) , woda użytkowa 42 l (wezownica nierdzewna), solarny wymiennik 10 l.(nieużywany)
Grzałka na fotowoltanike
Dodatkowy zbiornik 1200l (nierdzewka )

Wymyślony układ :
Grzalka na fotowoltanike podpieta do zbiornika 700l (ciepla woda w lato, podtrzymanie temperatury w zime).
Zbiornik 1200l używany tylko zima do ogrzewania domu opalany kotlem na paliwo stale 25KW.

Pytanie mam o sposób wysterowania przepływu miedzy buforami i piecem tak aby :
- ogrzewanie domu było najpierw z bufora 1200l a następnie 700l
- ladowanie najpierw 700l a następnie 1200l
- bufor 1200 doladowywal 700l (dla CUW)

Jeśli chodzi o fotowoltanike to chciałbym ladowac bufor 700l .
W momencie jak się naladuje caly lub okreslona pojemność to przelaczy się na oddawanie pradu do sieci.
Czy może ktoś spotkal się z jakims sterownikiem, którym moznaby wysterowac przeplyw pradu ?

Czy warto stosować laddomat przy takim układzie ?

Alternatywa zamiast 700l z wezownica do CUW bufora zastosować 300l zbiornik na CUW .
Z jednej strony taniej z drugiej lagonella .

Myslalem tez o tym by zrezygnować z drugiego zbiornika i wlozyc wezownice i grzalke do 1200l ale boje się, ze nikt w okolicy nie wykona mi takiego zbiornika tym bardziej ,ze jest z nierdzewki. Poza tym +700l do ogrzewania domu w zime daje większy komfort.

Będę wdzięczny za pomoc.
Chetnie nawiąże kontakt z osobą, któa zaprojektuje instalacje (odpłatnie)

strusp
03-04-2019, 10:40
Ne$: prawdoopdobnie dałbyś radę postawić i 210cm zbiornik o takiej średnicy, ale weź pod uwagę, że odpowietrznik jest nad ociepleniem i też musi mieć dość miejsca, by go wkręcić i wykręcić. Do tego licz minimum 20cm dobrej izolacji(perlit), a najlepiej od 30cm w górę.
RomekDomek : bufor ni musi być z nierdzewki ..., wystarczy z zewnątrz zabezpieczyć a od środka woda kotłowa swoje zrobi. By taki układ działał bezboleśnie, zbiornik mniejszy musiałby być nad większym,
Sa takie sterowniki, np Wattrouter
Nie grzałka, ale zestaw grzałek o różnej mocy+sterownik do włączania odpowiedniej kombinacji.

MatiC
03-04-2019, 18:25
[QUOTE=RomekDomek;7805428]Mam pytanie o pomysl, który chce zrealizować (lub krotka alternatywę na samym dole)




Wymyślony układ :
Grzalka na fotowoltanike podpieta do zbiornika 700l (ciepla woda w lato, podtrzymanie temperatury w zime).
Zbiornik 1200l używany tylko zima do ogrzewania domu opalany kotlem na paliwo stale 25KW.



A nie lepiej dac jeden bufor? Np 1500 lub 2000 z wężownica do CWU. I w nim grzałki bądź kociołek elektryczny By Adam_mk.

Osobiście myślę nad takim układem przy remoncie mojego domu lecz ograniczają mnie okna i drzwi do piwnicy.

RomekDomek
03-04-2019, 22:03
[QUOTE=RomekDomek;7805428]Mam pytanie o pomysl, który chce zrealizować (lub krotka alternatywę na samym dole)

A nie lepiej dac jeden bufor? Np 1500 lub 2000 z wężownica do CWU. I w nim grzałki bądź kociołek elektryczny By Adam_mk.

Osobiście myślę nad takim układem przy remoncie mojego domu lecz ograniczają mnie okna i drzwi do piwnicy.

Na pewno lepiej ale mam już zbiornik z nierdzewki i chce go wykorzystać.
Mysle o drugim, ponieważ przeraza mnie wizja spawania i wkładania wężownicy. Taniej wyjdzie kupic dodatkowy z gotowa wezownica CUW lub zbiornik na CUW

Ne$
04-04-2019, 12:11
Ne$: prawdoopdobnie dałbyś radę postawić i 210cm zbiornik o takiej średnicy, ale weź pod uwagę, że odpowietrznik jest nad ociepleniem i też musi mieć dość miejsca, by go wkręcić i wykręcić. Do tego licz minimum 20cm dobrej izolacji(perlit), a najlepiej od 30cm w górę.


Czyli 190 cm to takie rozsądne maksimum ? Czy do izolacji można użyć skruszony styropian ? Jestem na etapie zrywania utlenionych płyt ze ścian, nie wiem czy je zutylizować czy zostawić do ocieplenia bufora

strusp
08-04-2019, 10:32
Styropian to piana. A ta piana zaczyna gasnąć powyżej 60stC

Ne$
08-04-2019, 15:17
Nie rozumiem do końca, co znaczy, że zaczyna gasnąć.

Czy 750 litrów do kotła 12 kw na początek będzie wystarczające ? Jeśli chciałbym dołożyć drugi 750 to kocioł nie jest za mały ?

lokofb
09-04-2019, 10:07
Panowie, chciałbym zainstalować bufor 13000 l z kregów betonowych. Co myślicie o takim pomyśle?? Bufor następnie zostanie zaizolowany.

Bogusław_58
09-04-2019, 10:27
Panowie, chciałbym zainstalować bufor 13000 l z kregów betonowych. Co myślicie o takim pomyśle?? Bufor następnie zostanie zaizolowany.
Pracowałem kilka lat w wytwórni wina w Niemczech i miałem do czynienia ze zbiornikami betonowymi nawet większymi. Nie było z nimi żadnych problemów przez dziesięciolecia.
Jednak pracowały maksymalnie w temperaturze 20 *C, czyli bez znaczenia dla betonu i zbrojenia.

lokofb
11-04-2019, 06:53
Panowie,
potrzebuje pomocy w obliczeniach.
Jeżeli sezonowo zużywam 4 tony węgla po 30 kJ/kg to daje mi 120 MJ na sezon. teraz obliczenia dla bufora:
ciepło właściwe wody to 4.2 kJ/kg*K czyli energia zmagazynowana w 1 m3 podgrzanym do temp 80 stopni to:
80*4,2*1000 =336MJ

dla tej samej objetosci wody energia w 40 stopniach to :
40*4,2*1000=168 MJ


Z powyższego wynika że nie uwzgledniajac strat ciepla teoretycznie 1000l bufor powinien się rozladowac (z80 do 40 stopni) dopiero po całym sezonie.

Nie chce mi się w to wierzyć, wiec zakładam bląd w wyliczeniach lub moim rozumowaniu. Panowie naprostujcie mnie.
Pozdrawiam

ktl
11-04-2019, 15:28
4 tony węgla po 30 kJ/kg to daje mi 120 MJ

chyba 30 MJ/kg (megadżuli) co * 4 000 kg daje 120 000 MJ = 120 GJ (gigadżuli)

jedno ładowanie bufora od 40°C do 80°C to 168 MJ więc rocznie 714 ładowań bufora - teoretycznie

Chris Zielonka
12-04-2019, 19:57
Bardzo teoretycznie -przy 100proc sprawności kotła. W większości kotłów będzie to max 60 proc tej energii.
Tak więc kolega lokofb zuzywa prawdopodobnie około 20000 kwh
Owe 168 MJ to około 47 kwh więc żeby to wyprodukować będzie musiał załadować bufor jakieś 430 razy.
Czyli przez ponad dwa miesiące 2 razy dziennie. Wniosek jest prosty - bufor jest za mały jak na jego potrzeby.

lokofb
14-04-2019, 09:25
Panowie, super pomogliście mi z jednostkami. Teraz szybkie pytanie o prawo budowlane Jaki zbiornik mogę postawić bez zezwolenia, na zezwolenie-powiedzmy że pozwolenie mnie nie interesuje. Dodam że chcę zbiornik zewnetrzny. (czy potrzebuje pozwolenia za zbiornik sciągnięty z cysterny-ok poziomy i nie do końca zgody z ideą buforów)

Sandek
20-04-2019, 10:37
Ja mam pytanie z innej beczki. Ile wg Was powinien "wytrzymać" bufor, tzn. ile czasu może minąć by płaszcz (bądź przyspawane wyjścia) skorodował na tyle by zaczął przeciekać.. ??

Załóżmy, że wykonany jest ze stali S235JR, grubości 3 mm, z wężownicą cwu i solarną (obie miedziane). W buforze woda kotłowa - ogrzewana załóżmy kominkiem (układ zamknięty, ciśnienie max 2 bar). W wężownicach odpowiednio woda cwu oraz np. glikol.

adam_mk
20-04-2019, 13:27
No, jak jakiej wojny nie będzie i bomba go nie trafi to z 50-60 lat.
Odgazowana (bo ogrzana ponad 50stC) i odkamieniona (ten sam powód) woda nie jest agresywna chemicznie.

Adam M.

Kaizen
20-04-2019, 13:40
Łączenie rdzewnej stali z miedzią spowoduje szybką korozję stali. Dobre pytanie, jak szybką.

adam_mk
20-04-2019, 13:47
Ocynku - błyskawiczną.
Stali gdzie łączona jest miedź poprzez mosiądz - korozja niechętnie rusza.
Węglany wapnia i magnezu zrzucane w baniaku po pierwszym zagrzaniu zładu "malują go od środka"

Adam M.

Sandek
20-04-2019, 18:47
Dziękuję Panowie za szybką odpowiedź. Czyli mogę przypuszczać, że mój baniak mnie przeżyje, uff co za ulga :D

Wesołych Świąt wszystkim PROFESJONALISTOM na całym FM Życzę

jarek-62
26-04-2019, 20:26
Witam. Dawno nie odwiedzałem tego forum. Temat się rozrósł. Postaram się krótko podzielić doświadczeniami. Ogrzewanie podłogowe, dom. 150 m kw. Ogrzewanie jak na razie samym kominkiem z płaszczem 15 kW. Bufor zbudowałem sam z rury fi 70 cm. Problemem było jedynie przyspawanie denek i króćców. Spawacz musiał kilkakrotnie poprawiać. Pojemność 950 litrów. Nagrzewnica z rury miedzianej miękkiej fi 18mm, długość 50 metrów. Wężownicy dałem trochę na wyrost, gdyż bałem się, że nie zdąży ogrzać przepływającej wody. Myślę, że nieco krótsza też doskonale dałaby radę. Przy budowie bufora warto pamiętać, aby dać więcej króćców wyjściowych, zwłaszcza na górze. Łatwiej wówczas ustawić relacje OC i CWU. Do nagrzania wody w buforze potrzebuję ok. 10 godzin, przy dobrym grzaniu i wyłączonym ogrzewaniu. Przy ogrzewaniu włączonym takie nagrzewanie, w zależności od warunków, może trwać 24 godziny. To co mnie zaskoczyło, to ubytek ciepła z bufora, wbrew niektórym twierdzeniom, że to akumulator. Każdy akumulator traci moc. Bufor też. Jest to spadek o kilka stopni dziennie, w zależności od warunków. Mimo, że bufor jest dość solidnie zaizolowany: 20 cm wełny (10 cm na dole), góra izolacja wełna i styropian, łącznie ok. 20 cm, spód na 5 cm styroduru. Zamierzam podłączyć kocioł gazowy. Ogólnie przy ogrzewaniu podłogowym i kominku bufor jest koniecznością. Czym większy tym lepiej. I warto, w miarę możliwości, pomyśleć o lepszym stosunku objętości do powierzchni zbiornika.

adam_mk
26-04-2019, 21:20
Albo masz gdzieś niekontrolowane odbiory (straty) ciepła albo Ci bufor "przewiewa".
Znaczy - kiepska termoizolacja.
Tylko powietrze w BEZRUCHU jest termoizolatorem.
Obejrzyj to dokładnie...
A może...
CWU z cyrkulacją - wór bez dna?

Adam M.

tomek_461
07-05-2019, 13:05
Mam pytanie dotyczące CWU pozyskiwanej z bufora ciepła. Planuję wykonanie kotłowni wraz z buforem ciepła w garażu wolnostojącym i podłączenie się do domu rurociągiem preizolowanym którego długość wyniesie ok 15 metrów. Zastanawiam się natomiast jak mógłbym wykonać podłączenie do domu CWU ogrzewanej w buforze, policzyłem że wykonując przyłącze z rury fi 25 preizolowanej będę musiał spuścić ok 21 litrów z odcinka 15m zanim zacznie lecieć ciepła woda więc takie proste rozwiązanie chyba odpada. Mam pomysł aby wykonać cyrkulację na odcinku 15m garaż-dom z rur preizolowanych (instalacja w domu bez cyrkulacji). Czy takie rozwiązanie nie będzie nadmiernie wychładzać bufora? A może jednak przyłącze bez cyrkulacji nie było by tak uciążliwe w użytkowaniu (czekanie zanim zacznie lecieć ciepła woda)? Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z podobną instalacją i mógłby coś doradzić?

romano78
07-05-2019, 14:00
Cyrkulację pasuje zrobić załączona przyciskiem dzwonkowym na paredziesiat sekund lub maly baniaczek dobrze ocieplony w domu , pomiędzy wezownica cwu a odbiornikami

adam_mk
07-05-2019, 14:09
Doizoluj te gówniate rury preizolowane, jak ciepło tracą.
Albo kup takie - dobre!
Wtedy nawet nie zauważysz, ze jest jakaś cyrkulacja na tym kawałku.
Strat nie będzie prawie wcale.

Adam M.

tomek_461
07-05-2019, 14:34
Czyli rozumiem że wykonanie tego 15 metrowego odcinka z cyrkulacją z dobrej rury nie będzie powodowało nadmiernego wychładzania bufora?

Czy zastosowanie np takiej rury UPONOR QUATTRO RURY PREIZOLOWANE 2X32X2,9 2X25X3,5 będzie dobrym rozwiązaniem, czy lepiej wykonać dwa niezależne rurociągi dla CO i CWU (ułożyć dwie rury preizolowane w których są po dwie rurki)?

romano78
Opcja z załączaniem pompki była by chyba mało wygodna. Mógł byś natomiast bardziej szczegółowo opisać zastosowanie dodatkowego małego baniaczka w domu?

romano78
07-05-2019, 16:21
W jednym rurociągu raczej będą mniejsze straty jeśli byś dał tego uponora to nawet obyło by się może bez cyrkulacji tylko ta cena dobrze liczę ze ponad 5tys.

tomek_461
07-05-2019, 17:19
No niestety około 5 tys. Robiąc dwa oddzielne rurociągi za ruryzapłacił bym około 3,5 tys.

romano78
07-05-2019, 18:01
Zawsze możesz samemu taki rurociąg wykonać są otuliny poliuretanowe o gr.nawet 5cm kupujesz alupex fi 32co. i25 do cwu wkładasz taka rurę wraz z otulina w rurę oslonowa niebieska do kabli lub żółta drenazowa bez dziurek nie wiem czy by nie było lepiej jak ten uponor tyko z dzień trza było poświęcić poskadac to ,koszt pewnie ok.1500zl

tomek_461
08-05-2019, 08:50
Policzyłem z grubsza i wyszło mi że za materiały do zrobienia tych rur wyszło by przynajmniej 2000zł, więc raczej wybiorę gotowe rozwiązanie.

Nadal pozostaje pytanie czy CO i CWU prowadzić w jednej izolacji czy w dwóch oddzielnych.

adam_mk
08-05-2019, 13:54
Taniej i dobrze.
Tak bym zrobił.
Nawet jak nie będzie - szybko, bo trzeba coś "tymi ręcami"...

Adam M.

tomek_461
13-05-2019, 08:35
Jeśli zrobienie tego samemu pozwoli uzyskać jakość równą albo lepszą niż rozwiązanie fabryczne, a dodatkowo będzie odczuwalnie taniej to niema problemu żeby zrobić coś "tymi ręcami".

Chris Zielonka
13-05-2019, 11:40
Nadal pozostaje pytanie czy CO i CWU prowadzić w jednej izolacji czy w dwóch oddzielnych.
Po mojemu to są 4 ! oddzielne izolacje. Można je połączyć w jedno ale dopiero jak każda z rur będzie miała własną i bardzo dobrą izolację.
Latem zasuwa tylko CWU więc warto aby mu ciepełka CO nie odbierało a zimna powracająca obok gorącej też nieciekawe połączenie.
Każda więc z osobna a dopiero dla odizolowania całości od gruntu owinąć wszystkie .

adam_mk
13-05-2019, 14:21
Popieram!
Wtedy można położyć 2, 3, 5, 7 czy ile by się przydało.
A nie tyle ile "dali"

Adam M.

Chris Zielonka
14-05-2019, 14:26
A może jedynie dwie rury te od CO a w domu dobry wymiennik dla odbioru CWU ? odpada koszt wężownicy w buforze. Start pompy obiegowej po stronie bufora zawsze jednocześnie ze startem którejkolwiek pompy w domu ?
Dodatkowa zaleta to to że jak działa CO to woda gorąca w kranie jest prawie od ręki.

romano78
14-05-2019, 21:31
A może jedynie dwie rury te od CO a w domu dobry wymiennik dla odbioru CWU ? odpada koszt wężownicy w buforze. Start pompy obiegowej po stronie bufora zawsze jednocześnie ze startem którejkolwiek pompy w domu ?
Dodatkowa zaleta to to że jak działa CO to woda gorąca w kranie jest prawie od ręki.

A co gdy c.o. nie działa ,wtedy po odkreceniu kranu napewno trzeba będzie czekać dłużej bo wymiennik
Który musi być spory bedzie się chwile nagrzewac pozatym trzeba będzie odkamieniac wymiennik co jakiś czas

tomek_461
15-05-2019, 10:33
Po mojemu to są 4 ! oddzielne izolacje. Można je połączyć w jedno ale dopiero jak każda z rur będzie miała własną i bardzo dobrą izolację.
Latem zasuwa tylko CWU więc warto aby mu ciepełka CO nie odbierało a zimna powracająca obok gorącej też nieciekawe połączenie.
Każda więc z osobna a dopiero dla odizolowania całości od gruntu owinąć wszystkie .


Czyli lepiej będzie poprowadzić CO i CWU niezależnie. Nasuwa się też pytanie czy lepiej dla CO wykonać dwie oddzielne niezależne izolacje w osobnych rurach osłonowych, czy np dwie rury 32 zaizolować otuliną 13 mm po czym umieścić je we wspólnej otulinie 10 mm i włożyć do rury osłonowej 160?

Dla CWU wydaje mi się że można rurę zasilająca i tą od cyrkulacji umieścić obok siebie bez izolacji pomiędzy nimi, będzie tam przecież krążyć woda o tej samej temp. więc nie będzie między nimi wymiany ciepła.

Realizacja CWU poprzez wymiennik odpada ze względu na niską temperaturę zasilania CO (podłogówka). Poza tym tak jak mówi romano78 byłyby problemy z pozyskaniem CWU latem.

romano78
15-05-2019, 11:03
Rura cwu i cyrkulacyjna nie mogą się stykac po załączeniu cyrkulacji w rurze cwu płynie gorąca a w cyrkulacyjnej zimna z instalacji w domu gdy juz cyrkulacyjna zacznie się robić ciepla to pasowało by aby jakiś termostat wyłączył pompke cyrkulacyjna cwu bo po co pchać ciepłą wodę spowrotem do bufora.
U siebie robiłem taki rurociąg tylko w innym celu chyba z godzinę mi zajęło naciągnąć otuline na rury i wsadzić w osłonowe tylko troche mniejsza srednica ale odleglosc prawie 30mb.

tomek_461
15-05-2019, 11:34
Tak jak pisałem w pierwszym moim poście:
"Mam pomysł aby wykonać cyrkulację na odcinku 15m garaż-dom z rur preizolowanych (instalacja w domu bez cyrkulacji)" Tak więc woda wychłodzona w domu nie będzie podlegać cyrkulacji. A sterowanie pompki termostatem moim zdaniem nie zda egzaminu w takim układzie. Dla ograniczenia strat ciepła i zużycia energii przez pompkę zastosował bym sterownik czasowy który włączał by pompkę w godzinach w których używa się ciepłej wody.

romano78
15-05-2019, 12:05
Nawet jeśli będzie cyrkulacjia zalaczana na stale w jakis tam godzinach to nie warto dac termostatu na rurze cyrkulacyjnej? Potrzebny jest termostat przylgowy za 50 zł przytulony gdzieś na rurze cyrkulacyjnej w domu przed wejściem w ziemię cyrkulacjia jest potrzeba do prysznica i umywalek po co ma mielic wodę nie potrzebnie termostat ustawiony np.na 45stopni pompka się załącza gdy obroci wode i rura cyrkulacyjna osiagnie 45 stopni pompka się wylacza gdy spadnie np.do 40 stopni zalacza się.

Chris Zielonka
15-05-2019, 16:03
Co jest lepsze w praktyce trudno mi ocenić ja jej nie mam Próbuję wskazać możliwe rozwiązania jakie mi przychodzą do głowy. I tak mając PEWNOŚĆ ze nie mam sporych strat po drodze, wymiennik da się wykorzystać-W buforze ma być zawsze woda gorąca minimum te 45C. Dopiero za wymiennikiem zawór termostatyczny trójdrogowy ustawiony na tyle ile trzeba dla CO i pompa. Wtedy CWU ma do dyspozycji gorący wymiennik. Jak nie pracuje CO wymiennik miałby bypass. Najbardziej pomysłowi z wymiennikiem szkodzi ten cholerny kamień zawarty w wodzie żywej CWU ale na niego zapewne też są sposoby.Z góry zaznaczam że to tylko pomysły które sądzę że warto omówić.

romano78
15-05-2019, 17:11
Czyli rura zasilająca co .wchodzi w wymiennik z drugiej strony wychodzi dalej zawor trojdrozny pompka i grzejniki czy podlogowka kto tam co ma.

Chris Zielonka
16-05-2019, 07:20
Dokładnie tak to widzę. Zamiast wężownicy CWU w buforze montujemy wymiennik w domu. O ile izolacja wymiennika i rur idących z bufora jest bezstratna to możnaby się nawet pokusić o stałe zasilanie wymiennika. Tylko ten kamień w wymienniku po stronie CWU, nie wiem na ile to duży problem, może jakiś odkamieniacz dla całej instalacji wody na wejściu do domu ?

Dzus
16-05-2019, 07:51
Witam od dłuższego czasu czytam forum i czas zadac pytanie panowie. Kupilem ziornik na bufor. To zbiornik po hydroforze przeponowym czy on sie nada???

Dzus
16-05-2019, 07:52
Nie wiem czy decyzja nie byla zbyt pochopna. Czy napewno bedzie to dobre rozwiazanie.

Adamzk
16-05-2019, 08:07
Witam wszystkich to i ja się pochwalę moim buforem ,w listopadzie 2018 r. przeprowadziłem modernizację kotłowni węglowej, kocioł węglowy wymieniłem na kocioł zgazujący drewno Defro HG 23 KW . Z kotłem współpracują dwa bufory po 1300 litrów pojemności każdy , ładowane są przez laddomat z wkładką termostatyczną 72 stopnie. Bufory nie posiadają żadnych wężownic tylko w środku są wspawane ceowniki oddalone o dwa centymetry od ściany bufora ceowniki te zapobiegają mieszaniu się zładu i kierunkują przepływ ciepła. Bufory współpracują ze zbiornikiem CWU o pojemności 300 litrów mającym dwie wężownice do zbiornika CWU podłączone są trzy solary płaskie. Istnieje możliwość przeładowania ciepła ze zbiornika CWU do buforów . Instalacja jest typu zamkniętego zabezpieczona dwoma naczyniami wzbiorczymi o pojemności 200 litrów każdy. Jak na razie instalacja sprawdza się bardzo dobrze.
https://photos.app.goo.gl/tPqfbnftrP6Aq4266

tomek_461
16-05-2019, 08:55
Dokładnie tak to widzę. Zamiast wężownicy CWU w buforze montujemy wymiennik w domu. O ile izolacja wymiennika i rur idących z bufora jest bezstratna to możnaby się nawet pokusić o stałe zasilanie wymiennika. Tylko ten kamień w wymienniku po stronie CWU, nie wiem na ile to duży problem, może jakiś odkamieniacz dla całej instalacji wody na wejściu do domu ?

W rozwiązaniu jakie proponujesz trzeba będzie między domem a garażem przesyłać wodę o wyższej temperaturze, co spowoduje wyższe straty na przesyle. Zrobienie izolacji o minimalnych stratach będzie drogie, fabryczny rurociąg z dwiema rurami 32 w rurze osłonowej 200 ma straty ok 12 w/m, na 15 m daje to 180W. Wielkość strat podawana przez producenta jest liczona pewnie dla wysokich temperatur przesyłanej wody. Jeśli umieścił bym zawór trójdrożny przy buforze i przesyłał wodę do zasilania podłogówki o temp 35-40 st. to straty na przesyle będą mniejsze niż gdybym przesyłał wodę o temp 80-90 st. (do tylu trzeba by grzać bufor) i mieszał ją dopiero w domu zaworem trójdrożnym.

Jeśli chodzi o kamień w wodzie to mieszkam w okolicy z bardzo twarda wodą, więc jej zmiękczanie też będę rozważał, ale to osobny temat do dyskusji.
Mam natomiast pytanie do osób mających doświadczenie w podgrzewaniu wody przez wężownicę w buforze, czy ta wężownica nie ulega zakamienianiu po dłuższym czasie?

Dziękuję za przedstawianie różnych propozycji, dzięki nim mogę rozważyć rozwiązania o których sam bym nie pomyślał.

romano78
16-05-2019, 08:57
Dokładnie tak to widzę. Zamiast wężownicy CWU w buforze montujemy wymiennik w domu. O ile izolacja wymiennika i rur idących z bufora jest bezstratna to możnaby się nawet pokusić o stałe zasilanie wymiennika. Tylko ten kamień w wymienniku po stronie CWU, nie wiem na ile to duży problem, może jakiś odkamieniacz dla całej instalacji wody na wejściu do domu ?

Jeśli już to rura zasilająca C.o.musiała by iść bezpośrednio na co po drodze zawor trojdrozny i pompka co. A do wymiennika osobne odejście przez trojnik przed zaworem trojdroznym i z osobna pompka plus tego rozwiązania ze zbiornik rozladowywal by się bardzie warstwowo jak z wezownica cwu.

Dzus
16-05-2019, 08:58
A wygląda on tak
https://photos.app.goo.gl/ffbhV7KGaHiwcizx8

Dzus
16-05-2019, 08:58
A wygląda on tak
https://photos.app.goo.gl/ffbhV7KGaHiwcizx8
Nada sie??

romano78
16-05-2019, 09:14
Nada sie??

Jak ma z 600l min to może być

Dzus
16-05-2019, 09:20
Ma 500l mam dom 55m2 tak ze bedzie ok ale myślę o tym czy nie za cieki albo cos? Nie mam z kim podyskutowac

Dzus
16-05-2019, 09:22
No i jest to zbiornik hydroforowy przeponowy mam zamiar wyzucic przeponę i napełniać go ale czy to zda egzamin czy jest do tego przystosowany? Przystosowany do pracy bez membrany/ przepony?
Czy poprostu wywaliłem pieniądze w błoto

romano78
16-05-2019, 09:47
No i jest to zbiornik hydroforowy przeponowy mam zamiar wyzucic przeponę i napełniać go ale czy to zda egzamin czy jest do tego przystosowany? Przystosowany do pracy bez membrany/ przepony?
Czy poprostu wywaliłem pieniądze w błoto

Nadaje się jak najbardziej przynajmniej powyżej przepony jest napewno zdrowy a od dolu może być skorodowany takie zbiorniki hydroforowe się nadają najbardziej na bufory bo są to zbiorniki ciśnieniowe więc solidne i najlepszy taki który nie widział nigdy wody lub ze to była woda kotlowa i służył za naczynie w jakiejś dużej instalacji.

Chris Zielonka
16-05-2019, 15:06
W rozwiązaniu jakie proponujesz trzeba będzie między domem a garażem przesyłać wodę o wyższej temperaturze, co spowoduje wyższe straty na przesyle. Zrobienie izolacji o minimalnych stratach będzie drogie, fabryczny rurociąg z dwiema rurami 32 w rurze osłonowej 200 ma straty ok 12 w/m, na 15 m daje to 180W. Wielkość strat podawana przez producenta jest liczona pewnie dla wysokich temperatur przesyłanej wody.

Dlatego pisałem - "o ile izolacja jest bezstratna" chcąc zwrócić na ten aspekt uwagę. Jak pójdą 4 rury na małej temp to suma strat może być taka sama jak dwie na wyższej.Tutaj to już potrzeba konkretnych obliczeń. Ale zawsze można i jest też łatwiej docieplić te dwie fabryczne rury. Tak myślę że jak co kilka lat przemyjesz ten wymiennik octem czy innym odkamieniaczem to powinien długo działać.Jeszcze jednym plusem wymiennika byłoby to że mógłby robić za grzejnik w razie potrzeby. Poza tym koszt wymiennika chyba sporo niższy niż wężownica plus różnica w cenie tej otuliny.
Pozdrawiam -
Współczuję bólu głowy. Jak robiłem swoją instalację to projektowałem ze dwa miesiące czytając forum a i tak jest inna niż myślałem że będzie. Grunt że działa tak jak powinna-czyli jak to Pan Adam mówi (pozdrawiam) - jest idiotoodporna, bezciśnieniowa i grzeje tam gdzie trzeba.

adam_mk
16-05-2019, 15:06
Jak masz gdzie to...
Każ zwinąć jeden arkusz blachy 3mm w rurkę.
I tak chcesz to rozcinać i spawać.
"Przedłuż" ten baniak i będzie wręcz ideał.
Najważniejsze dla wytrzymałości są dekle/dennice.
Tu są obłe co znacznie podnosi ich wytrzymałość.

A przy okazji tej roboty wstawisz tam wężownicę CWU...

Adam M.

romano78
16-05-2019, 17:07
Tylko jak będzie rozcinal to niech spusci powietrze ja jak rozcinalem ostatnio nie pomyslalem o tym bo hydrofor mial dziure na dnie a gora byla nabita do paru atmosfer a myslalem ze to jest zwykly hyrofor bez przepony jak zaczolem ciąć jak pierdyklo to mało na zawal nie zszedlem.

romano78
16-05-2019, 17:38
Wymiennik może i wyjdzie taniej ale nie wiele bo potrzeba by taki ponad 1m2 po jednej stronie kamień to może nie jest wielki problem wystarczy dac tam trojniki i i cztery zawory jaki baniaczek z octem i pompka podpinana pod wymiennik np na noc raz do roku.

Dzus
16-05-2019, 20:08
Powietrze spuściłem jako 1 i juz wyjąłem przeponę teraz ogarnianie reszty ;)

Chris Zielonka
17-05-2019, 09:18
to i ja się pochwalę moim buforem ,wymieniłem śmieciucha na kocioł zgazujący drewno Defro HG 23 KW . Z kotłem współpracują dwa bufory po 1300 litrów pojemności każdy , Instalacja jest typu zamkniętego zabezpieczona dwoma naczyniami wzbiorczymi o pojemności 200 litrów każdy. Jak na razie instalacja sprawdza się bardzo dobrze.
https://photos.app.goo.gl/tPqfbnftrP6Aq4266

No piękne dzieło Mam kilka pytań - jak długo ładują się bufory tym kotłem i ile opału on zjada na to. Czy nie za mało miejsca jest w szafce gaśniczej ? :)
przydałoby się tam jeszcze parę centów na talerzyki, bo jak sąsiad wpadnie to zastawa się przydaje. :)

Bogusław_58
17-05-2019, 10:25
W Augustowie na złomie (od wczoraj) stoi baniak (po oleju napędowym ) na oko 2 - 3 m3. Ma również "słuszną " rewizje.

Dzus
17-05-2019, 11:26
A czy ochrone kotla moge zrobic poprzez bypass i zasuwe na nim?
Czy lepiej dac zawor 3d?
Albo cos jeszcze innego?

Chris Zielonka
17-05-2019, 12:41
TERMOSTATYCZNY !!!!! zawór 3D z ustawianą temperaturą . Na dopływie do niego woda gorąca i zimna, a na na odpływie będzie również potrzebna pompka która zaciągając zmieszaną wodę z zaworu wepchnie ją do pieca - ten układ montuje się na powrocie do pieca.

adam_mk
17-05-2019, 14:00
Najbezpieczniejszy jest układ otwarty (na atmosferę).
Jakiś tajemniczy defekt umysłu sprawia, że większość jakoś woli układ zamknięty, który tworzy sporo problemów i potencjalnie jest niebezpieczny.

Adam M.

Dzus
17-05-2019, 15:00
No u mnie układ otwarty bez dyskusyjne. Nie ma sensu utrudniać tak prostego układu. Tylko zastanawiam sie nad ochronną pieca przed tzw zimnym powrotem. Chcialem zrobic bypass i wstawic prosty zawor zeby mieszac wode ale czy to zda egzamin. Czy musi byc ten termostat

romano78
17-05-2019, 16:52
Termostatyczny i masz spokój piec zawsze dostaje tyle ile ustawisz a taki zwykły baypas to różnie nie zawsze masz taką samą temperaturę na powrocie uzależniona o temp.na wyjściu z pieca

adam_mk
17-05-2019, 16:58
Nie, ale....
Będzie coś do podmieszania jak nie jesteś , no, ten..., co wiesz, że nie jesteś!

WYGODNIE JEST jak z kotła wypływa woda w temperaturze, jaką TY ustawisz.
Inaczej zawartość bufora przez kocioł ze cztery razy przegonisz, zanim bufor ciepełkiem się CAŁY napełni.
Części bufora wtedy nie napełnisz, choćbyś nie wiem co robił.

Laddomat, układ z zaworem mieszającym termostatycznym, układ z termostatem od TIRa lub podobny.

Adam M.

Adamzk
18-05-2019, 14:05
Na jednym załadunku bukiem po wyłączeniu wszystkich obiegów bufory ładują się od 30 stopni do 80 stopni w około cztery godziny. A jeśli włączone jest ogrzewanie domu i CWU to potrzebna ilość ciepła idzie do obiegów a reszta do bufora. Pod szafką hydrantową jest druga z filtrami do wody w niej jest więcej miejsca więc dajemy radę:stirthepot:

strusp
19-05-2019, 12:15
Adamzk, a ociepliłeś te bufory? Ze zdjęć wynikało, że za dużo miejsca na nie nie zostawiłeś

Chris Zielonka
20-05-2019, 08:12
Adamzk- to wygląda na to że produkujesz 150 kwh w cztery godziny - moc pieca wypada około 40 kw !!. ?
Nie podajesz ile drewna wchodzi do pieca to trudno ocenić wydajność pieca i opału a ciekawi mnie to bo miałem niedawno okazję taki piec kupić za 600 zł i mi uciekł bo za długo się decydowałem.
Szafka z filtrem jako dywersyfikacja dostaw energii jak najbardziej słusznie. Tez mam dwa miejsca zaopatrzenia w moc do pracy.
Pozdrawiam

Adamzk
20-05-2019, 08:15
Ocieplenie z wełny skalnej minimum 12cm a reszta ciepła ucieka i tak w dom więc strat dużych nie ma

Chris Zielonka
20-05-2019, 11:09
Ta skrzynia ze zbiornikami jest dość mała -pomyśl o perlicie nie wyjdzie go pewnie zbyt wiele a jest sporo lepszy. Ja mam w wełnie ponad 20 cm i nie jestem zadowolony.

Adamzk
21-05-2019, 10:01
Chris Zielonka- Pojemność komory załadowczej to około 93 litry kocioł zgazuje to na maksymalnych obrotach wentylatora wyciągowego teoretycznie ma mieć 23 kw mocy i muszę doprecyzować bufory mają poj.1300 litrów każdy ale zasilanie grzejników i podłogówki jest wpięte niżej od górnej dennicy a CWU idzie z samej góry tak że mam zawsze priorytet CWU jest to około 350 litrów zładu w buforach, który jest cieplejszy niż reszta. Okazja za 600zł trzeba było brać mój kocioł waży 540 kg. Tak że przy dobrej cenie złomu z tysiąc bum wziął :yes: . Perlit nie bardzo mi się nadaje bo mam drzwiczki rewizyjne do obsługi buforu 430590 A ta zabudowa wcale nie jest taka mała wełny weszło pięć paczek i jeszcze jest luźno.

Chris Zielonka
23-05-2019, 14:33
Ja dałem wełnę rozwijaną z rolki, miała lepiej wypełnić luki jak się rozszerzy i tek pewnie bylo. Jednak teraz po dwóch sezonach mam wrażenie że coś się pogorszyło bo ubywa mi kilka stopni na dobę.Jak zdobędę jakiś tani może używany perlit to zasypię zbiorniki ile się da. Na całość potrzebowalbym około 6m3 ale nawet połowa z tego byłaby zapewne dobra bo wtedy wełnę bym mocno sprasował i uratował trochę kilowatów. W Twoim kotle to waży raczej wmontowany do niego szamot niż blacha więc tej kasiorki byłoby mniej. Piec za 600 to nie był defro tylko jakiś atmos. Póki co pozostaję przy zasypowcu na węgiel i PC na powietrze.
Dążę do tego żeby zamontować taką pompę która poradzi sobie nawet w mrozy. Lubię palić w piecu ale przy metodzie palenia od góry to polega tylko na podpaleniu więc to już nie to a ubrudzić się trzeba czasem. Więc czas na kolejny ruch.

ktl
24-05-2019, 11:25
Panowie, czy kupno używanego, 7 letniego, fabrycznego bufora z miedzianą wężownicą do c.w.u. ma sens? Cena dobra, idealny pod moje potrzeby. Z zewnątrz wygląda dobrze, małe oznaki rdzy przy króćcach.

P.s. producent to czeska Dukla

Bogusław_58
24-05-2019, 17:28
Trzeba zajrzeć do środka no i ważne ile tej wężownicy ?

ktl
24-05-2019, 18:03
Dopóki nie kupię i nie rozetnę nie będę wiedział. Zaryzykuję i jutro po niego jadę. Wężownica prawdopodobnie 2,37 m2 a jeśli się poszczęści to 3,74 (wg informacji z katalogu producenta opcjonalnie były większe) plus 2,37 m2 wężownica solarna

500 litrów , podwyższę go o metr to powinno wyjść jakieś 750 litrów docelowo
Cena po negocjacji 400 zł

Bogusław_58
24-05-2019, 19:59
Wymiar wężownicy słuszny,
a cena nie wnosi ryzyka porażki :)

Ne$
29-05-2019, 14:17
Witam

Mój kocioł obecnie jest postawiony na podeście, jakieś 40 cm wyżej podłogi. Czy bufor może być niżej niż kocioł ? Czy trzeba zdjąć kocioł z postumentu i przerobić wylot do komina ? Powrót z bufora jest około 20 cm od posadzki, króciec w kotle w tej chwili około 50 cm od posadzki.

Jakiej grubości rury zastosować między buforem a kotłem ?

Czy w razie braku prądu zadziała grawitacja ?

Kocioł taki http://www.sad-co.pl/piece-co-seria-sad,3.html#

Bufor 750 litrów taki



http://www.solvarming.no/Produkter/page16/page16.html





Chciałem wykorzystać taki schemat z wyjątkiem tego, że CWU mam przez wężownicę w buforze

430886

A może lepszy schemat nilsena ?

kudlaty69
03-06-2019, 08:09
Pewnie już było ale nie mogę znaleźć.
Chodzi mi o układ aby priorytet maiła instalacja co a jak się nagrzeje piec to grzeje bufor. Jak bufor ciepły to woda do co by szła z bufora a jak bufor zimny to najpierw miała by być pobierana z pieca a później z bufora do czasu jego wychłodzenia. ja zamiast kotła mam pc i chcę jak najwięcej wykorzystać prądu jak świeci słońce czyli w dzień i minimalizując pobór prądu w nocy. Inaczej jak w nocy zabraknie ciepełka z bufora to pc ma grzać tylko co a nie bufor.

romano78
04-06-2019, 10:00
Pewnie już było ale nie mogę znaleźć.
Chodzi mi o układ aby priorytet maiła instalacja co a jak się nagrzeje piec to grzeje bufor. Jak bufor ciepły to woda do co by szła z bufora a jak bufor zimny to najpierw miała by być pobierana z pieca a później z bufora do czasu jego wychłodzenia. ja zamiast kotła mam pc i chcę jak najwięcej wykorzystać prądu jak świeci słońce czyli w dzień i minimalizując pobór prądu w nocy. Inaczej jak w nocy zabraknie ciepełka z bufora to pc ma grzać tylko co a nie bufor.

Wystarczy dac zasilanie z pompy do bufora przy zasilaniu z bufora do co.na tej samej wysokości i masz działanie takie samo jak przy pomocy zaworów trojdroznych z silownikiem

Tomasz Mi
18-06-2019, 11:42
Może komuś się przyda - poniżej link do filmu z moją instalacją kocioł co i bufor.

https://youtu.be/hux2Z5b9asM

Dzus
05-07-2019, 21:04
Panowie a co myślicie o zasilaniu i powrocie w osi bufora tzn zasilanie centralnie na środku patrząc od góry a powrót centralnie od dołu?
P.s. zauwazylem ze najwieksze forum o buforach zamiera ;(

adam_mk
05-07-2019, 21:17
805 stron wątku.
Chyba wszystkie warianty już były omówione i to po kilka razy.
Chyba mnie cieszy, że da się CZYSTO spalać w takim kotle jaki ktoś ma zamiast kisić opał i zadymiać.
Zakazywanie węgla w kraju na nim stojącym to idiotyzm, ale... nie powinno się go wydymiać zamiast spalać!
Bufor w tym bardzo pomaga.

Centralne zasilenie i powrót to turbulencja, uśrednianie temperatur.
Bufor tu opisywany jest warstwowym magazynem ciepła.
Trochę inne urządzenie, choć wygląda podobnie.

Adam M.

ucze sie na swoich b
06-07-2019, 07:23
A ja mam pytanie z innej bajki czy bufor 500 litrow starczy do podlogowke na 120 m Dom dobrze ocieplony z recuperacja z odzyskiem ciepla.30 podloga 22 sciany 30 piana sufit okna 0.9 grzane pradem w drugiej taryfie plus okienko w dzien 15-17 a woda bedzie z termy

adam_mk
06-07-2019, 08:05
500 litrów to około 47kWh akumulowanej energii.
Tona to około 93kWh.
Zapotrzebowanie takiego domu W MROZY to około 100kWh.
Sam oceń lub policz SWÓJ dom (OZC).

Adam M.

adam_mk
06-07-2019, 08:08
Ale takie baniaki można "dodawać". Łączyć tak, ze pracują jak jeden większy.
Jest tu wątek "kocioł i sto buforów".
Wstaw mniejszy, zobacz co się dzieje i ewentualnie dodaj mu kolegę.

Adam M.

Mishungh
06-07-2019, 16:45
https://www.facebook.com/marketplace/item/339107286746471/

kudlaty69
06-07-2019, 18:49
Taki to się kupuje za 900 zł na złomie :)

kulibob
07-07-2019, 11:25
Czy w takim zbiorniku rozbiór wody nie jest iluzoryczny? tzn jeśl np w nocy chodziła grząłka i grzała podłogówka kończy się tania taryfa. Dół zbiornika 30* strefa CWU 60*. Zaczyna świecić słońce i podłogówka zaczyna wciągać to na bierząco. Czy nie dojdzie do wymieszania całej wody w zbiorniku i schłodzenia CWU?

Podłoga podłączona na wysokości h2 i h7
432211

adam_mk
07-07-2019, 12:39
Bardzo dziwna konstrukcja.
Jest "do wszystkiego" (czyli - do niczego).
Twój "magazyn" jest miedzy H6 a H10
Bierz z H10 do zawora termostatycznego mieszającego (na podłogówkę).
Oddawaj do np. H2.

Ja swój zbiornik " z mamką" wypatroszyłem i wstawiam wężownicę miedzianą.
Przechowywanie dużej ilości CWU to kiepski pomysł, chyba, ze masz hotel!

Adam M.

kulibob
07-07-2019, 14:09
Jeśli wezmę z h10 to odpada mi cwu. W Twoim układzie lepiej mi dać dwa baniaki CO i CWU osobno ale to komplikuje wykorzystanie solarów do CO Chyba że latem CWU zimą CO.


Tej bańki nie chce traktować jako bufora do CO tylko coś w rodzaju kotła solarno-elektrycznegoalatem 120l CWU i 280CO.
A latem 400 litrowy zbiornik do CWU.

kulibob
07-07-2019, 18:54
Trochę pomyślałem i tak chyba było by lepiej. Poniżej dwie wersje są tam bojler 100l z podwójna wężownicą bo takimi dysponuje i bufor byłby 500-800l. Chociaż 800l to chyba dużo jak na 3-4solary

który ze schematów lepszy czy w ogóle do dupy?

432220
432221

Mishungh
07-07-2019, 20:14
Dużo sterowników do systemów solarnych obsługują 2 niezależne zbiorniki. Wystarczy w instrukcji sterownika poszukać odpowiedniego schematu. Przeważnie z wykorzystaniem zaworu trujdroznego.

BezRachunkow
08-07-2019, 08:59
Witam. Dużo czytam na temat fotowoltaiki oraz ogrzewania domu zimą. Zrobiłem sobie taki schemat na szybko. Dom około 160m2 stare budownictwo 1978r ocieplony 20cm styropianem dach ocieplony jeszcze podłoga mi została ale to przy remoncie.
Chciałem na początek pogratulować super pomysłowi stworzenia tej oto stronki :

http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/

jest super.

432241

Za dwa lata chciałbym przeprowadzić się na moją rodzinna wieś i chciałbym płacić małe rachunki za prąd itp. (auto elektryczne też ale FV mało będzie).

Wszystko będzie znajdowało się w piwnicy tzn. bufor piec itp. Jeszcze kominek do tego chcę dopiąć ale wejść brakło.

Chciałbym zobaczyć wasze pomysły na ogrzewanie buforu FW panelami solarnymi itp. I czy na prawdę da to dobre rezultaty daje. O czym muszę myśleć przy tej instalacji najbardziej? Dodam że fotowoltaika będzie na pewno w postaci 10KW. Kolektory też!. Pozdrawia m.

Tomasz Mi
08-07-2019, 15:11
W ten bufor z obrazka - bez wężownic nie da się poprawnie wpiąć wszystkich źródeł ciepła i odbiorników.
Przynajmniej do solarów potrzebujesz dodatkowej wężownicy. Gdybyś to wszystko chciał dobrze podłączyć musiałbyś zbudować swój własny bufor, bo fabryczne to są najczęściej pod jakieś typowe i proste rozwiązania, a twoje typowe i proste nie jest. Zastanów się, czy to wszystko jest Ci faktycznie potrzebne i czy ma to sens ekonomiczny.
Gdybym miał Ci coś doradzić, to mocno zredukuj ilość elementów systemu..
jeżeli bufor - to po co bojler,
jeżeli fotowoltaika - to po co solary,
jeżeli chcesz grzać prądem to po co i kocioł i kominek i solary razem (wystarczy jedno awaryjne źródło)
Jeżeli podłogówka to po co kaloryfery.
Nie wiem na jakim etapie jest twoja inwestycja, czy zamierzasz robić od zera, czy też adaptujesz to co już masz.

BezRachunkow
08-07-2019, 18:29
Adoptuje to co mam. słuszna sugestia co do ilości. Na pewno postawię na Bufor ciepła do tego grzałka Fotowoltaika i solary oraz piec na drewno. Piec na drewno to moje źródło awaryjne ! Ogrzewanie podłogowe będzie w 5ciu pomieszzczeniach ale w 3pomieszczeniach nie dam rady i grzejniki ;-(. Chciałbym zobaczyć jakieś instalacje bufor piec fotowoltaika na własne oczy i sprawdzić jak działa. Bufor to potężne rozwiązanie z tego co czytam ale musi być dobrze Ocieplony. Pozdrawia m.

Chris Zielonka
09-07-2019, 09:26
Dobra pompa ciepła taka z COP 2 przy minus 10, bufor i piec na drewno i zamykasz temat - Z darmowej energii wystarczy fotowoltaika - szkoda metrażu na solary wodne.

BezRachunkow
09-07-2019, 13:54
Rozumiem. No chciałbym nie chodzić do pieca i nie martwić się o drzewo itp. Będę dalej śledził wątki a Bufor ciepła bardzo mi się podoba. Fotowoltaika też musi być! Lubię jak coś działa bez zanieczyszczeń.

Dzus
09-07-2019, 23:06
Mam jedno pytanie koledzy jak sterujecie temp w domu?
Ja wymyslilem to tak sterownik pokojowy na 230 sterujacy pompa obiegowa na obiegu bufor dom.
A wy jak macie to rozwiazane?

Dzus
09-07-2019, 23:52
A i co sądzicie o pobieraniu c.o. z najwyszego punktu bufora w osi? Czy lepiej wspawac kruciec w scianie bocznej

adam_mk
10-07-2019, 05:33
Przeczytaj pierwszą stronę wątku.
Tam masz napisane - czemu to nie jest pomysł idealny.

Adam M.

Dzus
10-07-2019, 06:37
Niestety nie ma zdjęć które wszytko wyjaśniały

Dzus
10-07-2019, 09:34
Niestety nie ma zdjęć które wszytko wyjaśniały

Ale rozumiem ze najbezpieczniej wpawac kolana które wymusza ruch wirowy wody. Pozdr

Mishungh
10-07-2019, 22:55
Tu w skali makro
https://www.youtube.com/watch?v=l6mfx-WqAes&feature=share

Mishungh
17-07-2019, 09:52
CZESC pytanko mam, robiłeś już coś z tą instalacją? Jak coś to mogę Ci posunąć pomysł z zastosowaniem zbiornika CWU w domu.

Mishungh
17-07-2019, 09:58
CZESC pytanko mam, robiłeś już coś z tą instalacją? Jak coś to mogę Ci posunąć pomysł z zastosowaniem zbiornika CWU w domu.


tomek_461 do niego pytanie

szaryb
19-07-2019, 09:11
w #15925 https://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=7789568&viewfull=1#post7789568 Adam podał przykładowy rysunek kotła z grzałkami.
Nie bardzo wiem co i gdzie właściwie kupić. W sklepie dla instalatorów mogę kupić np. grzałki 3kW ale z regulatorami są wszystkie (przynajmniej tak mówi), grzałki 4,5 kW /bez sterowania/ są na flanszach 180mm - np. galmet "40-132400"). Ja sterowania nie potrzebuję, umiem sobie złączyć styczniki, zaprogramować raspberrypi itd..
Szukałem grzałek markowych. Te Elixy czy jak tam im, z alle, podobno potrafią padać po 3 miesiącach.
Mam chętnego mi zespawać kociołek, ale pyta jakie grzałki i jak mocowane (5/4?), w Dejku powiedzieli mi że >3kW są głównie na 6/4 (+regulator do 60*C ?).
W dodatku bufor (Austria 1500L) mam w zabudowanym kącie domu , coś 140x170cm prostokąt, czyli duża ciasnota na zmieszczenie instalacji, a flansza 180 na pewno nie ułatwi zadania.
Potrzebuję 12-14kW /3f/ grzałek.
Podpowiecie coś?

asolt
19-07-2019, 20:15
w #15925 https://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=7789568&viewfull=1#post7789568 Adam podał przykładowy rysunek kotła z grzałkami.
Nie bardzo wiem co i gdzie właściwie kupić. W sklepie dla instalatorów mogę kupić np. grzałki 3kW ale z regulatorami są wszystkie (przynajmniej tak mówi), grzałki 4,5 kW /bez sterowania/ są na flanszach 180mm - np. galmet "40-132400"). Ja sterowania nie potrzebuję, umiem sobie złączyć styczniki, zaprogramować raspberrypi itd..
Szukałem grzałek markowych. Te Elixy czy jak tam im, z alle, podobno potrafią padać po 3 miesiącach.
Mam chętnego mi zespawać kociołek, ale pyta jakie grzałki i jak mocowane (5/4?), w Dejku powiedzieli mi że >3kW są głównie na 6/4 (+regulator do 60*C ?).
W dodatku bufor (Austria 1500L) mam w zabudowanym kącie domu , coś 140x170cm prostokąt, czyli duża ciasnota na zmieszczenie instalacji, a flansza 180 na pewno nie ułatwi zadania.
Potrzebuję 12-14kW /3f/ grzałek.
Podpowiecie coś?

Ja stosuję takie:
https://allegro.pl/oferta/grzalka-do-wytwornicy-pary-8kw-i-wiecej-6022977311
niestety nie ma aktualnie wystawione 3x4 kW, ale mozna dzwonic i zapytać

Mishungh
20-07-2019, 21:52
https://egrzalki.pl/pl/p/ZESTAW-GRZEJNY-10kW-3x400V3x3%2C33kW230V-G-1-12-32-64/455

Mishungh
20-07-2019, 21:55
https://egrzalki.pl/pl/p/ZESTAW-GRZEJNY-10kW-3x400V3x3%2C33kW230V-G-1-12-32-64/455

https://egrzalki.pl/pl/p/ZESTAW-GRZEJNY-12kW-3x400V3x4kW230V-G-1-12-32-64/456

szaryb
21-07-2019, 09:54
Dom remontuję na mieszkanie tymczasowe (4 os), 2-4 lata, ale kto wie jak będzie.
Jedna grzałka kusi prostotą wykonania - jedna rurka. Trzeba trzymać zapasową raczej. Połączenie w gwiazdę to łatwiejsze sterowanie obciążeniem na fazach, bo mając [w planach] wykupione (11+4) 15kW mocy i piekarnik i płytę i żelazko i pralkę i .., muszę zimą wprowadzić jakiś plan, co by światło co raz nie gasło w domu. Precyzyjniej można sterować dwoma grzałkami, dajmy po 7kW (3f w gwiazdę), oczywiście posiadając jakiś element mierzący z grubsza aktualne obciążenie fazy i wyłączający część grzałek w jakiejś histerezie byłoby mniej stresujące.
Były w wątku zamieszczane zdjęcia takiego kociołka - wykonane przez forumowiczów?

Druga sprawa.
Jak regulować przepływ wody w takim kociołku? Grawitacja wszystko załatwi? Pompka? - dławić ją jakoś, aby na górę bufora pchała dopiero wodę 80-85*C.

Mając bufor 1500 i 55m2 w podłogówce na styro max. 10cm (a 70m2 w bryle budynku - warsztat nieogrzewany) wychodzi mi jedynie ok. <=80W/m2 ,coś 73kWh realnie przyjmuję w buforze 30-80*C (bez CWU! i zakładając martwe strefy u dołu bufora), czyli dzieląc przez 16 godzin I taryfy , mam ok. 4.6kW ciągłej mocy grzewczej. Odejmując CWU (woda pchana przez dwu płaszczowy bojler), to szacunkowo mam 70W/m2 dla CO. Nie liczę okienka 1T w dzień i grzania więcej jak 80, max. 85, bo izolacja zbiornika (też 4cm XPS pod zb. i folie do <=85*C wokół ) może mi się rozpuścić, zbiornik przechylić i ..wpaść do pokoju - nocna kąpiel w 85*C niezdrowa bardzo.

Czy ktoś zagrzał swój bufor do >80*C u dołu?

adam_mk
21-07-2019, 10:40
Osobiście widziałem zagotowane 2 tony wody.
Da się, choć łatwe to nie jest. :lol:
Wygenerowano naprawdę sporą chmurkę...

Adam M.

adam_mk
21-07-2019, 10:52
"Jak regulować przepływ wody w takim kociołku? Grawitacja wszystko załatwi? Pompka? - dławić ją jakoś, aby na górę bufora pchała dopiero wodę 80-85*C."

Było.
Kilka razy...

432691

Można tak.

Adam M.

Mishungh
21-07-2019, 11:58
Sterownik plus pompka "pwm". Przy grzalkach to żaden problem.

Ne$
26-07-2019, 10:12
Chciałbym zapytać o rozmieszczenie zasileń i powrotów w moim buforze. Wygląda on jak na zdjęciu 432864. Rozpiskę średnic mam w PDF, jeśli można tu załączyć to proszę o pomoc jak to zrobić. na górze jest 1" króciec w deklu, później 3 od góry też 1" i drugi od dołu 1".

1. Czy ładować z kotła od góry a pobierać do CO (podłogówka + grzejniki na osobnych obiegach z zaworami termostatycznymi), czy może ładować od boku a pobierać z samej góry?
2. Jakie średnice rur do CO ? 1" czy 3/4 wystarczy ?
3. Gdzie powrót z CO, bo powrót do kotła rozumiem w tym 1" od dołu, czyli jak najniżej

seler2
01-08-2019, 11:39
Powoli kończę moją kotłownię z baniaczkiem 2150L.

http://lh3.googleusercontent.com/wPozjv29tmAbCNAtCyhkNl-kyU_C4g7eFCEsFHO3wiYgpi020-ZUMLL7BnbwWM_NsOxgPsYtpZ1Ga6T3yPQELsweGqBOmFHpMzqf RkhB8xlldb7uTxAkMqBOLuv9u8cADXUYAHXbIr2RAKsyEa2gJ-rsnf-DBcwBnTbkb4K-8yrmumR0DBCdbS81dazTpGC5l_Es4pxoxjNXLIsf9Hmhm9pOPQ ua-j9ia9RE7XtdAnwTu1FL83BnapqqCf7IjPtzLe9cPh4nVbMgOPN MziQoaD0YghLIlMLUEB7ROf-AbRb6sycWKmOMwgxai4MWKcyv9aBVxGfvChLn6YlKugGqMpgqj u9XpVGUIuFQRm7hWfG9s_oUOt1q71aZXmXBsIyUi0fmXYY7a6S GwIMLbBlcmXwqHfPeki3NGXSL5s2SqYb-TuINxRFQ0brI34_RuPx-bxUWjQSFfUMMZrMX2-PX1nqknUydnSS_6zSkSEmuZph95zZlKGFYyRLA4jXhyMiftKBY D73dQTGmHhOJsC9VVBmtMLX585PKdlU8wTIayK9Q02kiLkglnF jWXjvmCTMvWWgY18euCKOgBrQdJaY823ffJbEgSu3Mbh4-_6yQ1HKQzu_mYF238KSrnkdLejPlAR4Cs6myI1JDTLtURl4QWN Mu4VBkccrxWXY_9Uo2wifKNsfVHrVopY6vJ-8xwNoAtHDysvDspOvgbBBDPriVQ7xZkQ=w800-no-tmp.jpg

Zostało jeszcze podpiąć naczynie wzbiorcze, podprowadzić elektrykę do pomp, próba ciśnieniowa, testowe palenie i zamknąć całość płytami PU takimi jak widać za buforem, zasypać w środku perlitem i finito.

Ale takie pytanie się mnie zrodziło:
Jak kontrolować poziom wody w buforze, tzn skąd mam wiedzieć że nie wyparowało/ubyło? Układ otwarty.

ironsmith
02-08-2019, 19:06
w naczyniu zbiorczym albo zrobić króciec kontrolny albo zawór pływakowy który sam będzie napełniał wodę, pilnujesz poziomu w naczyniu wzbiorczym które jest wyżej niż bufor jak tam jest woda jest też w buforze

adam_mk
02-08-2019, 21:15
Po co?
Manometr gdzieś nisko na instalacji (przy dole bufora) pokazuje SŁUP WODY w układzie.
1 at (bar) = 10m słupa wody.
No, około...

Adam M.

Mishungh
04-08-2019, 15:23
Pierwsze palenie w sezonie nagrzać instalacje i dopuścić wody aż przeklęci nadmiarem. I nic więcej chyba że komuś gdzieś ucieka to i się bawi w jakieś dopuszczenie automatyczne.

Mishungh
04-08-2019, 15:25
Albo ma baniaczek zbiorczy za mały

seler2
05-08-2019, 06:18
Czyli w sezonie nie ma na tyle dużych ubytków żeby należało się tym przejmować?
Gdy zbiornik wyrównawczy na strychu, to oprócz porządnej izolacji dać jakiś kabel grzejny czy coś?

Tomasz Mi
05-08-2019, 11:31
1. Zainstaluj manometr (warto go mieć aby kontrolować, czy wody gdzieś nie ubywa albo przybywa)
2. Zalej, aż do przelania i odczytaj ciśnienie - będzie to ciśnienie max instalacji
3. Zagrzej na maksa - nadmiar wody się przeleje
4. Kiedy instalacja się wychłodzi do temp. pokojowej +/- 20 stopni odczytaj ciśnienie będzie to ciśnienie minimalne. Warto też sprawdzić jaki jest stan wody w naczyniu, jeżeli poziom jest wysoki można nadmiar upuścić i dopiero wtedy zrobić odczyt ciśnienia minimalnego.
5. Uzupełniasz wodę przy zimnej instalacji do ciśnienia minimalnego.

jowit
07-08-2019, 08:14
Witam!

Być może to już było, ale wkrótce przychodzi hydraulik i nie zdążę przeczytać.
Chciałem wykonać instalację z buforem w oparciu o ten schemat:
433331

Ale by mogła pracować również grawitacyjnie chciałem zmodyfikować w następujący sposób:
433332

W związku z tym mam następującą wątpliwość: czy po wychłodzeniu się kotła i wyłączeniu pompy z układu kocioł-bufor
nie będzie zaciągana również chłodna woda z kotła.
I jeszcze jedno pytanie czy można zasilać i pobierać ciepło z króćca na górnej dennicy , zawsze to było by trochę więcej ciepła do pobrania.
Układ ma pracować w systemie grzejnikowym.

Tomasz Mi
07-08-2019, 12:35
Tak, po zakończeniu palenia pompa będzie pobierała wodę zarówno z kotła jak również z bufora.
W Twoim schemacie lepiej pobierać wodę na grzejniki i bojler bezpośrednio z bufora.
Poza tym dwie pompy będą zakłócały swoją pracę.
Zasilanie bojlera chyba nie jest do końca przemyślane, musiałbyś wstawić trzecią pompę, a trzecia pompa to jeszcze większe zakłócenia.
Rurę na środku dekla zostaw do odpowietrznika. Pobieranie wody z góry dekla nie daj żadnych korzyści, a mocno zaburza wirowy ruch wody wewnątrz bufora.

jowit
07-08-2019, 13:04
Dzięki za odpowiedź.
Czyli lepiej będzie zrobić wg. schematu na sprzęgło czyli:
433349

czyli z obejściami bufora do bezpośredniego grzania bez bufora tak:
433350

Czy tak podłączony bojler będzie słabo grzany?

Tomasz Mi
07-08-2019, 15:02
Jeżeli chcesz mieć wodę w bojlerze o temp. 80 czy 90 stopni albo grzać wodę tylko jak palisz w piecu to możesz tak podłączyć. Lepiej zrobić to na obwodzie z grzejnikami.
Te obejścia są niepotrzebne, one nie zwiększają funkcjonalności układu. Podejrzewam, że chodzi Ci o to, żeby mieć szybciej ciepła wodę na grzejnikach.
Bez tych obejść gorąca wodę masz może 5 minut później.

awaria09
10-08-2019, 09:55
Witam wszystkich, mam na imię Szymon. Od jakiegoś czasu czytam ten temat i w końcu przyszedł czas na budowę własnego bufora. Jest tutaj bardzo dużo informacji, które przyznam otwarły mi oczy i pozwoliły trochę inaczej spojrzeć na temat ogrzewania. Trochę o budynku, jest to nowo wybudowany dom, przegroda max+20cm styropian, poddasze skosy zalewane+20cm styropian , 40cm styropian na płycie poddasza. pod wylewką 10cm grafitowy+folia+papa termozgrzewalna.
okna plastik pakiet 3 szybowy. Drzwi dąb gr 8cm. Fundament styrodur 10cm. Z racji braku sieci gazowej, ogrzewanie paliwem stałym głównie drewno bukowe bo pełno w około. Piec zgazowujący+ ewentualnie pelet. Parter podłogówka wszędzie+ grzejniki, wiem przesada dowiedziałem się za późno. Poddasze grzejniki tylko w łazience podłogówka. Planowany bufor ok ok 1700-1900l. Będzie to klocek, odpowiednio wzmocniony, wymiary jakie mnie puszczają to 90x110x180. A i będzie to układ otwarty naczynie wzbiorcze 150l już jest na strychu, wysokość słupa wody ok 9m. Małe pytanko zanim zabiorę się za rysunki. Czy bufor o przekroju prostokątnym po za problemem z parciem wody, zachowuje się tak samo jak walec.? tzn ładowanie, uwarstwienie czy wirowanie zładu.

Pozdrawiam

Bogusław_58
10-08-2019, 12:08
Ładowanie i uwarstwienie powinno być takie same.
Wirowanie będzie dużo mniejsze a w narożnikach jego brak.
Piszę to na podstawie obserwacji gazu(spalin) ale już dawno nauka twierdzi, że gaz zachowuje się tak jak woda.
Użytkuję nieduży zbiornik prostokątny i działa bardzo poprawnie. Na decyzję wpływ miała niska cena oraz to że zajmuje mało miejsca, a z tym też był problem.
Obecnie dołączam do niego drugą wężownicę przeznaczoną do słoneczka z JAD-a (z"demobilu" )Będzie wpięty w rurę ładującą zbiornik idąca od pieca.

strusp
14-08-2019, 09:28
awaria09: Jak możesz,to uniknij prostopadłościennego bufora. Okrągłe podstawy są dużo przyjemniejsze w użytkowaniu, śpisz spokojnie :)
Dużo łatwiej jest też wężownice w środku umieścić, polecam taką na cwu!

Bogusław_58
14-08-2019, 11:18
Argument z wężownicą wyjęty z sufitu.
Owszem okrągły zbiornik jest mocniejszy,
a umieszczone w nim 2 wężownice dają lepsze możliwości ocieplenia całości.
Jednak nie ma to znaczenia jeśli celem ma być dogrzanie mieszkania z wykorzystaniem STRATY.
Korzystają z tego producenci dając cieńsze ścianki.
Mój "kwadraciak" z kwasówki za 100 zł ma grubą blachę i pracował w państwowej firmie za nim wylądował na złomie.
Dzięki temu ze jest prostokątny zmieściła się w nim wężownica też ze złomu z dwóch chłodnic o łącznej długości 54 m.
Owszem, jakby za oba warianty solidnie płacić, wtedy WIADOMO : okrągły jest tym właściwym :)

Bogusław_58
14-08-2019, 19:53
Projekt Adama jest nie do przeskoczenia.
Tak piszę, by nie było wątpliwości :)
Obecnie jednak złomowisko dostarcza różnych "cacek" wcześniej niedostępnych, więc nie branych pod uwagę w konstrukcjach indywidualnych.
Dobrym przykładem są właśnie JAD - y.
Podejrzewam, że można go wybebeszyć i włożyć do zbiornika jako wężownicę dolną :)

Chris Zielonka
14-08-2019, 21:17
"Obecnie jednak złomowisko dostarcza różnych "cacek""
Melduję że moje właśnie przestało "ssyny nawet złom zepsuli"
Wstawili dwa pojemniki wielkości wagonu i nie ma jak pooglądać co jest na placu.
Podobno ekodebile, ale fakt jest taki że ten kraj za 10 lat się złoży jak domek z kart - wszak u nas wszystko sznurkiem i drutem sie trzyma.
Nie może być tak żeby deszcz padał na złom i biedna matka ziemia która wszystkie jego składniki sama urodziła otrzymała je na powrót.
Chore chore i popi....lone
przepraszam wrażliwych

awaria09
15-08-2019, 10:13
Bardzo chętnie bym unikną kwadraciaka, lecz walec który by wszedł to 1.1 m3 a klocek już 1,6-1,7m3 wody. Zamierzam go zrobić z czwórki blachy, wzmocnieniem będą pręty spinające w środku spawane na zewnątrz, dodatkowo nie zaszkodzi zrobić opaski na zewnątrz z płaskownika na kant. Dno posadowione płasko na styrodurze też wytrzywa siły się zniosą.:confused:. No chyba że ktoś wybije mnie z błędnego myślenia że nie ma sensu kombinować dla tych dodatkowych 500l, to robię walec. Bogusław_58, czy wężownice cwu robiłeś okrągłą, czy możę taką na kształt klocka.

awaria09
15-08-2019, 11:06
chodzi mi o to.

Bogusław_58
15-08-2019, 11:51
Włożyłem gotową i jest w kształcie klocka :)
Ta ze zdjęcia 1 będzie łatwiejsza do zrobienia w warunkach domowych .

kudlaty69
18-08-2019, 16:54
Czołem na budowie. Mam pompę ciepłą powietrzną samoróbkę i fotowoltaikę na dachu oraz pozostałość bufor do śmieciucha.
Chodzi mi o to iż chcę grzać bufor w dzień jak jest ciepło i panele produkują jakiś prąd. Jak się skończy zapas z bufora to pc pędzi dalej ciepło ale z pominięciem bufora. CWu zawsze priorytetowo będzie grzało. Schemat mocno uproszczony.
Spójrzcie na schematy czy dobrze kombinuję?
Zasilanie bezpośrednio co z pominięciem bufora.
433691
Zasilanie bufora i zasilanie co z bufora.
433692

adam_mk
19-08-2019, 07:16
Projekt Adama jest nie do przeskoczenia.
Tak piszę, by nie było wątpliwości :)
Obecnie jednak złomowisko dostarcza różnych "cacek" wcześniej niedostępnych, więc nie branych pod uwagę w konstrukcjach indywidualnych.
Dobrym przykładem są właśnie JAD - y.
Podejrzewam, że można go wybebeszyć i włożyć do zbiornika jako wężownicę dolną :)

Dzika rzecz, ale...
Ja też ostatnio widuję JADy na złomie!
Pomysł z wybebeszeniem jest bardzo dobry!

A złomy, faktycznie, popsuli!
Ekodebile paskudne!

Adam M.

Dzus
19-08-2019, 21:02
Witam panowie czy wszscy stosuja zawór mieszajacy do wody zasilającej grzejniki? Czy daje ktoś bezpośrednio gorąca ja dom a używa tylko kryz na grzejnikach?

Chris Zielonka
20-08-2019, 08:22
Co ma kryza do mieszania ? Mieszamy po to aby regulować temperaturę grzejników a kryzujemy aby wyrównać przepływy czyli żeby do każdego grzejnika dotarło tyle samo wody lub tyle ile potrzeba.
A wracając jeszcze do tych złomów - debile bo nie rozumio że każda odzyskana do ponownego użytku część oszczędza środowisko bo nie zatruwamy go ponownym wytwarzaniem i zapewne jest to w skali odzysku z jednego złomu milion razy bardziej dobre dla środowiska niż ta rzekoma trucizna ze składowiska mu szkodzi.

Tomasz Mi
02-09-2019, 11:42
Przy buforze trzeba koniecznie zastosować zawór trójdrożny, aby obniżyć temperaturę wody zasilającej instalację. Najlepiej trzymać się dwóch zasad:
1. Grzać bufor do możliwie najwyższych temperatur,
2. Zasilać instalację możliwie najniższą temperaturą.

Pierwsza zasada pozwala najefektywniej spalać paliwa stałe w kotle i wykorzystać w pełni magazyn energii cieplnej jakim jest bufor, a drugiej zasady warto się trzymać ze względów zdrowotnych.
Powszechnie uważa się, że na górne drogi oddechowe źle wpływa wysoka temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych. Co jest prawdą. Z drugiej strony wychłodzenie organizmu sprzyja namnażaniu się wirusów i bakterii i organizm naturalnie zwalcza je podwyższając swoja temp. pow. 37 stopni. Z trzeciej strony jest coś takiego jak komfort termiczny inny dla każdego człowieka (tolerancja na chłód jest wyższa u osób które stosują droższe paliwa :D ). Jak jest w takim razie optymalna temperatura.
Od lekarzy słyszałem wielokrotnie, że najlepiej w dzień nie przekraczać 21 a w nocy 20. Dla mnie są to wartości na granicy akceptowalności ale mało komfortowe, kobiety najczęściej w takich temperaturach marzną. Z drugiej strony latem temperatury w pomieszczeniach mamy najczęściej dużo wyższe niż 21 stopni i w tym czasie wcale nie chorujemy na zapalenia górnych dróg oddechowych. Jak widać to nie sama temperatura jest głównym problemem. Problemem jest najczęściej bardzo suche powietrze i własnie bardzo gorące grzejniki w pomieszczeniach, które gwałtownie unoszą powietrze z podłogi razem z tym wszystkim co na nie opadło jednocześnie nadmiernie wysuszając i rozpylając po całym pomieszczeniu. Można mieć bardzo niezdrowe powietrze w pomieszczeniu ogrzewanym do 21 stopni, gdy grzejemy zbyt ciepłymi kaloryferami i zbyt szybko podnosimy temperaturę i możemy mieć przyzwoite warunki w pomieszczeniach ogrzewanych do 23 stopni - małe wahania temperatury, powolny jej wzrost i spadek, lekko ciepłe kaloryfery. Mając bufor bardzo dobrze można sterować temperaturą wody w instalacji, tempem nagrzewania się pomieszczeń, łatwiej utrzymywać stałą temperaturę. Przy buforze warto mieć przewymiarowane grzejniki.
Czy warto utrzymywać stała temperaturę? Jest bardzo dużo argumentów za stałą temperaturą, problem tylko jaka to miałaby być temperatura. Bardziej komfortowa do spania, czy do wieczornego wypoczynku? Trudno jest taką wartość ustalić. Na pewno nie warto zbytnio wychładzać pomieszczeń, aby potem gwałtownie podnosić temperaturę zwłaszcza, że we wcześniej wychłodzonym pomieszczeniu inaczej odczuwamy ciepło. (Ja mam biuro, które przez weekend nie jest ogrzewane i temperatura spada w poniedziałek czasami do 10 stopni i aby zrobiło mi się ciepło muszę podgrzać do 25-26 stopni a odczucie jest takie jakby było max 22)

Dzus
05-09-2019, 22:09
Dzieki za wyczerpującą odp. A pompę macie na zasilaniu czy na powrocie. Pytam o Pompę bufor grzjniki?

Tomasz Mi
06-09-2019, 10:20
Tylko na zasilaniu. Najpierw zawór trójdrożny a za zaworem pompa.

Dzus
06-09-2019, 14:16
A dlaczego tylko na zasilaniu??

Tomasz Mi
06-09-2019, 15:00
Zawór trójdrożny, który dajesz na zasilaniu, aby regulować temperaturą instalacji może kiepsko funkcjonować, jeżeli pompa będzie dopiero na powrocie.

Dzus
06-09-2019, 20:58
Ja mam tam 3d termostatyczny nastawny ma to jakies znaczenie?

Dzus
07-09-2019, 12:37
I czy musze zakaldac zawor zwrotny czy ten 3d termo nie pusci do tylu?

Dzus
07-09-2019, 21:26
No i jaki zawor mieszajcy zastosowaliscie bo ja esbe Vta 35-60 i nie wiem czy to dobry wybor...... A bufor zaraz musze skladac i odpalac......

Adam1974
08-09-2019, 12:27
W minionym sezonie grzewczym mialem zalozony bufor podlaczony do smieciucha.W tym roku bedzie juz kociolek na pelet.Byfor sie sprawdzil znakomicie,podlaczenie udalo sie dzieki bywalcom tego tematu.Alw w mojej starej instalacji nie mialem rury wzborczej.Teraz juz mam wypuszczona rure do nowego zbiornika wyrownawczego czy to wzbiorczego.Moje pytanie brzmi:
Czy jesli wepne rure wzbiorcza w wylot z pieca(tak nakazuja przepisy) to czy zbiornik wyrownawczy obsluzy mi caly uklad? Mam na mysli dwa obwody piec-bufor,bufor-kaloryfery.
Oczywiscie podlaczenie piec-bufor zrobione zgodnie z "wytycznymi" czyli i zawory klapowe zalozone.

Dzus
10-09-2019, 17:59
Jedno dla mnie ważne pytanie jak sterujecie temp w domu?
termostat pokojowy? Jezeli rozbudowany dajacy napiecie to gdzie go wpinacie? Przed sterownikiem sterujacym pompa? Bo jak bezposrednio to jak nie ma juz ciepla w buforze i nie jest wstanie ogrzac domu to wychadzał by bufor? Jak to zrobic dobrze??

innyinwestor
11-09-2019, 05:36
Witam wszysykich sympatyków buforowania.
Modernizuje instalację co w domu.
Cwu pomijam bo musi zostać jak jest czyli 300 litrów i 3 hevalexy.
Plan piec 25kw ds i do tego bufor 2000l bo więcej nie zmieszczę.
I mam jeden kłopot mianowicie naczynie wzbiorcze przeponowe. Nie potrafię ustalić pojemnosci. Mam 800m pex 16 w podłodze plus 150m pex 16 na doprowadzeniach plus 6 grzejników panelowych.
Źródła podają wzory ale nie ogarniam tego, a jak pytam "fachowców" to mam rozrzut od 5 do 20% pojemności instalacji. Swoją drogą jak się u nas w kraju mówi o buforze to wszyscy oczy robią.

Proszę o drobną pomoc dzięki !!

Dzus
11-09-2019, 06:47
I tu moge przyznać racje jak sie mowi o buforze to.... Ludzie zdziwieni lekkko. A to jaki by nie byl przy smieciuchu to ułatwienie zycia

RAPczyn
11-09-2019, 06:55
http://www.reflex-pro.de/ - program doboru naczyń w wersji web. Wyjdzie z 250 litrów pojemności.

Tomasz Mi
11-09-2019, 13:31
Aby rozjaśnić sobie problem wzrostu objętości wody wraz ze wzrostem temperatury warto przeanalizować ten wykres.
434481

Woda w zakresie temperatur 0-100 może zwiększyć swoją objętość o 4,21%

W układach otwartych naczynie przelewowe o pojemności 5% pojemność instalacji + minimalny zapas powinno wystarczyć. Natomiast pojemność naczynia przeponowego w układzie zamkniętym będzie na pewno większa, bo oprócz zwiększonej pojemności cieczy musi także pomieścić gaz.
Przy dużych buforach bardziej ekonomiczne i funkcjonalne jest zastosowanie układu otwartego.

innyinwestor
11-09-2019, 17:54
Co się w sytuacji wzrostu objętości dzieje !? W otwartym układzie. Idzie w przelew !? I potem dolewa !? Czy naczynie otwarte ma mieć 130 litrów i wtedy się zmiesci.

Chris Zielonka
12-09-2019, 12:47
Dlaczego układ zamknięty ? Naprawdę się nie da otwartego zrobić ?
Woda w zakresie od zera do 100 zwiększa objętość o 4 procent a my pracujemy w temp od 30-do 100 to daje ciut mniej.
Przy 2000l 120 litrowe naczynie wystarcza. Latem jak nie palę dopełniam na max żeby unikać rdzewienia - przy pierwszym rozpaleniu trzeba się spodziewać sporej ilości na przelewie u mnie schodzi on aż do piwnicy więc tam odprowadzam do kanalizacji. Jak za pierwszym razem zagrzeję bufor w pobliże 100C to już jest spokój na długo. Cała praca z rozszerzaniem i kurczeniem wody odbywa się w naczyniu przelewowym.

seba_m_
12-09-2019, 13:00
Hej wszystkim.
Przymierzam się do modernizacji mojej mikro kotłowni przed sezonem. Zeszły sezon obsługiwał mi kocioł elektryczny Elterm Pułkownik 9KW, w domu 22 stopnie, 100% drugiej taryfy. Koszt ogrzewania wyszedł około 1400 zł od października do kwietnia, czyli dla mnie znośnie. Niestety jeszcze nie mieszkamy... może na koniec roku się uda i w związku z tym zamierzam teraz dołożyć do całej instalacji bufor Lemet 500L z wężownicą higieniczną spiro do C.W.U. Z wiedzy forum i to co mam jeszcze w głowie narysowałem schemat jak ja to widzę. I teraz najważniejsze... proszę znawców lub użytkowników takich nowinek (bo w Polsce to dalej jest nowością) o skomentowanie schematu kotłowni, wyrażenia opinii lub krytyki, co byście dodali tudzież ujęli. W domu 100% podłogówka z wylewką 8-9cm. Z góry dziękuję...

434528

Marek.M
12-09-2019, 14:02
Nie potrzeba zaworu mieszającego do CWU, poleci Ci taka jak jest w buforze, czyli może nawet 90stC?

Dzus
12-09-2019, 15:50
Zawor mieszający to oszczędność dostajemy wode zbizona temp takiej jaka potrzebujemy nie wychładzają bufora z tego co najcenniejsze

innyinwestor
12-09-2019, 15:53
Niestety nie mam możliwości zaistalowania naczynia wzbiorczego powyżej najwyzszego punktu instalacji. Dla tego tylko zamkniety. W przeciwnym razie zabawa w wymienniki. Producent pieca nie ma nic przeciwko układowi zamknietemu jeśli jest bufor 2000l

seba_m_
12-09-2019, 19:50
Zawor mieszający to oszczędność dostajemy wode zbizona temp takiej jaka potrzebujemy nie wychładzają bufora z tego co najcenniejsze

Zmodyfikowałem schemat dodając zawór mieszający na c.w.u.

434539

Kaizen
12-09-2019, 20:09
W domu 100% podłogówka z wylewką 8-9cm. Z góry dziękuję...


Po co Ci bufor, jak wszystko działa bez niego w taniej strefie? I to gdy nie mieszkałeś - czyli brak zysków bytowych. Po zamieszkaniu tym bardziej da radę w samej taniej strefie.
Przepływowe ogrzewanie wody wyklucza cyrkulację - więc będziesz tracił wodę i czas (im bardziej energooszczędne perlatory tym więcej czasu).
Jak zamierzasz sterować CO gdy będziesz je zasilał z bufora zdolnego do ogrzania CWU? Rozumiem, że teraz obsługuje to automatyka kotła?

seba_m_
12-09-2019, 20:31
Tak, na tę chwilę obsługę przejął kocioł plus zewnętrzny sterownik umieszczony w holu, automatyka to nie problem, posiadam 8 sztuk siłowników wraz z regulatorami pokojowymi (kupiłem okazyjnie) ale z powodu dużej bezwładności wylewki 8-9cm leży to w kartonie. Ok, wszystko działa ale jednak od 15 do 22 jak wykańczałem dom w zimie to albo się przyzwyczaiłem do 22 stopni albo mnie sterownik oszukuje i nie było już komfortowo i ciepło. Temperatura przy -15 potrafiła spaść w okienku o 1 stopień. Chciałbym aby podłoga była cały czas ładowana niską temperaturą z bufora. Poza tym panele zasilające grzałkę będą dogrzewać bufor w dzień a resztę załatwi kocioł. No i z bufora do łazienki mam 3 metry rurki ułożonej w otulinie i styropianie także to wychładzanie nie będzie chyba tak szybko następować.

asolt
12-09-2019, 20:58
Przepływowe ogrzewanie wody wyklucza cyrkulację - więc będziesz tracił wodę i czas

W moich buforach cwu jest grzana przepływowo wezownicą i cyrkulacja działa prawidłowo bo ne wie ze nie powinna działac.

Kaizen
12-09-2019, 21:00
Tak, na tę chwilę obsługę przejął kocioł plus zewnętrzny sterownik umieszczony w holu, automatyka to nie problem, posiadam 8 sztuk siłowników wraz z regulatorami pokojowymi (kupiłem okazyjnie)

Jaką temperaturą będziesz zasilał podłogówkę? Tą samą niezależnie od tego, czy za oknem jest +10 czy -18*? Czy tu też jakąś automatykę dołożysz?
I nie zapomnij o bypassie, żeby pompa nie padła jak wszystkie pętle się zamkną.

Grzanie wody panelem to IMO bezsens. Sprawność kilkakrotnie niższa od kolektora. Do tego produkuje prąd latem, gdy nie ogrzewasz podłogi - więc prąd produkowany w drogiej strefie lepiej zużyć do innych celów, a CWU ogrzać prądem w taniej strefie.

Co do cyrkulacji - to w bloku miałem cyrkulację na pionie tuż za ścianą. Może ze dwa metry rury do baterii. Przy oszczędnym perlatorze (1,2l/min) myłem zawsze ręce w zimnej wodzie, bo nie chciało mi się czekać kilkudziesięciu sekund na ciepłą wodę.
Do kuchni też masz tak blisko?

A jak się u Ciebie wychładza - to chyba możesz przetestować przed modyfikacją kotłowni?

seba_m_
12-09-2019, 21:17
Max 25-27 stopni, zamierzam dołożyć jakiś sterownik pogodowy, który albo sam zbuduję (jestem elektronikiem) albo coś kupię, na rynku jest sporo tego i do tego z mnogością funkcji w jednej obudowie. Tak w lecie nie używam c.o ale używam c.w.u. a będę miał 500L gorącej wody podgrzanej z paneli. Co do sterowania pompą to masz rację o baypasie zapomniałem.... Co do wychładzania wody racja mogę sprawdzić ale wiecznie tego czasu brakuje a sezon grzewczy tuż tuż.

asolt
12-09-2019, 21:59
Max 25-27 stopni, zamierzam dołożyć jakiś sterownik pogodowy, który albo sam zbuduję (jestem elektronikiem) albo coś kupię, na rynku jest sporo tego i do tego z mnogością funkcji w jednej obudowie. Tak w lecie nie używam c.o ale używam c.w.u. a będę miał 500L gorącej wody podgrzanej z paneli. Co do sterowania pompą to masz rację o baypasie zapomniałem.... Co do wychładzania wody racja mogę sprawdzić ale wiecznie tego czasu brakuje a sezon grzewczy tuż tuż.

Bypass jest zbedny, mozna to zrealizowac elektrycznie, wszystkie siłowniki wyłaczone, pompa równiez. Jestes elektronikiem dasz sobie radę. Ja nigdy nie stosuję bypassu hydrauliczngo, po co komplikowac jak mozna to zrealizowac w inny sposób.

seba_m_
13-09-2019, 06:37
asolt mam gdzieś w głowie takie sterowanie aby wyłączyć pompę po zamknięciu pętli ale jeszcze nie wiem czy będę w ogóle korzystał z siłowników. Mam też pomysł jak to zrobić pomijając siłowniki... ale nie chciałem tu uchodzić za wszystkowiedzącego... zwróciłem się o pomoc w sprawie analizy schematu bo hydraulikiem nie jestem co nie znaczy, że jak będę miał potwierdzenie poprawności tego co namalowałem to tego nie zrobię...

Chris Zielonka
13-09-2019, 12:34
Jeśli faktycznie zużyłes pradu tylko za 1400zł to 500l buforek idealnie temat załatwi. Mieści się w nim akurat Twoje całodobowe zapotrzebowanie na ciepło.
Rolą automatyki będzie naszykowanie maksymalnie goracej wody w buforze na moment gdy zaczyna się bardzo drogi prąd tak aby ciepła wystarczyła na ten okres.
Po dołożeniu mieszacza na CWU schemat wg mnie bardzo dobry- ale ja nie jestem hydraulikiem ja tylko posiadam bufor Adamowymi ręcyma złożony gdzie parę rzeczy bym teraz zmienił. U ciebie też nawet jeżeli coś dodasz lub się zmieni to raczej nie będzie problemów z realizacją.
Ja dodałbym jednak bypasy zbiornika aby w razie potrzeby mieć możliwość grzania domu z jego pominięciem tzw.szybki rozruch. Albo choć zostawiłbym trójniki z korkami gdyby mi się zachciało.

seba_m_
13-09-2019, 12:45
Chris Zielonka starałem się stworzyć coś najbardziej uproszczonego, teraz tylko dodam automatykę też jak najmniej skomplikowaną i pochwalę się w trakcie sezonu jak się to sprawuje.

Dzus
19-09-2019, 18:39
Moj bufor działa od kilku dni paliłem w nim 3 raz ale pojawia sie kilka pytań.
Jak na razie działam tak: ladowanie piec bufor pompa pale w piecu tak do 80stopni
Lądując bufor gora 77 dol 71 tak okolo i zamykam zawory wygaszam piec. Opcja bufor dom dziala niezaleznie przez zawor 3d termo sterownik pompy i sterownik pokojowy.
Czy cos robię źle albo cos zmienić?
Pozdrawiam buforowiczow :)

ksiksiu
19-09-2019, 20:38
Witam serdecznie wszystkich :)
Jestem na etapie przeglądania całego wątku ale stwierdziłem, że spróbuję opisać moją sytuację bo niestety na chwilę obecną nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania.
Na wstępie chciałem pozdrowić użytkownika adam_mk, którego kojarze jeszcze z forum DZB Kol. K. Lisa :)

Jestem na etapie wykańczania domu jednorodzinnego. Ogrzewanie w nim to w całości podłogówka (160m^2). Do tej pory planowałem montaż kondensacyjnego pieca na gaz (i to ma być docelowe źródło ciepła) jednak muszę czekać na rozbudowę infrastruktury gazowej, która może się przeciągnąć w czasie. Żeby nie utknąć z robotą w zimę, zacząłem się zastanawiać nad alternatywą. Stąd też pojawił się pomysł bufora ciepła zasilonego z kominka z płaszczem do czasu aż nie będę miał zrobionego gazu. Ale pojawiło się kilka pytań w związku z tym.

a) czy bufor + piec kondensacyjny ma w ogólę rację bytu? W przyszłości planuję montaż kolektorów słonecznych i/lub pompy ciepła jednak czy piec gazowy żeby korzystał z dobrodziejstw kondensacji może być podłączony do bufora? Czy trzeba zrobić jakiś bypass?

b) w sieci natknąłem się na zbiorniki biwalentne/kombinowane (tzn zasobnik CWU z dodatkową wężownicą wsadzony w bufor) Czy takie rozwiązanie ma sens? Jeśłi tak, to który z polskich producentów w tej kwestii jest najlepszy? Wydaje mi się, że w takim wypadku piec kondensacyjny lepiej będzie wspólgrał z całym systemem. Większośc czasu będzie grzał wodę w buforze do temp akceptowalnej dla kondensacji, a jedynie dogrzewał zasobnik CWU.

c) a może dwa oddzielne zbiorniki?


Pozdrawiam!

Bogusław_58
20-09-2019, 06:09
Jestem na etapie wykańczania domu jednorodzinnego. Ogrzewanie w nim to w całości podłogówka (160m^2). Do tej pory planowałem montaż kondensacyjnego pieca na gaz (i to ma być docelowe źródło ciepła) jednak muszę czekać na rozbudowę infrastruktury gazowej, która może się przeciągnąć w czasie. Żeby nie utknąć z robotą w zimę, zacząłem się zastanawiać nad alternatywą. Stąd też pojawił się pomysł bufora ciepła zasilonego z kominka z płaszczem do czasu aż nie będę miał zrobionego gazu. Ale pojawiło się kilka pytań w związku z tym.

Pozdrawiam!
Podłogówka jako jedyne źródło słabo się sprawdza.
Najsensowniejszym rozwiązaniem jest grzanie podłogówką w stabilnej, takiej samej temperaturze po mimo tych wahań. Wtedy regulatorem musi być drugie źródło ciepła np kaloryfery. Bufor z jednym piecem da radę obsłużyć podłogówkę i kaloryfery równocześnie.
Do pieca gazowego kondensacyjnego czy nawet zwykłego nie warto robić bufora a grzać kaloryfery bezpośrednio. Pompa ciepła lub solary obsłużą wtedy podłogówkę.
W Kanadzie(i nie tylko) praktykuje się podłogówkę z pompy lub solarów a regulatorem jest duży ciężki piec po środku domu na kondygnacji.
Rozwiązanie takie znalazło zastosowanie między innymi ze względu na łatwość w obsłudze i uproszczenie systemu dającego mniejszą awaryjność.

Marek.M
20-09-2019, 06:19
Podłogówka jako jedyne źródło słabo się sprawdza.
Najsensowniejszym rozwiązaniem jest grzanie podłogówką w stabilnej, takiej samej temperaturze po mimo tych wahań. Wtedy regulatorem musi być drugie źródło ciepła np kaloryfery.
Co niby czemu? Po co te kaloryfery? Do regulowania służy zawór trójdrożny. Im prostszy system tym lepiej.

Bogusław_58
20-09-2019, 06:23
Nie każdy dobrze znosi zbyt wysoką temperaturę podłogówki. Głównie chodzi o pracę serca.
Dlatego trendem jest utrzymywanie jej maksymalnie w ok 20*C

adam_mk
20-09-2019, 06:58
Oj Bogusław...
Ty znowu ludzi sercem straszysz?
Czasy podłogówki zasilanej 80stC to już zamierzchła historia.

Za to Regulusy z wentylatorkiem zasilane z kondesata to pomysł dobry.
Zrozum!
MOŻNA wbijać gwoździe mikroskopem, tylko po co?
Służy jednak do czegoś innego.
TAK JAK KALORYFERY.
Są miejsca, gdzie sprawdzają się najlepiej.
Ale nie są rozwiązaniem zawsze, dla wszystkich i wszędzie.

Adam M.

ksiksiu
20-09-2019, 07:06
Cześć,
u mnie temat ogrzewania tzn podlogowki/grzejników już jest zamknięty. Zdecydowałem się na samą podłogówkę z różnych względów i tak juz pozostanie. Cały czas chodzi mi jednak po głowie temat tego bufora. Jak rozumiem w moim przypadku gdy na chwile obecna nie mam gazu i chciałbym grzać piecem kopciuchem czy grzałkami elektrycznymi to taki bufor wrećż wymmagany. Gdy jednak w przyszłości będę opalał gazem to czy ten zbiornik się do czegoś przyda? Czy i tak bede musiał go zbypassować żeby piec kondensacyjny lepiej pracował?

Bogusław_58
20-09-2019, 07:15
Ty Adam znowu wierszem a lepiej na konkretach :)
Chyba jasne jest że jak spada po niżej minus 10*C i więcej, to sytuacja z podłogówką się zmienia.
Wtedy dobrze mieć drugie źródło.
Znam przypadek co zaufał pompie wodnej i jechał na maksa w mrozy więc mu coś pierdyknęło pod wiosnę i wychłodził grunt nadmiernie.
Serce chyba miał OK ale resztę zajechał :)

tomno
20-09-2019, 07:56
Dobrym rozwiązaniem jest podgrzewana podłoga, a jako główne źródło ciepła pompa powietrze - powietrze ("klima"). Wtedy temperaturę podłogi ustawia się tak aby było komfortowo, a grzeje PC. Dodatkowym plusem jest dużo niższy koszt ogrzewania, a w lecie dodatkowo chłodzenie.

Bogusław_58
20-09-2019, 09:29
"Gdy mróz trwa długo, pompa przestaje działać i nie ma czym ogrzewać domu – MIT

Kolejny mit. Powietrzne pompy ciepła to urządzenia wyposażone w awaryjne grzałki elektryczne. Gdy temperatura spada poniżej granicy opłacalności ich działania, np. -25oC, urządzenie takie automatycznie przechodzi na ogrzewanie za ich pomocą. Nie ma więc obaw o zbyt małą wydajność ogrzewania. Warto dodać, że potrzeba uruchomienia grzałek może nie wystąpić nawet przez cały sezon grzewczy."

Chris Zielonka
20-09-2019, 11:16
=Dzus;7852002Lądując bufor gora 77 dol 71 tak okolo i zamykam zawory wygaszam piec. Czy cos robię źle albo cos zmienić?
Pozdrawiam buforowiczow :)
Pozdrawiam Ciebie również póki jeszcze mogę ponieważ przeraziły mnie owe zawory zamykane. Daj szkic podłączenia kotła z buforem z uwzglednieniem wszystkich elementów czyli zawory pompa itp.

Tomasz Mi
20-09-2019, 13:42
Witam serdecznie wszystkich :)


Jestem na etapie wykańczania domu jednorodzinnego. Ogrzewanie w nim to w całości podłogówka (160m^2). Do tej pory planowałem montaż kondensacyjnego pieca na gaz (i to ma być docelowe źródło ciepła) jednak muszę czekać na rozbudowę infrastruktury gazowej, która może się przeciągnąć w czasie. Żeby nie utknąć z robotą w zimę, zacząłem się zastanawiać nad alternatywą. Stąd też pojawił się pomysł bufora ciepła zasilonego z kominka z płaszczem do czasu aż nie będę miał zrobionego gazu. Ale pojawiło się kilka pytań w związku z tym.


Od razu zrób dobrze, i solidnie i żeby działało wiele lat. Prowizorki to niepotrzebne koszty i najczęściej potem nie ma czasu ani pieniędzy, aby je wymienić.
Czy masz pewność, że za rok podłączą Ci gaz? Jeżeli nie to odpuść sobie gaz. Wówczas zainstaluj pompę ciepła (jeżeli budujesz ze swoich oszczędność i stać cie, aby od razy wyłożyć większa kwotę) albo bufor zasilany prądem (gdy musisz wziąć kredyt - inwestycja dużo tańsza miej awaryjna ale potem wyższe rachunki za prąd, ale pewnie i tak taniej niż pompa ciepła na kredyt)
Jeżeli jednak masz pewność, że już niedługo podłączą Ci gaz, to możesz na ten rok kupić nie za duży bufor z wężownicą cwu lub ukrytym wewnątrz bolerem do którego wstawisz grzałkę i podepniesz podłogówkę. A jak będziesz miał już gaz to ten bufor podepniesz do kotła gazowego i będzie Ci służył tylko do grzania wody.
Kominek z płaszczem to sobie odpuść. Po roku palenia, czyszczenia noszenia opału i wynoszenia popiołu nie będziesz mógł na niego patrzeć. Obsługa tego jest bardziej pracochłonna niż najgorszego pospolitego kopciucha. Jeżeli bardzo Ci zależy na alternatywnym źródle to zastanów się nad kominkiem na pelet, albo kombinowany pelet drewno.

ksiksiu
20-09-2019, 20:33
Dzięki za odpowiedź :)
w takim razie temat kominka z płaszczem odstawiam. Pomyślę ewentualnie nad kopciuchem.
Reasumując w wersji docelowej (tzn piec gazowy) bufor będzie zbędny?

kulibob
21-09-2019, 04:15
Niewiem na ile ocieplony i jak duży jest dom,
Jeśli zgodnie z obecnymi normami nie zakładałbym gazu pozostał przy prądzie.
Bufor naładujesz w taniej taryfie gdzie koszt prądu jest nieco wyższy od gazu a nienie musisz jak przy gazie płącić latem niepotrzebnych opłat stałych.
Do tego klimatyzacja 1-2sztuki dla grzania jak jeszcze jest ciepło i do wspomagania ogrzewania. Klima zbije ci koszt grzania. Grzeje z COP4-1,5.
Tak gdzieś w okolicy 0- -5 grzanie klimą w drogim prądzie zrównuje z tanią taryfą.

Lub jeśli chcesz na wypasie to klmatyzator kanałowy drożej będzie ale na każde pomieszczenie na raz.

Co do kominka jak już to nalepie kozę bez płaszcza przepalisz dla sportu, nie potrzebuje prądu i jest tana. Dobre uradzenie przy braku prądu lub jak bieda zajrzy do portfela

Bogusław_58
21-09-2019, 08:41
Obsługa popiołu w kominkach, kozach czy piecach na drewno to żaba niemiła.
To jest główny powód, że atrakcyjność takich urządzeń wewnątrz domu spada u niektórych do ZERA.
Jednak jak to jest zrobione dobrze, to można osiągnąć wynik 0.5 - 1 % popiołu.
Łopatologicznie wyliczenie jest takie: 1T drewna daje po spaleniu 5-10 kg popiołu :)
Najlepiej jak popielnik mieści 2 wiadra więc RAZ na sezon lub DWA RAZY trzeba się pofatygować :)

tomno
21-09-2019, 11:12
Potrzebuję do układu bufora dolać 200l wody. U mnie woda jest dość twarda, co zmniejszy zapewne żywotność grzałki. Zastanawiam się nad zakupem poniższego filtra i przez niego przepuścić dolewaną wodę. Ma to sens? Czy woda przefiltrowana przez taki filtr bedzie lepsza dla układu (stal czarna i miedziane rury) niż prosto z wodociągu? https://allegro.pl/oferta/wklad-zmiekczajacy-do-filtra-wody-10-wzm10-6958609895

adam_mk
21-09-2019, 11:23
Deszczówka....
Taniej i lepiej.

Adam M.

Chris Zielonka
21-09-2019, 11:34
Nie byłbym pewien że lepsza - dzisiaj deszczówka bliżej kwasu niż kiedykolwiek. Może bardziej zaszkodzić niż te 200l twardej wody.

Bogusław_58
21-09-2019, 11:54
Można zmierzyć paskiem lakmusowym.
Ma pokazać 7pH :)

tomno
22-09-2019, 19:24
Deszczówka....
Taniej i lepiej.
Adam M.

Może i taniej oraz lepiej, jednak dość skomplikowane. Trzeba poczekać na deszcz, później odczekać, aż spłucze "syf" z dachu, a następnie do czegoś te 200 l trzeba zebrać. Następnie wynieść na 3 piętro i w jakiś sposób wlać do baniaka.
Filtr to kilkanaście zł, podłączę do baniaka w miejsce dobijania wody, i gotowe. Tylko czy właściwe ?

tomno
22-09-2019, 20:53
Można zmierzyć paskiem lakmusowym.
Ma pokazać 7pH :)
Jeśli będzie inaczej, to czym można zwiększyć/zmniejszyć pH?

tomno
22-09-2019, 21:09
Może to nie bufor, a bojler, ale i tak pokażę ;) W ramach walki z nudą zrobiłem "baniaczek" około 190l z wężownicą 25 m fi 18.
Na dole będą wkręcone 2 grzałki z termostatem 1,5 oraz 2 kW. Miałem początkowo w planach zrobić lejek, aby grzał od góry, jednak jakoś nie wyrobiłem się z miejscem i zrezygnowałem z takiego rozwiązania.
Jako, że od zeszłego roku grzeję "klimą", to bufor stoi w piwnicy zimny, jednak fajnie byłoby mieć ciepłą podłogę w łazience. Pomyślałem więc, że może wystarczy ciepła w tym bojlerze również na podgrzanie podłogi. Dlatego wspawałem mufy 3/4' i może podłączę do tego pompę obiegową (dół i środek) i włączę w obieg CO (tylko na podłogę w łazience, grzejniki będą zakręcone).


434992434993

Bogusław_58
22-09-2019, 21:45
Jeśli będzie inaczej, to czym można zwiększyć/zmniejszyć pH?

Potrzebujemy wodę kotłową czyli miękką.
Najlepiej jak radzi Adam z deszczówką.
Jeśli jest dostępna tylko twarda, to wiadomo, że po dosypaniu sody kuchennej, sody kaustycznej czy jeszcze innych łatwo dostępnych produktów, te pH można podnieść do 7.
Jednak nie wiadomo co w tej wodzie "siedziało" i czy dosypanie nie spowoduje wytrącanie CO2, O2 i w rezultacie korozji instalacji. Najlepiej byłoby w takiej sytuacji dopytać kogoż kto w okolicy już to robił.

Marcink81
23-09-2019, 06:26
Potrzebuję do układu bufora dolać 200l wody. https://allegro.pl/oferta/wklad-zmiekczajacy-do-filtra-wody-10-wzm10-6958609895

Według mnie dla 200l nie ma sensu kombinować, to nie bojler gdzie ciągle jest świeża woda. Ostatecznie ten wkład też zmiękczy, tylko dobrze by było sprawdzić testerem przy jakim przepływie.
Możesz sobie przeliczyć ile Ci się tego kamienia wytrąci dla tych 200l- niewiele :) .

Bogusław_58
23-09-2019, 12:43
Deszcz ma być w sobotę :)

Dzus
25-09-2019, 20:05
Moj bufor działa od kilku dni paliłem w nim 3 raz ale pojawia sie kilka pytań.
Jak na razie działam tak: ladowanie piec bufor pompa pale w piecu tak do 80stopni
Lądując bufor gora 77 dol 71 tak okolo i zamykam zawory wygaszam piec. Opcja bufor dom dziala niezaleznie przez zawor 3d termo sterownik pompy i sterownik pokojowy.
Czy cos robię źle albo cos zmienić?
Pozdrawiam buforowiczow :)

Panowie powielam pytanie z braku odp

adam_mk
25-09-2019, 21:51
Wystarczy zamknąć jeden zawór, jeżeli bufor ma ochotę wycładzać się przez kocioł.

Adam M.

Tomasz Mi
26-09-2019, 13:23
Dzus
Trochę potrwa zanim znajdziesz optymalne ustawienia Twojej instalacji. Ale z tego co piszesz wygląda, że działa dobrze.

LukaszP66
26-09-2019, 20:25
Dzień dobry wszystkim, to mój pierwszy wpis na tym forum także proszę o wyrozumiałość.
Opiszę pokrótce swoją sytuację.
Postanowiłem wybudować sobie dom ,piękny dom , taki jaki sobie wymarzyłem i jaki bardzo chciałbym mieć .
Problem w tym że za bardzo skupiłem się na tej jego piękności a za mało na technologi wykonania ,jak kiedyś będę budował drugi to już będę wiedział .
Zacząłem się uczyć w trakcie budowy ,także kilka rzeczy spieprzyłem nieodwracalnie. Zależy mi bardzo na tym żeby więcej nie spieprzyć i tak trafiłem na to forum gdy zacząłem się uczyć o ogrzewaniu.
Moja koncepcja odnośnie systemu grzewczego wygląda następująco:
- kocioł na paliwo stałe górnego spalania 30 kw sprzężony z buforem 1000l z wężownicą miedzianą cwu w środku bez żadnych dodatkowych żródeł ciepła .
- rezygnacja z cyrkulacji cwu ( cytując, wór bez dna )
- podłogówka po całości bez ani jednego grzejnika ,domek 150m2 z poddaszem użytkowym.
- w podłogówce elastyczna rurka pert mocowana tak żeby była w połowie grubości wylewki.
- głowiczki na kolektorze ,termostat mieszający ESBE , termostaty w kluczowych miejscach ,według opisu adama_mk
- między kotłem a zbiornikiem laddomat lub termostat ,jeszcze nie wiem???
- izolacja baniaczka pianą zamknięto komórkową
- rekuperacja z, studzienną ,,chłodnią kominową''
Dom ocieplony dojść dobrze ,ściany 20 cm styropian ,poddasze 25 cm piana otwarto komórkowa ,podłoga na gruncie 20 cm styropian +10 cm keramzyt pod styro, okna zwykłe 2 szybowe. Aktualnie jestem na etapie ocieplania poddasza pianą.
Pierwsze pytanie do was drodzy użytkownicy baniaczków , a pewnie będzie ich wiele, to :
- czy dopuszczalne jest aby baniaczek stał 70 cm poniżej kotła ,baniak 2600x800 .
wtedy zmieścił by mi się pod schodami w klatce 2 metry od kotłowni, mam jeszcze możliwość umieszczenia do na poddaszu kosztem toalety ,wiem że takie rozwiązanie było by dla niego idealne ,,idiotoodporne". Ale na samom wzmiankę o tym pomyśle moja żona zaniemówiła na tydzień.
- na ile waszym zdaniem i według waszego doświadczenia wystarczy mój bufor w moich warunkach naładowany do 90 stopni
Pozdrawiam

adam_mk
26-09-2019, 20:54
Jak domu nie spier... no, spartolisz i będzie tylko NORMOWY (0,3W.m2 x stK) to na dobę w mrozy.
Jak będzie "lepszy", a wiele takich się buduje, to moze i na dłuzej.

Może być poniżej kotła, ale coś za coś!
ładowanie pompką!
No i klapkowe zaworki w układzie, aby się przez kociołek nie wycładzał.
Było !!!

Adam M.

adam_mk
26-09-2019, 20:57
Jak żona ok - bufor pod schody i pompka.
Jak "taka sobie" to na piętro i zonę zmień na lepszy model...
:)

Adam M.

LukaszP66
26-09-2019, 21:01
Dziękuje ci bardzo za odpowiedz , liczyłem że się odezwiesz ,wszakże inspiruję sie tobą od jakiegoś czasu.

tomno
26-09-2019, 21:09
LukaszP66 budujesz swój wymarzony dom i chcesz sobie do niego wstawić takiego "wrzoda na d... e" jakim jest kocioł węglowy. No chyba, że jesteś osobą stale bezrobotną i siedzisz ciągle w domu. Mimo, że kocioł z buforem nie wymaga szczególnie częstych wizyt w kotłowni, to jednak podczas ładowania bufora trzeba to trochę nadzorować. Przy obecnych cenach węgla i prądu, to prądem w taniej taryfie jest niewiele drożej niż węglem, a nie trzeba kupować kotła, budować komina (choć pewnie już za późno, bo wybudowany) itd. Wkładasz w bufor grzałkę i zapominasz, że jest zima.
Nie napisałeś nic o wentylacji. Jeśli nie masz wentylacji mechanicznej z rekuperacją to ją zrób.
Myślałeś o tym, aby do ogrzewania/chłodzenia wykorzystać pompę ciepła powietrze - powietrze potocznie zwaną klimatyzacją? Bedzie dużo taniej zarówno w zakupie jak i w eksploatacji. W dodatku daje komfort cały rok. Poczytaj o tym i przemyśl spokojnie, póki nie jest za późno ;)

adam_mk
26-09-2019, 21:17
Czytam internet i ...
Prąd MOZE skoczyć i o 150%
A gałęzie z lasu raczej - nie.
Kocioł to dobry pomysł na to by mieć pełną władzę nad tym co MOJE!
Domu nie buduje się na jeden sezon.
No, chyba, że ja się mylę!

Adam M.

LukaszP66
26-09-2019, 21:24
Z obliczeń wychodzi mi wskażnik zapotrzebowania na energię 68 kwh/m2 rok, wskażnik zapotrzebowania na moc przy doborze kotła wyszedł 32W.
Udało mi się obniżyć względem pierwotnego projektu o ponad 30kwh . Przegrody odciąłem od fundamentu poprzez umieszczenie w ostatniej ich warstwie kratówki i zasypałem perlitem jak żeś przykazał.

LukaszP66
26-09-2019, 21:34
Mieszkam na wsi, mam las, nie ma sieci gazowej , prąd nie wiadomo ile będzie kosztował za powiedzmy kilka lat, bardzo długo rozważałem sposób ogrzewania , naprawde długo , pomysłów było sporo , ten wydaje mi się najodpowiedniejszy dla mnie w obecnej sytuacji. rekuperację jak najbardziej będę zakładał z nietypowym rozwiązaniem czerpni w studni jak to gdzieś Adam opisał, bardzo mi się spodobał ten pomysł , szczególnie biorąc pod uwagę temperature latem ostatnimi czasy .

tomno
26-09-2019, 22:00
Adamie rozumiem, że można przygotowywać się na czas nędzy i głodu, ale do czasu aż to nastąpi warto żyć normalnie i korzystać z tego co jest. Jeśli prąd podróżeje o 150% to i tak tragedii nie będzie, jednak to wtedy się tym będziemy martwić. Kocioł węglowy zawsze można wstawić, a nawet jak ktoś jest bardzo przezorny, to może już kupić i trzymać w piwnicy w oczekiwaniu na "ciężkie czasy" ;)

tomno
26-09-2019, 22:25
LukaszP66 przy obecnych cenach prądu, grzejąc/chłodząc RPC za rok płacił byś jakieś 600 - 800 zł + cwu. Gdyby cena za prąd wzrosła o 100% (cena energii elektrycznej, nie dystrybucji) to rachunek urośnie może do 1000 - 1200 zl/rok. Nie mam pojęcia jaką masz sytuację, ale czy na pewno warto za te pieniądze zbierać to drewno, ciąć, składować, palić.
Przez wiele lat paliłem węglem, później dla zwiększenia komfortu zrobiłem bufor. Od zeszłego roku grzeję "klimą" i w sumie żałuję, że tak późno się dowiedziałem o takiej możliwości. Bufor stoi w garażu i zajmuje miejsce, a za poprzednią zimę zapłaciłem ponad połowę mniej, niż płaciłem za węgiel. W domu dużo cieplej, a cała praca polegała, na naciśnięciu przycisku na pilocie.
Co do chłodzenia wentylacją, to jest głupi pomysł. Wentylatory rekuperatora będą zużywać podobną ilość prądu jaką zużywała by klima, komfort będzie dużo niższy - wentylacja nie osusza powietrza, wręcz przeciwnie. Dodatkowo instalacja będzie musiała być o dużo wyższej wydajności, a to też kosztuje.

LukaszP66
26-09-2019, 22:47
Doceniam twoje sugestie,na pewno masz swoją racje w tym co piszesz ,z tym że mnie palenie w piecu nie odstrasza , całe życie palę .Sam fakt że będę rozpalał kocioł raz na dobę w mrozy i mógł precyzyjnie sterować temperaturą stanowi dla mnie spore udogodnienie . Nie bardzo mogę pojąć jak dwa małe wentylatorki mogą zjeść tyle prądu co klima , ale ja się zbytnio nie znam .Zresztą sprawy i tak za daleko już zaszły bo bufor już jest kupiony a kociołek tymi ręcami zrobiony już gotowy.

tomno
27-09-2019, 00:15
... Nie bardzo mogę pojąć jak dwa małe wentylatorki mogą zjeść tyle prądu co klima , ale ja się zbytnio nie znam .Zresztą sprawy i tak za daleko już zaszły bo bufor już jest kupiony a kociołek tymi ręcami zrobiony już gotowy.

Wentylacja w lecie, zakładając 4 osoby w domu, pracuje z wydajnością 120 - 150 m3/h, opory wtedy nie są duże, więc pobiera 20 - 25W (wentylatory EC). Aby obniżyć temperaturę w domu, trzeba będzie pewnie ze 400 m3/h wtedy wentylatory będą pewnie pracować z mocą 100 - 120W. Różnicy 80W x 24 x 30 = 57,6 kWh. Natomiast np. u mnie 80m2 na poddaszu, gdzie jest bardzo gorąco, klima w najcieplejszym sierpniu zużyła 73 kWh, czyli jakieś 5 zł drożej. Różnica jest taka, że wentylacja tak nie schłodzi i nigdy nie da takiego komfortu jak klima.
Skoro masz już wszystko gotowe, to dobrze, jednak pomyśl nad tym, aby w środkowym pokoju na dole założyć klimę 3,5 kW, koszt w zależności od urządzenia różny, ale za około 3 tyś bez problemu zrobisz. Będziesz mógł grzać przez wszystkie cieplejsze dni zimy, za niewielkie pieniądze ;)

adam_mk
27-09-2019, 06:46
Adamie rozumiem, że można przygotowywać się na czas nędzy i głodu, ale do czasu aż to nastąpi warto żyć normalnie i korzystać z tego co jest. Jeśli prąd podróżeje o 150% to i tak tragedii nie będzie, jednak to wtedy się tym będziemy martwić. Kocioł węglowy zawsze można wstawić, a nawet jak ktoś jest bardzo przezorny, to może już kupić i trzymać w piwnicy w oczekiwaniu na "ciężkie czasy" ;)

Już mamy czasy nędzy i głodu, ale wielu tego nie widzi!
Obciążenie daninami naszych dochodów sięga dobrze ponad 50% (szacują 85%).
I co za to mamy?
500+ na łebka i 300+ na krowę?
Hitler kroił swój naród na 36% daniny i wojnę za to zrobił!
A u nas nawet solidnie dróg nie wyłatali...
Za dużo państwa w tym państwie a zapowiadają że będzie jeszcze więcej (po wyborach).
W końcu...
ONI wiedzą lepiej co Tobie potrzebne to zabiorą Twoją kasę i wepchną tam, gdzie uważają (część zabierając sobie za ten trud).
150% podwyżki cen prądu to szacunek optymistyczny. BARDZO optymistyczny.
Ja już byłem milionerem...
4,5 miliona co miesiac wpadało.
Do kupienia był tylko ocet i herbata...
Znowu nam to szykują i mnie się to nie podoba.

DLATEGO uważam, ze dobrze zbudowany dom powinien być na tyle samowystarczalny energetycznie na ile się da.

Adam M.

Tomasz Mi
27-09-2019, 14:35
Drewno
- najtańszy opał na wiosce
- gimnastyka przy wyrabianiu
- minimalne koszty transportu w zasięgu kilku kilometrów z każdego zakątka Polski
- w pełni odnawialne źródło energii
- politycznie neutralne: nie wspieramy nikogo anie ze wschodu, ani z zachodu
- cena stabilna

Do bufora zawsze można wstawić grzałkę i grzać elektrycznie.

Bogusław_58
27-09-2019, 15:29
Też palę drewnem i jak wyposażałem dom w swoje piece, to sporo mądrali fikało z radami wujka dobra rada. Teraz oni nie wyrabiają się z rachunkami abo schodzą na magiczne 18*C twierdząc, że w tej temperaturze są SZCZĘŚLIWI :)

aldente
27-09-2019, 17:48
Idźcie w choliwkę z tym prądem. Każdy wątek jest zagracany jedynym słusznym sposobem ogrzewania, czyli PRĄDEM. Wszystko inne, to przegrane życie i piekło po śmierci.

Chris Zielonka
27-09-2019, 18:38
"Kocioł to dobry pomysł na to by mieć pełną władzę nad tym co MOJE!"

Tyle tyko że u mnie ONI zakupili se drona i będą szpiegować i prześladować każdego komu się z komina snuje cokolwiek.
Juz niebawem zapewne zaczną zestrzeliwać wszelkie kominy bo jest "jedynie słuszny" pomysł na świat.

Marek.M
27-09-2019, 19:08
"Kocioł to dobry pomysł na to by mieć pełną władzę nad tym co MOJE!"

Tyle tyko że u mnie ONI zakupili se drona i będą szpiegować i prześladować każdego komu się z komina snuje cokolwiek.
Juz niebawem zapewne zaczną zestrzeliwać wszelkie kominy bo jest "jedynie słuszny" pomysł na świat.

Bo gdyby ludzie palili tylko drewnem...:confused:

adam_mk
27-09-2019, 19:11
"Kocioł to dobry pomysł na to by mieć pełną władzę nad tym co MOJE!"

Tyle tyko że u mnie ONI zakupili se drona i będą szpiegować i prześladować każdego komu się z komina snuje cokolwiek.
Juz niebawem zapewne zaczną zestrzeliwać wszelkie kominy bo jest "jedynie słuszny" pomysł na świat.

Zakup czarnoprochowca sporego kalibru to chyba dobry pomysł na ciężkie czasy jakie miłościwie nas opodatkowujący nam szykują!
Na początek można by trenować celność na tym dużym trzmielu z blachy co nam upierdliwie wlata na włości...

Adam M.

adam_mk
27-09-2019, 19:17
Krzysiu!
W ostateczności - stara mikrofalówka...
Choćby ze złomu!
Trochę pogmerać w niej i ugotować draniowi elektronikę na odlełość.
Przecież mikrofal nie widać... Tak jak działania 5G. (też mikrofale).
Pewnie niedługo nawet na alledrogo to bedzie do kupienia...
Tak jak antyradary.

Adam M.

LukaszP66
27-09-2019, 19:36
Weszliśmy trochę poz temat ,ale również boli mnie to jak mnie kroją na każdym kroku ,wyjdzie na to że nie będzie sie opłacało niedługo pracować bo i po co ,aby utrzymać tych co im się nie chce??? , Po co, socjal lepszy.

adam_mk
27-09-2019, 19:46
Zauważyłeś, że będą wybory?
No to... Wybierz DOBRZE!

A co do meritum...
JUŻ nie opłaca się pracować!
A niedługo profesor na uczelni zarobi 200zł wiecej jak sprzątaczka.
Nadprezes nam to OBIECAŁ!!!
No, jak tylko wygra te wybory.....

Adam M.

LukaszP66
27-09-2019, 20:10
Oj ,elektorat PISU nie jak się zmobilizuje to raczej nic się nie zmieni ,swoja droga to juz nie jest smieszne patrząc pod kątem inflacji która nas czeka.

kulibob
28-09-2019, 05:33
Najgorsze że gówno już się przelewa zaczyna panować drożyzna. Na rozdawali dużo pieniędzy w ręce ludzi co nawet dobrze nie umieją zakupów w biedronce zrobić a można było wiele dobrego z tego zrobić. Chociaż parę rzeczy wpisie mi się podoba.polityka zagraniczna jest lepsza niż za PO trochę mniej dupę liżą. I podoba mi się wzrost wydatków na zbrojenie. Jednak reszta to dno. Uważam że gospodarka w pewnym stopniu powinna być centralnie sterowana. W tych miejscach gdei są jakieś dotacje i dofinansowania ostatnio wyceniałem PV na ryje instalatorzy poupadali, robisz wycenę a tu gadają jakby to była magia sztuka tajemna dlatego trzeba tyle za robociznę wołać. AA jak pana eksperta pytasz jak jet z rozliczeniem niedoszacowanej instalacji i użyciem prądu dwutaryfowego to ekspert nie wie.

Z drugiej strony jak rzucają ochłapy trzeba je łapać i starać zrobić się coś trwałego a nie przeżreć jak większość.

Moji rodzice są PISowi już od dawan mówiłem że niedługo rozkręci się inflacja i jak się zaczeło to mówią a co winny jest kaczor przecież to nie on odpowiada za susze............. Elektorat PISu to głónie fanatycy.
A ja ma dylemat na kogo głosować PSL lub konfederacja

A tak o buforach to najlepiej chyb prąd i klima ponieważ mamy jako tako cywilizowane czasy i lepiej nie potrzebnie nie smrodzić. Jednak zawsze warto być gotowym na czasy mniej cywilizowane które się zbliżają do PISOGEDONU zbliża się prawdopodobnie ogólny kryzys gospodarczy na świecie. Wtedy będzie winna europa.

Bogusław_58
28-09-2019, 06:17
Eee...pisali , że pieniądz w roku zmienia 3 razy właściciela w formie z ręki do ręki i 20 razy wirtualnie.
Przy każdej zmianie jest pomniejszony o wat lub inny podatek więc z tego wynika, że pieniądz wydany jako dotacja wraca najczęściej z nawiązką.
Chyba , że ktoś weźmie i schowa do skarpety lub wywiezie do innego kraju :)
Prąd nie smrodzi u tego co włącza coś do gniazdka , ale żeby on tam się znalazł to też trzeba też nieźle nasmrodzić W SUMIE :)
Interesowałem się kto czym oraz jak pali i zdecydowanie wychodzi na to, że nie potrafią wyegzekwować kontroli nad paleniem, więc upraszczają sobie przez lansowanie zakazu dla wszystkich.
Powszechnie wiadomo , ze są ludzie co cały rok zbierają opakowania plastikowe by je w zimie przepuścić przez komin. Inni dorzucają na bieżąco a inni duszą płomień .
Zrobienie programu naprawczego jest na pstryknięcie ale widocznie nie zależy by to uporządkować.

kulibob
28-09-2019, 07:24
Wszyscy walczymy z systeme. Kaczka powalona.
435264

adam_mk
28-09-2019, 10:04
"A ja ma dylemat na kogo głosować PSL lub konfederacja"

Sugeruję - poczytaj ich programy a potem SAM pomyśl - co z nich wynika.
Programu Konfederacji szukaj w sieci.
W mediach zamilczaja ich jak mogą lub głupoty czy ploty sadzą na ich temat.

Adam M.

Bogusław_58
28-09-2019, 10:11
Peesel to taka grupa dająca wszystkim w zamian za niepatrzenie im na ręce. No i nie znają się na paleniu w piecu i buforowaniu ciepła :)

Chris Zielonka
28-09-2019, 11:53
Żeby jakoś sprzęgnąć tę politykę z tematem bufora powiem tak-jest nadzieja w tym być może dla posiadaczy buforów że dron w nocy nie będzie latał (chyba)
Tak więc ja w dzień prawomyślny będę, a w nocy normalny. Porządny wsad odpalony od góry powinien mi naładować ciepełka na okres szpiegowania.
Nie będziemy obliczać już buforów na potrzeby cieplne a na okresy szpiegowskie. Trzeba jednak będzie zdobyć grafik przelotów,
no i ten czarnoprochowiec wcale nie od rzeczy byłoby mieć.

adam_mk
28-09-2019, 20:14
Złomowa mikrofalówka jest tańsza.
Na Youtube Ruscy pokazuja jak zrobić z niej "działo" mikrofalowe.
Chyba pójdę na jaki złom niedługo...
Usmarzę , jakby co, te ich wymysły!
BEZDOTYKOWO!!!

Adam M.

Dzus
30-09-2019, 19:19
A na jakim biegu macie pompe ladujac bufor???

adam_mk
30-09-2019, 21:54
AUTOmatycznym ?

Adam M.

innyinwestor
01-10-2019, 08:03
To ja wrócę do sedna tematu.
Nadal piec na paliwa stałe to bezpieczeństwo energetyczne i kupa darmowego opału dla niektórych i ja się do nich zaliczam.
No u mnie modernizacja pełną parą.
Piec ds25 już stoi większy być nie mógł bo ciągnę to pod "czyste powietrze"
Pętla między piecem a buforem według schematu kolegi nilsana z uwzględnieniem lini pompy na wysokosci wyjscia z pieca.
Dodatkowo wprowadziłem na powrocie dopust wody i zawór bezpieczeństwa
Wszystko lecę w miedzi 28mm jedyne przewężenie na 22mm na podebraniu zasilenia do ZT za już wraca 28mm.
Naczynie przeponowe 300l
Bufor 2000l pierwsza warstwa ocieplenia wełna 150mm na to folia od podłogówki kratką do bufora i ciasno strecz na to.
Po zakończeniu podłączeń zabuduje i docelowo 30cm wełny do okoła będzie.

Mam pytanie o sterownik pompy ładowania bufora.
Zamierzam zamówić tech st21 dedykowany do bufora. Czy jakieś uwagi !? Pompę obiegu na budynek wysteruję sterownikiem pieca żeby ich nie mnożyć.

Tomasz Mi
01-10-2019, 08:28
A na jakim biegu macie pompe ladujac bufor???

Ja mam na pierwszym biegu i przepływ jest za duży. Jak robiłem instalację to tego nie przemyślałem. U mnie na pierwszym biegu pompa przepompowuje ok 18 l na min, czyli w godzinę 1080 l. Wprawdzie cześć wody jest zawracana przez zawór 3D temperaturowy 55 stopnie, ale przepływ i tak jest za duży. Mój piec 22 KW pracując na pełnych obrotach wytwarza za mała moc. Jeszcze nie zdecydowałem, jak rozwiązać ten problem. Na razie testuje różne ustawienia termostatu. Zacząłem od ustawienia temperatury załączenia pompy na 55 stopnie, efekt był taki, że pompa prawie 2 x przepompowała całą zawartość buforu, najpierw bufor nagrzewał się do ok 60 stopni a potem ok 70-80. Potem temperaturę zwiększyłem na 65 stopnie ale nie było zbytniej poprawy. Teraz mam ustawione na 70 i efekt jest taki, że pompa się załączy potem pracuje ok 5 min i się wyłączy, w tym czasie układ działa grawitacyjnie kilka minut i tak na okrągło. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, bo jak nie działa pompa to nie działa zabezpieczenie powrotu.
W mojej sytuacji widzę trzy rozwiązania:
- wymienić zawór 3D na 65 stopni
- wymienić pompę na słabszą (kupiłem najsłabszą jaka była i nic słabszego nie znalazłem, ale może jest?)
- wymienić regulator mocy pompy (ale muszę się elektrycznie doszkolić, bo w tym zakresie brak wiedzy)
W tym sezonie będę jeszcze kombinował z ustawieniami sterownika, bo nie mam czasu grzebać w instalacji, ewentualnie, gdyby ktoś miał pomysł, jak w łatwy i tani sposób można sterować mocą pompy to byłbym wdzięczny.

Tomasz Mi
01-10-2019, 09:32
Mam pytanie o sterownik pompy ładowania bufora.
Zamierzam zamówić tech st21 dedykowany do bufora. Czy jakieś uwagi !? Pompę obiegu na budynek wysteruję sterownikiem pieca żeby ich nie mnożyć.

Też mam taki, ale nie jestem z niego zadowolony. To jest rozwiązanie przede wszystkim do dodatkowej pompy cwu. Brakuje jednej funkcji - wyłączenia pompy gdy kończy się opał. Przykład: masz ustawiona temperaturę załączania pompy na 60 stopni i cały bufor załadowany temperaturą 80 stopni, kończy się paliwo w kotle ale na dole buforu masz temperaturę 80 stopni i pompa chodzi tak długo aż woda przepływając przez kocioł nie ostudzi się, wówczas wyłączy się pompa. Może to potrwać bardzo długo, w tym czasie temperatura w buforze się wyrównuje, albo tak długa aż temperatura wody spadnie do 60 stopni. To był skrajny przypadek. Częściej jest tak, że ładujesz bufor temperaturą 80 stopni kończy się opał, ale wiadomo jest to proces dłuższy i temperatura stopniowo spada do 60 stopni na zasilaniu wówczas temperatury w buforze się wyrównuje woda o temp. 60 miesza się z wodą o temp 80.
Gdybym miał doradzić to poszukaj sterownik do kotła, który ma 2 czujniki temperatury wody w instalacji i czujnik temperatury spalin. Wydaje mi się, choć pewności nie mam, że nawet lepszy od tech-21 byłby sterownik który ma tylko jeden czujnik temperatury wody i czujnik temperatury spalin. Odradzam natomiast łączenia dwóch rożnych sterowników, np. tech-21 równolegle ze sterownikiem, która odłączy pompę, gdy spada temp. spalin. Przy awarii czujnika temp. spalin pomimo wysokiej temperatury zostaje odłączona pompa i mamy boom.

LukaszP66
01-10-2019, 19:03
Panowie pytanie mam następującej treści, która wkładkę termostatyczną wybrać w laddomacie? Na ile jest to istotne?

seler2
01-10-2019, 19:17
Taki mały update z mojego pola walki: Zabudowuję PIR-em bufor a puste przestrzenie zasypuję perlitem:

http://lh3.googleusercontent.com/mCx0slOAx8TpBf5_EtNQdhaB9oUWqkexDE9pYUI5WOh_TGZijc ihmYiXwC_5PqLi-i4Ob74bN4l8NpJcOw85Ies2Yoz97Ti3xjzAmipkAXVe3wLG_KV 730gGAqxat88_5C3W9QQAs-EKYp-JhWcZWyfAPUIBoc_fwRZjAsYRzhP1-wfswNuU1-dmK5-CCerMl6EtHMQpqkjlAG8v60b_2wPjRk6Mm1H7zP5EPJTb38O_J 3ju17ZJjLVwc7Z8thNNsz2YutxV4WzNfTw81wzEoPeDoqvwa_2 LI6tGBuA0LkANV6tC9b3hrlQnPzPTwxQ7x0oX9jPxaawh8GpUm zCbYUB_SULqdLOCiAjFgv1-av5KrboxJgN7yd19XMCarbv2I-OuNN-nN3sHg_wOLbFQrOjSYiNc3pH-gnfSa-biYV2vnDMhlMUjZd9lCyzv8k0uYDXxS_hKI7ROkPkCRQlQKM75 cwrveU1ZfXQJol8hVYpv6lTzJg4j1u2Q9ql9HrbWgcI5iHdYj6 8xgJ5Tb6lHzvYwApAumx0jCb4C2UdlZLer4w0mbyUq2gmpZBoz 7wr6WGx2eNXTuAtQ94uRdfJcQCL-Zlz72s8dwKklwSqrwG8EqL_cq1cnTn57Qq2Fmit0dp9qbR95y9 eN3cgxbtXsCJiMf5Y-iaPoA9oJNgK3x2KzyoPVOuoVfNhwtRGZSvZIOSUW4c8H3Thf3n q0M0loIMJpBgRvTky8dfCz9VaORUOFwUAc=w800-no-tmp.jpg

http://lh3.googleusercontent.com/Wh3Th4mv04H3ZY7BVKW6Hrggw_cIbWLsC1q0Mg8RZGkGLaw8Vr e0Uzhicsg-uRuWX0UmZ1G_2yfl0m-_CvMnwfJr2CbZanjk43q55tTeKrC9XtBBQLKyFGlIJuRwb56Ls RkSlqpLGXumw6kIiYTgeVcuyHTPqqpN1beHVEj42TA2qYBgOHI o30xcRguNW6pYF2pOOvOWNP-i_mwQpSccrU-rd3chY9mzLdkI6uiyuwZ7NidQLqG9JWqGeoVIo5jrCd7H0H1Q1 bygdENSQXP5kX7Wo4ycfmuxOrTI9dUwko1XGHJzEyBRFm7lI4x YAIWJDaGnnVdiUJmwofri3bEpDWuOfarGHzU5Yj5nJk4gzMrjH-pjybOpXoIuSD_4zOu0Rg_YsL9grpD25IxWhmaQA07T0kL3NLoJ nhKdOdR-1_C2nq0-013FISe7_bTweY-M0BtNHeFKZt22y19PMr7_cc5c46gxeaC1KJ9kAvgsUJePEQd6O ifz2lhptxWRBez_A_LjclTVCn3-V0vWipeTAbrXUtUqVbkKLVH-NhwniesusSC7VwHo0Y1kyXWgnyFA2c3XYtuNT7u8ZUQTUBUGYW BKHE1zgvIGUs4AKgVOlLQae71nym48GBZDvHJc6nZQqP5x33yQ m_ZDBTbJpNX6tWftzFC1TBSGofQIAj4n3CNRUqYLfzPw4ne8Os ORa9zlr9jTKzo_C-ysIGIAWnWyaTEMbefIkts6fdFL58ENJ-mD9SXv=w800-no-tmp.jpg

Zostało zamknąć od góry i docelowo obudować jeszcze jakiąś cienką sklejką.
Pierwsze palenie w MPM-ie za nami ale chyba trochę zejdzie zanim się z tym piecem dogadam... :/

Jak tym cudem (DSII 18kw) czysto palić drewnem w połączeniu z buforem 2.1m3?

Komin prawie 8m systemowy izolowany 180mm, w kalenicy, kalenica wsch-zach, wiatry wieją konkretne, myślałem że będzie polana przez komin wyciągało a tu po dwóch próbach palenia dusi się kisi, smoła, woda, drewno się zawiesza co chwila trzeba przegrzebać, w kotłowni śmierdzi jak w wędzarni masakra.
Osiem godzin niby-palenia i pół bufora nabite.
Za to uwarstwia się książkowo :) Po pół godzinie w kranie gorąca woda

Mam również kuzniecowa ceglanego dużego do identycznego komina podpiętego i tam cug aż gwiżdże.

Jak ustawić PW, PP, jak rozpalać, jak drobno trzeba rąbać drewno, układać poziomo czy pionowo? Myślałem że przy takiej dużej komorze do właduję cztery duże kloce i zapominam o temacie...

innyinwestor
01-10-2019, 19:30
Boom nie będzie bo układ poleci na grawitacji. A co do sterowania to już zrobiłem korektę logiczną. Przejdę na sterowanie pompy ładującej na pomiar spalin. Dam zwykły termoregulator rex100 z czujnikiem 0-800 stopni i dam mu 50 może 100 stopni do pilnowania na funkcję chłodzenie czyli po przekroczeniu temperatury spalin powyżej 60-100stopni odpali styk do momentu spadku temperatury czyli będzie git.

LukaszP66
01-10-2019, 20:22
https://onninen.pl/pl-PL/uchwyt-do-mocowania-rur-na-siatce-net-fi-16-fi-18-mm-k-500600-kan-therm,HAK228
Adam tych spinek używasz przy wykonywaniu podłogówek ? Jaki powinien być ich rozstaw?

adam_mk
01-10-2019, 20:27
"Komin prawie 8m systemowy izolowany 180mm, w kalenicy, kalenica wsch-zach, wiatry wieją konkretne, myślałem że będzie polana przez komin wyciągało a tu po dwóch próbach palenia dusi się kisi, smoła, woda, drewno się zawiesza co chwila trzeba przegrzebać, w kotłowni śmierdzi jak w wędzarni masakra.
Osiem godzin niby-palenia i pół bufora nabite. "

Coś nie tak z ciągiem kominowym!
Kotłownia nie jest za szczelna? MASZ ZETKĘ?!!!
Otórz tam drzwi/okno i zobacz czy jest lepiej.
Wyczystka nie jest przypadkiem nieszczelna? Potrafi sporo namieszać...
Chyba, ze jakieś szpaczysko masz uwędzone w kanale dymowym...

Adam M.

adam_mk
01-10-2019, 20:31
https://onninen.pl/pl-PL/uchwyt-do-mocowania-rur-na-siatce-net-fi-16-fi-18-mm-k-500600-kan-therm,HAK228
Adam tych spinek używasz przy wykonywaniu podłogówek ? Jaki powinien być ich rozstaw?

TAK!
Bardzo dobrze się sprawdzają.
Rozstaw taki, aby się dobrze trzymało siatki.
Na prostej mniejszy a na zakrętach gęściej.
Jak PERT mocno pręży to gęściej.
Łatwiej jest jak masz kołowrotek do rozwijania rury.

Adam M.

Adamzk
01-10-2019, 20:32
Panowie pytanie mam następującej treści, która wkładkę termostatyczną wybrać w laddomacie? Na ile jest to istotne?

Cześć ja mam 72° ale w najbliższym czasie wymienię ją na78°. Jaka wkładka taka jest w przybliżeniu temperatura ładowania bufora i temperatura na kotle

seler2
01-10-2019, 20:35
kotłownia jeszcze drzwi jednych nie posiada otwarta na nieszczelny garaż :)
Główny problem na razie zaobserwowany to zawieszanie się opału i piec nie radzi sobie z grubymi klockami. Trzeba ponoć drobno porąbac krótkie kawałki i układane poziomo. Generalnie rozpalało sie ładnie i póki szło drobne to było spoko potem robił się problem, drewno się zawieszało więc trzeba zasyp otworzyć pogrzebaczem przemieszać a wtedfy dym wali na całą kotłownię. Ponoc trzeba powoli otwierać komorę zasypową żeby zdążyło zaciągnąć gaz...
Taki trochę piec specjalnej troski się okazuje :)

adam_mk
01-10-2019, 20:37
Było rysowane parę razy...
Stosuję termostatyczny zawór mieszający i pompkę.
Kocioł zwykle ma deltę około 30stC.
Jak ustawię powrót 60stC to mam ok.90stC na wylocie.
Wygodniejsze jak stała wkładka bo ustawiam co chcę.

Adam M.

adam_mk
01-10-2019, 20:39
Trochę?
Toć to kompletne nieporozumienie zduńskie!

Adam M.

innyinwestor
01-10-2019, 20:42
kotłownia jeszcze drzwi jednych nie posiada otwarta na nieszczelny garaż :)
Główny problem na razie zaobserwowany to zawieszanie się opału i piec nie radzi sobie z grubymi klockami. Trzeba ponoć drobno porąbac krótkie kawałki i układane poziomo. Generalnie rozpalało sie ładnie i póki szło drobne to było spoko potem robił się problem, drewno się zawieszało więc trzeba zasyp otworzyć pogrzebaczem przemieszać a wtedfy dym wali na całą kotłownię. Ponoc trzeba powoli otwierać komorę zasypową żeby zdążyło zaciągnąć gaz...
Taki trochę piec specjalnej troski się okazuje :)
Nie strasz !! Jeszcze swojej smoczycy 25kw nie odpaliłem ;) też mam mpm ds tylko wersję z wyciągiem kominowym

LukaszP66
01-10-2019, 20:47
Dzięki panowie.

seler2
01-10-2019, 20:58
Trochę?
Toć to kompletne nieporozumienie zduńskie!

Adam M.

Ano, kuzniecowa stawianego przez zduna, bez lęku w białym salonie otwieram żeby dołożyć...

Chris Zielonka
01-10-2019, 22:02
Jakby sie kto MPMa pozbyć chciał to dajcie znać gdzie leży.
Instrukcje by warto poczytać bo o ile wiem ten kocioł ma oddymianie komory ręczne . Jak chcesz dołożyc mus tam coś przerzucić.
Kolega rok temu kupil i zachwycony. Mówi że byle patyków nawrzuca i gorąc okrutny.
Jak nie huczy to może i dobrze, bo wicher ciepło porywa, ale bez cuga to ni ma palenia.
O ile wiem producent MPMa bardzo kontaktowy i wszystko doradzi. Może warto zadzwonić ?

innyinwestor
02-10-2019, 06:32
O ile wiem producent MPMa bardzo kontaktowy i wszystko doradzi. Może warto zadzwonić ?

Potwierdzam przed zakupem swojego pieca Dzwoniłem sporo razy o wiele różnych drobiazgów mniej ważnych lub bardziej ważnych zawsze dobry kontakt z działem technicznym dział sprzedaży też w porządku można się dogadać

innyinwestor
02-10-2019, 06:44
kotłownia jeszcze drzwi jednych nie posiada otwarta na nieszczelny garaż :)
Główny problem na razie zaobserwowany to zawieszanie się opału i piec nie radzi sobie z grubymi klockami. Trzeba ponoć drobno porąbac krótkie kawałki i układane poziomo. Generalnie rozpalało sie ładnie i póki szło drobne to było spoko potem robił się problem, drewno się zawieszało więc trzeba zasyp otworzyć pogrzebaczem przemieszać a wtedfy dym wali na całą kotłownię. Ponoc trzeba powoli otwierać komorę zasypową żeby zdążyło zaciągnąć gaz...
Taki trochę piec specjalnej troski się okazuje :)

Co prawda jeszcze nie palę W swoim piecu ale się odrobinę po mądrze bo doktoryzował em się z niego długo zanim go kupiłem generalnie ten piec uwielbia byle jaki opał to znaczy że jak głupi wszystko co się świetnie pali oczywiście wszystko pisząc mam na myśli drewno i węgiel
Właśnie z tego powodu wziąłem model 25 kw bo ma bardzo dużą komorę załadowczą
I nie zamierzam do niej kłaść grubych Polan

Co do otwierania komory załadowczej to najprościej spróbuj prostego rozwiązania skróć obieg Zamknij dopływ powietrza z pod rusztu i po chwili lekko załadowcze uchyl wtedy piec powinien sam z siebie zassać z komory powietrze i ściągnąć większość dymu